Kolem bývalého vojenského areálu u Velkomoravské krouží podnikatelé z okolí developera Morávka

Napsal/a Jakub Mikel 14. února 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Areál chátrajících ženijních skladů u Velkomoravské ulice v Olomouci možná po dlouhých letech čeká proměna k lepšímu. Oficiálním majitelem je stále společnost NET MEDIA GROUP a.s., momentálně v insolvenčním řízení. V pozadí se ale objevují jména podnikatelů, kteří se angažují ve firmách vlivného developera Richarda Morávka.

Jeden z nejrozsáhlejších vojenských areálů v Olomouci, kterého se armáda zbavila v roce 2010, od 80. let využívalo vojsko jako ženijní sklady a v tamních dílnách vojáci prováděli drobné opravy ženijní techniky.

Ministerstvo obrany původně požadovalo za šestnáctihektarový pozemek s více než třiceti objekty a železniční vlečkou minimálně dvě stě deset milionů korun. Nakonec se muselo spokojit se čtvrtinou. Areál byl navíc prodán až v pátém kole výběrového řízení.

Rozpadající se budovy získala tehdy společnost NET MEDIA GROUP a.s. Od té doby bylo ticho a areál dál chátral. Až teprve loni se do celé situace vložili podnikatelé z okolí vlivného olomouckého developera Richarda Morávka.

Nedobytní podnikatelé z Brna

Armádě bylo v době prodeje jedno, co se s areálem stane. Ostatně, svého majetku se v Olomouci zbavuje již řadu let, příkladem jsou historické obranné pevnůstky roztroušené po městě nebo Sochorova kasárna.

Když se areál u ulice Velkomoravská dostal do rukou firmy NET MEDIA GROUP a.s., čekalo se, že by na místě mohla vzniknout obytná čtvrť nebo kanceláře.

Bývalá kasárna leží nedaleko nákupního centra Šantovka a nově budované čtvrti Šantovka living. Oba projekty jsou spojené právě se zmiňovaným developerem Richardem Morávkem. U kasáren jde o developersky zajímavou oblast na rovině a v bezprostřední blízkosti centra města.

Jaké plány má s celým areálem NET MEDIA GROUP a kdo za firmou stojí?

Společnost byla založena v roce 2008. V průběhu let 2010 a 2011, tedy v době, kdy firma získala bývalá kasárna, vstoupili do jejího vedení Libor Švec, Radim Švec a Michal Maňák. Ti zároveň zastávali vysoké funkce ve slovenské společnosti RSCG SE.

RSCG SE stojí za řadou neúspěšných firem, jak se dá vyčíst z obchodního rejstříku. Sehnat kontakt na někoho z vedení je obtížné. Společnosti mají obvykle sídlo v Brně nebo v Praze a nemají webové stránky, na kterých by byl uveden e-mail či telefon. Jeden z mála podniků, který lze kontaktovat, je společnost Gummi print. V jejím čele stojí František Švec a Libor Švec.

HlídacíPes.org zkoušel telefonicky Gummi print kontaktovat, ale podle recepční nejsou zaměstnanci oprávněni dávat jakýkoliv kontakt na vedení společnosti, a to ani pracovní telefony a e-maily. Získat vyjádření majitelů bývalých kasáren se již dříve pokoušela i jiná média, ale také neúspěšně.

Lidé od Morávka

NET MEDIA GROUP se řadu let potýkala s finančními problémy. Začátkem května minulého roku se jediným akcionářem NET MEDIA GROUP, která je i podle katastru nemovitostí stále vlastníkem areálu, stala společnost GALLANZARO.

V jejím čele tehdy stál Milan Gottwald, který po vstupu GALLANZARO do NET MEDIA GROUP začal řídit zadluženou firmu a v GALLANZARO jej nahradil advokát Antonín Rozbroj. V půlce loňského července pak NET MEDIA GROUP – již řízená Gottwaldem – podala insolvenční návrh s návrhem na konkurz.

Gottwald a Rozbroj mají blízko k projektům developera Richarda Morávka. Oba dva pojí s Morávkem historické vazby na zkrachovalou továrnu MILO, na jehož původním místě dnes stojí nákupní centrum Šantovka. Všichni tři dříve byli v představenstvech a dozorčích radách podniku. Rozbroj také například sedí ve správní radě spolku Divadlo na Šantovce, který je součástí komplexu Šantovka.

Pohledávky za stovky milionů

Z dokumentů zveřejněných v insolvenčním rejstříku je patrné, že NET MEDIA GROUP vznikla pouze za účelem správy bývalého vojenského areálu a v roce 2012 získala od banky úvěr ve výši 113 milionů korun.

Společnost ovšem nebyla schopna úvěr splácet. Její obrat byl nula korun a kromě areálu nevlastní jiný majetek. Vzhledem k tomu, že areál je stále v dezolátním stavu, není jasné, na co byly peníze použity.

Pohledávky tak byly přesunuty nejprve na firmu QFUS s.r.o. a následně právě na GALLANZARO. Jak je také patrno z insolvenčního rejstříku, vyšplhala se výše pohledávek do stovek milionů.

Jen GALLANZARO přihlásilo pohledávky za 620 milionů korun. Mezi věřiteli je pak přihlášen třeba finanční úřad nebo Moravská vodárenská (oba požadují pohledávky okolo 10 milionů korun). Hodnota areálu bývalých kasáren přitom byla vyčíslena na 350 milionů korun, a tak ani jeho případný prodej by zdaleka nepokryl pohledávky.

Insolvenční správce Jan Klváček odmítl řízení komentovat. Podle něj je v počátku a může dojít k různým změnám, včetně změny insolvenčního správce.

HlídacíPes.org se snažil získat vyjádření společnosti GALLANZARO k celému příběhu a také zjistit podrobnosti o jejích plánech s vojenským areálem. Jak blízko má firma k developeru Morávkovi, se ukazuje i při zběžné návštěvě jejího sídla.

Informaci o tom, že vedení společnosti je v zahraničí a vrátí se až 25. února, poskytla redakci Morávkova asistenka. GALLANZARO a další firmy spojené s Morávkem mají kanceláře na stejném patře vedle sebe.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)