Ivan Kytka: Křetínského miliardy pod britským drobnohledem
Český miliardář Daniel Křetínský se už delší dobu snaží koupit britskou Královskou poštu. Britská vláda dál váhá, a proto prodloužila dobu průzkumu chystané transakce. Co se Britům na koupi nelíbí?
Daniel Křetínský (49) a jeho ostrovní poradci si mohli mnout ruce, když ho britský ministr obchodu a průmyslu Jonathan Reynolds v úterý 26. listopadu v odpovědi na poslanecký dotaz v Dolní sněmovně označil – v souvislosti s chystaným prodejem Královské pošty české sfinze –„za legitimního podnikatele”.
Křetínského (minulé) vazby na Rusko prý nevzbuzují v rámci probíhající bezpečnostní prověrky na vládní úrovni obavy. Reynolds poukázal také na to, že český podnikatel prošel obdobnou bezpečnostní prověrkou už v roce 2020, kdy koupil 27,5 procenta akcií společnosti IDS, tedy současného hlavního akcionáře Royal Mail. Po ministrově vyjádření se pár dní zdálo, že nabídce s.r.o EP UK Bidco Limited, kde Křetínský vlastní 89,3 procenta akcií, nestojí už téměř nic v cestě.
Českému podnikateli, který vlastní například i akcie v druhém největším ostrovním řetězci supermarketů Sainsbury’s, se zřejmě podařilo přesvědčit poměrně silný odborový svaz pracovníků poštovních a telekomunikačních služeb, že převzetí Královské pošty nepovede k propouštění zaměstnanců či zhoršení jejich pracovních podmínek.
Text, jehož autorem je novinář Ivan Kytka, je na základě vzájemné spolupráce převzat z aktuálního vydání nezávislého týdeníku Přítomnost. Titulek je redakční.
S blížícím se datem transferu Královské pošty do Křetínského rukou se však o transakci začaly hlouběji zajímat také britská média. A přišla s tvrzeními či odhaleními, která pro pověst samotného Daniela Křetínského, jeho obchodních zájmů a potažmo pro reputaci České republiky neznějí v některých odstínech lichotivě. Často kladou také otázky, které v minulosti mohla či měla klást česká média a možná nejen ona.
Ruský plyn – zlatá podnikatelská žíla
Londýnský Guardian přinesl druhý prosincový víkend článek upozorňující znovu na to, že část podnikatelského kreditu, se kterým Daniel Křetínský usiluje o Královskou poštu, pochází z příjmů za transfer ruského plynu do střední Evropy, který se neobešel bez přímých kontaktů nejméně s jedním mužem z okolí Vladimira Putina.
Byť to bylo v době, kdy byl obchod s Ruskem zcela legitimní a přinášel velké zisky i britským společnostem. Ovšem příjmy v řádu stovek milionů eur měla v roce 2016 ohrozit stavba Nordstreamu II, kterým měl proudit zemní plyn z Ruska přes Baltské moře přímo do Německa.
Pro představu: za transfer přes Ukrajinu měla slovenská společnost SPP Infrastructure, kde vlastní Křetínského holding 49 procent akcií, od roku 2016 celkem 750 milionů eur. Podle současného kurzu asi 19 miliard korun.
S odkazem na šetření novinářské organizace Organized Crime and Corruption Reporting Project pak Guardian poukazuje na schůzku, kterou měl mít Daniel Křetínský v Moskvě s výkonným ředitelem Gazpromu Alexejem Millerem, kterého Guardian označuje za blízkého spojence Vladimira Putina.
Detaily o Křetínského cestě z Londýna k rozhovorům do Moskvy (koncem června 2016) měly uniknout z emailové schránky významného poslance ruské Dumy Alexandra Bababkova. Toho list označuje za jednoho z významných investorů na Krymském poloostrově. Brusel i Londýn na něj uvalily sankce.
Guardian současně obsáhle cituje mluvčího Energetického průmyslového holdingu, podle kterého byl dovoz plynu z Ruska plynovodem Eustream (dříve plynovod Bratrství, kterým začal proudit plyn do bývalého Československa 30. června 1967) do roku 2022 považován za „dlouhodobou a přijímanou součást mixu energií“, na kterém byly všechny evropské země z velké části závislé.
Nicméně Křetínského vztahy s Ruskem měly dát podle Guardianu britské vládě „pauzu k zamyšlení“. List označuje srpnové rozhodnutí britského kabinetu podrobit zamýšlený prodej Královské pošty přezkoumání za poměrně „vzácné“. Londýnský deník poukazuje na to, že pětačtyřicetidenní termín pro přezkum transakce vypršel už v září, což podle listu naznačuje, že vláda „prodloužila své šetření“.
Fosilní paliva stále s miliony liber
Vedle Guardianu se Křetínského obchodním aktivitám a nabídce na koupi Královské pošty věnoval v uplynulých deseti dnech také Daily Telegraph.
Píše, že Křetínský dává přednost tomu, aby se o něm psalo jako o starostlivém průmyslníkovi, který oživuje odvětví na ústupu. „Jeho nabídka na (koupi) Královské pošty je však jak vystřižená ze scénáře (chování) soukromého kapitálu,“ píše list. „Je to nabídka, po které se Královská pošta bude topit v nových půjčkách a (nově vydaných) obligacích – tedy těch samých financích, které budou použity v první řadě k její koupi, tak perverzní je způsob, jímž jsou podobné odkupy strukturovány,“ varuje Daily Telegraph.
Dodává, že z kupní ceny 3,5 miliardy liber budou 2,3 miliardy liber ve formě nového dluhu. Rychlý výpočet naznačuje, že jen splátky úroků z půjček vyletí ze současných 100 milionů liber ročně na 270 milionů liber, a to u společnosti, která je trvale prodělečná.
Telegraph poukazuje také na to, že britská vláda by se měla podívat na zisky Křetínského energetických firem v Anglii. Tři z jeho elektráren na fosilní paliva vykázaly loni zisk před zdaněním ve výši 410 milionů liber (asi 12 miliard korun).
„Vypadá to, že jde z velké části o zisky z války – nečekaný příjem díky růstu cen, jenž zažehl Putinův agresivní útok na obyvatele Ukrajiny. Nikoliv plynoucí z toho, že Křetínský našel nějaký skvělý způsob, jak dosáhnout nového růstu ve staromódním koutě trhu s fosilními palivy,“ uvádí krom jiného londýnský Daily Telegraph.
A co na to Brusel?
Někteří britští komentátoři a s nimi zřejmě i čtenáři hledí paradoxně k Bruselu jako k možné záchraně Královské pošty před soukromým vlastnictvím.
Podle internetového magazínu This Is Money šetří totiž Křetínského chystanou koupi také Evropská komise v Bruselu. Bruselští úředníci chtějí vědět, zda souběžné vlastnictví nizozemské poštovní služby PostNL nedá Křetínskému příliš velký vlastnický podíl na (celkovém) evropském trhu.
Někteří experti mají podle autora článku Marka Shaplanda obavy, že Křetínský chystá spojit britskou Královskou poštu se ziskovou divizí nizozemské pošty, společností GLS operující také v České republice.
Další analytici současně upozorňují, že právě Evropská komise by mohla přinutit Křetínského, aby se některých podnikatelských aktiv vzdal, nebo nakonec celou dohodu zablokovat.
Internetový magazín v této souvislosti připomíná, že v roce 2017 právě Evropská komise zastavila plánované splynutí londýnské burzy a německé Deutsche Börse, neb by tím vznikl „de facto monopol“.
Autor textu, Ivan Kytka, je novinář, žije ve Velké Británii, mimo jiné byl dlouholetým redaktorem České televize či české redakce BBC World Service.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
3 komentáře
Vědí dobře, proč tak činí.
Tedy, opravdu musím se zasmát tomuto tvrzení „..Někteří britští komentátoři a s nimi zřejmě i čtenáři hledí paradoxně k Bruselu jako k možné záchraně Královské pošty před soukromým vlastnictvím.“ – které ovšem obráží celý smysl článku,
Ta pointa je totiž v tom, že Královská pošta dávno zprivatizovaná je. Jak se dá dočíst i na wiki
„..Po přijetí zákona Postal Services Act v roce 2011 ale byla započata její privatizace. V roce 2013 bylo 70 % akcií společnosti nabídnuto na londýnské burze a o dva roky později prodala vláda i zbylý podíl.“… (jak ostatně .uvedeno i v uvodu článku).
Čili – do toho co si dva právní subjekty prodají mezi sebou, do toho ani britské veřejnosti, skrze média nic není.
Sice je pravda, že kontrolní orgány státu (či EU) mají právo prověřit podezřelé velké transakce (nic proti), ovšem aby tyto argumenty předem vytrubovala ta veřejná média, to už je zase někde jinde.
Tím se vracíme k tomu, co zde často píše pan Urban. On ten vybuzený falešný nacionalismus, funguje zkrátka všude, a i britská média si ráda přisadí.
Jak to že si ten cizák Křetinský dovoluje koupit britskou královskou poštu, kterou už před řadou let britská vláda prodala někomu jinýmu? To se musí zarazit, v tom bude určitě nějaká lumpárna :)))))
Ivana Kytka?