Jak se v Česku staví dálnice: o 15 let déle, o miliardy dráže a stále nic
To, že cesta na sever, z Prahy směrem do Saska, je pořádná trnitá, ví každý řidič, který se na „dé osmičku“, zvanou též optimisticky Drážďanská dálnice, vydal. Zhruba devadesátikilometrová dálnice, jejíž stavba začala už v roce 1984, stále není v provozu.
Nově se na stavbu dálnice podívali kontroloři Nejvyššího kontrolního úřadu a není to veselé čtení. Dokončení dálnice nabralo oproti původním plánům patnáctileté zpoždění.
Sesuv, soud a šlendrián
Začátkem letošního roku stále chyběla na posledním stavěném úseku dálnice mezi Lovosicemi a Řehlovicemi více než polovina stavebních objektů, na 46 z nich se navíc ještě ani nezačalo pracovat.
Podle původních předpokladů měla přitom být celá dálnice v provozu už v roce 2002. Už tak zpožděnou stavbu zbrzdil sesuv půdy v roce 2013.
NKÚ ve své zprávě upozorňuje, že Ředitelství silnic a dálnic při kontrole nedokázalo předložit jakékoli dokumenty, které by dokazovaly nakolik se při plánování ŘSD zabývalo riziky ohrožení dálnice sesuvem. „Opakovaně jen NKÚ sdělilo, že při přípravě dodrželo veškeré zákonné požadavky a předpisy,“ konstatovala kontrola. Kompletní kontrolní zpráva je ke stažení ZDE.
Mimochodem – sesuv půlkilometrového pásu půdy poblíž obce Dobkovičky měl být odstraněn nejpozději na přelomu let 2014 a 2015. Sanace ale dosud neskončila.
NKÚ kritizuje celkovou špatnou přípravu výstavby, již ilustruje několikanásobný nárůst cen za stavbu dálnice mezi Lovosicemi a Řehlovicemi.
V roce 2004 MD ve své dokumentaci odhadlo, že jeden kilometr bez mostů a tunelů vyjde zhruba na 120 milionů korun, v roce 2008 už tuto cenu přehodnotilo na 345 milionů korun, což je téměř třikrát více.
Za zpoždění stavby úseku mezi Lovosicemi a Řehlovicemi i sedmiletý soudní spor, který skončil v roce 2010. To má podle zjištění NKÚ také svůj zajímavý důvod.
„Soud se zabýval tím, jestli rozhodnutí o umístění stavby tohoto úseku dálnice nebylo nezákonné. Správní orgán, který stavbu dálnice povolil, ale soudu poskytl jen fragment potřebného spisu, protože jeho podstatnou část ztratil. Krajský soud v Ústí nad Labem tak rozhodnutí o umístění stavby dálnice zrušil, protože ho nemohl přezkoumat, což oddálilo dokončení úseku, a tedy celé dálnice,“ zjistil NKÚ.
O pětinu dražší kilometr
Všechna tato zpoždění se promítla i do výsledné ceny tohoto úseku. Odhad z roku 1993 počítal s tím, že tento úsek vyjde zhruba na 3 miliardy korun. V roce 2007 ŘSD vysoutěžilo jeho výstavbu za 9,9 miliardy korun. Dosud za něj stát zaplatil přes 14 miliard korun. Konečná cena ale bude ještě vyšší.
„Podle posudku ČVUT z roku 2010 lze navíc odhadnout, že každý rok, kdy úsek není v provozu, znamená celospolečenskou ztrátu ve výši 680 milionů korun,“ připomínají kontroloři.
NKÚ ceny stavby českých dálnic kritizuje dlouhodobě. Už v roce 2013 úřad konstatoval, že stavby jsou předražené zhruba o pětinu: „Zatímco v ČR jsou stavební náklady na jeden kilometr dálnice 355 milionů korun, v Německu činí 260 milionů korun, a jsou tedy o 27 procenta nižší.“
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
13 komentářů
Prostě to neumíme, nebo krademe jako straky. Tunel Gothard ve Švýcarsku se stavěl přesně naplánovanou dobu (skoro 20 let) a byla téměř přesně dodržena dohodnutá cena upravená jen o inflaci. Když se chce, tak to jde. A nejvíc mě pobavil ministr dopravy, že podají žalobu na kamenolom. Ten jim napustil vodu do svahu, prý, a způsobil sesuv. Lom dováží vodu v cisternách, protože na jeho území žádné prameniště není a lidi by se neměli ani v čem umýt. Tak odkud ta voda tedy tekla? Ministerstvo neví ani kolikátého je.
Vážený pane, ohledně Dobkoviček. Byl jste tam někdy? Já to tam znám velmi dobře. Už při pohledu na mapu je to jasné, že na tom něco bude a voda byla jen katalyzátor toho co se tam nahoře děje. Proto moc nechápu co Vás tak pobavilo? Zbytek souhlas, je to dost neuvěřitelná strory. Mmchodem, je zajímavé, že Patrikům a jemu podobným tento lom nevadí. Kolik kopců už díky těžby z mapy českého středohoří zmizelo, koho to zajímá, že?
Myslím , že jsou předražené o daleko víc , než jen pětinu, když jsou u nás třetinové náklady na mzdy, oproti Německu. To znamená, že by měly ceny být o cca čvrtinu nižší, než v Německu a ne naopak o stejný díl vyšší!
Prostě kradou jako straky a to už léta.
Nejen krást, ale i „šetřit si práci“…
Akorát tak trochu zapomínáte, co je všechno v ceně – oproti Německu.
Čím víc politiky, tím méně silnic. Praha potřebuje zaostalé pohraniční oblasti bez dálničního spojení.Tak to bylo už za 1. republiky, kdy se stavělo z Prahy tam, kde měl zájmy ten či onen poslanec či senátor. Proto by dnes byl zázrak, kdyby byla v dohledné době dokončena dálnice do Rakouska. Navíc při záměrném zastavování a prodlužování staveb vzniká chaos (proto podpora aktivistů), při kterém se koruny po milionech odkutálejí neznámo kam.
Prostě kradou, přerozdělení přes několik firem, každej si na tom namaže a na konci musí být nějaký cizinec z polska, slovenska, který tu práci udělá.
Myslím si, že projektanti, stavbyvedoucí a níže, tam ty rozkrádačky nehldejte.
Doprava je achillovou patou českého hospodářství.
Nejen ta silniční, kde jsou běžné reklamace na nové úseky (jak dlouho mají vlastně vydržet?), ale i vodní a železniční, kde zaostáváme sto let za opicema. O ceně staveb nemluvě. Přednost by měla dostat železnice, hlavně ta vysokorychlostní hodící se pro tranzit zejména nákladní. Silniční síť je už natolik hustá, že by stálo za úvahu staré úseky rušit tam, kde spolehlivě funguje nově postavený.
Přesně! Silniční sít je neuvěřitelně hustá. Každá vesnice „musí“ mít spojení se všemi vedlejšími přímo. To je jeden z důvodů, proč jsou silnice ve špatném stavu. Peněz na údržbu a opravy se pak zákonitě nedostává.
Takhle to vypadá na všech českých ministerstvech, v celé státní správě. Není jediný důvod, proč by to jinde mělo být lepší. Jen ta doprava má smůlu, že je ze své podstaty tak hezky denodenně na očích veřejnosti.
Přesto nám to nebrání v tom vinit ze všeho EU. Máme prostě rádi Česko jakkoli zlodějské, takže proč by si s námi náš milovaný stát nevytíral pr…. čím dál víc a víc.
O pětinu dražší kilometr? „Zatímco v ČR jsou stavební náklady na jeden kilometr dálnice 355 milionů korun, v Německu činí 260 milionů korun, a jsou tedy o 27 procenta nižší.“ citujete ze zprávy NKU z roku 2013. Tak tedy počítejte, prosím, se mnou: 260 / 355 = 0,73 => naklady na nemeckou dalnici jsou slutecne o 27 % nizsi ale neni to zadna petina nybrz vice nez ctvrtina (1 / 0,27 = 3,7). Titulek ale zni: „O pětinu dražší kilometr“. Chceme-li znat o kolik jsou naklady na nasi dalnici vyssi, musime vzit naopak za zaklad cenu te nemecke. Potom:
355 / 260 = 1,37 => naklady na ceskou dalnici jsou tedy o 36 % vyssi a jedna se tudiz o vice nez tretinu, nikoliv uvadenou petinu! (1 / 0,36 = 2,7)
Asi je vazne na case zavest povinnou maturitu z matematiky…
Asi je hlavně na čase si nastudovat, čím se liší německá a česká dálnice.
Jen tak namátkou
– počet sjezdů a MÚK
– přeložky vymísťovaných sítí v ceně
– protihlukové stěny na každém kroku
…..tedy, pokud budeme srovnávat srovnatelné, je to spíše naopak. Sice je to nepochopitelné, ale místo toho, aby stát se státním udělal pořádnou přípravu stavby, tak vše nechává na zhotovitelích.
Jsou to všechno zloději, počínaje vládními politiky a konče stavebními firmami!