Jan Hus, Dobré ráno, Polopatě… Na čem Česká televize vloni vydělala 22 miliónů
Česká televize za loňský rok vydělala na product placementu, tedy legální formě skryté reklamy, 22 miliónů korun. Produkty umístila celkem do 164 pořadů.
I když se oficiální ceníky liší, průměrná reálná cena za product placement v České televizi tak není nijak vysoká: 134 tisíc Kč (bez DPH).
Mezi zadavateli product placementu je nejoblíbenějším pořadem České televize „ranní dávka dobré nálady v podobě zajímavých hostů, informací, muziky i kulturních tipů“: Dobré ráno. Pořad, vysílaný z Ostravy a z Brna, který Česká televize nabízí každý všední den od 5:59 do 8:30 na ČT 2.
Podobně vyhledávaným nosičem product placementu, tedy z definice „umístění konkrétního produktu do filmu, seriálu nebo televizního pořadu za účelem jeho zviditelnění a propagace zboží či služeb“, jsou kutilské pořady Polopatě či Hobby naší doby.
V televizních seriálech z produkce České televize se naopak product placement vloni vyskytoval jen výjimečně. Pečlivý divák jej mohl odhalit v seriálu Jan Hus a kriminálkách Případy 1. oddělené a Vraždy v kruhu.
Kompletní seznam pořadů s „umístěným produktu“ za rok 2014, který HlídacíPes.org získal na základě zákona o svobodném přístupu k informacím:
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Kdo jsou poradci šéfa ČT Součka. Televize hledá seznam jmen už měsíc a půl
Aleš Rozehnal: Charta pracovníka ČT, kterou navrhuje Jan Souček, je protiústavní
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
U Jana Husa (tv série) je to směšné. Product placement měl být na Kostýmy Barrandov Studio. Ty kostýmy měly na sobě logo? Třeba na krunýři? 🙂 PP chápu, že je to druh reklamy, který vybízí diváka, aby si výrobek, nebo službu, také pořídil. Stejnou značku auta, kterou se ve filmu jezdí, nakupoval ve stejném obchodním řetězci, stejnou značku zboží, použil služeb jmenované cestovní kanceláře… Ale co se středověkými kostýmy? Když je někdo bude potřebovat, třeba pro natáčení filmu, logicky půjde na Barrandov, protože tamní fundus je obrovský. Co s tím ale běžný divák? 🙂