Kauza „sirotci“ tři roky poté. Dětští uprchlíci živoří v řeckých táborech, Česko je nechce
Část zemí EU se loni zavázala přijmout 1600 nezletilých uprchlíků z táborů v Řecku. V těch panují katastrofální podmínky a známý tábor Moria na ostrově Lesbos dokonce loni vyhořel. Česko však trvá na tom, že uprchlické děti bez doprovodu přijímat nebude. „Pomáháme na místě,“ opakuje ministerstvo vnitra, ale třeba i česká katolická církev.
V roce 2018 lidovecká europoslankyně Michaela Šojdrová rozčeřila tuzemské politické vody nápadem přijmout do Česka 50 syrských sirotků. Mělo jít o děti z uprchlických táborů z Řecka, případně z Libanonu. Premiér Andrej Babiš i ministr vnitra Jan Hamáček však byli ostře proti, a z iniciativy Šojdrové tak sešlo. Hamáček argumentoval mimo jiné tím, že by šlo ve skutečnosti o teenagery představující bezpečnostní riziko.
„V oblasti migrace a pomoci se velmi liší postoj občanské společnosti a postoj vlády ČR. Vláda k tématu zarytě mlčí a občanská společnost se tuto bariéru snaží zatím neúspěšně prolomit,“ konstatuje Michaela Šojdrová, která sama uprchlické tábory v Řecku už před třemi lety navštívila.
Z Řecka později přivezla i seznam konkrétních dětí, kterých by se přesun mohl týkat. Premiér Babiš i ministr vnitra Hamáček však trvali na svém: uprchlické děti jsou bezpečnostní riziko, lepší je pomáhat přímo na místě (Babiš svého času mluvil i o výstavbě sirotčince přímo v Sýrii, projekt se však nikdy neuskutečnil).
Stačí jen chtít
Letos na podzim Česko čekají parlamentní volby. Nelze tedy čekat, že by politici otevírali jakékoli téma byť nepřímo související s migrací, která v Češích dlouhodobě vyvolává emoce. Podle Šojdrové by přitom Česko mohlo pomoci velmi snadno, kdyby chtělo.
„ČR má velmi pozitivní zkušenost s pomocí malých skupin uprchlíků – dětí nebo i rodin, má kapacity, má odborníky, i na ministerstvu vnitra, kteří problematice rozumí, jsou připraveni pomoci, těm, kteří pomoc opravdu potřebují a mají nárok na azyl. Jediné, co chybí, je politická vůle k solidaritě,“ říká europoslankyně.
Loni se věci přece jen pohnuly kupředu, jenže ne v Česku, a navíc pomaleji, než se čekalo:
„V roce 2020 proběhly úspěšné relokace nedoprovázených dětí z Řecka do Německa, Lucemburska, Portugalska, Slovinska a dalších zemí,“ shrnuje Šojdrová. Ze slíbených zhruba šestnácti stovek nezletilých uprchlíků však do Evropy byla zatím relokována jen asi třetina. Česko dál trvá na svém – uprchlíci se přijímat nebudou.
„Pozice Ministerstva vnitra zůstává stejná. Ministerstvo vnitra i nadále pokračuje ve svých programech Pomoc na místě a Medevac, v rámci kterých pomáhá zemím s velkými uprchlickými populacemi a zemím, které čelí velkým migračním tlakům apod,“ odpovědělo ministerstvo vnitra na dotaz HlídacíPes.org s tím, že „konkrétní žádosti o přijetí nezletilých bez doprovodu v poslední době neeviduje“.
Církev: Tohle jsme neřešili
Například v sousedním Rakousku se o urychlené přijetí uprchlických dětí z přeplněných táborů zasazují někteří biskupové. Ti už loni v prosinci veřejně upozornili na katastrofální podmínky, ve kterých dnes v Řecku žijí uprchlíci včetně novorozenců.
Salcburský arcibiskup Franz Lackner varoval loni před Vánoci před blížící se katastrofou a apeloval na rakouského kancléře Sebastiana Kurze, aby ukázal lidskost. Podle Lacknera přišla chvíle přijmout z táborů v Řecku „především rodiny s dětmi“.
Podobně i známý vídeňský arcibiskup, kardinál Christoph Schönborn, vyzval k přijetí „zhruba 100 rodin s dětmi“ s tím, že „starostové, obce i fary jsou připravené se o ně postarat“.
Česká biskupská konference se zatím přijetí nezletilých uprchlíků z táborů z Řecka v ČR nijak konkrétně nevěnovala.
„Konkrétně otázku přijetí řeckých nezletilých uprchlíků ČBK neřešila, tudíž ani nemáme na tuto věc stanovisko. Nicméně je třeba říci, že ČBK dlouhodobě pomáhá díky sbírkám na Blízký Východ křesťanům z Iráku, aby se mohli navrátit zpět do svých domovů,“ odpověděla v prosinci na dotaz redakce mluvčí České biskupské konference Monika Klimentová.
Sama Michaela Šojdrová naposledy českou vládu k přijetí dětí aktivně vyzvala na podzim 2019. Tehdy ministr vnitra Jan Hamáček zatajil, že od svého řeckého kolegy dostal dopis s prosbou o relokaci 40 dětí do České republiky. Sama se však uprchlického tématu nevzdala.
„Já situaci stále sleduji a jsem ve spojení s občanskou společností,“ konstatuje europoslankyně s tím, že se i dnes snaží uprchlíkům na Lesbu pomáhat – třeba zprostředkováním kontaktů nebo informací pro neziskové organizace v Evropské unii.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
22 komentářů
Jen dva prstíčky si ohřejeme a hned zase půjdeme.
Hezká je dojímavá fotečka ilustrující článek. Malé děcko smutně kouká, kámen by se ustrnul.
Přitom paní Šojdrová měla při své poslední nátlakové akci problém nějaké děti odpovídající definici najít.
No přesněji řečeno, jak je i na té fotce vidět, ten prcek se drží mámy. A ta ho určitě nějaké komisařce z Brusele nedá,…
Tak ono zní to hezky, ale stačí si prokliknout zmíněný odkaz ve větě „..Z Řecka později přivezla i seznam konkrétních dětí“, a dočteme se tam dosti překvapující formulaci
„..Seznam podle ní z pochopitelných důvodů neobsahuje osobní údaje dětí, ale jen jejich profily, které popisují jejich původ a situaci. (Je otázka na kolik se lze na ně spolehnout) ..podle Šojdrové je ale jen příkladem toho, jaké seznamy by mohlo Česko od Řecka v případě zájmu získat. …“
Což je ale malér, protože takhle „na blind“ bez těch právě požadovaných osobních údajů je náš stát oficiálně nepřevezme“. Jinak řečeno vůbec nejde o konkrétní seznam dětí k převozu, ale zase jen čistá prezoška typu „vidíte, takové děti tam jsou“..
Věc druhá – i z tohoto důvodu, paní europoslankyně si ani nezjistila jiné informace, když tvrdí „…ČR má velmi pozitivní zkušenost s pomocí malých skupin uprchlíků – dětí nebo i rodin, má kapacity, má odborníky i na MV“ – problém je v tom, že jak se i publikovalo (musel bych to hledat), bohužel ty volné kapacity už nemá. Ty už jsou přeplněné imigranty (i dětskými), kteří dorazili sami až k nám.
No a za třetí – to je právě ten rozdíl mezi paní Šojdrovou, a panem Wintonem. Možná kdyby si pečlivě nastudovala jak to dělal on, a udělala to podobně , už by tady ty děti byly…
Předpokládám, že s blížícísemi volbami se uprchlická karta opět vytáhne a opět se potvrdí, jak moc tohle téma nemáme u nás zpracované a jak jsme v jeho řešenní nepokročili ani o píď.
Přijetí 50 dětí se snad ani nedá nazvat „pomocí“, je to to nejmenší gesto, které můžeme udělat a všichni víme jak to zase dopadne…maloměšťáctví, křupanství a neochota podílet se na řešení problémů lidského společenství opět zvítězí.
Inu jak díte, s blížícími se volbami se uprchlická karta opět vytáhne, ale z druhé strany. Protože, jak snad doufám vidíte, tak současná hluboká krize díky epidemii koronaviru naprosto stačí úplně stačí zaměstnat celou společnost, i včetně politické scény. A toto bude hlavním tématem podzimních voleb. I i u nás díky koro krizi umírají zbytečně lidé, i u nás mohou takto přibývat sirotci, i u nás už žije spousta rodin bez prostředků.
Takže, jestli by někdo chtěl náhle medializovat problém těch migrantů, je to na něm. ale na tom si asi u voleb nepomůže.
Ale pomůže. Vyvolat ve společnosti hysterii a náladu na lynč někoho s opačným názorem u voleb nemůže nikdy škodit. Tohle se již mnohokrát osvědčilo, naposledy hradnímu čučkaři.
Vyvolávat uměle hysterii a náladu na lynč? V dnešní době, a uměle kvůli nějakým migrantům v Řecku? Vzpamatujte se a podívejte se co se neustále píše ve zprávách. To by snad bylo naprosto zbytečné, vymýšlet si uměle nějaké další konflikty navíc, nemyslíte?
AHa, trpíte krátkou pamětí a nedostatečnou představivostí. Pokud budou z mediálního prostoru alespoň na chvíli vytěsněny únavně repetitivní zprávy o covidu a totálních vládních selháních při boji s ním trochou té nenávisti k „vítačům“, tak to spoustě politických vyžírků při volbách dost pomůže.
To, že Češi nechtějí migranty a ani jejich děti, nesouvisí a ani to z nich nedělá křupany. Češi dávají potřebným víc peněz, než mnozí v zahraničí. Stačí se podívat na Adventní koncerty. Takže, než budete Čechy urážet, tak použijte informace a mozek. Děkuji. Erik
Křesťané jsou prostě škůdci, jak ti biskupové, tak i lidovci.
Je také zajímavé, že osud křesťanských rodin v muslimských zemích, které by reálně potřebovaly pomoc a v některých případech by bylo vhodné jim umožnit usadit se u nás nebo jinde v Evropě, tyhle lidi absolutně nevzrušuje.
Pokud někdo není ochoten ty děti přijmout sám do svého domu a osobně se o ně starat, neměl by to vyžadovat ani po jiných.
Jen tak mimochodem, ten tábor nevyhořel jen tak sám od sebe. Vypálili jej sami migranti.
Prý máte pěkné sídlo, mohli byste si je vzít tam, ne?
Jakpak asi se ty malé děti bez doprovodu dospělého do toho Řecka přes moře, nebo přes poušť a stovky kilomatrů přes Turecko, dostaly. Nutně je tam někdo dovezl,měl by je zase odvézt zpět,tam odkud je přivezl. Ten, kdo je tam dovezl, jiné logické vysvětlení není, ten by měl být pranýřován a hlavně donucen, aby se o ně postaral.
Poznámka: Pokud připustíme,že je žádný dospělý nedovezl, tak nutně jde o blaf a ty děti tam mají rodiče, kteř
Dokončení: … jde o blaf a ta děti mají rodiče, kteří se pomocí nich po čase hodlají dostat do některého státu EU.
Mně to připomíná ta kukaččí vejce, která vyváželi Japonci do Číny. A také tu někdo usiluje o unifikaci různých zemí společnými problémy. O to může usilovat jenom ten, kdo svůj národ k smrti nenávidí. Nebo chce od sebe odvést pozornost.
V každém případě termín dětský uprchlík ,,sirotek“ neexistuje,
Tak technicky vzato ono je vůbec s těmi termíny problém, když se překládají mezi různými jazyky. Dejme tomu, v článku v odstavci začínajícím „..V roce 2020 proběhly úspěšné relokace “ se píše napřed o dětech, a potom o „nezletilých“.
Jenomže, když si rozkliknete odkaz (reaolokována), tak v originále je použit německý termín „minderjährige“, což ale svým základem odpovídá českému významu „mladistvý“, tedy až těm starším ročníkům nezletilých. Čemuž ostatně odpovídá i přiložená fotografie z letiště
A když se podíváte do slovníku na Seznam.cz (a ne že bych něco naznačoval), tak je tam doslova uvedeno
„..Vyskytuje se v:
mladistvý: minderjähriger Täter mladistvý pachatel
Což už na ty nevinné malé dětičky, které slibovala Šojdrová, nevypadá vůbec :))))
Víte vy vůbec, co dětí je zásluhou válek a mocichtivých pobudů osiřelých? Jak je možné, že se už tomu neudělá konec, vždyť ty děti přeci za nic nemůžou, ty si zaslouží být ale někde mezi svou rasou a ne je tady někde vysypat a nechat je rozebrat nějakým rodinám, které mnohdy ani řádně nefungují a jde jim hlavně o nějaký příjem? Víte paní Šojdrová, jak si tady mnohdy ve školách např. děti cikánského původu u nás užívají potupy, nedocenění atp?? Proboha nechť jim náš stát pomůže, ale ne pouze jeden stát nebo i více států, ale např. celé evropské společenství a někde v jejich bezpečných zónách, pod přísným bezpečnostním dohledem je jim umožněn normální růst, školní docházka a oni nechť se sami jednou rozhodnou, zda zůstanou někde blíže domova nebo se vydají hledat štěstí na jiné kontinenty, nebyla by to férovější cesta, než jak vymýšlí jakási paní Šojdrová ??? Už nyní je mi takových dětí, které se odvezou do jiných krajin, upřímně líto, z tohoto sveřepého vymýšlení, jak k nám přivezou 50 sirotů, bez ohledu na to, zda to takové děti vůbec jsou schopny po stránce psychiky vstřebat? Probůh myslete na ty děti a dopřejte jim v tom lepším případě jednoho svého rodiče a podpořme v krajině jejich zvyků vytvořit zónu, se solidním slušným zázemím, pod nenásilnou kontrolou odborně vyškolených pracovníků a hlavně se zajištěním světově hlídané bezpečnosti těchto zón, kde se nebudou cítit jako vyděděnci, nemyslíte paní Šojdrová???? A vy, paní Šojdrová, se můžete přihlásit jako pomocnice do takovéto zóny a být těm nešťastníkům k ruce, určitě vás neodmítnou. Hlavně by bylo od vás hezké, kdyby jste se věnovala tomu, aby se takovéto zóny nemusely vytvářet a aby konečně na světě zavládl smír.
Ti Romové jsou hlavně o nekompatibilním životním stylu a životních hodnotách. Romové, kteří se tohoto zřeknou, v podstatě společností nejsou ani jako takoví vnímáni. Brala jste třeba W. Matušku jako Roma? Paradoxem je, že on sám sebe bral jako Čecha, měl jsem možnost být na besedě s ním, konané krátce před jeho emigrací, kde to explicitně prohlásil.
A naprosto stejně je to i s těmi migranty (včetně sirotků). Pokud budou ochotni se vzdát těch „hodnot“, které způsobily, že oni potřebují naši pomoc a ne my jejich, případně, že oni utíkají k nám a ne my k nim, tak s nimi nebudou naprosto žádné problémy a budou společností, až na opravdu bezvýznamné výjimky, akceptováni. Pokud zde ovšem chtějí vytvořit to, před čím zdrhli, tak je to situace zcela odlišná a akceptovat je prostě nelze.
MMCH naši emigranti, až na ty falešné typu kapitána Minaříka, také v západních zemích nezakládali komunistické buňky a nepřipravovali tam nějakou analogii VŘSR nebo Vítězného Února. Naopak, většina emigrantů před komunismem (a jejich potomků) patří v cílových zemích spíše k opoře antikomunistických politických sil.
Šojdrová, stát má kapacity, odborníky, ubytovací areály, lékaře, atd. To je pravda, ale kdo to asi zaplatí? Ochránkyně Šojdrová by mohla jako gesto dobré vůle zatáhnout ze svých těžce vydřených úspor třeba milion za zničený náklad rýže v kamionu, kde vykonávali tělesné potřeby ukrytí šerpovié. Nebo milion na vyléčení jediného vandráka s pohlavní chorobou. Nebo milion na výstavbu nového vězení, které bude třeba brzy postavit pro již zde pochytané a ubytované exoty. Atd,atd,
podobné další skryté náklady dobroserové rádi tají.
Jestli bych si dovolil ještě drobnou poznámku. Stojí za to se podívat na odkaz ve větě „Ze slíbených zhruba šestnácti stovek nezletilých uprchlíků však do Evropy byla zatím relokována jen asi třetina.“, na fotografii z letiště. Tyhle takzvané „děti“ by u nás spíš patřily už k vojenskému odvodu“.
Dost dobře nechápu jak něco Němci dokážou zkousnout od jejich vlády, ale nedá se vůbec čekat že by tohle prošlo Šojdrové u nás. A kdyby ano, kdo by se u nás o ně chtěl starat…
Když se afroafričané nejsou o své děti schopni postarat, proč si jich tolik neodpovědně pořizují? Aby měli morální páku proti hedonistické sentimentální Evropě, neschopné dohlédnout, jakou psychologickou a kulturně sociální zbraň potenciálně představují v doutnajícím asymetrickém konfliktu našich civilizací? Nebo si myslíte, že hybridní zbraní mohou být pouze desinformace? Nečiní mi žádné potěšení, že jsem nucen své srdce před těmito bližními uzavřít. Ale stěhování národů je jiná situace, než běžná migrace. Proti běžné migraci striktně podmíněné plnou asimilací s hostitelským prostředím nemám námitek. Ta však má své limity – mimo jiné závislé na národním bohatství. A jaké jsou jeho výhledy v následné dekádě – na to si odpovězte sami.