Když se Hanáci pustí do rozdávání medailí. Teď je to na prezidentovi, říká primátor Olomouce
GLOSA. Podpora Pirátů pro návrh vyznamenat komunistického básníka Sýse hýbe sociálními sítěmi. V celé kauze lze snadno vystopovat olomouckou stopu. Zástupci města, které chce i díky univerzitě být víc „západním městem“, selhali. „Vyznamenání už dostali i kontroverznější autoři,“ hájí se primátor Staněk z ČSSD, který návrh také podpořil.
Piráti svým pátečním hlasováním podpořili návrh na vyznamenání pro komunistického básníka a levicového publicistu Karla Sýse. Ruku pro něj zvedli ještě poslanci KSČM, SPD a ANO, ale také sociální demokraté.
Sýs byl v oblasti literatury oceněn již komunistickém prezidentem Gustávem Husákem v roce 1989, kdy získal titul zasloužilý umělec. Básník se nijak netají svou příslušností ke komunistické straně, za KSČM dokonce kandidoval do Senátu.
Sýs je také známý svými kontroverzními výroky. Například listopadové události roku 1989 nazval kšeftem, který přirovnal k Mnichovské dohodě. Obecně jde o tvrdého zastánce sovětského a proruského výkladu dějin.
V návrhu na vyznamenání Sýse se objevují dvě jména úzce spojená s Olomoucí – Vojtěch Pikal (Piráti) a Antonín Staněk (ČSSD). Pikal je předsedou sněmovního podvýboru pro přípravu návrhu na státní vyznamenání, Staněk jedním z jeho členů.
Oba se ke kauze snažili vyjádřit. Ne úplně šťastně, nutno říct.
Zatímco Pirát Pikal se po medializaci kauzy začal kát na sociálních sítích, primátor Olomouce, vysokoškolský pedagog a možný budoucí ministr kultury Staněk zachoval stoický klid.
V předloženém medailonku u pana Sýse nebylo nic, co by nasvědčovalo tomu, že je nutno zbystřit. Omlouvám se tedy, že jsem si dostatečně neprověřil všechny kandidáty. Nutno však zmínit, že za nominací pana Sýse stojí úplně jiné strany a poslanci, a to zcela vědomě, nikoliv omylem.
— Vojtěch Pikal (@VPikal) 26. května 2018
Umění nad ideologií
„Já ho vnímám jako umělce, který tvořil velmi kvalitní tvorbu v 70. a první polovině 80. let, podobně jako celá řada jiných, kteří byly v tu dobu oceněni,“ vysvětlil Aktuálně.cz Staněk.
„Vyznamenání je za umění a ne za ideologii, teď je to na prezidentovi, aby se rozhodl, zda mu jej udělí,“ dodal s tím, že Sýsovy kontroverzní názory jej v tomto kontextu nezajímají.
Staněk se o problému rozepsal i na sociálních sítích.
Na druhou stranu, i olomoucký poslanec Pikal se na Facebooku nakonec pustil do divokých konstrukcí.
Je jasné, že když Piráti začnou uskutečňovat své heslo z kampaně „Pusťte nás na ně“, tak se musí počítat s třískami při kácení lesa. Ale psát o československých válečných letcích jako o těch „co v zásadě jen plnili rozkazy“?
HlídacíPes.org osudy některých letců RAF přímo z Olomoucka zmapoval. Názor na to, jestli jen vykonávali příkazy jiných, anebo byli hrdinové a dělali něco výjimečného, si může každý udělat sám.
Související články
Jeden jestřáb mnoho vran rozhání – příběh 313. čs. stíhací perutě, které velel i slavný František Fajtl
Ať tak či tak, Piráti si vyzkoušeli účast v Národní frontě pracujících a primátor Olomouce, který aspiruje na post ministra kultury (čímž by si doplnil funkce poslance, primátora a vysokoškolského pedagoga) sdělil veřejnosti, jak se má přistupovat k normalizačním básníkům.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)