Kauza Savov na mrtvém bodě. Soud, žalobci ani ministerstvo neví, co dál
(AKTUALIZOVÁNO) Případ Octavian, ve kterém figuruje mimo jiné podnikatel František Savov, a v němž jde o krácení daně ve výši několika set milionů korun, uvázl na mrtvém bodě. Může za to i nečinnost českých institucí, které se již třetím rokem nedokážou domoci vydání obviněného z Velké Británie do Česka. Podle reakcí dotčených to justici ani moc netrápí. Letos v březnu to přitom bude už pět let, co byl na Savova vydán evropský zatýkací rozkaz.
V případu podezření z jednoho z největších daňových úniků posledních let týkajících se DPH je obviněno 11 lidí. Ti podle policie vymysleli obchodní schéma, díky němuž získali na vratce DPH 770 milionů korun. V kauze ale přetrvává patová situace.
Hlavním důvodem je fakt, že se nedaří vyslechnout obviněného miliardáře Františka Savova. Ten žije v Londýně a českým úřadům se jej nedaří dostat zpět. Sám Savov opakuje, že nemá v Česku zaručený spravedlivý proces a postup české justice a policie označuje za politicky motivovanou snahu jej zlikvidovat.
Ukazuje při tom především na Andreje Babiše a jeho média, jež proti němu – podle jeho slov – vedou válku.
„Nespravedlivé“ Česko
Vydání Savova do Česka se nedaří ani dva a půl roku poté, co platnost evropského zatykače potvrdily dva britské soudy. Městské státní zastupitelství v Praze, které případ řešilo, prý v případu již udělalo vše, co bylo podle práva možné. Dále případ nekomentuje. Při dotazech k současnému stavu odkazuje na Ministerstvo spravedlnosti.
Jenže ani to případ nijak neřeší. „Ministerstvo spravedlnosti do tohoto procesu žádným způsobem nevstupuje. Řízení o předání na základě evropského zatýkacího rozkazu probíhá v přímém styku mezi příslušnými justičními orgány členských států. Ministerstvo má pouze roli metodickou a asistenční,“ reaguje mluvčí ministerstva Andrea Šlechtová.
MAPA ČESKÉ JUSTICE od HlídacíPes.org
ZEMAN útočí na nezávislost soudů. Je justice připravená na podobné ataky?
Britská policie se začala případem Františka Savova zabývat na základě evropského zatýkacího rozkazu v říjnu 2014. Krátce poté, v listopadu 2014, ovšem česká strana narazila. Žádost o vydání Savova byla odročena. Podnikatel je nadále na svobodě a on a jeho právníci se snaží prokázat,, že jeho obvinění ve věci daňové zpronevěry je ve skutečnosti politický proces.
Na dotazy HlídacíPes.org mediální zástupce Františka Savova Jan Hrubeš zopakoval, že „František Savov nemá v Česku zaručen spravedlivý proces“.
Když nižší soud Westminster Magistrates’ Court v červenci 2015 nařídil vydat Savova do České republiky, miliardář se vůči rozhodnutí odvolal k Vrchnímu soudu v Londýně, který však v červenci 2016 verdikt potvrdil. Navzdory tomu i dnes, v únoru 2019, František Savov nadále pobývá na britských ostrovech. Podle Jana Hrubeše ještě není britský verdikt pravomocný a František Savov se „právními prostředky brání nestandardnímu postupu českých orgánů.“
Soud o ničem neví
Ačkoli bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán dříve mluvil o nutnosti komunikace s britskými kolegy ve věci zlepšení justiční spolupráce, současné vedení rezortu věc jako prioritu nevnímá. V poslední době nedošlo mezi Ministerstvem spravedlnosti a britskou stranou k žádnému jednání ohledně vydávání občanů ke stíhání do České republiky.
Mluvčí ministerstva spravedlnosti tvrdí, že v případě Savova má konat Městský soud v Praze. Ten však neví, že by měl o vydání nějakým způsobem usilovat. „Věc pana Savova je pravděpodobně u jiného soudu nebo skutečně ve fázi přípravného řízení,“ nehlásí se ke kauze Octavian mluvčí soudu Markéta Puci.
Městský státní zástupce v Praze Martin Erazím sdělil, že z britské strany neobdržel žádné informace a ani on není o stavu vydání nijak informován.
Kromě případu Octavian byl František Savov podezírán i ze snahy podplatit policejního úředníka, který měl za čtyři miliony korun záměrně přehlédnout data v zajištěných počítačích. Už v roce 2015 však soud konstatoval, že „se nepodařilo prokázat přímou vazbu na podnikatele Savova“.
V roce 2016 také vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová zveřejnila informaci, že Savov disponoval interními dokumenty státního zastupitelství. Jejich únik se nadále vyšetřuje.
Tiskař a další kauzy
Vyšetřování případů, v nichž figuruje jméno Františka Savova, vedlo také k vzniku případu „Tiskař“. Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu operující v rámci takzvané Daňové kobry odhalili podvody maskované za podnikání v oblasti polygrafie ve výši téměř 800 milionů korun.
Státnímu zástupci loni navrhli obžalovat pět osob, kterým za krácení daní hrozí 5 až 10 let odnětí svobody, některým až 12 let za zneužití pravomoci úřední osoby.
„Poznatky z případu Octavian přivedly kriminalisty ke skupině osob, kterým mělo být v souvislosti s poradenstvím a obchodem v oblasti polygrafie, grafického zpracování dat a zejména v rámci obchodu s použitými tiskařskými stroji neoprávněně vyplaceno správcem daně více než 750 milionů korun. Dalším prověřováním se podařilo zjistit, že se na této trestné činnosti měli podílet i dva pracovníci příslušného finančního úřadu,“ uvádí mluvčí Jaroslav Ibehej na stránkách policie.
Podle závěrů kriminalistů měly obchodní transakce obviněných v letech 2010 – 2012 dosáhnout objemu téměř pěti miliard korun. Následně měla být správci daně předkládána daňová přiznání k dani z přidané hodnoty, která obsahovala standardní obchodní operace a podvodná plnění, jež byla realizována s cílem neoprávněně uplatnit nárok na odpočet.
„Musíme důrazně odmítnout účelové spojování kauzy Tiskař s podnikatelem Františkem Savovem. Pan Savov považuje vyšetřování související s jeho obchodními aktivitami za vykonstruované a založené na nepodložených domněnkách, nikoli na skutečných a hodnověrných důkazech. Uvádění jeho osoby do souvislostí s jinou trestní kauzou je jen pokračováním osobní dehonestační kampaně, která je součástí nekalého konkurenčního boje,“ ohradil se již před časem Savovův mediální zástupce Jan Hrubeš pro server iROZHLAS.cz.
Městský soud v Praze loni řešil další případ, při jehož vyšetřování padlo jméno Savov. Konkrétně šlo o fiktivní faktury a podvody s DPH v kauze společnosti Lostr, později přejmenované na Heavy Machinery services.
Podle výpovědí svědků se měl Savov prezentovat jako koncový vlastník společnosti Lostr. František Savov ale vlastnictví firmy odmítal a výpovědi svědků označil za účelové. Ve věci nakonec nebyl ani vyšetřován a soud ve svém verdiktu za viníky označil členy vedení firmy Milana Matouška a Dalibora Prokeše.
(Text byl dne 9.2. 2019 aktualizován a formulačně upřesněn, pozn. red.)
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Eskymácký pes a jeho včeličky. Ústecký kraj má jako poslední novou vládu
Spojenci pro kraj: po Kozí dráze ven ze zastupitelstva
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
Proč v tom hledat záhadu, když britské soudy rozhodují stejně pomalu jako ty naše. Těch 5 let je akurát tak na vynesení pravomocného rozsudku, když má obviněný dobrého advokáta, který využije všechny právní prostředky .-
A že u nás nemusí dosáhnout spravedlivého procesu, to je taky pravda, stačí se odkázat na kauzu Zadeh,,
To, že britské soudy jsou pomalé bych pochyboval, zejména v tomto případě, viz soudní rozsudky nižšího soudu Westminster Magistrates’ Court v červenci 2015 rozhodnutí o odvolání k Vrchnímu soudu v Londýně, který během 1 roku, v červenci 2016, verdikt potvrdil. Takovou rychlost, 1rok na vyřízení odvolání, česká justice si snad ani nedovede představit, natož realizovat. Místo toho si šéfové (jeden z nich už jen bývalý šéf) nejvyšších soudních instací ČR po létech „vzpomínají“, že se je prezident možná snad snažil i ovlivnit v jejich soudcování a intenzivně tím krmí média. To se pak není co divit, že není čas na takové „prkotiny“, jako jsou v článku popsané kauzy.A také, že nikdo za nic vlastně nemůže, při naznačených, tak zvaně morálně-volních kvalitách nejvyšších pater justice.