Jaroslav Šonka: Co to tropí ti Němci? Nejen s uprchlíky…
Současné dění v Německu, včetně vstřícného přístupu k uprchlíkům, má své základy v moderní německé historii, píše publicista Jaroslav Šonka.
Druhá světová válka a s ní spojené nacistické zločiny, genocida, nacionalistické vypětí, to vše zanechalo v německém povědomí patřičnou stopu.
Zločinci s pocitem nadlidství byli většinou, i když ne vždy, potrestáni, zbytek, alespoň tedy v poválečném západním Německu, začal s pomalou reflexí této násilné a tragické periody.
Východ versusu západ
Tohle západní Německo pak dostalo podněty k ústavní diskusi, k rozvoji ústavního pořádku, svobodných médií, a za těmito impulzy stáli především Američané.
Začala i politická perioda rozvoje a integrace. Během prvního rozvoje západoněmecké státnosti dostala vojska vítězné koalice za úkol, fraternizovat se s německou populací (1945 byla fraternizace někde i zakázaná).
Vojáci chodili v civilu do hospod, bavili se s Němci, Američané zvali své německé kamarády na baseball, Kanaďané učili Němce v britské okupačnní zóně hrát lední hokej. Dát si pivo s americkým vojákem černé pleti bylo brzy samozřejmostí.
Došlo tím také ke všeobecnému rozvoji komunikace v angličtině. V sovětské okupační zóně k takovému setkávání s domácí populací ovšem docházelo jen na rozkaz při nějakých výročích – a dodnes se východ země liší od západu.
Boom pracovní síly
Pak se západoněmecké hospodářství dostalo do boomu a bylo nutné doplnit pracovní sílu. Původní představa „Gastarbeiterů“, kteří se po letech vracejí domů, se ukázala jako nerealistická. Pojednou zde byli nejen dělníci, ale také rodiny.
Do škol přicházely italské, řecké, ale hlavně také turecké děti. Dnes jsou z nich zelináři, zubaři, výborní kabaretisté, ale i politické elity.
Státní ministryně při kancléřství Aydan Özoǧuz, zodpovědná za integraci, se narodila v roce 1967 v Hamburku, je sama muslimka a na své reprezentační fotografii dává na odiv své krásné dlouhé vlasy.
V této společnosti je prostě vidět, že se vidění světa nemění jen v „křesťanské“ Evropě.
Místopředseda hesenské vlády, „zelený“ Tarik al Wasir, je synem arabského otce a sudetoněmecké matky – vládne spolu s konzervativní CDU.
Odhaduje se, že ve dnešním Německu žije na tři milióny muslimů, země pohltila desetitisíce rusky mluvících židů, kteří prchali před ruským rasismem a antisemitismem, vedle sebe na trhu spatříme řecké a turecké zelináře a ve školách jsou děti všech těchto přistěhovalců.
Výlet do Osvětimi
Pokud jede školní třída na návštěvu Osvětimi, jedou samozřejmě všechny děti. Školství je v Německu organizované na úrovni spolkových zemí, ale existuje i Spolková centrála pro politické vzdělávání, která produkuje pedagogické a historické materiály pro výuku – zabývající se mimo jiné intenzivně soužitím.
Nedá se popírat, že zde existují i extrémistické okraje společnosti. Pokud ovšem budeme filozofovat o násilí a skupinách, které jsou jím motivovány, jsou to na jedné straně mladí muslimští fanatici, ale na druhé straně němečtí neonacisté.
Berlínská policie zná i případy, kdy se puberťáci obou skupin domluví na bitce. Někteří pak leží vedle sebe v nemocnici.
Před několika dny bylo předčasně odpískáno fotbalové utkání 3. třídy mezi židovským klubem Maccabi a jiným berlínským klubem s převážně muslimskými mladými hráči.
Vedení tohoto klubu, prozatímně vyloučeného ze soutěže kvůli antisemitským projevům, zachází se svými hráči přísně, chápe o co jde, a vystupuje v médiích velmi civilizovaně.
Argumenty, ne populismus
Podstatné je v zacházení s uprchlíky i chování politických elit. Sice někteří politici plavou na populistické vlně, ale řada z nich si uvědomuje, že se jejich elektorát sestává z velké části z občanů ze zmíněných migračních vln, což značně posouvá politickou debatu do pozice, kde jsou ohledy pestré.
Zatímco při nedávném setkání ministerských předsedů Visegrádu většina formulací směřovala domů, a zde beze snahy nějak pozitivně a lidsky ovlivnit vlastní veřejnost, v Německu je jasně viditelná politická pluralita – nikdo si nezíská většinu populismem a voličstvo chce být přesvědčeno argumenty.
A jen na okraj – V Německu narůstá pocit nutnosti vojenského konfliktu, který by zlikvidoval Islámský stát a ochránil normální lidi. Ať už křesťany či muslimy.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Lakotové vždy prodělají. Šmejdi si na ně umějí počkat
Petr Fischer: Slovo roku a úpadek duševní činnosti lidského pokolení
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
11 komentářů
Jen tak na okraj, oproti heslu „argumenty nikoliv populismus“, doufám že autor už zaznamenal že sama paní Merkelová už své prohlášení o přijímání emigrantů několikrát změnila..Už 30.srpna prohlásila že „.. musíme těm, kteří v nouzi nejsou, říkat, že u nás nemohou zůstat“
a to tuším poslední prohlášení zní „rozhodnutí Berlína vpustit uprchlíky do Německa bylo jen „přechodné a bylo učiněno z humanitárních důvodů,“.
Jakože tedy-i postoje samotných Němců k příjmu migrantů jsou rozporuplné, někteří je vítají, souhlasí s jejich přijetím a nabízejí i vlastní pomoc-ale jiní proti tomu ostře a ovněž i osobně (zatím legálně) protestují..Podle čeho určit které z těch dvou názorů jsou extrémistické?
Neboli, tedy rezult je asi ten, že tváří v tvář tomuto masovému problému jsou zkušenosti nabyté Němci v řádu půlstoletí demokracie(jak je autor správně popsal) jsou dnes nepoužitelné-a vůbec tedy i řešení založené na principech (nejen v Německu) přijaté zástupné demokracie v tomto případě selhávají.Na to totiž probíhají až příliš masově a příliš rychle aby šel přijmout obvyklý argument „vyřeší se to tím že si příště občané zvolí jiné politiky a ti to napraví „..
Bohuzel se v Nemecku a jinde v Evrope otvira prostor i pro extremni populisty a neonacky. Vetsinou se vsak
nejedna o vseobecnou nechut vuci vsem pristehovalcum, nybrz o strach z moznych muslimskych nasilnosti.
Nemalou zasluhu na tom maji i (zapado)evropske
politicke „elity“. Ty se nedaly nijak vyrusovat
zpravami o zaplave nekontrolovatelnych pristehovalcu.
Nejprve vsichni chteli prozit zaslouzenou dlouhou
dovolenou a parlamentni prazdniny.
Ted, kdyz se snad dost vyhnipali, slibuji, ze nekdy
v zari nebo v rijnu zacnou kolektivne uvazovat, co a jak by se snad melo v teto veci nekdy ( v nedohlednu?)
lidsky rozumne resit.
A to vsichni davno vedi, ze uz v uplynule zime by to bylo jako „s krizkem po funuse“!
V Nemecku vlada buzeruje uz radu let stavebniky
nesmyslnymi stavebnimi predpisy (tepelne izolace
v zajmu lobujiciho prumyslu), takze se snad nikde na
svete nestavi tak draho jako v Nemecku. Rychle to
zdrazuje i najemne za byty,kterych je mnohde moc malo.
Az ted jim nahle doslo, ze na tyto silene predpisy
budou muset rychle zapomenout, protoze nekde bude treba
„dustojne“ ubytovat tech letos ocekavanych 800 tisic
pristehovalcu. Pro ne se pry musi bleskove postavit
300.000 plnohodnotnych bytu – a musi to jit o moc
levneji. Pro vlastni socialne slabe a bezdomovce nic
takoveho dosud nikoho ani nenapadlo. Ze by hezky priklad „negativni diskriminace“?
Vlastní zkušenost. Přistěhoval jsem se do Berlína k přítelkyni Němce, která bydlela sama s malým děckem ve 3 + 1 s koupelnou a 2x WC. Celé platila sociálka. K tomu měsíčně bohatou podporu + 2 x ročně peníze na oblečení. Mimořádné výdaje např. ve škole platí sociálka.
V Německu nikdo nemusí být bezdomovec, pokud nechce.
Vítem proč na to Němci mají? Protože makají a nešidí na daních. U nás se Babiš snaží vybírat daně a všichni jsou proti němu. Proč?
Možná proto, že Německo nemá ani EET ani agenta Bureše. Vůbec celá vyspělá Evropa nemá EET. Nepotřebuje ho. Je to balkánský vynález možná dobrý na balkánské hospodářství. Ale pozor – i v Chorvatsku při jeho zavedení snížili DPH z 25 na 10%.
Pak bych s tím EET také souhlasil, takhle je to jen utahování šroubů a klacek do ruky vrchnosti.
Pane Šonka odpověď je velmi jednoduchá, otřesnou hloupost. A důvod mého tvrzení je také velmi jednoduchý, těch uprchlíků je moc. A proč to dělá, je také velmi jednoduché. Z nepřekonatelného mindráku z vyprovokovaných válek a stárnutí domácí populace. Teď jde jen o namixování domácího obyvatelstva a naředit Turky. Běda, jak se to nepovede.
Dovedete si představit lidskou sounáležitost? Prostě pomoci potřebným, když si to mohu dovolit?
Naši politici řeší zákony a chtějí poslat experty na uzavření hranic. EU je otvírá a uprchlíky vítá.
Co je definice xenofobie?
Také do budoucnosti to sbližuje Evropu s Araby
Pěkný komentář. Nevím jestli je za tím pokání po válce, nebo jen absence komunistické epochy.
Každopádně je pro mne rozdíl mezi civilizovaným postojem západní Evropy v čele s Německem a tím co předvádí reprezentace V4 (s vyjímkou pana prezidenta Kisky) naprosto ohromující. Stydím se prakticky při každé příležitosti kdy se naši politici k migrační vlně vyjadřují.
Jsem asi schopen pochopit reakci a strach obyčejných lidí, ale postoj našich oficiálních představitelů, kteří mají zapotřebí se neustále podbízet a tím nejhloupějším způsobem vydělávat na iracionálním strachu je ostudný.
Souhlasím. To je xenofobie. Finský president ubytuje uprchlíky u sebe v domě a B. Sobotka nabízí experty na hlídání hranic, které EU otvírá.
Naši politici jsou ostudou civilizace.
Je otázkou proč jinak byrokratická Evropa toleruje hordy „imigrantů“,které se nelegálně, bez dokladů potulují schengenským prostorem. Takové chování je porušení nejen zákonů a pravidel platících v Evropě, ale především porušení nepsaných norem slušnosti.Ve vypjaté životní situaci lze tolerovat překročení hranice mimo přechod, ale pouze za předpokladu,že se dotyčný bez odkladů přihlásí na nejbližší policejní stanici. Nemám problém s pomocí slušným lidem, ale v žádném případě bychom tu neměli tolerovat ty, kteří evropskými pravidly opovrhují,neboť je vysoká pravděpodobnost,že své chování nezmění, což v konečném důsledku přinese jen problémy pro hostitelské země. Varováním by měla být sama skutečnost,že „vstup do nového života “ někdo zahájí vážným konfliktem s úřady hostitele. A opakované nelegální překračování hranic prostě jinak vyhodnotit nelze .
Takže navrhujete, aby čluny s uprhlíky v Itálii nebo Řecku čekali, až se uvolní přístav, pak čekali v celní zoně v přístavu, až je ciz. policie zpracuje