Jak je to s Památníkem Šoa? Někdy se prostě stačí jen zeptat
POLEMIKA. Publicista Jan Urban podrobil ministerstvo kultury zdrcující kritice v souvislosti s vypsáním výběrového řízení na ředitele/ku příspěvkové organizace Památník ticha a obvinil ho, že ničí projekt Památníku Šoa. Bylo by ale dobré si některé informace, které jsou uváděny jako fakta, alespoň ověřit; ani útvar komentáře by neměl obsahovat faktická opomenutí.
SMR mobil článek Mobile (207411)
Nejmladší příspěvková organizace Ministerstva kultury Památník ticha vznikla v roce 2021. Bez slíbených pracovních míst a bez slíbených financí na provoz. Bez financí na rekonstrukci nádraží Praha Bubny.
Nic z toho, kromě založení organizace, minulá vláda nezajistila tak, jak naslibovala. Pavel Štingl byl ministrem Zaorálkem pověřen řízením organizace do doby vypsání řádného výběrového řízení.
Text je reakcí na tento komentář Jana Urbana publikovaný na stránkách HlídacíPes.org:
Česká paměť na špinavém parkovišti. Ministerstvo kultury ničí projekt Památníku Šoa
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
Vláda premiéra Fialy si rekonstrukci Památníku ticha přímo vetkla do programového prohlášení a v roce 2022 ministr kultury Martin Baxa vyjednal peníze na jeho rekonstrukci a vybudování místa paměti ve výši 300 milionů korun na léta 2023–2025.
Od tohoto okamžiku byly k dispozici konkrétní finanční prostředky na to, aby se projekt, jehož duchovním otcem Pavel Štingl bez pochyby je, projekt, který je pro připomínání hrůz holocaustu a totalitního režimu mimořádně důležitý, mohl realizovat. Ministr kultury Martin Baxa mu od počátku svého nástupu dával nejvyšší prioritu.
Ministerstvo projekt nezdržuje
Ministerstvo kultury nemohlo vzhledem ke stavu státního rozpočtu v posledních letech navyšovat počty pracovníků resortu, tedy nemohlo rozšířit počet zaměstnanců Památníku ticha. O tom byl jeho ředitel informován.
Proto v rámci vlastních kapacit hledalo možné synergie a zavázalo ke spolupráci investiční oddělení Národního muzea, které má obrovské zkušenosti s podobnými akcemi. Maximálně nápomocen byl i úřední aparát ministerstva.
V únoru letošního roku se odehrálo velké jednání (nikoli první v této věci, ale jedno z mnoha za uplynulé dva roky) na půdě ministerstva kultury, kde byli přítomní členové Poradního sboru Památníku ticha – jde o poradní sbor pana pověřeného ředitele Štingla, vedení ministerstva i vedení příspěvkové organizace. Tam byl odsouhlasen jasný postup pro následující měsíce.
Po čtyřech měsících jsme však byli stále ve stejné situaci. Přes veškerou podpůrnou snahu úřadu i Národního muzea nebyla vypsána ani zakázka na administrátora veřejné zakázky, která je nutným předpokladem pro vypsání výběrového řízení na zhotovitele stavby.
Právě to, že rekonstrukce nádraží nebyla ještě vůbec zahájena, protože bez výše uvedených kroků prostě být zahájena ani nemůže, bylo důvodem, proč se ministr kultury rozhodl vypsat výběrové řízení na ředitele/ku Památníku ticha.
Cíle ministra, ministerstva i pana pověřeného ředitele Štingla, jsou stejné – vybudování místa paměti, které bylo slíbeno přeživším, jejich potomkům i veřejnosti. To, že Pavel Štingl přes své nezpochybnitelné zásluhy na vzniku projektu, jako pověřený ředitel organizace i za plné podpory ministerstva kultury za dva roky doposud v této věci nepokročil, je jediný důvod pro vypsání výběrového řízení. Výběrového řízení vypsaného zcela dle zákona.
Ministerstvo kultury není tím, kdo projekt zdržuje a standardní úřední postupy, které jsou v případě příspěvkové organizace prostě nutné, nelze označovat za obstrukce. Jde o peníze daňových poplatníků a pravidla je prostě potřeba dodržovat.
Památník ticha je naše priorita
Pan Urban mimo jiné také uvádí, že ministerstvo snížilo provozní rozpočet příspěvkové organizaci o 90 %. Toto je naprosto mylná informace. V roce 2021 hospodařil Památník ticha s 6, 3 mil. Kč, v roce 2022 s 12, 3 mil. Kč, v roce 2023 i v roce 2024 s 8,7 mil. Kč.
Vyšší rozpočet v roce 2022 byl dán tím, že Památník ticha obdržel speciální finance zajištěné prostřednictvím poslaneckého pozměňovacího návrhu na aktivitu připomínající historické okolnosti operace Anthropoid ve výročním roce.
S tímto typem financování ale nelze počítat jako s každoročním standardním příjmem. Standardním provozním příjmem není ani tři sta milionů korun. Jsou to účelové investiční prostředky a je nutné je čerpat přesně dle jejich určení na rekonstrukci.
Poslední věcí, kterou bych rád uvedl na pravou míru, je informace o tom, že ministerstvo dopravy „by mohlo začít okamžitě“ nádraží Bubny rekonstruovat. Žádná finální dohoda v této věci neproběhla a ani nemohla, protože jde o dosti netriviální záležitost. To samozřejmě neznamená, že o této možnosti nemůže být jednáno, jak ministerstvo kultury konstatovalo.
Všechny kroky, které ministerstvo kultury činí, směřují právě k tomu, aby pat, ve kterém se rekonstrukce nachází, pominul, vše se rozběhlo a rekonstrukce konečně začala. Investiční peníze na ni jsou k dispozici. V tuto chvíli je však není možné využít.
Vybudování Památníku ticha je ministerskou prioritou; ministerstvo kultury postupuje dle pravidel a v souladu s platnou legislativou a slibem, který ministr veřejnosti dal.
Autor textu, Vlastislav Ouroda, je vrchní ředitel sekce kulturního dědictví Ministerstva kultury České republiky
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
6 komentářů
a co na to ten Urban ? Místo omluvy už nejspíš vymýšlí nějaké další téma jak obviňovat Čechy .
Pravda, pravda pohledem do Programového prohlášení vlády aktualizovaného z 2023 je skutečně uvedeno m.j.“.. Podpoříme přípravu .. Památníku ticha Bubny.“
Ale že rovněž že dále tamo uvedeno
„V návaznosti na upravený stavební zákon připravíme analýzu nedostatků současné právní úpravy památkové legislativy.
A dále pak
„..Nejdůležitější je v současné době zásadní zrychlení stavebního řízení…“
A ještě pak, hned pod tím (last, but not least)
„Sjednocení a digitalizace procesů státu jsou cestou k přátelštější, efektivnější a levnější státní správě. Naučíme stát fungovat efektivně s využitím všech moderních technologií.“..
https://vlada.gov.cz/cz/programove-prohlaseni-vlady-193547
Jinými slovy, ono je pro zastánce této vlády těžké se odkazovat na její programová prohlášení, když současný stav ukazuje jak špatně (slušně řečeno) ta vláda funguje – právě v té nefiktivní realitě státní správy, kde skutečné jeden krok musí navazovat na druhý..
Podle zlých, leč dobře informovaných, jazyků od 1. 7. nebylo možno zahájit jediné stavební řízení. A kdo za to může? Jednoznačně vláda.
Jak píšete, vláda ne, ale ministr pro místní rozvoj ČR, nějakej Bartoš.
Protože,
jak se dalo dočíst, řada stavebníků tam ty žádosti od 1.7. podala, , některé z nich se i podařilo úředníkům „vložit do přes nový SW do počítačů“ a pro jejich současný stav se i mediálně požívá výraz z počítačového slangu, že někde v systému „visí“.
Takže z toho by snad nějaký právník rozeznal zda „. to stavební řízení zahájeno bylo čili nic. :))
V čem je problém vlády, že oznámila, že to zatím nechává na Bartošovi, a bude se tomu vènovat až v září. Což ovšem značí, podle výpočtů expertů, že za tu to způsobí škody (na odložených stavbách) v desítkách, a pokud by se to ještě prodloužilo, tak i přes sto miliard..
A krom toho, tedy co čem se říká reputační škody, tedy třeba i to že se nestaví zrovna nějakej památník, kterej taky vláda předtím slíbila..
Urban patří již hodně dlouho k hnutí “ zoufalých “ a také není náhoda že je tištěn pouze zde :)..
a nevíte co ten Urban má proti nám Čechům,že nás obviňuje z účasti na holocaustu ?