Góly mezi krátery na hřišti. Ukrajinci chtějí zase hrát ligu, válce navzdory
Uprostřed války se Ukrajina chystá na novou fotbalovou sezónu. Tu minulou v polovině utnula ruská invaze. Nový ročník ukrajinské Premier League by mohl začít v létě, závisí to však i na vývoji vojenské situace. I když je obnovení sportovních soutěží výrazným symbolem alespoň částečného návratu k životu před válkou, nová sezóna „normální“ nebude. Tribuny zůstanou zřejmě bez diváků, zápasy se nebudou vysílat v přímém přenosu a dopředu možná nebude známý ani čas výkopu.
Dne 22. února se nováček ukrajinské Premier League (UPL), charkovský klub Metalist 1925, vrátil ze soustředění v Turecku, kde se tým skoro měsíc připravoval na začátek druhé části sezony. Po skončení první části charkovští obsadili 10. příčku z celkových 16 týmů.
Jarní část sezóny měla původně začít 26. února. Metalist 1925 měl nastoupit v dlouho očekávaném zápase doma proti ukrajinskému fotbalovému gigantu „Šachtar“. Ale situace na východní Ukrajině byla napjatá, a tak bylo 23. února rozhodnuto, že se začátek ligy o tři dny odloží. Hráči byli informováni, že dostanou tři dny volna. Fotbalisté, kteří své rodiny po soustředění v Turecku neviděli téměř měsíc, měli radost a odjeli domů. Někteří do Charkova, někteří jinam do svých měst.
Druhý den, 24. února, všechny probudily hlasité výbuchy – začala ruská invaze. Tehdy už všichni hráči mysleli jen na to, jak odejít co nejdál na západ.
Jak se ukrajinský fotbal několik měsíců poté vyrovnává se zničenými stadiony i dalšími válečnými komplikacemi?
Brazilci uprostřed války
Když začala invaze, v klubu působili čtyři zahraniční hráči. Gruzínec Salomon Kverkvelia a další tři Brazilci: Marlison a bratranci Fabinho Freitas Derek Freitas. Ti byli bezradní. Vůbec neznali jazyk, nerozuměli tomu, co se děje. Všichni bydleli v sousedních bytech, a tak se sešli, seděli v zimních bundách a se zmatenými tvářemi vysílali živě na svém Instagramu a poskytovali rozhovory brazilským novinářům.
Opustit Charkov bylo v těch dnech téměř nemožné. Evakuační vlaky byly přeplněné, nastoupit směly jen ženy a děti. Klub Metalist 1925 za několik dní zorganizoval pro „své“ Brazilce evakuaci. V mikrobusu odjeli na nádraží a pak v chodbičce vlaku přes celou Ukrajinu až do Lvova. Tam se jich ujal další ukrajinský elitní klub Ruch a setkali se s Brazilci ze lvovských i dalších ukrajinských týmů. Pak se přes Polsko a Portugalsko dostali až zpět do Brazílie.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Doma se Marlison, Derek a Fabinho stali hrdiny místních zpráv, všichni chtěli o jejich záchraně natočit reportáž nebo napsat článek. Nějakou dobu po invazi povolila FIFA ukrajinským klubům pozastavit smlouvy s jejich hráči, čehož využily prakticky všechny týmy. To umožnilo legionářům, stejně jako ukrajinským hráčům, které invaze zastihla v zahraničí, najít si zaměstnání v jiných zemích.
Marlison, Derek a Fabinho si našli týmy v Brazílii a své první vstřelené góly tam věnovali symbolicky Ukrajině. Fabinho se zatím na hřišti neobjevil, protože se zotavuje ze zranění.
Rusové „demilitarizují“ i fotbalový trávník
Profesionální fotbal na Ukrajině se skládá ze tří divizí. UPL, první a druhá liga. V sezoně 2021/2022 hrálo v těchto ligách 63 týmů; 16 v UPL a první lize a dalších 31 klubů ve dvou skupinách druhé ligy. Mezi kluby UPL se konal také turnaj U-19.
Další dvě divize má také ženský fotbal. Mnoho klubů působilo v městech, kolem nich se od února bojovalo, nebo která jsou dnes okupována. Zejména v nižších divizích také došlo mezi fotbalisty ke ztrátám na životech.
Klub Desna z Černihivu poprvé ve své historii postoupil do nejvyšší ukrajinské fotbalové soutěže před několika lety. Tým si vedl poměrně úspěšně, usadil se ve středu nebo v horní části tabulky. Klubový stadion byl po rekonstrukci velmi útulný. Ruská armáda se však rozhodla „demilitarizovat“ i fotbalová hřiště.
Začátkem března zničily tribuny stadionu rakety a přímo na hrací ploše zůstaly po explozích velké krátery. Ve druhé lize hrál i další klub z Černihivu – FC Černihiv. Ani jeho stadion nezůstal ušetřen ruského ostřelování. Mimochodem, Černihiv je i jedním z center biatlonu na Ukrajině. Tamní tréninková biatlonová základna byla také zcela zničena.
Nemluvě o Mariupolu, jehož příběh sledoval celý svět a kde ruští okupanti při obléhání zničili prakticky celé město – včetně rozvinuté fotbalové infrastruktury. Stadion, tréninkové hřiště, sportovní hala, klubová kancelář, to vše bylo zničeno při nepřátelském ostřelování.
Fotbalisté v armádě, fotbalistky v Česku
Když se po 24. únoru mnoho Ukrajinců vydalo do vojenských registračních center, byli mezi nimi pochopitelně i známí lidé jako sportovci, včetně fotbalistů. V řadách kyjevské teritoriální obrany se objevil rodilý Rus Alexandr Alijev, který dříve zářil v klubových barvách Dynama Kyjev a hrál i za ukrajinskou reprezentaci.
Do armády vstoupil i další bývalý hráč Dynama a reprezentace Andrij Bogdanov. Na frontě v řadách Národní gardy slouží dva bývalí hráči Metalistu 1925 Ruslan Zarubin a Igor Čeredničenko. A je tu i mnoho dalších.
Dnes platí na Ukrajině pro muže ve věku 18-60 let zákaz opustit zemi. Na začátku dubna úřady dovolily hráčům Dynama a později i Šachťaru Doněck vyjet na charitativní zápasy, nakonec se však ukázalo, že oficiální utkání budou až do konce sezóny smět hrát jen reprezentační týmy.
Ženské fotbalové kluby postihlo zrušení sezóny úplně stejně, s tím rozdílem, že dívky směly na rozdíl od fotbalistů – mužů odjet do zahraničí a hledat si jiné angažmá, třeba i v Česku. Reprezentantky Roksolana Kravčuková a Iryna Kotjašová se staly hráčkami Slavie, další ukrajinské fotbalistky se připojily ke Slovácku.
Nová sezóna? Bez diváků a „tajně“
Ukrajinský fotbal nakonec sezonu 2021/2022 uzavřel už po zimní části a řešilo se, jak pokračovat v sezóně příští. Objevovaly se různé návrhy, například, že by chudší kluby hrály na Ukrajině a ty bohatší v zahraničí, nebo že by se liga přesunula na bezpečnější západ země. Třetí možností bylo odložit start nové sezóny až na jaro 2023 a odehrát ji v „expresním režimu“.
Klub z Mariupolu oznámil, že se nové sezóny účastnit nemůže, nejen kvůli zničenému stadionu, ale i kvůli výpadkům sponzorů – i ti přišli ve zničeném městě o všechno. Totéž oznámil i klub Desna Černihiv.
Jejich místo v Premier League by zaujaly lídři prvoligové tabulky z minulé sezóny, kluby ale zároveň rozhodly, že Desna ani Mariupol o své místo v Premier League nepřijdou. Jakmile budou připraveny, můžou se mezi fotbalovou elitu vrátit. Možnost hrát ligu v zahraničí byla zamítnuta, podle zákulisních zpráv se proti tomu postavilo nejvyšší vedení státu. Nová sezóna by tedy měla začít, otázkou je kdy a jak. Spekuluje se o datu 20. srpna.
Charkovský Metalist 1925 už avizoval, že je připraven, a to i když tréninkové centrum klubu zasáhla další raketa a Rusové ostřelovali i tréninkový stadion. Hlavní aréna ve městě, stadion Metalist, kde se hrály i zápasy Eura 2012 je však zatím v pořádku.
Nová sezóna během války začne pravděpodobně bez diváků, spekuluje se také o tom, že časy zápasů nebudou veřejně oznamovány. Organizaci utkání bude zajišťovat minimální počet pracovníků, včetně minimálního počtu kamer. Přímý přenos se konat nebude. Teprve poté, co se zápas uskuteční, bude odvysílán ze záznamu.
I když charkovské kluby (spolu s Metalistem 1925 ještě další městský klub Metalist) chtějí hrát ligu, přímo ve městě to pravděpodobně nepůjde. Každodenní ostřelování u Charkova pokračuje a Metalist 1925 se tak na letní soustředění vydal až ke Kyjevu. Podle předběžných informací bude klub hrát domácí zápasy na jednom z kyjevských stadionů.
Zatím klub vybírá prostředky nejen na obnovu svého zničeného tréninkového zázemí, ale také na pomoc rodinám studentů své fotbalové akademie a dalším lidem v regionu zasaženým válkou.
Autor je ukrajinský novinář, před válkou působil jako v různých médiích v Charkově
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
2 komentáře
Fotbal je lidová hra, ktery se hraje i ve válečných situacích. Ukrajině únikl postup na MS, Wales šel po postupu a získal jej. Fotbalisti jsou realiste a vědí, že bez dohody se nedá hrát fotbal. Je to nelehka situace, ale je řešitelna, musí skončit bojové operace a potom se může hrát fotbal.
Mimochodem, sice fotbal je lidová hra, která se jistě dá hrát i třeba na frontě.
Jenomže, ve státních ligách se točí ohromné prachy, o těch mezinárodních soutěžích ani nemluvě.
Tudíž a proto ten realismus pro dohody. No game, no pay..