Katarský emír v Praze: zájemci o plyn si u „majitele Messiho“ podávají dveře
Luxusní pražský hotel Four Seasons může být spokojen – jeho celou polovinu si v těchto dnech pro sebe a svůj početný doprovod zamluvil katarský emír. I když Tamim bin Hamad Sání Prahu opakovaně navštívil již dříve, vždy šlo o soukromé návštěvy. Ta, která začíná dnes, je jeho první oficiální státní návštěvou v Česku. V době energetické krize způsobené ruskou agresí proti Ukrajině její důležitost ještě roste. Katar je totiž plynová velmoc a i Česko má zájem o dovoz tamního LNG.
Program katarského emíra a jeho rozsáhlé delegace v Praze je nabitý. Jeden problém spojený s chystaným itinerářem se ale vyřešil sám. V původním oficiálním programu bylo i setkání manželek prezidenta a emíra.
Jenže Tamim bin Hamad Sání má manželky tři a hradní protokol si lámal hlavu s tím, jak tuhle přesilovou hru vyřešit. Nakonec ale emír nepřiveze ani jednu ze svých manželek. O to víc se bude soustředit na politická jednání.
Nové lodě na vývoz LNG
Hned dopoledne 5. října se emír sejde s prezidentem Zemanem, následovat budou jednání české a katarské delegace. V doprovodu emíra přijíždí mimo jiné vlivný šéf jeho kanceláře, ministr zahraničí, ministr obchodu a průmyslu, či ředitel katarského investičního úřadu, jedné z nejbohatších investičních společností světa. Na druhé straně stolu budou například ministr průmyslu Josef Síkela, ministr dopravy Martin Kupka a ministr financí Zbyněk Stanjura.
Novým zdrojem by „ve střednědobém časovém horizontu“ mohla být nová naleziště v Perském zálivu , Katar také plánuje rozšířit svou flotilu LNG tankerů až o dalších 60 plavidel.
Hlavním tématem jsou zamýšlené katarské investice ve střední Evropě (zájem mají Katařané o energetiku, dopravu, lázeňství nebo zbrojní průmysl), na straně druhé pak potenciální kontrakt na dovoz stlačeného zemního plynu LNG. „Samotný Katar má sice nyní své těžební kapacity vyprodané, méně se ale ví, že vlastní těžební pole i ve Spojených státech, a tam kapacity jsou,“ říká ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák.
Výhodou pro Česko je, že se vládě ve spolupráci s ČEZ podařilo získat podíl v LNG terminálu na holandském pobřeží. „Jedná se o první LNG terminál zprovozněný v Evropě od začátku ruské agrese proti Ukrajině. První loď s LNG pro Česko již do Eemshavenu dorazila. V říjnu počítáme s dalšími dvěma, v listopadu se třemi a takto by se jejich počty měly střídat každý měsíc. Každá loď přitom doveze 100 milionů metrů krychlových plynu,“ říká ministr Síkela.
Zda se ale Česku podaří vyjednat nějaký kontrakt s Katarem již během této návštěvy, je značně nejisté. Katar ročně vytěží přes 77 milionů tun LNG, v rámci Evropy pokrývá například 20 % spotřeby plynu Velké Británie, většina dodávek ale zatím míří do asijských zemí. Volná produkce pro přímý prodej na trhu představuje deset, maximálně patnáct procent objemu roční těžby.
„Je tak nepravděpodobné, že katarský plyn by mohl v blízké době plně nahradit ruské dodávky plynu do Evropy, což veřejně potvrdil i katarský státní ministr pro energetiku Saad Al-Kaabi v březnu 2022,“ stojí v podkladech, které k návštěvě katarské delegace připravilo ministerstvo průmyslu.
Novým zdrojem by však „ve střednědobém časovém horizontu“ mohla být nová naleziště v Perském zálivu, Katar také plánuje rozšířit svou flotilu LNG tankerů až o dalších 60 plavidel.
„Právě tyto nové objemy LNG by mohly být nasměrovány na evropský trh, za předpokladu, že budou existovat zákazníci ochotní platit tržní ceny,“ podotýká analýza MPO s tím, že kupujícím LNG nejsou vlády, ale komerční zákazníci.
V Kataru si podávají politici dveře, opakovaně v Kataru jednal například německý ministr hospodářství Robert Habeck. Ten sice uvedl, že Německo bude LNG z Kataru dovážet, odmítl však dohodu s Katarem blíže specifikovat. A protože bude katarský emír v Praze i v době neformálního summitu EU, sejít se s ním zde plánují i další evropští politici.
Pošťák z Hradu, fotbal a princ
Katar situaci využívá i k vyšší diplomatické aktivitě ve vztahu k Evropské unii – aktuálně si chce například vydobýt příslib bezvízového styku v rámci schengenského prostoru.
Při své návštěvě v Praze emír také oficiálně oznámí otevření katarského velvyslanectví v Česku. Českou republiku má zatím ve svém portfoliu katarský velvyslanec v Berlíně. „Všechny formální náležitosti mají splněny, nyní hledají vhodnou budovu. Chceme apelovat na to, aby svou ambasádu otevřeli v Praze ještě do konce roku,“ říká Jindrák. Naopak Česká republika nově své velvyslanectví otevřela v Dauhá už letos v červenci – velvyslancem je Petr Chalupecký.
„To, že Tamim bin Hamad Sání do Prahy přijel, vnímám jako úspěch hradní diplomacie,“ říká Rudolf Jindrák. Emíra do Prahy pozval letos na jaře osobním dopisem prezident Zeman. „Pošťákem“ byl vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář, který dopis do Kataru v březnu doručil. Jeho cesta se přitom tehdy stala předmětem značné kritiky, protože o akci prý předem nevědělo ministerstvo zahraničí ani vláda. Hrad ji také potvrdil až poté, co o ní informovala média.
Emír je milovníkem koní a fotbalu – vlastní mimo jiné fotbalový tým Paris Saint-Germain, v němž hrají světové superhvězdy jako Messi a Neymar. Byl to právě emír, kdo si prosadil rozhazovačné mistrovství světa ve fotbale právě v Kataru, na nově postavených, plně klimatizovaných zastřešených stadionech. To lze vnímat i jako ilustraci toho, že s nedostatkem energetických zdrojů Katar starosti skutečně nemá.
Jedno téma, které v minulosti úzce spojovalo Českou republiku a Katar, však zůstane během aktuální návštěvy nepochybně pevně pod pokličkou – již bezmála dvacet let stará kauza katarského prince Hámid bin Abdal Sáního. Tento člen vládnoucí rodiny byl v roce 2004 České republice zhruba rok vazebně stíhán za pohlavní zneužívání, ohrožování výchovy mládeže a kuplířství – opakovaně si podle obžaloby dopřával sex s nezletilými dívkami.
V dubnu 2005 však tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec rozhodl o tom, že princ bude k trestnímu stíhání vydán do Kataru. V lednu 2007 pak katarský generální prokurátor rozhodl o ukončení stíhání s tím, že již samotné vyšetřování, věznění, soud i odsouzení v České republice a následné vyšetřování v Kataru byly dostatečným trestem i výstrahou, aby princ své jednání již v budoucnosti neopakoval.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Do vztahů USA se zeměmi Blízkého východu promluví i Trumpův rodinný byznys
Babiš se chlubil, že dal Ukrajincům „62 tisíc eur v keši“. Porušil tím zákon
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
3 komentáře
To je ono. Katar, který je na štíru s dodržováním lidských práv, podobně jako SA, kde se kamenují provinilci a sekají ruce, od těch nám ropa ani plyn nesmrdí. A vůbec to není bezpečnostní riziko, jak pravil agent CIA Koudelka.
Kde jsou ty lidskoprávní neziskovky, proč nekřičí? Mlčí, protože peníze ani ropa ani plyn nesmrdí. Krev na rukou těchto států nikomu nevadí. Naše země nevzkvétá…..
Jiný kraj, jiný mrav
Příklad: V Kataru nestíhali prince Sáního za pohlavní zneužívání atd., v Česku nestíháme Miloše Zemana za velezradu apod.
Důsledky: Vydání chlípného prince do Kataru nám (dodatečně) otevřelo cestu k jednání o dodávkách plynu, netrestání velezrádného starce Zemana nám přináší mezinárodní ostudu & těžké domácí škody, např. v podobě sílící lůzy.
Takže tak.
Tedy, doslova krutá pravda. Katar nám v brzké době svůj plyn dodávat nebude, ale má zájem o investice zde.
Asi by to byla příliš velká konspirace si to vykládat tak, že si Katar počká až ty naše fabriky pro nedostatek plynu zavřou a zkrachují, pak je levně nakoupí , a až potom sem, a do svých fabrik ten plyn bude dodávat?