Rakve s těly zemřelých na koronavirus v kostele v italském městě Seriate v Lombardii, 26. březen 2020.

Kauzu se zabavenými rouškami nám Italové dali řádně pocítit, říká český konzul v Miláně

Napsal/a Robert Břešťan 3. dubna 2020
FacebookXPocketE-mail

Do ulic Milána je možné vyrazit jen s čestným prohlášením v kapse pro případ policejní kontroly. Opatření s cílem omezit šíření koronaviru jsou tvrdá. Hrozí pokuty až do 3000 eur. V Miláně nedávno takřka „přes noc“ vznikla i nová speciální nemocnice pro pacienty s COVID-19. „Chybí ale personál,“ říká český konzul Michal Bucháček.

V Miláně působíte od léta, měla to být spíše klidná destinace, teď to tak rozhodně není. Jak teď vypadá tamní život?

Je pravda, že doma jsem slíbil, že po životě v Berlíně a Bruselu bude Milán rozhodně klidnější destinací. Koronavirus ale všechno změnil. Polehčující okolností je, že jsme v tom všichni, včetně Itálie, nevinně. Jsou uzavřené školy, obchody, restaurace, parky, veřejná místa, omezen volný pohyb ve městech i mezi nimi. I pro nás samozřejmě platí striktní omezení. Jsou tvrdší než v České republice. Pokud opouštíte svůj byt nebo dům, musíte mít s sebou čestné prohlášení pro případ policejní kontroly.

V něm pod hrozbou trestního stíhání podepisujete, že se nenacházíte v domácí izolaci po pozitivním testu a že z domu vycházíte z důvodu naprosté nutnosti. Ven lze jít pouze ze tří závažných důvodů: nezbytná cesta do práce, nezbytné obstarávání potravin nebo léků a nezbytný důvod zdravotní. Za porušení hrozí tvrdé sankce a drastické pokuty v rozmezí 400 až 3000 eur.

Pro vás jako diplomaty žádná výjimka není?

Pravidla platí pro všechny, diplomaty nevyjímaje. Všechna tato opatření v Lombardii vstoupila v platnost už 9. března a jsou shrnuta pod heslo: „Zůstanu doma.” Dokonce přišlo i další zpřísnění, 22. března skončila možnost chození ven na zdravotní procházky, zakázán je i individuální venkovní sport. Přístup v Lombardii je dost tvrdý. Občas to má i absurdní rozměry. Zatímco venčit psa lze, na procházku s dětmi jít nemůžete, respektive pouze s jedním a jen v okolí vašeho bydliště. Když máte děti tři, jako třeba my, rázem se to o dost komplikuje. Aktuálně se o tom vedou vášnivé debaty. Zatím se toto omezení nevztahuje na privátní zahrady.

Italská míra empatie

V českých médiích probleskují zprávy o tom, jak už toho Italové mají dost, že jim docházejí peníze, roste nespokojenost, hrozí rabování… Odpovídá to realitě?

Pokud jde o sever Itálie, tady je klid a velká disciplinovanost už od počátku této epidemie. To samozřejmě nevylučuje jednotlivé excesy, které se asi odehrávají všude, nejen v Itálii. Opatření v podobě volného pohybu osob jsou ale naprosto bezprecedentní a otázkou je, nakolik to svobodná demokratická společnost může unést, na rozdíl od nějaké diktatury a totalitní společnosti. Čím delší dobu ta opatření budou trvat, tím náročnější to pro všechny bude.

V Česku někteří lidé, kteří se nakazili koronavirem, mluví o tom, jak se setkávají s nenávistí, nejen na sociálních sítích, ale i od sousedů, s výhrůžkami. Je něco podobného v Itálii?

Ne, to jsme tady snad vůbec nezaznamenali. Itálie se tradičně vyznačuje vysokou úrovní empatie a velkou dávkou solidarity a platí to i v těchto těžkých časech. Do služby v nemocnicích se hlásí tisíce dobrovolníků, lidé vyvěšují italské vlajky a po večerech zpívají ze svých balkónů a teras slavné italské písně, aby překonali to ticho i obavy.

Předpokládám, že na konzulátu i aktivně sháníte informace o tom, jak by Česko mohlo Itálii pomoct. Vím, že nějaká pomoc už dorazila.

Naši standardní agendu nahradilo nejprve starání se o naše občany v Itálii, o ty, kteří se snažili dostat zpět do Česka v době, kdy možností kvapem ubývalo. Ministerstvo zahraničí vypravilo pro Čechy repatriační autobus, jímž také naopak dorazili z Prahy italští občané. Druhá velká agenda je komunikace s regionálními autoritami, podávání zpráv do Česka o místní situaci a také sdílení italské zkušeností, která je unikátní. Itálie byla bohužel první zemí v Evropě, kde se virus objevil a rozšířil.

Prahu jsme proto žádali o poskytnutí pomoci Itálii a tento týden v pondělí dorazila – v podobě deseti tisíc ochranných obleků určených primárně italským zdravotníkům. Italská vláda rozhodla, že pomoc půjde do nejzasaženějšího regionu, kterým je právě Lombardie. Měli jsme tu čest ji v Miláně osobně předat italské Civilní ochraně a lombardské vládě.

Jak to bylo s těmi respirátory a rouškami určenými původně pro Itálii a zabavenými omylem v Česku? Předpokládám, že kolem toho bylo mezi Italy hodně negativních emocí…

Bohužel je to tak. To nedorozumění, ke kterému došlo v České republice, se přelilo se zpožděním několika málo dnů do Itálie. Vyšlo tu v médiích několik velmi negativních zpráv. Snažili jsme se ty škody pokud možno omezit – komunikací směrem k médiím i k italské veřejnosti. Ale přišlo to pro Česko asi v nejhorší možný okamžik, protože zrovna v den, kdy se tento příběh objevil v médiích, Itálie zaznamenala do té doby nejvyšší počet mrtvých za jeden den.

Tomu pak odpovídaly i reakce italské veřejnosti, která nám je dala velice jasně najevo. V podobě telefonátů, mailů a vzkazů na sociálních sítích, které byly velmi negativní. Obrazu Česka v Itálii tato kauza určitě neprospěla.

Půjčte nám své zdravotníky

Jak vlastně vláda v Itálii vysvětluje, že zrovna na ni koronavirus tak tvrdě dopadl? Objevují se různé teorie o tom, jak tam nákazu zavlekli nelegální čínští pracovníci v italském módním průmyslu. Je nějaká potvrzená teze, proč se nákaza tolik rozšířila a nejprve právě v Lombardii?

Je to předmětem různých analýz více či méně seriózní povahy. Faktorů, které sehrály roli, bylo víc. Prvním je fakt, že mezi Lombardií a Čínou jsou poměrně úzké ekonomické a obchodní vazby. Spousta lombardských firem má svou výrobu v Číně nebo s čínskými firmami spolupracuje. S tím souvisí řada obchodních cest jedním i druhým směrem. Spousta Číňanů má velký zájem o italskou módu, každoročně navštěvují módní veletrhy, jezdí sem nakupovat a řada slavných značek sídlí právě v Miláně.

Druhý faktor je italský způsob života, který je velmi sociální. Lidé se chodí bavit s přáteli, udržují čilé kontakty napříč generacemi, kontakt je velmi intenzivní. To bezpochyby k rozšíření viru přispělo. A do třetice hraje zásadní roli to, že Itálie má nejstarší populaci v Evropě a na koronavirus zde nejvíce umírá starší a velmi stará populace, která je vůči koronaviru nejzranitelnější. Průměrný věk obětí je tu 79 let.

Máte přehled o tom, zda jsou v Miláně nějací čeští lékaři a zdravotnický personál?

Takovou informaci nemáme, ale jsme v podstatě v permanentním kontaktu s lombardskou vládou. Do Prahy jsme směřovali jejich prosbu o pomoc posílením zdravotnického personálu, kterého se tady přes veškeré nasazení a vnitroitalskou solidaritu stále nedostává.

Tento týden se otevřela speciální nemocnice pro pacienty s COVID-19 v někdejším pavilonu milánského výstaviště. Vyrostla v rekordním čase, asi za deset dní, za nesmírného nasazení, budovala se ve třech směnách 24 hodin denně. Podařilo se ji vybavit, je to plnohodnotná nemocnice s kapacitou přes 200 lůžek intenzivní péče. Zásadní problém je ale právě nedostatek personálu.

Žádost o tuto pomoc jste tedy předali do Prahy?

Už 19. března jsme měli videokonferenci s lombardskou vládou, žádost jsme tlumočili obratem do Prahy. Ministerstvo zahraničí hned druhý den začalo jednat s ministerstvem obrany, dostala to pak k řešení vláda, ale tam bohužel nedošlo ke shodě.

Čeští vojenští zdravotníci mají skvělou pověst a bezpochyby by byli velkým přínosem nejenom pro Itálii, ale v důsledku i pro Českou republiku. Zkušenosti, které by pak mohli přinést zpět domů, by byly nedocenitelné. Česká republika je, co se týče šíření koronaviru, v časovém zpoždění tří čtyř týdnů po Itálii a zkušenosti tohoto typu, přímo z první linie, by mohly být ku prospěchu i českému zdravotnictví.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)