Jiří Bulan: Podpora k vzteku. Vláda zastavila ekonomiku, pomoc podnikatelům ale nezvládá
KOMENTÁŘ Až po měsíci a půl, co vláda svým rozhodnutím řadě z nich zavřela byznys, stát poprvé podpořil živnostníky. Vyvoleným firmám půjčil bezúročně; i když nikdo neví kterým. Reálné peníze totiž nikdo neviděl. A pomoc majitelům firem vyplatit mzdy zaměstnancům? Podmínky tak přísné, že tři čtvrtiny žádostí zůstaly zamítnuty.
Koronavirus udeřil na podnikatele po celém světě. Řešení, jak jim (a tak i celé ekonomice) pomoct, jsou ale různá.
Například Německo zachránilo už na konci března živnostníky od jistého krachu minimálním měsíčním příspěvkem 5000 eur. To je přibližně 135 tisíc korun. Mohli žádat až o dvojnásobek.
Pokud sami ještě někoho zaměstnávali, náležel jim dokonce trojnásobek. Jeden den po internetu požádali, druhý den měli peníze na účtu. A teď do české reality.
Půl tisícovky na den
Česká vláda protlačila parlamentem svou pětadvacítku, tedy dvacet pět českých tisícikorun pro živnostníky za březen a duben. To je v přepočtu na měsíc asi o 240 tisíc méně než mohl dostat berlínský živnostník. Čeští živnostníci v těchto dnech dostávají první vlnu podpory na své účty. Přesně po měsíci, kdy většinu z nich nechala vládní uzávěra prakticky bez příjmů, jen s náklady.
Každému z OSVČ, kdo si zažádá, má náležet kompenzace 500 Kč na den i v dalších měsících. Kompenzovat kolektivně ale vláda odmítla. Za škody způsobené zákazem vycházení a zavřenými provozovnami nechce nést žádnou odpovědnost.
Pomůže tedy pětistovka denně? Udrží si díky ní živnostníci třeba nájem provozovny i bez příjmů od zákazníků? Nejspíše ne. I proto, že pomoc přichází zoufale pozdě. Zatímco v Berlíně měli vyřízeno ihned a peníze do druhého dne, peníze od českého státu se loudají.
Úvěrové dostihy a sázky
Pomocí pro větší firmy se měly stát bezúročné úvěry Českomoravské záruční a rozvojové banky s názvem Covid. V první vlně půjčoval přímo stát, ale jen omezenou částku. Předem určeného limitu dosáhly žádosti za pár dní.
Další pomocí měly být alespoň záruky za běžné komerční úvěry. Ty ale také zmizely vždy během pár hodin. Pak si někdo uvědomil, že pražské firmy doteď nemohly žádat a že také potřebují pomoc. Vznikl proto i speciální program pro pražské firmy, aby se uzavřel pro naplnění kapacity za pouhých deset minut od svého spuštění.
Nepřekvapí, že podnikatelé na sociálních sítích přístup státu nechválí. Slíbené rychlé úvěry neexistují. Takřka nikdo z žadatelů stále nemá půjčené peníze na účtu. Nikomu není jasné, jak se vůbec podpora mohla vyčerpat v řádu hodin či spíše minut jako v případě Prahy. Jako by se snad do programu přihlásili jen ti, kteří měli žádosti předpřipravené.
Českomoravská záruční a rozvojová banka nezvládá ani základní komunikaci se svými budoucími zákazníky, ani s novináři a s občanskými aktivisty. Nepřiznává si svá selhání. Naopak nakupuje reklamu na sociálních sítích, kde prezentuje své úspěchy a úvěrové programy. A to i když už je jejich příjem dávno zastaven.
Mluvčí banky za opakující se dotazy raději na Twitteru zablokuje nepohodlné tazatele (včetně autora tohoto textu) a neodpoví ani na základní dotazy položené veřejně.
Antivirus: Podpora zaměstnavatelů
Máte zaměstnance a potřebujete příspěvek na jejich práci? Můžete se obrátit na ministerstvo práce a jejich program Antivirus. Jedna zásadní podmínka ze všech: zaměstnanec, o jehož podporu žádáte, nesmí být ve výpovědi.
Jenže jak to dělat, když má podnik nulové příjmy, z nutnosti propustí zaměstnance a těm běží výpovědní lhůta dva měsíce? Firma potřebuje okamžitou pomoc, aby měla na poslední mzdy.
Místo toho se propadne do insolvence, a mzdy tak nevyplatí vůbec. Zaměstnanci skončí na dlažbě a s nevymahatelnou pohledávkou (ze zákona by jim měl ale v takovém případě dlužnou mzdu proplatit Úřad práce, pozn. red.).
Ukazuje se, že český stát v podpoře podnikání v krizových časech selhává na plné čáře. Přestože Evropská komise nám uvolnila ruce, abychom miliardu eur z evropských fondů použili pro jakoukoliv záchranu ekonomiky a zaměstnanosti v době koronavirové krize.
Poctiví podnikatelé cítí značně hořkou pachuť v ústech. V naprosté většině případů odvádějí nemalé daně. Jednou za dlouhá desetiletí potřebují dočasně peníze zpět. Jenže reálná pomoc nikde.
Malí živnostníci dostali od státu nesrovnatelně menší podporu než v sousedním Německu, ale i v dalších státech EU. Firmy nedostaly nic, mohly si nanejvýše půjčit. Bezúročné úvěry si vydobyli jen nejrychlejší a nejšikovnější.
Vláda sice dokázala zastavit ekonomický chod v zemi, ale řešení pro další dny a týdny nepřipravila. Přitom opravdová ekonomická krize teprve přichází.
Autor je publicista. Věnuje se oblasti digitalizace, IT a bezpečnosti.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jan Urban: Pokud politika nemá hodnotový rámec, je jen nástrojem rozpadu
Takže dobrý den. Andrej Babiš zlatoústý, velkolepý vítěz nad umělou inteligencí
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
7 komentářů
schillerka tvrdi, ze vlada do ekonomiky napumpovala uz 1.2bln, tedy 120tis na jednoho obcana CR vcetne duchodcu a nemluvnat, tak by me zajimalo, kde ty penize jsou.
mozna ale myslela americky biliony, coz odpovita ceskym miliardam, pak cislo 1.2mld by bylo docela realny
Takze co dal? Zpocatku jen par zkrachovalych firem. V dalsi vlne diky druhotne platebni neschopnosti i ten zbytek. Zivot spolecnosti se uplne zastavi, protoze nebudou prijmy z privatnich dani, takze nebude mozne ani financovat chod statu. Par otazek: 1) Znate nekdo nejakou firmu, ktera dosahla na nejakou formu statni podpory? Ja bych rekl, ze to spolknul AgroFert. 2) Co pouzije Babis (a jeho marketing) pro vysvetleni statniho bankrotu? Koronavirus? To asi tezko, kdyz ostatni zeme ekonomiku pri trose stesti zachrani. Myslim, ze uz ted ma zase pripravenou historku o zlodejich a cernych pasazerech (rozumej podnikatelich), kteri shrabli statni podporu a zavreli kram. 3) Porad si rikam, jestli to, co se tady deje, je jen dusledek neschopnosti tehle (ne)vlady nebo, jestli v tom od zacatku nebyl zamer. Co kdyz Babis planuje „pratelske prevzeti“ polomrtvych firem a definitvni rozsireni AgroFert-u i do zbylych oblasti byznysu? Vzdyt sliboval – zmenu dotahneme – ze jo?
Moje kamarádka s malým sro už kurzarbeit dostala.., tak ten už funguje.
Nepodivujme se? Nemá to smysl!
Přece nás řídí Kvalitní Zkušení Lidi z praxi a né nějaká nemehla za které by se musely stydět naše děti. Levicová vláda dělá pouze levicové rozhodnutí za přispění levicového Prezidenta. A to se neslučuje s pravicovým soukromým podnikáním.
Takže služby v ČR – Sbohem!
Od teď jak za Komančů! Fušky na černo a po známosti…
Máte to nějaké popletené…. Takže pravicové soukromé podnikání má škemrat o státní podporu? Nejste Vy náhodou voličem „pravicové“ TOP 09…?
Neškemrají, ale žádájí! A to na základě Vládních usnesení o pozastavení vybraných činností a provozoven s účastí veřejnosti.
Nebo-li živnost pro mnohé skončila na lusknutí Vládních prstů.
Valo chápu Vás a podobné lidí co rudou hvězdu stále vidí, připnutou na své hrudi s hřejivým pocitem pravidelného důchodu.
Znovu se ptám : co je pravicového na tom, když žádám stát o dávky nebo dotace ? V jakékoliv situaci. V první řadě si musím pomoct sám. proto jsem se taky dal na podnikání. S tímto rizikem.
Obecně…. : Pokud budu vědět, že nic nedostanu, tak mne to bude sakra nutit něco dělat, vymýšlet a dřít, abych se z této situace dostal. Ale pokud budu čekat – a žádat ( když tedy ne škemrat ) a prosit stát, aby se o mne postaral, tak to opravdu s pravicí nemá nic společného a navíc mne to opravdu nenutí se snažit z toho dostat svými silami a třeba vyjít z té krize i silnější než dřív. V tomto současnou „pravici“ jako TOP 09 a dnes bohužel i ODS, nechápu.