Když je pravda vše, není pravda nic. Ruská propaganda je dnes mnohem chytřejší
Padesátník Thomas Nichols nevypadá zrovna jako dlouholetý bojovník proti ruské propagandě. Nicméně to tak je – tématem propagandy se tento americký profesor zabývá už řadu let. Na konci října o propagandě přednášel začínajícím novinářům v Praze, na půdě Vyšší odborné školy publicistiky.
Téma národní bezpečnosti Thomas Nichols přednáší na několika amerických univerzitách, mimo jiné na Americké námořní vojenské akademii a na Harvardu. Jeho čtenáři i odpůrci ho občas konfrontují s tím, zda naopak on není americkým propagandistou.
Nejlepší odpovědí na to je podle něj otevřenost: „Jsem transparentní. O mně je kdykoli možné získat informace on-line. Tenhle luxus vám žádný propagandista nenabídne.“
Vymyslet lež, překrýt fakta
„Ruská propaganda je v současné době mnohem chytřejší než za časů Sovětského svazu. Dá se mnohem hůře odhalit,“ tvrdí Nichols.
„To, jak Rusové pracují s informacemi, jakým způsobem je šíří, má jediný cíl: znemožnit světu, aby zjistil, co se doopravdy děje,“ podotýká.
Typické postupy ruské propagandy ukazuje Nichols na konkrétních příkladech. „Rusové to dělají asi takhle: vytvoří několik lživých verzí příběhu, které vypustí do veřejného prostoru, a tím překryjí skutečná fakta,“ říká.
Ilustruje to na příkladu sestřelení letu MH17 nad Ukrajinou v červenci 2014. V tehdy probíhajících bojích na východě Ukrajiny se ze sestřelení civilního letounu malajských aerolinií navzájem obviňovali Ukrajinci a proruští separatisté.
„Rusové mohli říct ‚my jsme to neudělali‘, ale to se nestalo. Vymysleli několik různých verzí, které vypouštěli do veřejného prostoru. Například že vybouchlo kvůli technické závadě, že ho sestřelili Ukrajinci, nebo dokonce Američané. Hlavním cílem bylo diváky události zmást,“ poznamenává Nichols.
Nezájem čtenářů Rusům stačí
Téma propagandy zažívá podle svých slov i na vlastní kůži. Čtenáři jeho článků nebo tweetů jej pravidelně obviňují z proamerické propagandy.
„Přednáším jako soukromá osoba, nešířím zde postoje Spojených států ani univerzit, na kterých učím,“ zdůrazňuje.
Právě proto je podle Nicholse důležitá transparentnost. „Vždycky těmto kritikům odpovídám tím, že si o mě mohou cokoliv najít. Můj životopis, minulost, články i texty, vše je dohledatelné on-line, nic neskrývám,“ přibližuje svůj přístup Nichols.
Cílem proruských propagandistů je podle něho čtenáře zmást a odradit od hledání pravdy. „Jde o to, aby skutečného viníka událostí už ani nikdo nehledal. Lidé pak už ani nevnímají novináře a odborníky, kteří jim předkládají fakta,“ podotýká Nichols.
Snadnému šíření nepravdivých i zcela zfalšovaných zpráv významně pomáhají digitální média. „Webovou stránku si dnes může pořídit každý za pár dolarů měsíčně. Na nich se na ruskou objednávku zveřejní nepravdivý a zmatečný text. Ten se pak dále sdílí na sociálních sítích,“ popisuje.
Na proruských webech se tak třeba k tématu amerických prezidentských voleb začaly objevovat nejrůznější negativní články. „Od toho, že Hillary Clintonová dělala nepřístojnosti na veřejnosti, až po to, že celé volby jsou zfalšované,“ říká Nichols.
Upozorňuje však na to, že cílem nebylo napadnout prezidentskou kandidátku a být na straně Donalda Trumpa, ale dohnat Američany k pochybám o vlastních volbách a demokratickém systému.
„Na původních webech, na nichž takové texty vznikají, většinou není jméno autora, který článek napsal. Jsou tedy nevystopovatelní,“ upřesňuje obvyklý přístup – a zároveň indicii, na co si dát při procházení webu pozor.
Z původního webu, na kterém se propagandistický článek objeví, text dále přebírají ruská prokremelská média a zdánlivou relevanci dokládají zdrojováním ‚západních médií‘. „Z Ruska pak poté taková zpráva míří opět na západ a celkový mediální zásah se násobí,“ podotýká.
„Rusům nezáleží na tom, jestli jim věříte. Obrali vás o čas, odradili od hledání skutečných událostí, to jim mnohdy stačí,“přibližuje Nichols.
Čtěte i to, co vás štve
Jak se tedy proti ruské propagandě bránit? „Mám pocit, že vzdělání a znalost institucí ve své vlastní zemi by mělo být povinností každého člověka. Také vždycky svým studentům říkám, aby četli aspoň jeden magazín, který je štve. Je důležité znát názor opačného myšlenkového tábora,“ nabízí návod Nichols.
Upozorňuje i na to, že ruská státem financovaná média, jako jsou Sputnik nebo Russia Today, by nikdo neměl vnímat jako nezaujatá.
Často právě tato média přejímají, či sama vytvářejí články o tom, že MH17 sestřelili Ukrajinci, o přesouvání jaderných zbraní, o zfalšovaných volbách v USA a řadu dalších.
Za nejdůležitější ovšem Nichols považuje zlepšení vztahů mezi experty, novináři a čtenáři: „Lidé by měli novinářům a odborníkům věřit, protože právě ti jim mohou říci právě třeba to, jestli vůbec bylo možné, aby letadlo M17 někdo sestřelil, nebo ne.“
Je podle něj na kritickém myšlení a zkušenosti čtenářů, aby se nenechali mást „šokujícími“ zprávami proruských webů: „Přijde chvíle, kdy musí novinář, který o vývoji událostí informuje, říct: Teď nemáte pravdu a nebudu o tom diskutovat. Protože když to neudělá, bude pravdou vše, a když je pravdou vše, není pravda nic.“
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Kde končí v Putinově hlavě ruský svět a co to znamená pro Evropu i celý Západ
Rozhodněte o přesunu sochy okupanta. Místostarosta je brzda, vyzývá iniciativa
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
14 komentářů
Ruská propaganda je efektivní z jednoho hlavního důvodu. Mainstreamová média lžou tak neomaleně, že i kremelská propaganda se zdá důvěryhodnější. Vezměte si například, jak Česká televize půl roku oslavuje Clintonovou a pomlouvá Trumpa. I ten největší naiva z toho musí vyvodit, že Česká televize lže a manipuluje, protože nic není jen černé nebo bílé. A potom po vítězství Trumpa sledujete zděšené blekotání v České televizi, která měla připravený scénář k vítězství Clintonové a ten se jí zhoutil.
Myslím že přesně Váš názor zapadá do masírky ruské propagandy tedy že nikomu se nedá věřit. Krásné je jakékoli pomlouvání ČT jak je neobjektivní a kdesi cosi. Třeba první věc, oslava Clintonové a hanobení Trumpa tady bylo ze všech sdělovacích prostředků a to hlavně proto že to bylo tak snadné, protože Trump je buran. Vítězství Trumpa bylo nečekané nejenom pro ČT ale pro všechny viz prakticky jakékoli předvolební průzkumy které před volbami byly a mohl bych tak pokračovat…
Buranství se pozná podle toho, že například nejmenovaný buran, označí člověka, kterého viděl jen na obrázku, kromě informací mainstreamu, které mohou být zkreslené, nic o něm neví, nic od něho neslyšel, ani nečetl, za burana. Standa – nepřípomíná Vám tento popis burana cosi, jako když se ráno podíváte do zrcadla?
Kremeľská propaganda 1-2 dni pred voľbami šírila „zaručené“ informácie o tajnom software, ktorý má Clintonovej vyhrať voľby.Trump mesiac pred volbami tiež tvrdil, že voľby budú zmanipulované v prospech Clintonovej.A ako skončili voľby všetci vieme.A po tomto idete tvrdiť, že mainstream klame?
Naprosto s p. Navrátilem souhlasím. Jen bych dodala, že stejný scénář použili již při kampani prezidentské volby u nás a já si stále nejsem jistá, zda je jejich inteligence tak nízká nebo jsou z nějakého důvodu přesvědčení o hluboce podprůměrné inteligenci většiny českého národa.
Standa – ano, masírování znělo ze všech TV, ČT je však TV veřejnoprávní a jako taková by měla předkládat informace nestranné. A k buranství Trumpa – Vy jste nečetl obsáhlý výklad odborníka p. Jonáše na těchto stránkách v minulém čísle? Donald Trump není a ani nemůže být buran. Narodil se v bohaté rodině!
Nichols fakticky potvrzuje ,že v přemíře dílčích informací „bublin“ i možných desinformací je čtenář „zahlcen“ a zmaten až otráven.
Praktická ukázka „dilema hypernabídky“na poli informací.
Není lepší mediální zpravodajství než je ČT a rozhlas. Až nebudou, budu chodit víc na ryby a klidně tam zase mohou lhát a tlemit se příznivci buranů. Dokonce si už připravují zákon.
Němče (ač nerad, oslovuji Vás tak, jak Vy nedávno mě), Když píšete „příznivci buranů“, zamyslel jste se už někdy nad tím, co vidíte když kouknete do zrcadla?
Článek je o propagandě ze strany Ruska. A to jsou mistři ve lhaní!
Stačí, když BBC uveřejní reportáž z místa pádu bezprostředně po pádu letadla na Ukrajině a zveřejní trosku kokpitu letadla s charakteristickými stopami po dávkách, změří průměr otvorů – 30mm – odpovídá ráži rychlopalného kanonu stíhačky Suchoj a 7 svědků – vesničanů – vypoví, že na obloze viděli současně dvě letadla (jeden dokonce tři). Část reportáže kde jsou vidět stopy po průstřelech odvysílá i česká TV. Následující den jsou reportáže staženy a to dokonce i z archivu BBC!!! a „vyšetřovací komise“ se svědectvím nezabývá. (Ano, je to ta reportáž, ze které pak byla v Nizozemí vysílána montáž o krádeži hračky z trosek letadla, kdy se pak Nizoz. vláda omlouvala, že to tak nemyslela, když se ukázalo, že vesničan zvedl hračku, smutně se na ni díval, vyhrkly mu slzy a hračku znovu pietně položil do trosek.) Taková fakta mluví sama za sebe, s tím žádný americký propagandista nic nenadělá, i kdyby vysvětloval do strhání těla.
No vzhledem k tou že to byla americká CIA, která dokázala po desítky let úspěšně Rusům konkurovat v řízené propagandě v rozděleném světě studené války. Tak doufám že pan Nichols nechtěl svým projevem naznačit, že už na to CIA nestačí, její pracovníci se snad nenaučili pracovat s počítači a internetem. A je pro ně takový problém založit pár falešných zpravodajských webů, odkud by šířili proamerické propagandistické zprávy. A zcela vyklidili pole Rusům. To by mne fakt rozplakalo..
Co to ten chlap o tom sestřelení malajsijského letadla blábolí? Rusové, že neřekli, že to neudělali? Říkali to celou dobu, ale nikdo to nechtěl slyšet. O viníkovi přece bylo rozhodnuto, ještě než letadlo spadlo na zem.
Opravdu pevně doufám, že už je českým lidem z historické zkušenosti jasné, že propaganda a manipulace médií nikdy nefunguje jen z jedné strany. Dnes se válka odehrává v médiích a je jasné, že se setkáváme s Ruskou propagandou, ale myslím, že to co jasně vítězí v českých médiích i na internetu je bezpochyby americká propaganda. Nebo někdo ještě má skutečně pochybnost, že ČT a TV Nova kopírující CNN je „objektivní“ zpravodajství???