Když český prezident slibuje zázračné zbohatnutí. Podvodné reklamy s ruskou stopou
Moderátor Jakub Železný či prezident Petr Pavel nabízející vysoký výnos za nízkou investici – na podobnou inzerci lze už nějakou dobu narazit na českém internetu. Jde o podvodné reklamy, které mají z důvěřivých či málo obezřetných uživatelů vytáhnout nejen peníze, ale i data. Obojí přitom následně směřuje do Ruska. „Celá ta kampaň probíhá i v geopolitických zájmech Ruské federace,“ říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org výzkumník kybernetické bezpečnosti Jindřich Karásek.
„Tajemství“ zázračné investice v těchto podvodných reklamách slibují odhalit i další známé tváře – jejichž použití v této reklamě je neoprávněné: třeba herec Jan Kraus, influencer Kazma Kazmitch, ale i zesnulý podnikatel Petr Kellner.
Jindřich Karásek ze softwarové společnosti pro kybernetickou bezpečnost Trend Micro se právě na tyto klamavé reklamy zaměřil. A dokázal jejich zmiňovanou ruskou stopu: „Nemohu říct, kdo konkrétně to v tom Rusku je, co ale víme jistě, je, že data z těchto akcí odcházejí do Ruska,“ konstatuje.
Dá se říct, že všechny ty podvodné reklamy se známými tvářemi lákajícími na zázračné zbohatnutí jsou ze stejné líhně? Že jde o stejný druh kampaně, od stejných aktérů se stejnými cíli?
Já bych řekl, že oni ti aktéři od sebe začali opisovat. První větev kampaní, o nichž se bavíme a kterou jsem sledoval, byla o prezidentu Pavlovi. Potom jsem začal nacházet další a další, například s Kazmou, s Babišem, s Kellnerem, s moderátorem Železným, vzniklo i deepfake video s Michaelem Žantovským… Všechny ty kampaně – zajímavé je, že mimo Babiše – vypadají, že mají stejného aktéra v pozadí. Kampaň, v níž figuroval Babiš, vypadala jako narychlo a levně okopírovaná, poměrně s velkou automatizací. U této kampaně jsem dokonce ani nevysledoval finanční toky do Ruska. Byla jinak postavená a s jiným zdrojovým kódem. Stejně jako i stránka, která imitovala nabídku ČEZ. Jsou tu tedy dvě varianty. Převažuje ta směřující do Ruska a pak ta „babišovská“, které, přiznám se, zatím moc nerozumím a je to předmětem dalšího zkoumání.
Ukázky z podvodných reklam
z tuzemských internetových stránek či ze sociálních sítí
Takže zatímco u reklam zneužívajících tvář Andreje Babiše není známý aktér, u těch ostatních jste byl schopen vysledovat stopu vedoucí jasně do Ruska?
Nemohu říct, kdo konkrétně to v tom Rusku je, co ale víme jistě, je, že data z těchto akcí odcházejí do Ruska a že celá ta kampaň probíhá i v geopolitických zájmech Ruské federace. Ale tam já jako výzkumník kybernetických hrozeb končím, protože nejsem silová složka a nemám důkazy o tom, kdo to přesně udělal.
Ty reklamy necílí na kriticky myslícího člověka, ale na lidi, kteří jsou ovlivnitelní, nešťastní, zklamaní a chytají se jakékoliv naděje. Je to skupina 15-20 % populace, díky níž už by se dalo otočit politické směřování země.
A cílem je tedy jednak získat informace a data o uživatelích a zároveň získat peníze? Je to propojené, nebo jsou to dva odlišné cíle?
Je to propojené, protože asi je ekonomicky výhodnější, když si na sebe ta operace sama vydělává. Zároveň když někomu ukradnete peníze a vydáváte se u toho za známou celebritu v jeho zemi, tak ho naštvete ještě víc, než kdybyste mu ty peníze jenom ukradl. Cílem je ale plošný sběr dat o naší populaci s vědomím toho, že na peníze reaguje každý a chytí se na to největší procento lidí. A pokud jde o data – jde myslím o plošné monitorování toho, kde udeřit příště, na koho udeřit. Další vlna bude lépe zacílená na konkrétní části populace podle toho, co konkrétně si nyní zmapují. Takže bych řekl, že se to bude ještě prohlubovat a zintenzivňovat.
I tento druh reklam? Protože mi přijde, že i na jen trochu kriticky myslícího člověka to na první pohled působí velmi nevěrohodně. Ty reklamy obsahují i různé jazykové nedokonalosti.
Jenže oni necílí na kriticky myslícího člověka, ale na lidi, kteří jsou ovlivnitelní, nešťastní, zklamaní a chytají se jakékoliv naděje. Je to skupina 15-20 % populace, díky níž už by se dalo otočit politické směřování země.
A právě tím, že zneužívají ke kampaním známé osobnosti a politiky, tak útočník kalkuluje s tím, že ti lidé, kteří na to skočí, přijdou o peníze a budou hledat chybu ne ve svém chybném rozhodnutí, ale třeba v generálu Pavlovi, který jim to jakoby doporučil a to i dále prohlubuje nedůvěru ve společnosti?
Už ten člověk, který do toho vstupuje, má tendence spíše nevěřit elitám a mocným, i když prezident je pořád podvědomě nějaká autorita. Takže to má dvě roviny: jednak ho ten prezident „zradí“ tím, že ho navede do něčeho, co není pravda a ještě potom mohou říkat, nevěřte jim, protože oni nám lžou.
Vy jste zmiňoval, že ty kampaně jsou poměrně úspěšné, navzdory tomu, že požadované informace tam vyplní a peníze pošlou řádově jednotky procent lidí. To je úspěch?
To je obecný princip fungování spamu. Říká se, že až 98 % e-mailů, které se odešlou na internetu, je spam. Ale je to statistika velkých čísel a jsou to obrovská množství, takže i když máte jedno promile, co si to otevře, co na to klikne a co to vyplní, pořád jsou to desítky milionů, které jim úspěšně financují celou infrastrukturu a celou tu operaci. Navíc ještě v cizí měně, což v době, kdy čelí sankcím, je pro Rusko také zajímavé.
V ideálním či naivním světě by to byla práce pro orgány činné v trestním řízení, tedy pro českou policii, která by na vyšetřování takových podvodů měla spolupracovat s policií ruskou.
Lze podobný druh kampaně, s jinými lokálními celebritami a politiky, vysledovat i jinde v Evropě nebo jinde ve světě? Nebo je to specialita ruského působení v Česku?
Ne pouze v Česku, spíše v bývalém východním bloku, i když ne všude je to tak, jak to vidíme u nás, navázáno na ten finanční podvod. Ale to, že je to stejný aktér, potvrzují stejná nastavení infrastruktury či velmi podobné zdrojové kódy. Jen to nekončí výzvou kupte si akcie ČEZ, ale třeba jen obecně – kupte si kryptoměny.
Stopy tedy vedou do Ruska, ale dopátrat se toho, ke komu, to už možné není?
Přesně tak, to já nedokážu. V ideálním či naivním světě by to byla práce pro orgány činné v trestním řízení, tedy pro českou policii, která by na vyšetřování takových podvodů měla spolupracovat s policií ruskou.
Jaký je tedy – vedle peněz – ten hlavní přínos těchto podvodů pro ruskou stranu a jaký druh informací je zajímá?
Oni zmapují vaši lokalitu i to, jestli si to dále přeposíláte, s kým se bavíte, dokážou zmapovat i sociální vztahy. Takže nejenom vidí to, že jste v Praze, že máte počítač s Windows a na nich máte Google Chrome, který jste dlouho neaktualizoval, ale můžou vidět, že se bavíte s někým vlivným nebo, že je pravděpodobnost, že u sebe máte citlivé informace. Případně, že jste takový hub, centrální uzel, který se zná s hodně dalšími lidmi, takže se vyplatí na vás působit. Nebo můžete být třeba nějaký komunální politik, který je také zajímavý cíl. To všechno se dá z těch dat snadno vyčíst a je to součástí strategie.
A pak následuje to B, že se vám pokusí do počítače nainstalovat nějaký špionážní program?
Když jste pro ně nějakým způsobem zajímavý, tak ano. Ale to už je podle mého výzkumu manuální činnost poté, co někdo ta data viděl, prošel si je a rozhodne, že vy budete ten, komu se pokusí nainstalovat ten software. A začíná to u té zdánlivě nevinné reklamy, která říká, že vyděláte za investici šesti tisíc korun šedesát tisíc měsíčně.
Ty reklamy jsou poměrně agresivní, vracejí se, objevují se na různých webech. Je v tom nějaký systém, kam oni tu reklamu dávají?
Žádný vzor jsem v tom nenašel. Vypadá to, že prostě všude, kde je možné si zaplatit nějaký mediální prostor, tam to zkouší. S tím, že tam, kde je ta úspěšnost nižší, třeba v systému Sklik na Seznamu, kde je více detekují a tuto reklamu zakazují, tam se tolik neprosazují. Ale v Česku nabízejí mediální prostor v proklikových reklamách mnohé zahraniční agentury, které vůbec nemají šanci zase porozumět tomu, že je to podvod a tam má ten aktér poměrně velký úspěch.
A co Facebook? Ten je zdánlivě opatrný na to, co lze u něj inzerovat, co uživatelé mohou vidět, přesto tam tyhle podvodné reklamy jsou.
Facebook umí detekcí sentimentu dobře odhalovat hate speech, nenávistná prohlášení. Facebook, nebo Meta, tohle umí blokovat dobře, stejně jako vizuálně expresivní obsah, protože to lze zautomatizovat. Ale vůbec nemají kapacitu na to rozumět hlubšímu kontextu reklam. Snaží se sice používat techniky umělé inteligence, ale není to legrace, protože toho obsahu je hrozně moc, rychle se mění a je velmi komplikované se zaměřovat na všechno. Takže to funguje tak, že to, co má víc nahlášení, to jde na automatickou detekci. Jenže to zase vede k tomu, že když vám někdo chce zničit firmu, tak si koupí botnet, který vás nahlásí za škodlivý obsah, a Facebook vám to prostě smaže.
Když jste pro ně nějakým způsobem zajímavý, pokusí se vám nainstalovat špionážní program. To už je manuální činnost poté, co někdo data viděl, prošel si je a rozhodne, že u vás to zkusí.
Dokázal jste se dobrat nějakých statistik, kolik peněz českých občanů na základě podvodných reklam skončilo v Rusku?
Mám k tomu jen neoficiální informace z mojí debaty s policií o kyberkriminalitě. Jejich odhady jsou desítky milionů, což je hodně peněz. I když se nakonec nachytá jen pár procent lidí, tak někomu vezmou třeba jen 20 tisíc, ale někomu i 700 tisíc.
Vy pracujete v antivirové firmě, tohle sledování podvodných inzerátů je součást vaší práce, nebo svého druhu koníček?
V rámci svého povolání mám zkoumat nové a probíhající hrozby a tohle je z definice nová probíhající hrozba v kyberprostoru. Takže to zkoumám pracovně. Víceméně jako hobby nebo z nějaké občanské angažovanosti jsem to ale rozvinul až do té oblasti výzkumů vlivových operací, což běžně není téma, kterým se zabývá antivirová firma. Takže zkoumám aktéry kybernetické kriminality i v rámci geopolitického kontextu.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
45 komentářů
Tyto aktivity pocházejí z USA. V Rusku nemají internet, protože jsou zaostalí a žijí v zemljankách a jedí erteple s vodkou.
Realita je jinde. Jistěže existují vesnice zemljanek, ale městské obyvatelstvo, a hlavně střední a vyšší třída, je někde jinde. V podstatě jsou na tom srovnatelně s námi, nebo i lépe.
Lépe než my je na tom pouze skupina oligarchů. Ruský průměr je podstatně níže, než je průměr náš.
Skeptiku,
ryzí náhodou jsem narazil na tenhle kanál
https://www.youtube.com/c/YanaDoronina
a zaujalo mě to, protože jsem do té doby nevěděl, že je cheerleddering (tedy roztleskávačství) soutěžní disciplína a dokonce na celosvětové úrovni.
Pochybuji, že by to byla oligarchická rodina, spíš střední třída.
Je tam video, jak má vybavený pokoj, jak chodí do školy, jak slaví svátky či narozeniny. A jsou tam i videa z rodinných výletů do míst, kam se asi už nikdy nepodívám.
Já si dost funím, že skoro všemu, co říká, po těch letech (naposled jsem měl živý kontakt s ruštinou v první polovině 80. let, na stáži v SSSR) pořád ještě rozumím.
A na té stáži jsem měl možnost vidět domácnosti některých spolupracovníků. Tam tehdy některé druhy zboží cíleně chyběly v obchodní síti. Takže jsem měl na pracovišti těžký úspěch s lihovými fixy na popisování laboratorního skla (lepili tam normálně papírovou pásku a popisovali tužkou) a u dětí jedné kolegyně jsem těžce uspěl s pastelkami.
Tak vy Pergille/Šimůnku o něčem pocházejícím z Ruska dokážete také pochybovat? Já ovšem nepochybuji o tom, že už několik let vše co se dostane z Ruska ven, ať už na youtube či kamkoli jinam, prochází ostrou ruskou cenzurou, která ven pustí pouze to, co pustit chce a co mívá od skutečnosti hodně daleko. Ale vždyť vy to Pergille/Šimůnku víte stejně dobře a možná i lépe než já.
Skeptiku, nemyslím si, že je to podvod. Je to dlouhodobě konzistentní, je to v souladu s jinými kanály youtube. Je to v konzistenci i s videi jejího trenéra a fotografa. Ten Оковецкий источник se dá najít na googlovských mapách a streetview, např.
A je to prakticky apolitické, vyjma toho Putina coby obrázku na pozadí jedné z těch soutěží.
Co si právě vy Pergille/Šimůnku myslíte nebo nemyslíte je zcela nedůležité. Už v minulosti jste ve svých příspěvcích hájil spoustu jiných různých ruských podvodů. À propos, podle vašich slov v některém ze svých minulých příspěvků jste byl naposledy v Rusku někdy v osmdesátých letech. Já tam byl naposledy mnohem a mnohem později. A také jsem při svých cestách po evropských i mimoevropských zemích narážel na spousty Rusů, kteří z toho ruského ráje prchali dávno před válkou na Ukrajině. Mimo jiné prchali i k nám.
Skeptiku,
nikdo vám nebrání podat důkaz, že tento youtube kanál a vlog na něm jsou podvod.
Vy vidíte v Rusku samé oligarchy a gaunery, já zase lidi, jako byl Vysockij, bratři Strugačtí (a spousta dalších SF autorů), malíř Nikolaj Konstantinovič Rerich (jeho obrazy jsem viděl v Irkutsku a dodnes mi z nich jde hlava kolem) a spoustu umělců, případně lidi ze své branže.
A na cestách po světě můžete jistě narazit i na emigranty z dalších zemí, vč. tuzemska. Spolužák ze ZŠ složitě řešil likvidaci rodného bytu, když mu v době covidového lockdownu zemřela maminka, jeho poslední obyvatel, a on seděl v Austrálii. Ze třídy na gymplu máme v emigraci dva spolužáky. A existuje i emigrace polistopadová.
Především když uvádíte nějaké tvrzení, pak je Pergille/Šimůnku na vás, abyste uvedl důkazy, že se ve svém tvrzení o nějaký podvod neopíráte. Nepochybuji o tom, že i v Rusku se nějací slušní lidé najdou. Bohužel těch gaunerů je tam mnohonásobně více. Bývalý režim lidi ke slušnosti ani náhodou nevychovával. A Vladimír Putin v takové výchově nebo nevýchově usilovně pokračuje. Co se různého druhu umělců týče, v přepočtu na počet obyvatel jich máme více než Rusové.
1. O tom přepočtu umělců na počet obyvatel si dovoluji pochybovat, mj. proto, že my ty umělce prakticky neznáme. Faktem je, že v SSSR téměř neexistoval systém „vnitřní emigrace“ na chaty a chalupy (jako u nás) a jedna z možností jakéhosi uspokojení vnitřních potřeb bylo umění, i neoficiální. Viděl jsem u kolegů a kolegyň i ručně opisované básnické sbírky autorů, o nichž zde nic nevíme.
2. Vy jste prohlásil, že je ten youtube kanál prorežimní propagandistický podvod, na vás je, abyste to dokázal.
1. Pochybovat samozřejmě můžete Pergille/Šimůnku, v tom vám nikdo nebrání. Pochybujte si co hrdlo ráčí. Na skutečnosti tím však vůbec nic nezměníte.
2. Podvodem je ten váš citát mého údajného textu. Ale problémy se čtením psaného textu jsou u vás chronické a na údajného absolventa VŠ ostudné.
Skeptiku,
1. Napsal jste: “ Já ovšem nepochybuji o tom, že už několik let vše co se dostane z Ruska ven, ať už na youtube či kamkoli jinam, prochází ostrou ruskou cenzurou, která ven pustí pouze to, co pustit chce a co mívá od skutečnosti hodně daleko.“
a já to interpretoval jako:
„…tento youtube kanál a vlog na něm jsou podvod.“
Čímž jsem, obávám se, smysl vašeho textu nezměnil, jen jsem ho zhustil.
2. Pochybuji o tom právě na základě toho, co jsem v SSSR viděl a slyšel, i na základě dalších fakt.
1. Jenže vy jste ho nezhustil, vy jste ho překroutil.
2. Vždyť jsem vám napsal, abyste pochyboval co hrdlo ráčí. Já pochybuji také. Já o vás a o vašich blábolech pochybuji už dávno. A na stránkách HP nejsem zdaleka sám. Od jednoho čtenáře jste si dokonce vysloužil přezdívku „lžigrill“.
1. Smysl jsem zcela jistě zachoval.
2. Neračte se vzrušovati, to pochybování je vzájemné.
1. Možná smysl pro humor. Ale ani s tím si nejsem vůbec jist.
2. O tom tu po celou dobu píšu. Všiml jste si toho až nyní?
Té vodky jste musel pane I v té zemljance s těmi Rusy vypít opravdu velké množství.
Jak velký imbecil asi člověk musí být, aby takovýmto a tomu podobným nesmyslům uvěřil, to by mě fakt zajímalo…ještě ke všemu většinou bije do očí text jak od indiánů , ale vždycky se najde někdo, kdo jim na to skočí🤣🤣
Je jedno ,odkud pocházejí tyto reklamy.Je to stále podvod.
Není to jedno odkud tyto reklamy pocházejí, zvláště když drtivá většina těchto reklam a mnohých dalších podvodů skutečně z Ruska pocházejí.
Ten inzerát s prezidentem běží už nějaký čas. A to se objeví až teď? Kdo může skočit na zhodnocení desetetisíců denně? Kdyby dali zisk kolem 10% a něco víc, tak nachytají kvanta.
Preztidentská nabídka už visí na webu nějaký den, proč se nezasáhlo? Normálnímu člověku musí být jasno, že takové zisky nejsou možné! Kdyby inzerenti nabízeli zisk kolem 10 %, tak je lidi zválcují poptávkou.
Obávám se, že se proti této reklamě nezasáhlo proto, že bylo za tuto reklamu řádně zaplaceno, tudíž provozovatel webu na odstranění reklamy žádný zájem nemá a dělá všechno proto, aby reklamu stahovat nemusel a nemusel ani vracet peníze. Tak to bohužel v kapitalismu chodí. Už Vladimír Iljič Lenin blahé paměti řekl, že kapitalisté rádi prodají revolucionářům provaz, na kterém je revolucionáři pověsí. Putin jistě o tomto výroku V. I. Lenina dobře ví a náležitě jej využívá, neboť se tento výrok týká nejen provazu, ale i času reklamy.
Skeptiku, jenže proti vysloveně podvodné reklamě se zasáhnout dá, zákony to umožňují.
Zasáhnout se dá pouze tehdy, pokud se zasáhnout chce. A je vidět, že provozovatel webu nechce a dělá vše pro to, aby zasahovat nemusel.
Tím, kdo nechce, jsem mínil především soudruha Rakušana (a spol.), protože to více-méně spadá do jeho kompetence.
Nicméně stát ani dříve nebyl schopen a ochoten proti podvodníkům zasáhnout. Dokonce jim šel na ruku (Nečas a spol.) přijetím zákona, umožňujícího s vámi uzavřít smlouvu po telefonu a druhá strana ani nemá za povinnost vám sdělit, že s vámi uzavírá smlouvu (a ta je přitom pro vás závazná stejně jako sepsaná a podepsaná).
Tak on pan Rakušan byl také soudruhem stejně jako vy soudruhu Pergille/Šimůnku? Tak o tom nic nevím. A vzhledem k věku ministra Rakušana to ani není jaksi možné. Ale vaše spílání do soudruhů lidem, kteří na rozdíl od vás neměli s KSČ nic společného, je zde všeobecně známo. Zakročit proti podvodníkům mu do značné míry znemožňují právě ty zákony, o kterých se zmiňujete. A kdyby se tyto zákony pokoušel ministr Rakušan změnit, dovedu si živě představit ten velký řev od ANO a hlavně od jeho podporovatelů.
Skeptiku,
ono pojmenování „soudruh“ používám ve smyslu známého bonmotu: „Prostitutka je povolání k*va je charakter.“ A znal jsem spoustu členů KSČ, kteří pro mě, mimo oficiální komunikaci (kdy to oslovení byla jaksi povinnost), byli „pan“ nebo „paní“.
Pokud by měla současná pětikoalice zájem tento zákon (smlouva po telefonu) změnit, zrušit, mohla by to snadno udělat, viz 108 čková majorita. Nicméně ODS je prolezlá hochštaplery a gaunery, pro které jsou podobné prozločinecké zákony zdrojem výdělků. Proto jsem je, ani jejich spojence, nevolil a nikdy volit nebudu. A silně nedoporučuji komukoli z příbuzenstva se bavit po telefonu o jakýchkoli nabídkách toho či onoho, protože normální člověk nemá možnost nahrání hovoru a druhá strana ho naopak může sestříhat dle libosti. Každého, kdo takto něco nabízí, je třeba považovat za potenciálního zloděje a podvodníka.
MMCH, když jedete po vlastech českých a moravských, tak můžete vidět, že skoro každá ves má u vjezdu napsáno, že se zakazuje podomní prodej a nabídka služeb. Je to proto, že stát nebyl nikdy schopen, či spíš ochoten, zasáhnout proti podvodným podomním prodejcům, a tak je možné jim alespoň udělit pořádnou pokutu za překročení místní vyhlášky.
Myslím Pergille/Šimůnku že ve vašem případě by se v tom vašem oslovení jednalo spíše o ten charakter. Současná pětikoalice má kvůli obstrukcím ze strany ANO a SPD problém prosadit jakýkoliv zákon. Obstrukce jsou to jediné, co ANO a SPD ukázala, že dovede. Prosazení jakéhokoliv zákona stojí pětikoalici obrovské množství úsilí a času. Ale třeba se jednou podaří pětikoalici schválit i zrušení onoho zákona, který se vám tak nelíbí. Mně se nelíbí také. Obce si už poradily, tak že tato záležitost až tak nehoří. Jsou daleko důležitější zákony, jejichž prosazení kvůli obstrukcím ANO a SPD problémem skutečně je.
Vzhledem k tomu, že tento zákon je z dílen stran současné pětikoalice, zejména ODS, dost pochybuji o tom, že by ho soudruzi a soudružky rušili, když umožňuje v podstatě v souladu se zákonem okrádat lidi, což je ideál těchto politiků a političek.
A těmi „důležitějšími zákony“ myslíte další okrádání občanů či alespoň komplikování jejich životů? Další komplikování podnikání a podobných aktivit? Zdražování energií a potravin? Likvidování zbylého průmyslu? Výkrm solárních baronů a dalších parazitů?
Zaplať Pánbu za každou obstrukci, která ztíží prosazování takovýchto škodlivých hnusů. Pozitivního pětikoalice neprosazovala a neprosazuje prakticky nic.
I ten jejich „ozdravný balíček“ je o okrádání většiny občanů ve prospěch vybraných jedinců a o ničem jiném.
Ten zákon, pokud si dobře vzpomínám, prosadila ODS pod vedením Václava Klause v době, kterou ve svých příspěvcích tak adorujete. To co uvádíte Pergille/Šimůnku že si údajně myslím já, si tu myslíte pouze vy. A jaké obludnosti si Pergille/Šimůnku dokážete myslet jste zde prezentoval už mnohokrát.
Bylo to v roce 2012, tedy za Nečase.
Loni (!) to nějak omezili.
Pak ovšem za Nečase pouze navázali na jiný zákon přijatý za Václava Klause. O tom jste se ve svých příspěvcích ani nezmínil, že ten zákon loni omezili. Pokud ten zákon loni omezili, pak si nestěžujte, že současná vláda nic nedělá. Ten zákon měla omezit už vláda Andreje Babiše.
1. O omezení toho zákona jsem nevěděl a nevím, jak moc je velké (to by chtělo právníka). Narazil jsem na to, až když jsem dohledával dobu, kdy ten zákon vznikl.
2. Ne, ten zákon za Nečase byl naprostá novinka. Vím, že se o tom kde všude možně diskutovalo se spíše negativními ohlasy. I na serverech typu lupa.cz.
1. Tak že jste tu začal blábolit o něčem, o čem jste nic nevěděl. A současnou vládu napadal nepravdivě.
2. Praktiky, kterých se onen zákon týká, tu však bujely už za Václava Klause.
1. Ne, ten zákon vznikl až za Nečase jako naprosté novum.
2. Kdyby jim šlo o to zrušení, mohli to udělat dříve.
Skeptiku, možná ještě něco:
Kdyby se chtělo, tak by bylo možné zasáhnout proti těm reklamám z titulu ochrany osobnosti presidenta, případně se domáhat náhrady škody takto vzniklé v občanském sporu.
Dala by se využít i kauza, kdy jeden důchodce, který naletěl podvodníkům, snad z Nigérie, následně zavraždil příslušného velvyslance (takže by se president mohl domáhat odškodnění i za riziko, že ho nějaký magor, co na ten podvod naletí, picne).
Dovedu si Představit Pergille/Šimůnku, jak byste vy a ostatní konspirátoři spustili v takovém případě obrovský řev, ve kterém byste se oháněli demokracií, cenzurou a svobodou slova. Dovedu si představit v takovém případě i vaše komentáře na diskuzích HP. Pan prezident vám patrně takovou možnost dát nechce a asi mu ani za to nestojíte.
Cenzura je o blokování šíření pravdivých, leč aktuální politické sebrance nepříjemných, informací. Blokování zjevně podvodných reklam, které navíc dehonestují hlavu státu (ať už si o ní jako o člověku myslím cokoli, jednou je to hlava státu, která nás reprezentuje a její virtuální účast na těchto aktivitách dehonestuje celý stát), rozhodně cenzurou není.
Nicméně si dovedu představit, že student či absolvent FF UK či podobné pochybné školy toto nepochopí, na rozdíl od většiny příznivců parlamentní i mimoparlamentní opozice.
Vzpomínám si Pergille/Šimůnku, jak jste vy, a nejen vy, na diskuzních stránkách HP brojil proti blokování Sputniku a televize RT po napadení Ukrajiny Ruskem a psali jste tehdy o cenzuře. A to se nejednalo o reklamu, ale o lživé informace Sputnikem a RT přinášené. Podvodné reklamy se u nás vyskytují bohužel už dost dlouho. Nevzpomínám si, že by vám jak podvodné reklamy, tak podvodné informace v minulosti vadily. Naopak jste o podvodné informace svá tvrzení opíral a odkazoval mě na pochybné weby, kde byly tyto podvodné informace uváděny, případně jste mě odkazoval na weby, kde byly uváděny informace zcela jiné, než o kterých jste ve svých tvrzeních uváděl, že se na daném webu nacházejí. Tudíž právě ve vašem případě považuji vaše vystoupení proti podvodným reklamám a podvodným informacím za pouhé pokrytectví.
Byly to opravdu lživé informace? Vy jste se k nim dostal i přes zablokování těchto webů, že to můžete takto rozhodně hlásat?
Jistěže tam bylo hodně válečné propagandy, ale zcela jistě se z toho dala vyzobat zrníčka pravdy, jako z předlistopadového Rudého Práva.
A vzbudilo to, alespoň u mě, asociaci s předlistopadovým režimem, který cenzuroval (tištěný) Sputnik, např. čísla citující, jak se M. Gorbačov hlásil k odkazu československého pokusu o reformu socialismu.
Jednou jsem se přes nějaký odkaz na Sputnik dostal ještě před napadením Ukrajiny. Lživými informacemi byl doslova nadupaný. Citovali údajně tehdy jednoho mého kolegu ze zaměstnání, tak že jsem velmi dobře věděl, o čem je řeč. RT nesleduji. V době mého pobytu v Rusku jsem měl možnost Ruskou televizi sledovat a to mi stačilo.
1. “ Lživými informacemi byl doslova nadupaný.“
To bylo Rudé Právo taky, a přesto se z něj tu a tam nějaké zrníčko pravdy vydolovat dalo. Nehledě k tomu, že byla cenná i informace, že to a to soudruzi zrovna oficiálně hlásají,
2. RT tu před rokem 1989 vysílala a byly tam i zajímavé pořady vč. filmů, inscenací apod.
Nejsem si úplně jist, zda erotické a soft porn filmy a seriály, které ji vystřídaly na příslušném kanálu po roce 1989 byly přínosnější 🙂
1. A kvůli vašim údajným zrníčkům pravdy bych měl sputnik číst, když jinde se dozvím pravdu bez dobývání „zrníček“?
2. Před rokem 1989 v místě mého tehdejšího bydliště neměla sovětská televize pokrytí a nijak jsem toho nelitoval. Vysílání ruské televize v době mého pobytu v Rusku mi vše vynahradilo.
1. Mnohdy se ta zrníčka jinde nenajdou.
2. Občas tam byly zajímavé věci, i z našeho pohledu (řekněme si to upřímně: sovětský režim o sobě ve zpravodajství říkal s nevinnou samozřejmostí věci, které by naše cenzura nepustila).
Nicméně jsme trochu OT:
Jsem přesvědčen, že žádný „řev“, jakého se bojíte, by nenastal, protože s výjimkou opravdu málo příčetných jedinců (kteří jsou ovšem obligátními voliči pětikoalice) každý chápe rozdíl mezi cenzurou pravdivých informací a likvidací podvodných webů, tahajících lidem z kapes peníze.