Kauzu se zabavenými rouškami nám Italové dali řádně pocítit, říká český konzul v Miláně
Do ulic Milána je možné vyrazit jen s čestným prohlášením v kapse pro případ policejní kontroly. Opatření s cílem omezit šíření koronaviru jsou tvrdá. Hrozí pokuty až do 3000 eur. V Miláně nedávno takřka „přes noc“ vznikla i nová speciální nemocnice pro pacienty s COVID-19. „Chybí ale personál,“ říká český konzul Michal Bucháček.
V Miláně působíte od léta, měla to být spíše klidná destinace, teď to tak rozhodně není. Jak teď vypadá tamní život?
Je pravda, že doma jsem slíbil, že po životě v Berlíně a Bruselu bude Milán rozhodně klidnější destinací. Koronavirus ale všechno změnil. Polehčující okolností je, že jsme v tom všichni, včetně Itálie, nevinně. Jsou uzavřené školy, obchody, restaurace, parky, veřejná místa, omezen volný pohyb ve městech i mezi nimi. I pro nás samozřejmě platí striktní omezení. Jsou tvrdší než v České republice. Pokud opouštíte svůj byt nebo dům, musíte mít s sebou čestné prohlášení pro případ policejní kontroly.
V něm pod hrozbou trestního stíhání podepisujete, že se nenacházíte v domácí izolaci po pozitivním testu a že z domu vycházíte z důvodu naprosté nutnosti. Ven lze jít pouze ze tří závažných důvodů: nezbytná cesta do práce, nezbytné obstarávání potravin nebo léků a nezbytný důvod zdravotní. Za porušení hrozí tvrdé sankce a drastické pokuty v rozmezí 400 až 3000 eur.
Pro vás jako diplomaty žádná výjimka není?
Pravidla platí pro všechny, diplomaty nevyjímaje. Všechna tato opatření v Lombardii vstoupila v platnost už 9. března a jsou shrnuta pod heslo: „Zůstanu doma.” Dokonce přišlo i další zpřísnění, 22. března skončila možnost chození ven na zdravotní procházky, zakázán je i individuální venkovní sport. Přístup v Lombardii je dost tvrdý. Občas to má i absurdní rozměry. Zatímco venčit psa lze, na procházku s dětmi jít nemůžete, respektive pouze s jedním a jen v okolí vašeho bydliště. Když máte děti tři, jako třeba my, rázem se to o dost komplikuje. Aktuálně se o tom vedou vášnivé debaty. Zatím se toto omezení nevztahuje na privátní zahrady.
Italská míra empatie
V českých médiích probleskují zprávy o tom, jak už toho Italové mají dost, že jim docházejí peníze, roste nespokojenost, hrozí rabování… Odpovídá to realitě?
Pokud jde o sever Itálie, tady je klid a velká disciplinovanost už od počátku této epidemie. To samozřejmě nevylučuje jednotlivé excesy, které se asi odehrávají všude, nejen v Itálii. Opatření v podobě volného pohybu osob jsou ale naprosto bezprecedentní a otázkou je, nakolik to svobodná demokratická společnost může unést, na rozdíl od nějaké diktatury a totalitní společnosti. Čím delší dobu ta opatření budou trvat, tím náročnější to pro všechny bude.
V Česku někteří lidé, kteří se nakazili koronavirem, mluví o tom, jak se setkávají s nenávistí, nejen na sociálních sítích, ale i od sousedů, s výhrůžkami. Je něco podobného v Itálii?
Ne, to jsme tady snad vůbec nezaznamenali. Itálie se tradičně vyznačuje vysokou úrovní empatie a velkou dávkou solidarity a platí to i v těchto těžkých časech. Do služby v nemocnicích se hlásí tisíce dobrovolníků, lidé vyvěšují italské vlajky a po večerech zpívají ze svých balkónů a teras slavné italské písně, aby překonali to ticho i obavy.
Předpokládám, že na konzulátu i aktivně sháníte informace o tom, jak by Česko mohlo Itálii pomoct. Vím, že nějaká pomoc už dorazila.
Naši standardní agendu nahradilo nejprve starání se o naše občany v Itálii, o ty, kteří se snažili dostat zpět do Česka v době, kdy možností kvapem ubývalo. Ministerstvo zahraničí vypravilo pro Čechy repatriační autobus, jímž také naopak dorazili z Prahy italští občané. Druhá velká agenda je komunikace s regionálními autoritami, podávání zpráv do Česka o místní situaci a také sdílení italské zkušeností, která je unikátní. Itálie byla bohužel první zemí v Evropě, kde se virus objevil a rozšířil.
Prahu jsme proto žádali o poskytnutí pomoci Itálii a tento týden v pondělí dorazila – v podobě deseti tisíc ochranných obleků určených primárně italským zdravotníkům. Italská vláda rozhodla, že pomoc půjde do nejzasaženějšího regionu, kterým je právě Lombardie. Měli jsme tu čest ji v Miláně osobně předat italské Civilní ochraně a lombardské vládě.
Jak to bylo s těmi respirátory a rouškami určenými původně pro Itálii a zabavenými omylem v Česku? Předpokládám, že kolem toho bylo mezi Italy hodně negativních emocí…
Bohužel je to tak. To nedorozumění, ke kterému došlo v České republice, se přelilo se zpožděním několika málo dnů do Itálie. Vyšlo tu v médiích několik velmi negativních zpráv. Snažili jsme se ty škody pokud možno omezit – komunikací směrem k médiím i k italské veřejnosti. Ale přišlo to pro Česko asi v nejhorší možný okamžik, protože zrovna v den, kdy se tento příběh objevil v médiích, Itálie zaznamenala do té doby nejvyšší počet mrtvých za jeden den.
Tomu pak odpovídaly i reakce italské veřejnosti, která nám je dala velice jasně najevo. V podobě telefonátů, mailů a vzkazů na sociálních sítích, které byly velmi negativní. Obrazu Česka v Itálii tato kauza určitě neprospěla.
Půjčte nám své zdravotníky
Jak vlastně vláda v Itálii vysvětluje, že zrovna na ni koronavirus tak tvrdě dopadl? Objevují se různé teorie o tom, jak tam nákazu zavlekli nelegální čínští pracovníci v italském módním průmyslu. Je nějaká potvrzená teze, proč se nákaza tolik rozšířila a nejprve právě v Lombardii?
Je to předmětem různých analýz více či méně seriózní povahy. Faktorů, které sehrály roli, bylo víc. Prvním je fakt, že mezi Lombardií a Čínou jsou poměrně úzké ekonomické a obchodní vazby. Spousta lombardských firem má svou výrobu v Číně nebo s čínskými firmami spolupracuje. S tím souvisí řada obchodních cest jedním i druhým směrem. Spousta Číňanů má velký zájem o italskou módu, každoročně navštěvují módní veletrhy, jezdí sem nakupovat a řada slavných značek sídlí právě v Miláně.
Druhý faktor je italský způsob života, který je velmi sociální. Lidé se chodí bavit s přáteli, udržují čilé kontakty napříč generacemi, kontakt je velmi intenzivní. To bezpochyby k rozšíření viru přispělo. A do třetice hraje zásadní roli to, že Itálie má nejstarší populaci v Evropě a na koronavirus zde nejvíce umírá starší a velmi stará populace, která je vůči koronaviru nejzranitelnější. Průměrný věk obětí je tu 79 let.
Máte přehled o tom, zda jsou v Miláně nějací čeští lékaři a zdravotnický personál?
Takovou informaci nemáme, ale jsme v podstatě v permanentním kontaktu s lombardskou vládou. Do Prahy jsme směřovali jejich prosbu o pomoc posílením zdravotnického personálu, kterého se tady přes veškeré nasazení a vnitroitalskou solidaritu stále nedostává.
Tento týden se otevřela speciální nemocnice pro pacienty s COVID-19 v někdejším pavilonu milánského výstaviště. Vyrostla v rekordním čase, asi za deset dní, za nesmírného nasazení, budovala se ve třech směnách 24 hodin denně. Podařilo se ji vybavit, je to plnohodnotná nemocnice s kapacitou přes 200 lůžek intenzivní péče. Zásadní problém je ale právě nedostatek personálu.
Žádost o tuto pomoc jste tedy předali do Prahy?
Už 19. března jsme měli videokonferenci s lombardskou vládou, žádost jsme tlumočili obratem do Prahy. Ministerstvo zahraničí hned druhý den začalo jednat s ministerstvem obrany, dostala to pak k řešení vláda, ale tam bohužel nedošlo ke shodě.
Čeští vojenští zdravotníci mají skvělou pověst a bezpochyby by byli velkým přínosem nejenom pro Itálii, ale v důsledku i pro Českou republiku. Zkušenosti, které by pak mohli přinést zpět domů, by byly nedocenitelné. Česká republika je, co se týče šíření koronaviru, v časovém zpoždění tří čtyř týdnů po Itálii a zkušenosti tohoto typu, přímo z první linie, by mohly být ku prospěchu i českému zdravotnictví.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Takhle to dál nejde. Německý starosta kritizuje nečinnost Berlína v migrační politice
Věra Jourová o mediálním zákonu, potyčce s Muskem a možné orbánizaci Česka
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
14 komentářů
zajimavy je ten vek.
prumerny vek dozit v italii 84 roku, prumerny vek obeti 79 roku.
prumerny vek dozit v rusku (ktere to podle nekterych bravurne zvlada) je 70 roku.
vychazi mi z toho, ze ital co zemre v prumernych 79 na koronavir je na tom o 9 roku lip, nez kdyby byl uz 9 roky zahrabanej 2 metry podzemi jako prumernej rus.
1) Zabaveny/ukradeny material – to je dusledek toho, ze nam tady vladne bolsevicka luza. Podle Solzenicyna se takovi lide ridi heslem – ty chcipni dnes, ja az zitra. 2) A prekvapuje nehoho, ze (ne)vlada CR nechce do Italie poslat lekare? Sami prece mame malo a nikomu nic nedame! Podobne to bylo s imigranty/sirotky. Fakt se zacinam stydet, ze jsem obcan CR.
Styďte se zač uznáte za vhodné, to je vaše věc.
Každopádně z těch plků lze reagovat jen na první tři slova.
„Zabaveny/ukradeny material“
To si nejste schopen ani zjistit, co a proč stát zabavoval a jediné, co je na věci podivné a nad čem se lze pozastavit, je to, co na daném místě, kde státní moc oprávněně zasahovala vůči šmelině, dělala zásilka humanitární pomoci do Itálie?
Jinak řečeno, není nad „kvalitní“ mediální bulvár, který hned vykřičí první převzaté informace , aniž by ztrácel čas dohledáváním souvislostí, na to už v dnešní mediální době není čas.
Prostě zlí Češí zabavili ubohým Italům jejich roušky, to se prodává samo a i zahraniční média to přeberou s plnou parádou…Akorát že tohle nedělá jen ten klasický zábavný bulvár co se tím živí, takhle dnes musí pracovat i mainstream, jinak by ho nikdo !s několikadenním zpožděním neposlouchal..
jo, jo.. … úplně přesně jako to udělaly české dezinformační weby a platformy. TAky jsme osočili Německo a přímo osobně kancléřku Merkelovou, že zabavila v Bavorsku na hranicích kamion s rouškami pro ČR. Na rozdíl od Italů, kteří byli v právu, byl tohle lokální český hoax, který tady vesele cirkuloval a zdvihal emoce…
Je to podobný problém, jako jestli bylo dříve vejce, nebo slepice.
Můžou za to ti novináři, kteří vytrubují hlavně ty senzační, i když povrchní a zjednodušené informace? Anebo jim nezbývá nic jiného, než odpovídat na poptávku čtenářů po bulvárních zprávách?
1. Tohle je práce toho Piráta. Za tohle by měl být stíhán.
Je zjevné, že za tohle nemůže stát, ale celé to byla souhra podivných okolností, kdy na začátku stojí dárce, klíčovou roli hrál překupník, v jehož skladech se všechno válelo a také adresát jednal podivně, když ho nezajímalo, kde náklad je.
Stát dělal, co měl. Došlápl si na překupníka.
2. Nedávno jste nám tady nejdříve dávali za vzor UK, jak testují.
UK – 40 tisíc nakažených a 3600 mrtvých.
Pak nám zde přednášel náš odborník, co pracuje ve Švýcarsku, jak to tam báječně jde.
20 tisíc nakažených a 573 mrtvých.
Posledním příklad bylo Švédsko, ale to už ne zde.
Momentální čísla: 6131 nakažených a 358 mrtvých. Tady je zajímavý ten nárůst mrtvých za poslední den. Oproti nám je 5 násobný.
Takže
Prostě všichni okolo, ty naše vzory demokracie to dělají dobře, jen ta naše proklínaná vláda s Babišem v čele dělá všechno špatně. Jen je divné, že ti, co to dělají dobře a měli bychom si z nich vzít vzor, mají čím dál tím víc nakažených, a také jim čím dál tím víc lidí umírá. Je to velmi podivné, ten vývoj situace u těch vzorů, co nám většina novinářů nabízí a doporučuje.
Poznámka : Na příklad v USA je za měsíc násobně víc nemocných a také násobně víc mrtvých, než v Číně a to něčem vypovídá (v USA mají 278 537 nakažených, zemřelých pak 7 163 což je 3,374 x více nakažených, 2,15 x více zemřelých, než Čína, která má ale při tom při výrazně nepříznivější demografické ukazatele – USA počet obyvatel 327 652 694 a hustotu zalidnění 35 ob./ km², Čína pak počet obyvatel 1 412 408 771 a hustotu zalidnění 137 ob./ km², tedy téměř 4 x větší).
o cine to vypovida jedine – ze lze
vsichni okolo – polaci a slovaci jsou na tom podstatne lip v prepoctu na obyvatele, i kdyz tam neni takova represe jako u nas. rakousko a nemecko na tom je hur, ale jen tim, ze jsou o tejden napred, pred tydnem to tam byli na podobne urovni jako my dnes.
italie doplatila na to, ze tam pracuje 60tis cinanu, z toho 20tis nelegalne a byli prvni na rane. kdyby se realizovaly cinsky investice jak tady sliboval zeman, hnizdo koronaviru by bylo v cesku.
v unoru svet do ciny poslal miliardu rousek a respiratoru, z velke casti jako humanitarni pomoc. cinani ted zasobuji svet a tvrdi, ze jde o humanitarni pomoc, ale za rousky si nechavaji zaplatit 20x vic nez byly ceny pred krizi. jen cesko vydalo za rousky a ochranne obleky z ciny uz skoro 7mld za posledni mesic.
misto tohom aby se cina snazila napravit aspon cast toho co zpusobila, kdyz do sveta vyslal cinsky virus, snazi se na tom vydelat ekonomicky i politicky. a president zeman jim jde na ruku. hnus, hnus, hnus…
Nezdá se Vám divné, že když ti Číňané tam podle Vás pracují, že si ničí pracovní příležitosti?
Čína věnovala USA 1000 kusů plicních ventilací a to zdarma. USA jich mají nedostatek a tak mají teď 10 335 mrtvých (podle Coronavirus COVID-19 Global Cases by the Center for Systems Science and Engineering (CSSE) at Johns Hopkins University (JHU).).
amici maj v rezervach skoro 10tis ventilatoru a behem par tydnu vyrobi dalsich 100tis.
pripadny 1tis ventilatoru z ciny, ktery oni tam uz nepotrebuji, je jen plivnutim a snahou aspon castecne odcinit jejich lhani na zacatku pandemie a zatajovani skutecneho stavu.
proc je neposlou tam, kde je skutecne potrebuji? amici maj tech svych dost.
No nevím, pokud si dobře pamatuji zprávy ze dne kdy došlo k zabavení roušek, tak se nějaký náš papaláš na kameru vyjadřoval ve stylu, že „zabavený zdravotnický materiál byl nabízen české vládě za několikanásobek běžné ceny“, což mě vede k otázce, kdy začala být zásilka určena Italům jako pomoc a kdy se to naši papaláši dozvěděli?
Osobně bych v tom viděl i trochu chamtivosti, kdy držitel možná, a to možná myslím fakticky, protože tu nikdo nezná všechny okolnosti, chtěl prostě utržit co nejvíce a když mu to sebrali, vyšlo najevo, že jde o něco co mu vlastně ani nepatřilo.
priznacny na tom je to, ze zabavenim rousek urcenym pro italii se chlubil komunisticky hejtman usteckeho kraje.
komunisti s kradezemi ciziho majetku maji spoustu zkusenosti…
Vážený Martine,
myslím, že v tomto ohledu politické příslušnost nehraje roli. Téměř každý politik a nebojím se říct, každý úspěšný politik, využije takovéhoto momentu triumfu k tomu aby se bezpečně zviditelnil. Proto si tvrdím říct, že nevěřím tomu, že by to ten papaláš v době projevu na kameru věděl.
Ale snad jen politici několika málo stran bývají natolik „schopní“ aby dobrovolně strčili hlavu do oprátky a ještě přitom tleskali, k tomu už je potřeba velká míra indoktrinace a nebo inteligenční lability.
Mimochodem, ač jsem sám rozhodně nejsem komunista, znám i pár férových komunistů a slušnou řádku šmejdů z jiných stran. 😉