Jak získat peníze na charitu? Pomůže akce!

Napsal/a Ondřej Neumann 10. února 2015

Češi k dobročinnosti potřebují impuls. Platebním příkazem pravidelně přispívá jen 7 procent lidí.

Chcete-li získat podporu pro charitu, musíte zorganizovat nějakou „akci“. Tak zní klíčové doporučení společnosti STEM/MARK pro všechny organizátory charitativních sbírek. Učinila ho na základě posledního průzkumu věnovaného dobročinnosti.

Úspěch v ulicích měst a přes DMS

„K dobročinnosti potřebujeme impuls a naše altruistické chování je spíše nárazové. Jen 7 % dárců přispívá ze svého účtu pravidelným platebním příkazem a jen minimum využívá k charitativnímu příspěvku pravidelné srážky z platu. Jedním z pozitivních impulzů k dárcovství jsou i přes komercializaci vánočních svátků právě Vánoce. Na charitu o Vánocích alespoň někdy přispívají 4/5 populace, a to nejvíce na pomoc dětem, tělesně a duševně hendikepovaným a pomoc sociálně slabým,“ tvrdí STEM/MARK.

A jak nejefektivněji příspěvky vybírat? Úspěšné jsou sbírkové akce v ulicích města (56% z těch, kteří přispěli tak učili právě zde), dárcovské DMS (více než polovina) a jednorázový převod z účtu či poštovní poukázkou (45%).

Dobrou zprávou je, že za poslední tři roky 68 % z nás nějakým způsobem přispělo na charitu či dobročinné účely. V drtivé většině penězi (91%). Hodně si vybíráme, které charitativní organizaci přispějeme, protože 4/5 z nás považují za důvěryhodné jen některé společnosti. Nejostražitějšími dárci jsou obyvatelé Prahy, nejméně bdělí jsou lidé na Moravě.

Postoj mužů a žen k charitě:

(kliknutím zvětšíte)

 

Graf - dobročinnost

©©

 

Vliv vzdělání na postoj k dobročinnosti je poměrně značný. V posledních třech letech na charitu přispělo přes 75 % vysokoškoláků a 71 % absolventů střední školy s maturitou, ale jen necelých 60 % lidí se základním vzděláním nebo výučním listem. Lidé s nižším vzděláním také relativně méně přispívají na podporu zahraničních projektů a pomoci zemím třetího světa a podporu kultury a památek.

Poznámka: Téma charity a dobročinnosti zkoumala společnost STEM/MARK ve dvou šetřeních prostřednictvím svého nového panelu DIALOG. Panel je jako jediný v ČR rekrutován off-line a slouží k dotazování obecné populace pomocí kombinace dotazovacích metod (CATI, CAWI, CAPI/PAPI). Prvního výzkumu, který probíhal ve dnech 20. 10. – 25. 11. 2014, se zúčastnilo 3622 respondentů. Druhý výzkum se uskutečnil od 2. do 18. 12. 2014 a zúčastnilo se jej 3167 respondentů.

Čtěte též

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies