Jízdní řád volby nového šéfa Českého rozhlasu: zúžíme kandidáty na pět a pak uvidíme
Uzávěrka přihlášek pro kandidáty na generálního ředitele Českého rozhlasu byl do půlnoci 9.12. 2015 Jasno o tom, kdo všechno se přihlásil, bude ale až v pondělí 14. prosince.
Tehdy radní Českého rozhlasu za účasti notáře otevřou všechny došlé přihlášky. Už nyní je ale zjevné, že zájemců o uvolněné místo se sejde nebývale velké množství.
Ruml, Mrzena, Němeček a rozhlas
Nejvíce nabídka vlivné mediální pozice oslovila zaměstnance Českého rozhlasu, přihlásila se ale například i bývalý politik Jan Ruml, novinář a právník Tomáš Němeček nebo ředitel divize Euro E 15 vydavatelství Mladá fronta Tomáš Skřivánek (seznam již známých uchazečů níže).
Rada Českého rozhlasu proto plánuje udělat předvýběr. Na předvánočním zasedání 21. prosince chce okruh uchazečů zúžit na pět, kteří postoupí do druhého kola.
Mezi podmínkami pro kandidáty je mimo jiné ukončené vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu, aktivní znalost angličtiny či doložení manažerských zkušeností.
V průběhu ledna se bude konat veřejné slyšení, kde by kandidáti měli blíže vysvětlit své představy o řízení veřejnoprávní instituce.
Samotná volba by měla proběhnout 20. ledna. Termín pro případnou druhou volbu je předběžně stanoven na 27. ledna.
Nového generálního ředitele má mít Český rozhlas ze zákona do tří měsíců po skončení mandátu posledního ředitele. Peter Duhan funkci opustil k 3. listopadu, jméno nového nástupce tak musí být známi nejpozději do 3. února.
Zlatý padák až po čase
„Volba bude určitě zajímavá a nevyzpytatelná. V radě hraje roli řada faktorů – znalosti, know-how, ego i různé zájmy, i politické,“ řekl pod podmínkou anonymity jeden z členů Rady ČRo. Aby byl nový generální ředitel zvolen, musí pro něj hlasovat nejméně šest radních z devíti.
Jednou z novinek pro generálního ředitele rozhlasu by mohla být platnost konkurenční doložky (respektive takzvaného zlatého padáku v podobě deseti platů odstupného) až po uplynutí poloviny mandátu.
Nemohl by se tak opakovat případ Richarda Medka, Duhanova předchůdce ve funkci. Ten byl v čele rozhlasu pět měsíců, z toho byl tři měsíce nemocný a odstoupil krátce poté, co podepsal konkurenční doložku zaručujících při odchodu deset platů. Odnesl si tak 1,5 miliónu korun.
Odstupné ve výši deseti svých průměrných platů (včetně odměn) získá i Peter Duhan. Celkově mu tak rozhlas na odchodném vyplatí 2,72 milionu korun.
Dosud známá jména kandidátů na šéfa ČRo
(ZDROJ: Hospodářské noviny a ČTK)
- Augustin Miroslav, člen Rady ČTK a externí spolupracovník sportovní redakce Českého rozhlasu
- Böhm Tomáš, bývalý ředitel Národní knihovny
- Duspiva Zdeněk, ředitel ČRo České Budějovice a bývalý národní koordinátor digitalizace
- Knotek Milan, ředitel ČRo Sever
- Konvalina Miroslav, manažer Newton Media, bývalý ředitel zpravodajských stanic ČRo a tiskový mluvčí ministerstev průmyslu a spravedlnosti
- Kopa Ondřej, ředitel Centra vysílání Českého rozhlasu
- Mrzena Jan, bývalý předseda Rady České televize, někdejší ředitel programu ČT2
- Němeček Tomáš, bývalý novinář, právník Psychiatrické nemocnice v Bohnicích
- Ostrý Jaromír, ředitel ČRo Brno
- Pancíř Tomáš, ředitel zpravodajství Českého rozhlasu
- Ruml Jan, bývalý ministr vnitra
- Skřivánek Tomáš, ředitel deníku E15
- Zavoral René, programový náměstek Českého rozhlasu
- Zýka Karel, prozatimní ředitel Českého rozhlasu
- Žantovský Petr, komentátor
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Kdo jsou poradci šéfa ČT Součka. Televize hledá seznam jmen už měsíc a půl
Aleš Rozehnal: Charta pracovníka ČT, kterou navrhuje Jan Souček, je protiústavní
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)