Kdy se v Česku začne platit eurem, víme přece už dlouho: vždy za pět let
GLOSA. Nebudeme zde snášet argumenty pro a proti přijetí eura. Klíčové sdělení je, že vstup do eurozóny je vedle splnění pevných ekonomických kritérií ryze politické rozhodnutí. A v zemi, kde se roky shora buduje skepse k Bruselu a kde je proti přijetí eura aktuálně 73 % lidí, je politický přístup jasný. Termín přijetí eura v Česku lze přitom tak snadno vypočítat.
Vzoreček pro výpočet vstupu Česka do eurozóny je triviální, zvládne jej pochopit i žák první třídy:
X = volební období + 1
Kde X = termín přijetí eura a volební období je jak známo rovno čtyřem (rokům).
Na HlídacíPes.org jsme to psali již před lety a čas náš striktní matematický přístup jen potvrdil. To, že „euro přijmeme cca za pět let“ tvrdí politici konzistentně už od roku 2004.
Lehkou výjimkou byl samý počátek, kdy v době vstupu do EU v roce 2004 tehdejší vládě ČSSD součet tak přesně nevyšel a termín přijetí eura určila na rok 2010.
V červnu 2005 se tehdejší premiér Jiří Paroubek ve sčítání polepšil a v souladu s výše uvedeným vzorečkem určil přijetí eura v ČR na rok 2010.
Podobně se výpočtu držel třeba v květnu 2008 toho času ministr financí Miroslav Kalousek, podle nějž se jako „nejbližší trochu reálný termín přijetí eura“ tehdy jevil rok 2013.
O rok později (tedy v roce 2009) premiér Mirek Topolánek odhadl termín přijetí eura na („možná“) rok 2014.
Když byl v roce 2013 Kalousek znovu ministrem, opět součet provedl řádně a směřování do eurozóny určil na rok 2018.
A dalo by se takto hezky pokračovat až k současnému premiérovi Petru Fialovi a jeho aktuální – nijak překvapivé – tezi, že „přijetí eura v tomto volebním období řešit nebudeme”.
Počkejme si tedy na novou vládu. Už teď víme, že euro v Česku „bude“ za + 5 let.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
33 komentářů
Pokud dobře počítám, tak z 27 zemí EU jich 18 už euro má. V žádné z těchto zemí jsem proti euru žádné protesty nezaznamenal. Na Slovensku má euro osmdesátiprocentní podporu. Že nemají euro v Maďarsku a v Polsku se nedivím. Režim Viktora Orbána poklonkující Rusku na zavedení eura žádný zájem nemá a dokud bude proti euru Vladimír Putin, tak ani v budoucnu mít nebude. Stejně tak neměl v minulosti žádný zájem na zavedení eura ani protievropsky zaměřený režim Jaroslawa Kaczyńského v Polsku. Rumunsko a Bulharsko s velkou pravděpodobností v budoucnu euro přímou. Pokud si jen tak v rychlosti promítnu skupinku lidí, kterým se euro nezamlouvá, tak mi v první řadě vytanou na mysli lidé jako Vladimír Putin, Viktor Orbán, Jaroslaw Kaczyński, Václav Klaus, Tomio Okamura a proti euru na diskuzních stránkách Hlídacího psa horlivě vystupující diskutér A. S. Pergill. Pokud se podívám i jen na tuto skupinku lidí proti euru vystupující, pak se euru pro jeho přijetí nemohlo dostat lepšího doporučení. Jistě že oněch lidí vystupujících proti euru je více, ale jsou to v drtivé většině právě lidé stejného typu, jako ona zmíněná skupinka. Nevím na co ještě čekat a proč tomuto typu lidí stále ustupovat.
Euro vedlo ke krachu Řecka (drachmu by prostě devalvovali a tím se dostali z nejhoršího), strana Úsvit měla dokonce návrat ke drachmě ve svém programu, pokud si to dobře pamatuji. Euro bylo průšvih i pro Itálii a alespoň část Ligy severu propagovala návrat k liře. Navíc v Itálii proběhl i pokus o zřízení lokálních měn.
V současné době, kdy jde celá EU do kopru s Green Dealem a jinými šílenostmi, je přijetí eura nesmysl. Spíš bychom měli, když soudruh premiér „dává signál“ že ukončení pro nás šíleně nevýhodného pasírování naší elektřiny přes burzu v Lipsku = odchod z EU, ho vzít za slovo a z té EU odejít.
MMCH, Argentina zavádí dolar, a ne krachující a problematické euro.
Ten nehorázný blud o krachu Řecka v důsledku přijetí eura jsem vám už v minulosti vyvrátil. Opět jste tento svůj ubohý blábol vyhrabal ze svého repertoáru a opakujete jej jako zaseklá jehla na poškrábané desce gramofonu. Řecko mělo ekonomické problémy dávno před přijetím eura. Přijetím eura ten hospodářský propad oddálilo. Při nepřijetí eura by se hospodářský propad projevil mnohem dříve a byl by ještě hlubší. Liga severu v Itálii propagovala odtržení severu Itálie od Itálie a případný návrat k liře by byl pouze důsledek tohoto kroku. Byl jsem v Itálii mnohokrát, lidé si stěžovali na ledacos, mimo jiné na to, že sever Itálie doplácí na jih, ale nestěžovali si na euro. Kolikrát jste v té Itálii byl vy Pergille/Šimůnku, že si dovolíte hlásat o Itálii takové nehorázné a ubohé bláboly? Pokud si vzpomínám, tak jste do osmdesátých let navštěvoval horlivě pouze Sovětský svaz a ještě jste se tím chlubil. Také je mi známo, že takovéto horlivé návštěvníky Sovětského svazu se velmi ráda pokoušela získávat ke spolupráci Sovětská KGB. Pokud vy po odchodu z EU tolik toužíte, tak z vy z té EU odejděte do nástupnického státu, který tu po Sovětském svazu zůstal a neotravujte tu. Nám se tu po vašich ubohých blábolech stýskat nebude.
Skeptiku,
vzhledem k tomu, že onen „blud“ uvádějí odborníci na ekonomii, typu paní Šichtařové, nemám sebemenší důvod tomu nevěřit. Řecko před eurem mohlo devalvovat drachmu a problém alespoň částečně vyřešit. Jistě je problém i to, že Řecko bylo přijato do eurozóny v situaci, kdy nesplňovalo příslušná ekonomická kritéria pro vstup do ní. Přijetí eura problém jen a jen zvýšilo a znemožnilo jeho radikální řešení.
Liga severu měla program trochu komplexnější, než jak uvádíte. Spíš šlo v řadě případů o to, aby sever Itálie, tahoun její ekonomiky, měl víc možností ovlivňovat to, co se jeho penězi děje.
Budete se možná divit, ale v Itálii jsou i trvale zde žijící Češi, z nichž někteří blogují. Informace od nich považuji za věrohodnější než od člověka, který v Itálii byl (MMCH, já taky „byl v Itálii“).
Byl jsem na stáži také v Maďarsku.V SSSR jsem byl na stáži jednou a jednou jsem byl na poznávacím zájezdu, v jehož rámci jsem si zaplaval v Bajkalu.
Já chci obnovení prosperity tohoto státu, která skončila naším vstupem do EU. A je zcela zjevně s tímto členstvím neslučitelná.
A může se snadno stát, že některé státy EU otevřou tzv. „závoru na východě“, jak to učinily některé byzantské provincie s Turky, protože ti tehdy spravovali svá území kvalitněji než byzantská zdegenerovaná a totálně zkorumpovaná byrokracie.
Rusko je už dnes spravováno v mnoha ohledech lépe než EU: Nebojuje „za klima“, nevykrmuje různé ekohochštaplery, nevnucuje lidem násilím elekrtrošrot a „zateplování“ budov atd. A s ekoteroristy, propagátory kastračního průmyslu a podobných zrůdností se nemazlí, míst v sibiřských věznicích je dost a dost.
Markétu Šichtařovou znám jako spolupracovnici Parlamentních listů. Kolega mi také sdělil, že paní Šichtařová měla vystupovat i na rádiu Impuls. Vašich dalších doporučení už není třeba. Také není už třeba žádné mojí reakce na vaše výplody opírající se o paní Šichtařovou.
Problém je, že je to vzdělaná ekonomka orientovaná na tržní ekonomiku. To, že ve vládních médiích najdete jen polohlupáky, ideologicky orientované na socialismus či fašismus (píchni jako řízni), taky o něčem svědčí.
Je-li pro vás Pergille/Šimůnku vzdělání Markéty Šichtařové nějakým problémem, je to vaše věc. Pro mě není problémem její vzdělání, ale její pochybný charakter. A ten charakter si pošpinila sama spoluprací s Parlamentními listy a s rádiem Impuls. Kolik jen i celkem vzdělaných lidí si pošpinilo charakter svojí spoluprací se sdělovacími prostředky pod vlivem například NSDAP nebo KSČ.
À propos Pergille/Šimůnku, vysokoškolsky vzdělaní byli například i Josef Göbels a doktor Mengele. U nás to byli například i Gustáv Husák nebo Lubomír Štrougal. Vysokoškolsky vzdělaný byl i prokurátor Josef Urválek. Ten měl dokonce vzdělání ještě z doby první republiky.
Spoluprací s Parlamentními listy a Rádiem Impuls si nikdo charakter neušpiní. To spíš spoluprací s „veřejnoprávními médii“.
MMCH, jste schopen jmenovat alespoň jednu výhodu přijetí eura pro nás (zcela jistě by přijetí eura v Česku bylo výhodné pro nacistické revanšisty, ale těm dělat radost není nejmenší důvod).
Například Pergille/Šimůnku je pro mě výhodou, že jsem mohl při cestách po Evropě platit od Kanárských ostrovů po Finsko jednou měnou. I mimo eurozónu nemáte problém euro vyměnit. Například v Japonsku českou korunu téměř nikdo nezná a vyměnit ji máte problém. Euro je vám vyměněno bez problémů, znají jej všichni. A zde v Evropě největší problémy s inflací měly právě země eurem neplatící. Paní Šichtařová se nejen ušpinila spoluprací s Parlamentními listy a rádiem Impuls, ale hlásáním blábolů v těchto mediích se zpronevěřila svému vzdělání stejně jako Gustáv Husák, Lubomír Štrougal nebo Josef Urválek. Vy Pergille/Šimůnku spoluprací s takovýmito a podobnými médii jste se svému vzdělání už dávno zpronevěřil také. Dokazujete to každým svým příspěvkem.
Skeptiku, v eurozóně i mimo ni lze většinou platit kartami některých bank, a těch pár drobných, co potřebujete třeba pro nějaké stánkaře, co karty neberou, si prostě vyměníte, s tím žádný problém nemám.
Presentujete prostě pofidérní výmluvu, zaměřenou na lidskou lenost.
Za každou výměnu ať při platbě kartou nebo hotovostí, je vám strháván bankou nebo směnárníkem poplatek. Někde větší, někde menší, ale je strháván. To není žádná pofidérní výmluva, to je fakt. S platbou eurem nemají problém lidé ani ve Španělsku, ani ve Francii, ani v Rakousku, ani na Slovensku, ani v Estonsku. Proč bychom při placení eurem měli mít problém my? Čím jsme horší než třeba Slováci nebo Finové? Snad pouze v tom, že máme stále vyšší inflaci, než státy eurem platící. Nechuť k euru u nás v minulosti vyvolával Václav Klaus, k Rusku vzhlížející figurka a Tomio Okamura, druhá figurka Ruskem fascinovaná. Aha, zapomněl jsem ještě na Pergilla/Šimůnka.
Placení při turistickém či rekreačním pobytu někde a nějaké poplatky za platbu kartou v cizině jsou natolik minoritní problém, že kvůli nim opravdu není nutno euro zavádět.
Navíc vám nikdo nebrání mít účet v nějaké bance v eurech a platit její kartou.
A vy se domníváte Pergille/Šimůnku, že pokud si pořídíte účet a platební kartu v eurech, tak že při platbě v brněnském supermarketu vám žádné poplatky za výměnu na koruny bankou strhávány nebudou? Tak to jste na velkém omylu. A proč mám vůbec platit nějaké poplatky za výměnu, jestliže mohu po celé Evropě platit v eurech bez poplatku? Hlavní překážku pro zavedení eura v České republice vidím pouze v bludech Václava Klause, Tomia Okamury a lidí typu Pergilla/Šimůnka na straně jedné a připodělanosti malých českých lidiček na straně druhé.
Racionální argument je, že bychom museli jako členové eurozóny na jedné straně platit dluhy států na jihu Evropy a na straně druhé by se usnadnil transfer našich peněz do německých peněženek.
V případě očekávaného krachu v důsledku ekologických fantasmagorií bude lépe mít korunu a krach řešit její devalvací, než nechat celý stát přijít k bankrotu.
Já mám karty od tří bank a kdybych někdy potřeboval eurové konto, zřídím si další, i s kartou.
Tak tvrdíte Pergille/Šimůnku, že „racionální“ argument? Tak proč tu vrháte takové iracionální bláboly o placení dluhů za jihoevropské státy? Žádný ze států eurozóny nic takového nedělá, jak Itálie, tak Řecko si musí své dluhy platit sami. A ono usnadnění transferu našich peněz do německých peněženek je hodno některého vašeho knižního ne příliš povedeného sci-fi díla. VUML už neexistuje, a tak ze sebe chrlíte báchorky z Parlamentních listů.
Tedy nechápu, jak se na Slovensku projevuje ta 80% spokojenost. Ony se snad dneska dělají na Slovensku průzkumy „.máte rádi euro?“, když už ho tam asi 14 let mají?
Jasně že jakýkoliv dotaz na případnou změnu odmítnou – na jakékoliv další změně měny by prodělali ještě víc.
Ale že by snad byli Slováci spokojeni se svou ekonomickou situací které by měli dosáhnout díky „společné měně“, to přece taky nejsou. Nějak to přímo nesouvisí..
No a k tomu druhému, možná že je, ze strany m édií špatně publikovaná ta diskuze ohledně přijatí eura. Protože -jistě že hlavně opoziční politici protestují proti přijetí (to je role opozice). Jistěže třeba velcí podnikatelé kteří provádějí velké finanční transakce s EU budou obvykle) pro – a aj jejich názory ta média přednostně publikují. Nemluvě tedy o názorech teoretických ekonomů, kteří publikují jen mantru své teorie (pro či proti), nic víc. – aj jejich názory média publikují ráda.
Ale dejme tomu, citovala média názor třeba menšího lokálního podnikatele, malého obchodník, živnostníka??? Jestli on je pro euro, jestli pro něj ten přechod bude výhodný??
Je samozřejmě, hloupost tvrzení ekonomů, že on „pouze“ přepíše cenovky dle do eura dle kurzu převodu.
Jemu samozřejmě řeknou jeho dodavatelé, že mu „smluvně“ mění ceny do eur (a určitě ne přesně v tom kurzu přepočtu staré ceny ), on bude muset změnit platy svých zaměstnanců do eur (a zase – byl by cvok ekonom, kdo by tvrdil, že přesně a jen v tom přepočtu na eurocenty) .. a takto by šlo pokračovat. Nedejbože aby dostal třeba od státní kontroly pokutu Protože stát si taky nepřepočte staré sazebníky pokud „dle platného kurzu převodu“ – s přenosti na eurocenty, ale vytvoří si nový sazebník se zaokrouhlením nahoru. Že třeba podobně půjdou „se zakrouhlením nahoru třeba pojistky, aj všechny poplatky, (ne u bank, ale hlavně ty úřední, atd, atd…)??
to nikoho nezajímá?
Že právě vy nechápete spokojenost Slováků s eurem mě nijak nepřekvapuje, protože vy toho nechápete daleko více petrph. Dokazujete to v každém svém příspěvku.
Alespoň mezi VŠ odborníky jsem žádné juchání z eura neviděl. Spíš nadávání na skokové zdražení prakticky všeho (tedy to samé, co se stalo v Německu)
Je otázkou Pergille/Šimůnku, zda jste jednal opravdu s odborníky. Ani jednoho jediného slovenského odborníka, se kterým jste o euru hovořil, jste nejmenoval, tak že z vás nejspíše hovoří opět vaše mýtomanie, neboli chorobná prolhanost. Měl byste hovořit především s odborníky na některé z brněnských klinik.
A co by vám řekla jména konkrétních odborníků ze 3. lékařské fakulty v Bratislavě, university v Nitře, nebo některých výzkumných ústavů?
Co by mi ta jména řekla, to už nechte laskavě na mně. Toto vás určitě trápit nemusí. Spíše se obáváte toho, že kdybyste některá jména uvedl a ti lidé by byli na vaše tvrzení upozorněni, mohli by vás obvinit ze lži a vy byste slízl ostudu.
Dobrý den, no toto ohlupovani nutnosti zavedeni Eura je trapne!! Realita bude takova, ze normalni stradatele prijdou pri prechodu na Euro min. o 20%uspor,zdrazeni vsech komodit a sluzeb bude nasledovat a o zranitelnosti nasi ekonomiky nemluve!!! Takze mimo exporteru, pro normalniho radoveho obcana minus!! Další komentář je zbytečný 🤕👎😝😵😜
no já bych byl pro euro,ale muselo by to být v dobrém kurzu. A to by mělo určovat kdy Euro přijmeme- ne za 5 let,ale až nám to bude výhodné.A pak ať to čekání trvá třeba století.
Výhodný kurz se rozumí samo sebou. Bohužel krize plánovat nejdou. A každá krize znamená oslabení koruny. Pak znovu posilujeme. Atd. Znamená to, že euro nemáme přijmout nikdy a prožívat další a další devalvační krize?
Osobně bych se díval na dobu zmíněnou v článku jako první období, kdy byl termín stanoven: od r. 2004. Až do krize v r. 2008 koruna stabilně posilovala. Jenže to právě vedlo k úvahám proč fixovat korunu na 26 nebo 24 když posiluje? Teď jsme o 16 let dál, ale na stejném kurzu …
Devalvační krize je menší zlo, než bankrot státu (a devalvovat můžete národní měnu, a ne euro).
Jenomže, tohle je dilema investování na burze. Kurz jde nahoru, dolů, někdy i další dobu. Tudíž úvaha „mám prodat hned, čekat jestli trend půjde nahoru
nebo neprodat, a pak když kurz je dole, prodávat se ztrátou
S tím vědomím, že v případě přechodu do eura se v tom kurzu přepočte vlástně úplně všechno,
ćímž je asi řečeno, ono by samozřejmě bylo nejlepší, kdyby jak politika, tak i ekonomická situace státu byla po celou tu dobu stabilní, kurz taky stabilní až do data přechodu na euro.
No nezdá se že by dneska ta stabilita byla pro vládu to nejdůležitější,
My Češi máme neuvěřitelnou schopnost hraničící s masochismem a to, prošlapávat slepé cestičky…Vzhledem k tomu, že náš historický příspěvek k výkonu lidstva a vlastně celý náš myšlenkový horizont je průměrný (hlavně proboha nevyčnívat !!!), pak naše výsledky nemohou vypadat jinak. A také jinak nevypadají, v mnoha oblastech jsme skutečně průměrní. Nevím, kde se v nás bere to sebevědomí (nebo je to spíš drzost, hloupost…?) neustále chytračit a udílet jiným rady, když to u nás vypadá, tak jak to vypadá. Zkrátka a jednoduše, i v této otázce se projevuje české plebejství, umrňenost a neschopnost vidět si na špičku nosu, tím spíš za první roh. Euro zde mělo být již dávno!!! Odborně finačně-ekonomicky je to tak 55/45 ve prospěch Eura, politicky 100/0 ve prospěch Eura.
Co lze uznat těm, co se do toho moc neženou je fakt, že zde momentálně máme důležitější problémy k vyřešení (strukturální deficit, důchodová a zdravotní reforma, reforma školství, exekuce), nicméně jakmile tyto pominou, není zde jediný důvod nezačít přecházet na Euro.
Většině států na jihu Evropa zavedení eura uškodilo. I u sousedního Slovenska je prokazatelný ekonomický propad po zavedení této měny. Jedinou výjimkou je Chorvatsko, v němž se ovšem, v důsledku velmi silného cizineckého ruchu (s významným procentem cizinců z eurozóny), provádělo mnoho plateb v eurech už před jeho přijetím.
Pan Vondra v diskusi na toto téma upozornil ještě na jednu věc: Dokud máme korunu, tak naše centrální banka je nejvyšší finanční institucí. Pokud bychom přijali euro, přesunul by se ten vrchol správy měny mimo republiku a mj. by dceřinné banky bank cizích mohly snadněji vyvádět peníze z ČR. A naše dosavadní zkušenosti s EU jsou zcela jednoznačně varující (dodávám já).
Navíc pan Vondra konstatoval i to, že kritéria pro přijetí eura stejně nesplňujeme a v dohledné době ani nebudeme splňovat.
v čem je bohužel u premiéry Fialy problém, že se na autoritu jeho projevů vůbec ale vůbec nejde spolehnout.
Takže i jestli teď říká že „že „přijetí eura v tomto volebním období řešit nebudeme”. vůbec neznamená „že to vláda ..řešit“ nebude.
Pokud si to ministři dalších stran opozice vynutí, tak o tom jednat vláda bude.
A pak se tedy s trochou cynismu můžeme zeptat co znamená z pohledu vlády pojem „řešit“. Což taky může znamenat, že sice ten proces přechodu na euro vláda nějakým předepsaným formálním způsobem spustí – a ono to skutečně několik let potrvá. Ale že vláda a úřady řadu nutných přípravných konkrétních opatření „řešit “ nebude, takže až se ten termín přiblíží (a to už bude za další vlády), tak až pak vypukne chaos..
Ano,pan premier Fiala nelpí rigidně na svých slibech a necítí se vázán svými výroky pokud se mu situace zdá být výhodnější pro jiná stanoviska. Představuje tak nový typ politika,který se bude objevovat čím dál častěji.
Vzhledem k tomu že pan Fiala není podnikatel co si jede za svoje, ale politik který byl zvolen voliči právě na základě slibů, které jim dal, tak už to vysvětlení „nemusí ty sliby plnit když se mu nechce“, nezní tak legitimně…
Oni už mu to voliči vysvětlí u příštích voleb.
V ideálním případě bude u nás euro zavedeno tehdy, až to bude pro nás (a především pro občany) jednoznačně výhodné. A pokud tato situace nenastane, nebude chybou, když ho nezavedeme nikdy.