Ivan Kytka: Putinův poker – kolo třetí. Konec bude až nezvednou telefony
Jak se válka na Ukrajině po dvou letech jeví britským očím? Co považuje Británie za rizikové a co to vše naznačuje o možné strategii pomoci Ukrajině? A je ještě nějaká šance, že by Putin neudržel svou moc?
Na pozadí příznivého přijetí české snahy obstarat pro Ukrajinu alespoň 800 tisíc kusů zoufale chybějící dělostřelecké munice, odehrála se o něco subtilnější debata, která téhle iniciativě (možná jen zdánlivě) protiřečila.
Když prezident Pavel v rozhovoru pro televizi Nova podpořil možnost administrativních odvodů, přispěchali premiér Fiala i ministryně obrany Černochová s ujištěním, že se v ČR „v žádném případě nechystá zavedení povinné vojny“. Konflikt s Ruskem je krom jiného také válkou informační a psychologickou. Jak se zdá, český prezident jako (kdysi) vyškolený vojenský zpravodajec to chápe lépe než jeho kolegové z civilu.
Text, jehož autorem je novinář IvanKytka, je na základě vzájemné spolupráce převzat z aktuálního vydání nezávislého týdeníku Přítomnost. Titulek je redakční.
A v téhle válce je zbytečné, ne-li rovnou netaktické, deklarovat, že své civilizační hodnoty a případně spojenecká území budeme bránit pouze „odsud potud“ a za okolností, které pro voliče nebudou příliš nepohodlné (jakkoliv, jak je vidět například i v oblasti pomoci Ukrajině, v podstatě to tak dva roky děláme).
Tím spíše, že část ruského obyvatelstva podporuje Putinovu agresi na Západě nejen z náhle propuknuvších imperiálních ambicí. Toleruje ji zejména ze strachu. A v tiché dohodě, že nijak dramaticky nezmění každodenní ruské životy. A nebude k ní potřeba další masová mobilizace, nebo alespoň mobilizace, která by se dotkla středních vrstev a elit v ruských městech.
Putinova síla je slabost Západu
Když se moderátorka podcastu One Decision Julia Macfarlaneová zeptala politického aktivisty Garryho Kasparova, zda jako šachový velmistr a bývalý mistr světa v šachu považuje ruského prezidenta za zdatného šachového stratéga, odpověděl, že Putinovo myšlení nemá ve skutečnost s jeho hrou vůbec nic společného.
Zkušenosti z pádu režimů v zemích Varšavské smlouvy prý ukázaly, že změna přišla v okamžiku, kdy dosavadní režimní mašinérie odmítala přijímat povely – pak přijdou na řadu ti nahoře.
„Šachy jsou strategickou hrou se stanovenými pravidly. Oba hráči jsou střídavě na tahu. A Vladimir Putin jako jakýkoliv jiný diktátor nehraje fér. Pokud byste chtěli nějaký příměr jeho ,hráčské‘ strategie s nějakou společenskou hrou, nejblíže by byl poker,“ domnívá se Kasparov.
„Putin je mimořádně zdatný v blufování. Poučil se, že ať přijde s čímkoliv, protihráč položí karty a stáhne se. Ve hře se nijak nezlepšuje, ale chybí politická vůle jeho předstírání odhalit,“ tvrdí Kasparov, podle něhož Západ promarnil už několik příležitostí masku pokerového hráče Putinovi strhnout.
Téměř ji prý ztratil během Prigožinova povstání minulý rok. „Část elit si tehdy myslela, že nastal čas najít nějaký kompromis. Povstání bylo jasným signálem, že spousta lidí v Rusku, včetně vysoce postavených generálů a Prigožina samotného, mělo z ukrajinské protiofenzivy strach,“ tvrdí Kasparov.
Na tanky sedá prach
„Kdyby Spojené státy tehdy splnily svůj slib a poskytly Ukrajině zbraně, které Ukrajinci očekávali, mohl být Kerčský most, který je hlavním logistickým spojením na Krym, zničen během pár týdnů,“ tvrdí Kasparov.
Ukrajina dostala od Spojených států 31 tanků, přitom Maroko jich nedávno koupilo stovku, říká Kasparov. Na dalších dvou tisících tanků se usazuje prach v kalifornské poušti.
Putinova síla je podle Kasparova výsledkem slabosti Západu. „Západ má sice ekonomickou, vojenskou i politickou převahu, ale ta sama automaticky nezajistí vítězství, pokud ji neprovází politická vůle,“ říká Kasparov.
Paradoxem je, že jde často o zbraně, které byly v sedmdesátých a osmdesátých letech vyrobeny, aby Západ čelil invazi v Evropě. Stojí ve skladištích a depech, protože americká administrativa si nedokáže srovnat v hlavě, co se stane, když Ukrajina zvítězí, Putin prohraje, Rusko zkolabuje a Čína posílí.
Putinova síla je podle Kasparova výsledkem slabosti Západu. „Západ má sice ekonomickou, vojenskou i politickou převahu, ale ta sama automaticky nezajistí vítězství, pokud ji neprovází politická vůle,“ říká Kasparov.
Konec? Až nezvednou telefony
Podle analytika a zakladatele konzultační společnosti Mayak Intelligence Marka Gaelottiho se Putin nemusí obávat vzpoury či rebelie v nejbližším okolí. Nepředvídatelné jsou ovšem nižší články velení bezpečnostního aparátu.
„Loni jsme toho byli svědky během Prigožinovy vzpoury. Šéf Národní gardy Viktor Zolotov žhavil telefony, aby se spojil s místními veliteli a pokusil se pochod na Moskvu zastavit,“ vysvětlil v pořadu BBC Breifing Room Gaelotti.
„Jeho podřízení se podle všeho zoufale snažili, aby se jim nedovolal. Nechtěli přijmout rozkazy, které by museli buď vykonat, nebo rovnou odmítnout,“ uvádí Gaelotti, podle kterého „spousta lidí tehdy telefon buď ztratila, nebo se najednou ocitli mimo signál.“
Je-li ochromen systém velení a kontrola, ať už jde o ozbrojené síly nebo vnitřní bezpečnost, stane se z jejích šéfů spolek páprdů, kteří nechtějí zvedat telefony.
Zkušenosti z pádu režimů v zemích Varšavské smlouvy prý ukázaly, že změna přišla v okamžiku, kdy dosavadní režimní mašinérie odmítala přijímat povely – pak přijdou na řadu ti nahoře.
Galeotti tvrdí, že ruský systém je zatím silný, aby zvládal každodennosti válečného konfliktu a domácích záležitostí. „Ztrácí však schopnost reagovat na krize,“ říká Gaelotti a dodává, že krize by v současném Rusku mohla mít podobu kolapsu na frontové linii nebo vleklé ekonomické krize, která začne v jednom regionu a rozšíří se dál. Anebo Putin onemocní.
Těžké měsíce na Ukrajině
Podle bývalého středoevropského zpravodaje BBC a rektora vídeňského Institutu pro vědu Mishy Glennyho se po loňské porážce Prigožina cítí ruský prezident silný. „Ta porážka byla pro něj důležitá,“ uvedl v pořadu BBC World Service Weekend.
Podle Glennyho je Putinovým strategickým cílem v současné fázi agrese získat kontrolu nad přístavem Mykolajiv a nad Oděsou. „Pokud se mu to podaří, odřízne Ukrajinu od Černého moře a země nebude moci tak snadno obchodovat s okolním světem. Finančně bude zcela závislá na Evropské unii,“ soudí Glenny.
Nejpalčivější otázkou je, zda se Ukrajincům na tomto úseku fronty podaří vybudovat stejně bytelnou a odolnou obranu, jako se to na východě podařilo Rusům.
„Prostá početní převaha, kterou Rusko disponuje, začíná být znát,“ říká Glenny a dodává, že Putina – také vzhledem k blížícím se americkým volbám a možnému návratu Donalda Trumpa do úřadu – nic nenutí, aby měnil dosavadní kurz. „Jakýkoliv mírový plán přijme (v budoucnu) pouze a výhradně za svých podmínek.“
Autor textu, Ivan Kytka, je novinář, žije ve Velké Británii, mimo jiné byl dlouholetým redaktorem České televize či české redakce BBC World Service
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jan Urban: Buďme na politiky nároční. Tak jako kdysi v Listopadu
Jan Urban: Donald Trump jako prorok změny. K horšímu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
5 komentářů
Pan Kytka jaksi opomenul diverzni
angažovanost VB na zničení NSI, NSII. Nyní se VB čili nad proradnosti kancléře Scholze, který prozrazuje vojenská tajemství, on totiz Putin může vypovedet různé smlouvy, mluví se o té sjednocujici Německo. Kasparov prý říká, že Putin nehraje fér.Kdo kromě Trampa hraje fér k Ukrajině? Nevíme, zda je prekrocen Rubicon, ale mnohé tomu nasvědčuje. Manevry stíháji manévry, rozšiřuje se NATO a jsou oboustranné plány ke Kalingradske enklave. Pobaltské země cítí ohrozeni a tak voláji po vojenské účasti NATA na Ukrajine. Opakuji se situace s minulosti. Dráždit bosou nohou kobru je nebezpečná cinnost
Dráždit bosou nohou kobru je skutečně nebezpečná činnost. Putinovi jaksi ještě nedošlo, že Putinovo Rusko už dávno kobrou není. Spíše začíná čím dále tím více připomínat syčící užovku.
Můžeš mi milánku vysvětlit co znamená VB? Usuzuji, že veřejná bezpečnost. A co má společného s NS? Když tak čtu to co jsi zase vyplodil, tak je myslím zřejmé, že jediný kdo tady nehraje fair, je tvůj dealer.
Jestli bych si dovolil úvahu, ono je dost jednostranné vidět poker face v tom, že blufuje že je silnější. Přitom mnohem výhodnější je na začátku blufovat že má slabší kartu a tím navnadit protihráče aby proti němu zvyšovali sázky. Tím je totiž obere a vyčerpá ještě mnohem víc.
To se ukázalo i v připadě chudáka Prigožina, který se dal vyprovokovat ke vzpouře. Jenomže, Putinovi stačilo k jeho porážce už jenom to, že se ti další (místní velitelé) zůstali mimo – a k té vzpouře se nepřidali.
Pokud se týče Západu – ten se poměrně dlouho cítil bezpečně – protože NATO má. Ale jestli se v poslední době šíří hlasy , že jeho hegemon, USA bránit a bojovat proti Rusku nebude (America first, jak říká Trump), tak pak se ten poměr povážlivě změnil. A navíc dvakrát bohužel, se to nějakými narychlo odvedenými domobranami nevyřeší.
Jenomže a to asi je podstatné , a současní západní vládní politici to dobře vědí, i kdyby se jim podařilo s těžkým úsilím a ztrátami porazit Rusko, tak se ale nemohou spolehnout že jim budou jejich občané za to prožité utrpení a ztráty, vďečni – což se ukáže při volbách. Pro tu připomínku, ani Angličané nebyli vděční Churchillovi, a hned první volby po válce pohrál.
Takže – proč riskovat vlastní postavení? Není snad bezpečnější jen Putinovi zdálky nadávat?
Výstižně napsaný článek. 👍
Evropští peciválové, zbabělci a třesoucí se polozelená mrtvola EU v čele s Německem-závislákem na ruských surovinách a jejich překupnictví a 66 letou gynekoložkou FdL.., budou čekat tak dlouho s masivní pomocí Ukrajině, až ruští primitivové protrhnou obranu a za pár dní stanou na hranicích Rumunska, Maďarska, Slovenska a Polska. Potom teprve začne ten správně drahý závěrečný tanec. Zvláště, když ruské primitivy pustí Maďaři a Slováci v pohodě a bratrsky na své území. Možná se jich ani oficiálně nebudou ptát, když se objeví nějaký vstřícný „zvací dopis“. 🙂
Chlapi z USA by tentokrát neměli jezdit umírat a zachraňovat eurolenochy, jako v 1. i 2. sv. válce. Kdejaký eurotrouba bez znalostí historie ohrnuje dodnes nad USA nos, takže by se hodila pořádná lekce samostatnosti a zodpovědnosti. 🙂