Klaus kritizuje kdysi „nadějnou“ AfD

Napsal/a Vojtěch Berger 11. května 2023

Václav Klaus v rozhovoru pro web Deutschland Kurier zkritizoval Alternativu pro Německo (AfD), stranu, o které dříve tvrdil, ze by do ní jako Němec vstoupil: „Kdysi byla šancí na změnu(…), ale dodnes není skutečnou politickou stranou. Je spíš hnutím bez jasné struktury. Čekal jsem od ní víc…,“ řekl v rozhovoru pořízeném nedávno na konferenci ultrakonzervativců CPAC v Budapešti.

Paradoxně právě Deutschland Kurier a jeho šéfredaktor David Bendels, který má k AfD dlouhodobě blízko, pomáhali kdysi Klausovi s kontakty v Německu. Známá je třeba Klausova účast na uzavřené akci Bendelsova spolku na lodi v Berlíně v roce 2016.

Právě Bendelsův „Spolek pro udržení právního státu a občanských svobod“ dávala německá média také v minulých letech opakovaně do souvislosti s aférou kolem nelegálního financování AfD.

Samotný časopis Deutschland Kurier byl dříve opakovaně rozdáván na akcích AfD nebo roznášen příznivci strany do schránek voličů. V takovém případě by AfD časopis měla vykázat jako sponzorský dar, to se ale nestalo. Loni německá policie u Bendelse provedla v rámci vyšetřování razii.

300znaku.czVše podstatné v glosách redaktorů HlídacíPes.org