Jak nejet na dovolenou k mafiánům. Mapa ukáže, jestli vlastník resortu není zapletený do kauz
Kvalita sněhu nebo množství vleků nemusí být jediným kritériem, podle kterého si vybírat místo pro zimní dovolenou. Pro řadu turistů může hrát roli i fakt, zda lyžařský areál či konkrétní hotel nepatří kontroverznímu majiteli zapletenému například do korupčních kauz. Na Slovensku to už druhým rokem umožňuje snadno zjistit interaktivní mapa vlastníků turistických objektů sestavená organizací Transparency International. Projekt Kdo vlastní Slovensko rozkrývá i vlastnictví resortů, které ročně navštíví tisíce Čechů.
Mapa Slovenska je posetá stovkami různobarevných bodů. Ty tmavě modré znamenají bezproblémové podnikatelské pozadí hotelu, aquaparku, skiareálu nebo jiného sportovně-volnočasového zařízení. Ty tmavě červené naopak signalizují problém, jako jedna tečka umístěná trochu nalevo od středu mapy, nad nápisem „Banská Bystrica“.
Po přiblížení myší se otevře pohled na horské středisko Donovaly, jedno z nejznámějších na Slovensku. A také pohled na další barevné body, které na „velké“ mapě vidět nebyly. Jak je vidět, červených teček je tu víc – a tedy i problematických vlastníků hotelů nebo skiareálů.
„Obrovské kauzy a etické otázky“
Patří mezi ně i areál Park Snow Donovaly, který vlastní šéf slovenského parlamentu a předseda hnutí Sme rodina Boris Kollár. „Se zařízením, respektive jeho majiteli, jsou spojovány obrovské kauzy a etické otázky,“ konstatuje hodnotící komise Transparency International.
Kollár v minulosti musel vysvětlovat svoje kontakty s podsvětím, čelil obvinění z plagiátorství ve své diplomové práci a kritiku vyvolalo i jeho rozhodnutí otevřít zimní sezónu ve zmiňovaném středisku na Donovalech v době covidových restrikcí. I z těchto důvodů dostal jeho lyžařský areál od Transparency International „neuspokojivé“ hodnocení. Odborná komise konstatovala, že areál z etického hlediska „nedoporučuje“. Z dvacetibodové škály dostalo Kollárovo středisko jen polovinu.
Podobně nebo ještě hůř dopadlo na Slovensku 74 zařízení včetně devíti skiareálů. Komise, složená z dlouholetých novinářů a ekonomických analytiků, dala nedoporučující stanovisko 48 z nich. Naopak známku „výborné“ dostala zhruba polovina z hodnocených hotelů a zařízení – 445 z celkových 916.
Hodnocení je přitom součtem bodů jednak za pevně daná kritéria (zda má hotel nebo jiné zařízení veřejně dostupné informace o skutečném majiteli a provozovateli, zda zveřejňuje účetní závěrku či zda nemá dlouhodobé dluhy) a právě zmiňovaného individuálního hodnocení komise.
Dovolená u Kočnera
Ta zkoumá, zda jednotliví majitelé nefigurují ve známých trestních či etických kauzách, dále to, jakým způsobem získali svůj majetek, nebo to, zda v podnikání neměli kontroverzní partnery. U hodnocení každého problematického vlastníka jsou také pro lepší kontext uvedené odkazy na konkrétní články v médiích, které jeho kauzy popisují.
Výsledný verdikt na šestistupňové škále je pak odpovědí na otázku, zda by komise doporučila veřejnosti návštěvu daného hotelového či jiného turistického zařízení s ohledem na jeho vlastníky.
Právě Donovaly nemohly na mapě kontroverzních majitelů nemovitostí a firem chybět. „Útočiště na Donovalech našel i Marian Kočner, který dnes čelí obžalobám ze závažných trestných činů včetně objednávky vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové,“ shrnul před třemi lety v obsáhlém materiálu o vlastnících nemovitostí v horském středisku časopis Trend. I podnikateli Kočnerovi patřilo na Donovalech několik nemovitostí.
Transparency International řadí mezi problémové hotely – z hlediska vlastníka – i donovalský Šport hotel z trestní kauzy podvodně získaných milionových vratek DPH, ve které je obviněn právě i Kočner.
Ozvěny mečiarismu
Červené tečky značící problematické vlastníky lze na mapě najít i v dalších destinacích oblíbených celoročně i u českých turistů, například v Nízkých Tatrách v Demänovské dolině nebo v nejnavštěvovanějších částech Vysokých Tater. Další kontroverzní jméno, které mapa v těchto lokalitách zmiňuje, je František Hodorovský, jehož podnikatelské začátky sahají do divokých 90. let a do éry Vladimíra Mečiara.
Jak také vyplývá z vlastnické struktury lyžařských areálů, právě v těchto oblastech Slovenska se často prolínají byznysové zájmy kontroverzních figur minulosti se zájmy současných velkých hráčů českého i slovenského byznysu a rozvoje horských areálů v obou zemích. Mezi ně patří finanční skupina J&T nebo firma Tatry Mountain Resorts Igora Rattaje.
Nová mapa vlastníků lyžařských i dalších sportovních areálů a hotelů tak umožňuje plánovat dovolenou i podle etického rozměru, což podle předloňského průzkumu agentury Focus zvažuje až polovina Slováků. Zajímavá informace to může být i pro Čechy, kterých na Slovensko tradičně každý rok vyrážejí statisíce.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Rusové v rumunských volbách. Influencery platili i přes agenturu se sídlem v Polsku
Cattani Evropské unie? Praní špinavých peněz bude hlídat Italka
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
3 komentáře
Takovéto kádrování, byť třeba i zdůvodněné bohulibými úmysly, se dříve nebo později zvrhne do ostrakizace nepohodlných, ať už zaplacené konkurencí nebo z jakýchkoliv jiných důvodů. Mediální hon na majitele firmy „Dráčik“ je odstrašujícím případem.
To je jedno, kdo vlastní ten, či onen areál. Hlavní je cena a co za své peníze dostanu.
To, že majitel je zloděj, nebo mafián, mi může být ukradené. Kapitalismus je zločinný systém a mafie a oligarchové jsou hybnou sílou politiky a ekonomiky. Viz: ČR. STAN financoval organizovný zločin a hle, Rakušan je ministr vnitra. O ODS, KDU a TOP nemá cenu mluvit. Všichni jsou spojení s organizovaným zločinem a s mafií. Dobro došli.
Situace/systém, který popisujete, se nazývá korporátní fašismus, typický symbiózou státu a velkých korporací a s echt kapitalismem nemá nic společného. Určujícím prvkem je tam stát, prosazující státní mocí vůli korporací.