Kalašnikov na novináře. Zeman jako odstrašující příklad pro studenty Marylandské univerzity
Před rokem (8. března 2018) složil Miloš Zeman prezidentskou přísahu pro druhé funkční období. I když Českou republiku prezident z podstaty své ústavní funkce zastupuje navenek, ne vždy je pro zemi pozitivní reklamou. Naopak – ve vztahu k médiím slouží například na americké Marylandské univerzitě jako jeden z odstrašujících příkladů.
Susan D. Moellerová, ředitelka Mezinárodního centra pro mediální a veřejnou agendu, profesorka Marylandské univerzity, která se věnuje médiím a mezinárodním vztahům, Miloše Zemana zařadila do své prezentace o tom, jak jsou média a novináři ve světě pod tlakem a jak se situace vyvíjí spíše k horšímu.
Zeman je zde na fotografii s dřevěným samopalem kalašnikov s lahví becherovky místo zásobníku a s nápisem „na novináře“ – dostal jej jako „humorný dar“ v roce 2017 při návštěvě Plzeňského kraje.
„Podprahově to sděluje, že se nesouhlas s tím, co novináři píší, dá řešit násilně, třeba i za použití zbraní,“ říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org Moellerová.
Zeman novináře verbálně napadá a uráží opakovaně. K výpadu proti veřejnoprávní České televizi ostatně využil i před rokem svou inauguraci.
Při setkání s ruským prezidentem Putinem zase prohlásil, že „novinářů je příliš mnoho a že by se měli likvidovat“.
Jak nebezpečné jsou podle vás už jen samotné verbální útoky na novináře – kdekoli na světě?
Verbální útoky vůči žurnalistům, zejména, pokud tak hovoří političtí lídři, dokonce prezidenti či premiéři zemí, vytvářejí zdání, že něco takového je úplně normální. Podporuje to pocit, že je to něco akceptovatelného. V případě českého prezidenta Zemana to ale zašlo a zachází ještě dále.
To nebyl pouze verbální útok. Na té fotografii zcela zjevně šlo o model samopalu kalašnikov. I když to možná někdo považoval za vtip, je to už něco mnohem víc, je to symbol likvidace. Podprahově to sděluje, že se nesouhlas s tím, co novináři píší, dá řešit násilně, třeba i za použití zbraní. Žijeme v době, kdy je zásadní vizuální stránka věci a tenhle obrázek bohužel mluví velmi jasně.
V napadání novinářů ale Zeman zdaleka není sám, ostatně mezi nejhlasitější kritiky médií patří Donald Trump, který pomohl proslavit slovo fake news, a to i tam, kde jde sice o pravdivé informace, ale k němu kritické…
Donald Trump určitě sousloví fake news nevymyslel, ale určitě jej pomohl dostat do světa a to i v případech, jak říkáte, kdy zjevně o žádné fake news nejde. Rolí médií je přinášet informace k tomu, aby lidé mohli dělat informovaná rozhodnutí, ale i hlídat mocné, kriticky reflektovat jejich činy.
John F. Kennedy to s médii rozhodně neměl lehké, ale opakoval, že bez debaty, bez kritiky nemůže žádná administrativa, žádná země přežít. Novináři rozhodně nejsou „enemy of the people“, nepřátelé lidu, jak říká Trump. Přesto si to podle průzkumů nyní myslí třetina Američanů. A to je Trumpova odpovědnost.
Čím častěji Trump opakuje slova jako fake CNN, fake New York Times a podobně, tím více vytváří v hlavách řady lidí automatické asociace. Funguje to v podstatě stejně jako u reklamních sloganů. Zatímco McDonalds milujete, novináře nenávidíte. Vůbec to, jak svévolně nakládá Trump s pravdou a informacemi, má i svůj konkrétní násilný dopad…
Co máte na mysli?
Třeba slova Donalda Trumpa ve vztahu k takzvané karavaně uprchlíků ze Střední Ameriky o tom, že házení kamenů na policii či vojáky bude bráno jako použití zbraně, použila nigerijská armáda k ospravedlnění ostré střelby do davu protestujících, kteří proti vojákům házeli kameny. Byl to argument použitý na oficiálním twitterovém účtu nigerijské armády. Zůstalo tam čtyřicet mrtvých. Slova zkrátka mají svou váhu, svůj význam a politici zodpovědnost.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Poradci ředitele šéfa ČT Součka: mediální profesor Jirák i starý známý z Brna
Ivan Štern: Prokleté slovo veřejnoprávní. A proč „každej nemůže bejt chytrej“
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
26 komentářů
Asi s mým názorem nebude někdo souhlasit, ale taková , dokonce na školách přednášená ideologie je to nejhorší, co se může v dnešní demokracii (pokud to ještě demokracie je) mohlo stát, právě totiž to je ta nejjistější a nejrychlejší cesta zpátky k totalitě, k lágrům a šibenicím.
Snad si to dnešní generace neuvědomí, tohle už přece bylo a sami komunisté tak nálepkovali rozdílné názory – když to označovali za revizionismus .
Tak ty máš holenku (Zemane) odlišné názory na kvalitu médií? (Přičemž ta může být – u různých článků rozdílná)? Ani nic nemusíš říkat, my už jsme to prokázali naším rozborem tvých projevů a bonmotů, včetně „podprahových signálů“. . Napřed Tě vyhodit z funkce, a pak zavřít do lágru, tak nějak?
Jenomže, tohle není svoboda . Svoboda by byla, napsat „Zeman udělal /podle nás/ špatnej, nevhodnej vtip, bonmot, nám se nelíbí“. a ať si to čtenáři přeberou sami. Nebo ještě líp, zveřejnit celý projev Zemana a pustit ho lidem celý, ať si sami přeberou co jim (a ne novinářům) chtěl sdělit. A případné novinářské komentáře napsat až jinde, ať i je pak ten projev znalí čtenáři mohli zhodnotit..
Pustit celý projev Zemana? Kdo by se na něj vydržel koukat, snad jen masochista.
Ale jak pak chcete něco hodnotit, když to ani neznáte a jste odkázanej jenom na pár účelově vytrhanejch citací v médiích?
Jó vzpomínám si, jak jsem strávil skoro hodinu poslechem rozhovoru se Zemanem o kterém média psala jak je vulgární (a ČRo to pěkně zchytal že to odvysílal)- Jářku, něco z toho bylo zajímavé. něco nudné, já už skoro zíval.. No zkrátka já to jedno vulgární slovíčko málem přeslechl 🙂
Jak známo, „jazyk je bez kostí a přesto může proklát duši i hruď“. A to umí páni novináři náramně dobře a dělají to profesionálně a rafinovaně, viz Slonková,Kubík. Pan prezident má k nelásce určitě důvod (i já mám jednu takovou starou zkušenost). Lépe je se s nimi nebavit. On jen používá vlastní způsob, jak se jejich napadání bránit a odpovídat.
A slušnost? Pokud vím, tak nejvíc se s ní ohánějí umělci, ale jsou to právě oni, kdo otevřeli sprostotě dveře do kultury, Vždyť na mnoho nových filmů se tak nedá ani koukat. Na otázku, proč to asi dělají, ani netřeba odpovídat
Souhlasím!
Milý Petrph, není to náhodou Zeman, kdo nesnáším jakékoli jiné názory? Není to náhodou Zeman, co všemi prostředky dehonestuje své soupeře o volbu do prezidentského křesla? Není to náhodou Zeman, jako docela obyčejný buran, který ani omluvit neumí? A není to náhodou mstivý Zeman, který se mstí těm, co jej v minulosti nevolili? Je to vždy Zeman. Takto by se dal napsat předlouhý traktát o tom, jak nás v zahraničí reprezentuje. Jedna ostuda vedle druhé.
Víte, na to už jsem tady často odpověděl. to co se zde děje je otevřený mediální zápas ve volném stylu, kde všechny strany používají i tvrdé argumenty. Je spíše podivné že jste si nevšiml že stejně tvrdé argumenty pod pás používali Drahošovi podporovatelé proti Zemanovi.. A taky, jak si třeba Drahoš před senátními volbami hned vzpomněl a medializovat aféru se svou konkurentkou prof Sykovou, to byla fakt čistá práce :))
A pokud se týče, toho jak nás „kdo reprezentuje v zahraničí“, zkuste si dohledat jak americká média hodnotí návštěvu našeho premiéra Babiše v USA – kterou se dnes pyšníme, jak nás tam skvěle jako státník reprezentuje.. Asi budete překvapen…
Na školách přednášená ideologie je to nejhorší, co se děje? Co lze tedy přednášet? Nelhat, nekrást? Nebo ani to ne?
Tak to aby snad napsali zde pracující páni novináři co je na novinářských fakultách učili. Já bych předpokládal, že
1) Hlavně je naučit se používat, ale i rozumět bohatému /nejen českému /jazyku v jeho mnovýznamnosti. Čili takové jazykové prostředky jako jsou bonmoty,sarkasmy, epigramy, satiru, ironii (ale spousta dalších) by měli zvládat jak psát, tak ale i rozeznávat v projevech jiných jako malou násobilku. A jestli to neumí, , tak to potom ve dnešních svobodných médiích nemají co dělat.
Ale za 2) Nemusí nutně psát „pravdu a lásku“. leč fakta a celá fakta.. Prosím, pokud napíší nějaký negativní fakt o Zemanovi a bude to popisovat celé co udělal (zdůrazňuji celé), já jim to vyčítat nebudu..Ale ty s dovolením „teorie“ o „podprahových signálech ať si nechají od cesty – (Mimochodem tenhle termín se používal v médiích někdy v 60 letech a měl zcela jiný (technický) význam.
Co takhle zkusit přednášet fakta. Co zkusit naučit kritické myšlení. Pak by nevěřili bludům od nikoho. A co se týče té paní navrhoval bych takový pokus, bude stát v přiměřené vzdálenosti od davu který hodí těch pár kamenů. Až jí propustí z nemocnice pokut to přežije bude mít skvělou možnost přehodnotit svůj názor na to, zda vzduchem ladně letící dlažební kostka je nebo není zbraň
Zdravím vás , a plně s vámi souhlasím . Hodně lidí se neumí sami rozhodnout a poznat co je pro ně dobré a co zlé a tak nechávají rozhodovat za sebe ty druhý . Takže se domnívám že POCIT SVOBODY neznají . A přitom je to tak něco krásnýho a vzácnýho . Za svobodu se má bojovat na celém světě ( bohužel pro hodně lidí to zní jako fráze )
Ona to totiž fráze je a buide tak dlouho, dokud se nepodaří definovat, co to svoboda vlastně je. Zatím je definováno jen to, co všechno svoboda není.
Paní Magdaléno, boj to je zase negativní, zavání mně to násilím… Já bych HÁJIL svobodu, zejména chováním, demokracie má na rozdíl od komunizmu jasná pravidla, jako jsou slušnost, úcta ke druhým, respekt a zodpovědnost. Tak jsem to poznal při prac. pobytech v západní Evropě,či Kanadě. Jen trošku připomenu, určitě to znáte taky, jak se chovali nebo chovají Němci jedoucí automobilem před přechodem na který míří chodec. To je jen banální příklad…
Tady je to ovšem přesně naopak než píšeš. Prezident snad civilizované a demokratické země se neohrazuje vůči nějakému konkrétnímu novináři nebo konkrétní vůči němu nekorektní informaci. Rovnou a bez rozdílu vyzývá k fyzické likvidaci určité skupiny lidí!
Jen pro upřesnění ta zbraň kterou na obrázku Zeman třímá není Kalašnikov, ale český SA 58. V tom se profesorka mýlí.
To je bohužel ten nejbrutálnější a nejhorší výklad, jaký lze podat.. Jak už jsem tu uváděl přesně takové výklady používali komunisté, aby na základě takových výkladů projevů dostávali lidi do kriminálů nebo i na šibenici za zločinnou protistátní činnost. Tak jen vřele dál,
Btw, zrovna nedávno jsem si poslouchal staré písničky od Elánu, ta byla tam taky jedna.ve které zpívají o pistoli – a o tom proti komu b y jí použili („vykrádači naděje, pokrokoví fizli)..Tak jsem si uvědomil, že dneska už by jim tu písničku nejen zakázali, ale ještě by je obvinili z propagace násilí a nebezpečného vyhrožování.. Ta doba už se dost změnila.
Rozveď to ještě dále, petřeph. Buď konkrétní, co se tam podle tebe učí za ideologie?
Doteď jsem ti myslel, že ideologie je například propagovat násilí vůči určité skupině lidí. Ale možná je to právě svoboda. Možná máme Soukupovi líbat nohy, že má tolik odvahy vysílat mezi reklamou na hubnoucí vibrátory tu jedinou pravdivou pravdu.
Všimni si, že se v článku nepíše, že by učili studenty, jestli je Trump nebo Zeman dost levicový nebo pravicový, liberální nebo konzervativní. Oni říkají, že osoba s mediální pozorností, jako např. prezident země, může výrazně ovlivnit veřejné mínění. To mi přijde jako logické, ne ideologické.
Zeman a Trump jim slouží jen jako příklady. Nejspíše tam učí i příklady opačné – jak dokáže vrcholný politik ovlivnit společnost pozitivně, např. když se bude chovat a mluvit slušně, když dokáže uznat svou chybu, omluvit se za ni, poučit se z ní. Bohužel pro ty pozitivní příklady musí lovit někde jinde, u našeho současného prezidenta se takové příklady hledají velmi nesnadno.
Můžeme to zkusit.
1) Asi by bylo dlouhé se dohadovat o tom co to je ideologie – to necháme stranou.
2) Jaká ideologie se dnes přednáší na řadě amerických univerzit, by taky bylo na mnohem delší rozsah diskuze. (doporučuji si o ní přečíst některé články na konkurenčním Neviditelném psu )- i ta se dá označit za nenávistnou – je dobré vědět vůči komu
3) Za třetí, snad se mnou budete souhlasit, „ani prezident nemůže sám přímo ovlivnit masově lidové mínění – tolik lidí zase osobně lidí na jeho projevy nechodí aby je slyšeli face to face. Ergo – nejen prezident, ale v podstatě každý sice může skrze média masově ovlivnit lidi – ale pokud mu to ta média umožní – záleží zkrátka na nich, kolik z jeho projevu posluchačům předají a s jakým vlastním komentářem.
4) Teď k tomu na co se neptáte, ale je to obsahem článku -totiž jak může prezident v krátkém šotu ovlivnit lidové mínění. Jestliže se nechá Zeman vyfotit s dřevěným samopalem „na novináře“ – tak to samozřejmě naznačuje , že ty novináře nemá rád – proti tomuto výkladu nic nemám. Ovšem, jestli bude někdo tvrdit, že to dokazuje, že prezident chce /dát/ ty novináře postřílet – zamyslete se a zjistíte, že to samo o sobě je ničím neprokazatelný blud – který je sám o sobě (pokud je medializován )- propagandou proti němu
5) A teď se prosím zamyslete, proč by jako měl mít zvolený politik rád novináře, když ti – z principů demokracie stojí proti němu? To je jako požadovat aby lidi měli rádi policajty – a pak ty lidi zavírat o vyprávění vtipů o policajtech.
6) Obávám se že ty vlastnosti, které v závěru požadujete na ideálním politikovi, žádný reálný politik nemá. A zase záleží jen na médiích které (negativní nebo pozitivní) vlastnosti budou na konkrétních příkladech z politikova jednání posluchačům prezentovat. A taky jak důrazně a taky jak dlouho…
Šíření nenávisti a podpora násilí není jiný názor na kvalitu médií (která je jistě rozličná), ale šíření nenávisti a podpora násilí, a to by prezident v žádném případě neměl dělat.
Zemanisty nikdo nešikanuje – mají k dispozici TV Barrandov od noci do noci, celý den.
Václav Klaus se v TV diskusích rozčilovával „to je špatná otázka“.
Miloš Zeman to dělá chytřeji – jako Putin. Chodí „diskutovat“ pouze tam, kde může mít ke všemu poslední slovo, lépe tam, kde mu moderátor jako Jaroslav Soukup pouze leze do zadnice.
Nejde o model samopalu Kalašnikov, ale československého samopalu Sa58.
Všichni hovoří o něčem, co neznají. Není jenom Kalašnikov.
Souhlas! A myslím, že má pravdu. Když čtu některé články se spoustou pravopisných chyb, je to děs. Kdysi jsem měl za to, že novinář je skoro jako spisovatel a jazyk má zvládnutý na nejvyšší možné úrovni! Jedna věc. Druhou je ideologie, kterou nám stále vnucují. Věci vytržené z kontextu, třeba historicky. Sám jsem si vždy dával pozor, co jim mohu říci, aby z toho nevyrobili úplný opak.
Když může prezident republiky tímto způsobem ventilovat svoje názory, pak i prostý český občan se může vyjádřit obdobně. Např. Zeman do plynu, vždyť Hitler je gentleman, dáme si Ovarovu hlavu s křenem a k tomu butylku slivovice na počest velkého rozumbrady, smrt abstinentům a nekuřákům, a vy děti začněte kouřit až ve dvaceti pěti letech, to už vám neublíží a pokud budete pod párou, omluvte se na virózu a tak dále a tak dále.
Víte, zapomněl jste na jednu drobnou maličkost – pan prezident má totiž z Ústavy imunitu (větší než
poslanci) – tudíž jeho za jeho projevy potrestat nelze. A že toto je jeden ze zásadních principů demokracie od prvopočátků – že zvolený zástupce občanů má právo beztrestně říct a kritizovat (libovolným způsobem) kohokoliv a cokoliv..
Zatímco Vy žádnou imunitu nemáte, tudíž stačí když řeknete setinu toho co pan Zeman (nebo třeba nějaký poslanec) a i tento režim Vás může dát zavřít, na hodně, hodně dlouho…
KDO JINÉMU JÁMU KOPE, TEN DO NÍ PADÁ.
Média již dávno nejsou strážci demokracie, jak o sobě s nadšením prohlašují. Mediální skupina Mafra, stejně jako média Bakaly, nebo Czech Media Invest (CMI) vlastněná Danielem Křetínským. Média, ať už přímo, či nepřímo, korektně, či falešně, ovlivňují celou populaci a s tím i situaci a atmosféru v celé České republice. K vašemu „příklad pro studenty Marylandské univerzity“
Možná byste mohl psát, co se děje na západních universitách. Výstřelky typu transgenderových záchodů, se stává normou. Pokračuje to však útoky na svobodu slova, na úctu k vlastní kultuře, k vlastním dějinám. Mnohé západní university produkují každoročně tisíce neomarxistů přesvědčených o své vyvolenosti.
Zeman je dobrý odstrašující příklad politika. Jen u nás bude líp, až se to bude přednášet také u nás, nejen v Marylandu. Politik, který neumí zaujmout jinak než vulgárními a agresivními vtipy je špatný politik. Ovšem politik by se nestal politikem, pokud by nebyl volen. Až u nás budou voliči volit politiky, kteří se budou moci vyjadřovat věcně, informovaně a vtipně bez vulgarit a oplzlostí, bude u nás lepší a kvalitnější demokracie než dnes.