Josef Montag: Čeho se Kreml opravdu bojí. Jak rozumět ruskému jadernému vyhrožování
KOMENTÁŘ. Obavy z armagedonu v podobě 3. světové války při překročení jakési červené linie, nebo naopak víra „jestřábů“ v to, že Rusko nukleární zbraně na Ukrajině nikdy nepoužije, nejsou velmi produktivní a jsou potenciálně nebezpečné. Teorie her poskytuje jasnější strategický obrázek o tom, jak rozumět vyhrožování jadernými zbraněmi ze strany Kremlu a jak se s ním vyrovnat.
Hlavním úkolem obranných sil jakékoliv země je odradit potenciální protivníky od nežádoucích akcí. Nejlépe zabránit samotnému vzniku konfliktu.
Aby tohoto cíle bylo dosaženo, musí obrana vytvářet věrohodnou hrozbu. Konkrétně, musí současně být splněny dvě podmínky: technická schopnost způsobit protivníkovi dostatečné škody (aby vůbec mohl být odrazen) a strategický závazek tak učinit, pokud by se protivník přece jen rozhodnul realizovat akci, od které ho mají opatření odradit.
Jak číst jadernou hrozbu
Je pravděpodobné, že právě toto je účel trvajících náznaků možného využití jaderných zbraní ze strany Kremlu. Smyslem není užití jaderných zbraní k dosažení vojenských cílů.
Pro Kreml je mnohem lepší použít hrozbu k odstrašení Ukrajinců a Západu od akcí, které ohrožují jeho strategické cíle a zájmy. Dosažení strategických cílů prostřednictvím jaderného vydírání, aniž by tyto zbraně byly vůbec použity, by pro Rusko představovalo velký úspěch.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
A přesně tomu je třeba zabránit. K tomu je však – opět – třeba existence adekvátní a věrohodné hrozby, která by tuto ruskou snahu neutralizovala. Přesněji, neutralizace ruské nukleární hrozby na Ukrajině závisí na reakci, kterou by Rusko očekávalo, pokud by zde jaderné zbraně skutečně použilo.
Ukrajina sama se před třemi desetiletími svých jaderných zbraní vzdala (předala je právě Rusku). Proto nyní nemůže na nukleární hrozbu sama odpovědět. Země bez jaderných zbraní nemá schopnost odstrašit jadernou velmoc od jejich použití a její obranná pozice je strategicky velmi nevýhodná.
Čeho se Kreml opravdu bojí
Neutralizaci kremelské jaderné hrozby na Ukrajině proto musí zajistit Západ, jenž jadernými zbraněmi disponuje. Paradoxně to však není hrozba použití jaderných zbraní, která by mohla Rusko odstrašit od jakýchkoli akcí na Ukrajině. Taková hrozba totiž nutně postrádá věrohodnost. Příčinou je strategická situace mezi Západem a Ruskem známá jako Vzájemně zaručené zničení.
To vytváří žádoucí vzájemné odstrašení od použití jaderných zbraní proti sobě navzájem. Potenciální jaderný útok vyvolá odvetný jaderný útok, takže útočník a ten, na nějž se útočí, se vzájemně zničí. Proto jsou oba odrazeni od útoku a proto nevznikají jaderné konflikty mezi jadernými mocnostmi.
Vzájemně zaručené zničení má ale za následek, že Západ nemůže využít jadernou hrozbu k odrazení ruských akcí na Ukrajině. Důvodem je, že Západ je odrazen od použití jaderných zbraní proti Rusku, což činí takovou hrozbu nevěrohodnou.
Může být tedy Rusko odstrašeno hrozbou konvenční reakce? Odpověď na tuto otázku je velmi pravděpodobně kladná. Za prvé, Rusko nemůže jadernou hrozbou odradit Západ od užití konvenční reakce. Mechanika Vzájemně zaručeného zničení totiž platí i pro Rusko.
Západ má ohromnou konvenční kapacitu způsobit Rusku škody (nyní pravděpodobně ještě větší než před 24. únorem). To je důvod, proč je Rusko extrémně opatrné, aby nezpůsobilo aktivaci článku 5 Severoatlantické smlouvy. Jasně vidí implikovanou hrozbu jako věrohodnou. Důležité je, že Rusko před útokem na mnohem menší členské země NATO neodrazují jaderné zbraně, ale konvenční schopnosti NATO jako celku.
Šance pro Západ
Stejná hrozba může odradit Rusko od užití jaderné zbraně (případně i od jiných akcí) na Ukrajině. O možnostech NATO způsobit Rusku velké škody není pochyb. Rozhodující pro odstrašení Ruska je tedy důvěryhodnost takové hrozby a jasnost podmínek jejího naplnění. Právě toho se Západ musí pokusit dosáhnout. V situaci, kdy se na článek 5 na Ukrajinu nevztahuje, je toto zásadní a složitá výzva.
Samozřejmě Rusko využije všech možností, aby takovou věrohodnost podlomilo. A Západ nesmí dopustit, aby se mu to podařilo.
Tyto úvahy mají dvě důležité implikace: Za prvé, pokud konvenční hrozba Západu dosáhne odstrašení Ruska od užití jaderných zbraní na Ukrajině, je možné Ukrajině poskytnout letouny F-16 nebo rakety ATACMS (aniž by se tím vytvořilo riziko jaderné eskalace, či významě změnilo riziko vzniku 3. světové války).
Druhý závěr plyne z faktu, že země, která chce dosáhnout své bezpečnosti, musí mít schopnost zničit svého protivníka. Pokud má protivník jaderné zbraně, jsou jen dvě možnosti, jak bezpečnosti dosáhnout: Členstvím v obranné alianci, která jadernými zbraněmi disponuje, nebo jejich získáním. Pokud by obě válčící strany operovaly v situaci Vzájemně zaručeného zničení, rusko-ukrajinská válka pravděpodobně vůbec nenastala.
Autor je ekonom, v současnosti pracuje a přednáší na Katedře národního hospodářství Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Právo a ekonomii studoval na univerzitách v Praze, Turíně, Hamburku a na Cornellově univerzitě v USA. Publikoval řadu vědeckých prací v mezinárodních vědeckých časopisech, zejména na témata v oblastech veřejného zdraví, ekonomie kriminality, či ekonomie životního prostředí.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Rozhodněte o přesunu sochy okupanta. Místostarosta je brzda, vyzývá iniciativa
Jan Horník: Putin neustoupí. Nás čeká moment pravdy
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
11 komentářů
Tedy nejsem si jist, co znamená onen argument „..ale konvenční schopnosti NATO jako celku.“ – zda se tím míní, že by se NATO zapojilo do ostřelování/bombardování Ruska konvenčními zbraněmi.
Což ale Západ neučiní, protože je pro něj nepřijatelná možná odveta Ruska, ničení západních velkoměst ruskými raketami (byť jen s konvenčním střelivem).
a nebo jak zmíněno dále Ukrajině poskytnout letouny F-16 nebo rakety ATACMS, tedy s dalekým dosahem, ale konvenčním střelivem. Což by jistě šlo, a ten vývoj k tomu spěje. I když tedy, ten dolet raket 300 km je na ruské vzdálenosti malý – Moskva je od Kyjeva 800 km. Takže, tak zase tak zásadní hrozba to nebude…
Snaha by byla, to uznávám, entito „petrph“.
Leč, vzhledem k situaci na bojišti i ruském zázemí, výsledek je obdobný snahám jiných ruských propagandistů, tj. 0,0.
Západ se totiž poučil ze svého selhání ve 30. letech 20. století (nástup Hitlera), a hlavně posledních 20 letech (nástup Putina).
Takže: Putin i jeho generálové dostávají přímo od Západu dost informací, co by se jim přihodilo, kdyby jaderné zbraně použili.
Prostě stačí, aby západní (i česká) veřejnost nepodlehla lživé propagandě entity „petraph“ a jiných podobných.
Tedy, at neurazim, je mi Vas lito, ze sam propadate jakesi naivni hujerovske propagande o nezranitelnosti Zaoadu.
Protoze to co pisu ja, neni nejaka Putinova propaganda, (faktt mne neplati) to je fakticky stav, ktery trva od padesatych let, kdy obe strany ty jaderne zbrane maji.
O vzajemne jaderne valce NATO Rusko nemuze byt ani reci. To si muzou davat informace jak chtej, ale kdyby
1. Rusko takticky pouzilo jaderne zbrane na Ukrajine
2. Zapad v reakci na to odpalil jaderne strely na Ruskp.
3. Tak si budte naprosto jisty, ze by Rusko stacilo jeste odpalit svoje jaderne strely, a to ve velkem mnozstvi zase na Zapad..
ad2) Západ dal otevřeně a všeobecně Rusku na vědomost, že v případě použití taktických jaderných zbraní Ruskem na Ukrajině bez použití jaderných zbraní západem vyžene západ Rusy z Ukrajiny a potopí ruskou černomořskou flotilu konvenčními zbraněmi. Na Sputniku a RT jste se to patrně petrph nedozvěděl. Na použití jaderných zbraní západem by došlo až tehdy, kdyby tato lekce Rusům nestačila a použili by jaderné zbraně i proti západu. Zdá se ale, že toto varování Rusku stačilo.
To je Váš druhý, stejně závažný omyl.
Totiž Vy sice píšete jen tak
“ vyžene Západ Rusy z Ukrajiny a potopí ruskou černomořskou flotilu konvenčními zbraněmi.“..
A snad Vám muselo proboha dojít, že toto by znamenalo zahájení neomezené války mezi Západem a Ruskem.
A pak tedy uvažovat, zda taková válka může být vedena pouze konvenčními zbraněmi, když obě strany ty jaderné zbraně mají a hodlají je v případě vzájemné války použít.
Ergo, abych se vrátil na začátek, nejsem stoupenec Putina, ani jeho placený agent, ale docela dobře chápu proč západní velmoci v žádném případě nechtějí riskovat vlastní válku přímo s Ruskem, ale omezují se pouze na podporu Ukrajiny dodávkami zbraní…
Na rozdíl od vás nečerpám z pochybných zdrojů jako jsou Parlamentní listy, Sputnik, Aeronet, RT a podobné zdroje. Pokud z takovýchto zdrojů čerpáte vy petrph, nedivím se, že máte tak nekvalitní a omezené informace. Spěte sladce dál.
Já to chápu tak, že NATO disponuje konvenční silou jasně převyšující konvenční sílu Ruska. V ten moment na jakékoliv dodávky zbraní Ukrajině může Rusko reagovat de facto jen nekonvenčně, tj. rozpoutáním třetí světové války s jistotou, že i Rusko zanikne. Nemá prostor vyhrožovat konvenčním útokem na státy NATO. Pak je jeho schopnost vyhrožovat omezena pouze na tuto variantu, což v praxi i vidíme. Je to hra s ohněm, ale de facto vlastně méně účinná varianta, než vyhrožování efektivním konvenčním útokem proti členu NATO…
No jasne, pokud se ta podpora Zapadu omezuje pouze na dodavky zbrani Ukrajine, tak kvuli tomu Rusko reciprocne valku se Zapadem nevyvola..A v cem je doufam rozdil (ale chapu ze media ho videt nechteji. Mezi medialnim vyhrozovanim a diplomatickym vyhrozovanim..Jasne, to medii a pro media ,nekde na Twitteru a pod.se rekne, napise cokoliv, media z toho maj druhy Vanoce a videj uz Rusy az nekde u Putimy :).
Ale aby to Putin rekl treba Bidenovi primo, to asi sotva…
Prozatím má vánoce tak akorát petřík …. nebo, že by druhou šichtu, ve snaze zametat pod koberec sprosté rusácké urážky na adresu Ukrajiny a Západu a průhledné a směšné výhružky na stejnou adresu.
Tady nějaký ekonom běduje nad jadernou rovnováhou, která mu nedovoluje vzít si na co má chuť. Mohl by si tu pro změnu postesknout nějaký generál nad neochotou ekonomů vyhýbat se krizím. Zatím každá pokračovala a pokračuje válkou. Ať jde do války ten, kdo z ní těží. Já ty ambice nemám.
Jasně ty dáš rusákům všechno dobrovolně.