Josef Šlerka: Co „lajkují“ sluníčkáři, co antiislamisté. A co vy?
Rozhodl jsem se udělat malý experiment. Vzal jsem 56 facebookových stránek věnujících se politickým tématům z českého Facebooku a stáhl všechny jejich posty za měsíc září. Výsledky jsou zajímavé.
Ke každému postu jsem stáhl seznam lajkujících a z výsledku připravil malou aplikaci v níž je možné se na tato data dívat z pohledu různých průniků. Celkem se jednalo o 1,072,425 lajků od 261,833 unikátních uživateleů pod 6,554 posty. Proč to všechno?
Text vyšel na stránkách Josefa Šlerky Databoutique. Publikujeme jej se svolením autora
Komunikace stránek na Facebooku má v podstatě tři základní druhy zpětné vazby. Komentář, lajk a sdílení. Za úspěšné považujeme hlavně ty posty, které získají velké množství lajků. Řada administrátorů stránek se pak snaží podle tohoto kritéria řídit svoje aktivity.
Až do tohoto bodu je vše srozumitelné. Problém ale nastává ve chvíli, kdy si uvědomíte, že lajk je informace jednorozměrná. Víme, od koho je, ale nevíme kupříkladu, kde ještě onen lajkující také lajkuje.
Nevíme zkrátka nic o preferencích lajkujících, a tak se může stát, že jako stránka veřejnoprávní získáváte obrovské množství lajků pod postem informujícím o silném názoru prezidenta na islám, a nemáte příliš šancí poznat, zda tyto lajky pocházejí od různých skupin uživatelů, nebo zda značnou část lajkujících tvoří kupříkladu fanoušci Tomio Okamury.
Podívejme se například na zářijové posty stránky Echo24. Ty na Facebooku získaly svoje lajky z velké části (30 a 43 %) od lidí, kteří také během září olajkovali nějaký post na stránce Islám v České republice nechceme.
Následující post stránky Echo24 získal pro změnu 30 % lajků od lidí, kteří v září také něco olajkovali na stránce TOP09.
V obou případech se zprávy týkají situace kolem uprchlíků v Evropě, přitom ale oslovují zcela jiné publikum. Když se na zářijové posty Echa24 podíváme ještě blíže, zjistíme ještě o trochu větší diverzitu. Vidět je to v následující tabulce.
Ukazuje kolik postů Echa24 získalo v září víc než 200 lajků a zároveň je alespoň ze 30 procent olajkovali lidé, kteří ve stejné době lajkovali post některé jiné ze zkoumaných stránek.
Vidíme tu stránky patřící intuitivně do více skupin. Minimálně tu máme silně anti-islamistické stránky Tomio Okamury a Islámu v ČR nechceme, dále pak skupinu dalších médií, a konečně pak stránky dvou politických stran, Svobodných a TOP09.
Jak jsou ale tyhle stránky spolu spojené z pohledu postů na stránce Echo24, jež jejich fanoušci lajkovali? Podívejme se na následující graf:
Vidíme tu, že lajkující ze stránky Blesku se ve své zálibě s nikým neprotnuli v žádném postu, zatímco fanoušci Svobodných mají v oblibě právě jeden post společně s fanoušky Tomia Okamury a Islámu v ČR. (Dokonce se může jednat o ty samé fanoušky, to by ale již bylo na další analýzu a někde je třeba se zastavit.)
Mimochodem, post, který se líbil 30 % lajkerům ze stránky Blesku, byl tento:
Samozřejmě se můžeme podívat na celek našeho datasetu z většího odstupu a spočítat korelační matici chování fanoušků stránek. Na vstupu je tabulka, v níž jsou řádky tvořeny stránkami, které mají zvolený překryv vůči konkrétním postům (v našem případě se jedná o překryv alespoň 30% pod posty s více než 50 likes).
Následně je tato tabulka převedena na matici, v níž jsou řádky i sloupce tvořeny seznamem stránek, a hodnoty vyjadřují kolik konkrétních postů oslovilo fanoušky obou stránek. Nad touto maticí je pak spočítané, jak spolu korelují jednotlivé stránky podle lajkování jejich fanoušků na jiných stránkách.
Výsledek je možná nepřekvapivý, ale přehledný:
Čím tmavší modrá, tím větší pozitivní korelace. Čím tmavší červená, tím větší negativní korelace. Výsledek se počítal pro posty, které mají alespoň 50 lajků a mají překryv s nějakými jinými fanoušky alespoň 30 %.
Vidíme, že aktivní lajkeři příspěvkl stránek Blesku, Martina Konvičky, Svobody a Přímé demokracie, IVČR, Tomio Okamury, Blok proti Islámu, Svobodných, Miloše Zemana a Parlamentních listů mají velké zalíbení v podobných stránkách.
Vedle tohoto “národoveckého” bloku tu krystalizují blok tvořený ODS, TOP 09 a stránkami Miroslava Kalouska, Petra Fialy, Echo24, Reflexu a Svobodného fóra, který lze pojmenovat “konzervativně-liberální pravice”.
Minibloky tvoří i stránky ČSSD a jí blízkých politiků a Strana zelených, HateFree Culture, částečně KDU-ČSL a jeji politici, plus tituly z nakladatelství Economia.
Na začátku jsem zmínil, že jsem si pro tuto analýzu vytvořil malou aplikaci. Jestli si ji chcete sami vyzkoušet, můžete zde: https://slerka.shinyapps.io/postanalyzer. Můžete si zkusit měnit i parametry pro korelační matici a sledovat, jak se mění podle parametrů. Podle mne zůstává poměrně stabilní snad jen s výjimkou postavení ODS a Petra Fialy.
Myslím, že dává zajímavé vhledy do toho, jaký obsah láká, a hlavně koho láká.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)