Ivan Kytka: Blamáž v prohlášení české vlády a tápání na Blízkém východě
KOMENTÁŘ. Pro pragmaticky smýšlející většinovou českou společnost je říjnový masakr izraelských civilistů a pokračující vojenská odveta izraelské armády proti Hamásu, na kterou doplácejí i civilisté, konfliktem v příliš vzdálené zemi, o které toho nemusí příliš vědět. A tak se jich netýká, dokud…
…dokud se širší konflikt na Blízkém východě nepromítne do cen pohonných hmot u čerpacích stanic. Nebo dokud z map a nabídek cestovních kanceláří nezmizí některé oblíbené a levné turistické destinace při pobřeží Rudého moře.
Česká veřejná debata i výroky politiků k erupci násilí, pro které lidská mysl hledá stěží pojmenování, jsou ve srovnání s zahraničí přehledné a jasné. Nebo také rozdělující. Humanitu humanismu nepovažují za nedělitelné. Nehledají společný jmenovatel v úctě k lidskému životu. Nebo třeba k mezinárodnímu právu.
Blamáž v komuniké
Co je možná ještě horší, česká vládní místa zřejmě neúmyslně rovnou blamují. Tak například podle oficiálního komuniké české vlády lídři zemí Evropské unie na nedávném jednání Evropské rady v Bruselu „odsoudili útoky Hamásu na civilisty v (sic!) Gaze.” Zdá se, že prohlášení tiskového odboru české vlády nikdo nečte. Ani jejich autoři sami po sobě.
Text, jehož autorem je novinář IvanKytka, je na základě vzájemné spolupráce převzat z aktuálního vydání nezávislého týdeníku Přítomnost. Titulek je redakční
Z prohlášení se dozvíme, že jednání trvalo bezmála šest hodin a že premiér Fiala prosadil do závěrečného komuniké i bod o právu Izraele na sebeobranu.
Z vládní interpretace téhož dokumentu se však zcela vytrácí jedním dechem vyslovený důraz Evropské rady na to, že sebeobrana má být v souladu s mezinárodním i humanitárním právem.
Ze Strakovy akademie se také nedozvíme, že Česká republika společně s Rakouskem vznášely v soukromých debatách před summitem myšlenku, aby Evropská unie vyvinula tlak na Egypt k přijetí (většího počtu) uprchlíků z pásma Gazy.
„Klíčové země jako Francie, Německo a také Spojené království odmítly takový návrh jako nerealistický s ohledem na konzistentní odpor egyptských představitelů k myšlence přijmout uprchlíky z Gazy, byť pouze na dočasné bázi,” cituje Financial Times zdroje obeznámené s přípravou summitu.
„Káhira dala hlasitě najevo své obavy, že se Izrael pokusí využít krize, aby přenesl své problémy s Palestinci na Egypt,” přidal na vysvětlenou list londýnských finančníků s tím, že Káhira odmítá jakýkoliv pokus likvidovat palestinský problém vojenskými prostředky nebo vynuceným přemístěním Palestinců na úkor jiných zemí v regionu”.
Pohled do zpětného zrcátka
Při pohledu do zpětného zrcátka není zřejmé, jakou a zda vůbec nějakou roli by česká diplomacie na Blízkém východě mohla či měla hrát.
Je to tak trochu historický paradox, vezme-li se v úvahu, s jakým vděkem hovořili o československé pomoci, především té vojenské, při vzniku Izraele v roce 1948 sami zakladatelé samostatného izraelského státu.
„Zachránily zemi. Nepochybuji o tom, české zbraně byly tou největší pomocí, jakou jsme dostali. Zachránily nás a velmi pochybuji, že bychom bez nich mohli přežít první měsíc,” popsal kdysi zbrojní dodávky z bývalého Československa první izraelský premiér David Ben Gurion.
S respektem hovořila o čs. vojenské pomoci také izraelská premiérka z let 1969 – 74 Golda Meirová.
„Kdo ví, jestli bychom vydrželi, kdybychom neměli zbraně a munici, které jsme si mohli koupit v Československu a převézt je přes Jugoslávii a jiné balkánské státy v těch těžkých dnech na začátku války, dokud se situace v červnu 1948 nezměnila,” citoval izraelskou ministerskou předsedkyni ve své knize Stalin a židovský problém Žores Medveděv.
Jak je zřejmé třeba i z přehledné, podrobné a čtivé bakalářské práce Daniela Nováka ze Západočeské univerzity v Plzni, pomoc Československa při vzniku Izraele před 75 lety byla dílem ekonomického tlaku a oportunismu spíše než zahraniční politické strategie.
Praha potřebovala valuty a čs. zbrojovky ztrácely zakázky v konkurenci přebytků amerických zbraní a munice, které se dostávaly na evropský trh. Československo poskytovalo alespoň ve finančním vyjádření řádově stejné dodávky zároveň i arabským zemím.
Navíc se v kritickém roce 1948 čs. zahraniční politika ocitla zcela ve vleku Moskvy. A pro sovětský režim bylo ustavení státu Izrael jednou z cest, jak omezit na Blízkém východě vliv a „vypakovat” Brity.
Postoj Moskvy se později výrazně změnil, když zjistila, že Izrael se rozhodně nestane jejím vazalským státem a pro novou zemi budou klíčové vztahy s Washingtonem.
Informační šumy Na Valech
Ať už je české lobbování ve prospěch přesunu či dokonce odsunu uprchlíků z pásma Gazy vhodné či dokonce morálně správné, nepomáhají české diplomacii ani jejímu sebevědomí domácí informační šumy a kontroverze podobné té, kterou vyvolala ministryně obrany Jana Černochová.
Nejspíše k úžasu a konsternaci kolegů z Černínského paláce vyzvala na jedné sociálních sítí Českou republiku, aby vystoupila z Organizace spojených národů, která nedokázala odsoudit v přijaté rezoluci teror Hamásu na izraelském území.
Čas od času se ve veřejném prostoru objeví výtky, že Fialův kabinet nevypracoval ani po dvou letech ve Strakově akademii svou vlastní politiku proti dezinformacím a nebrání proti nim veřejný prostor.
Snad by pro začátek stačilo, když by dezinformace (či chyby) zmizely z vládních prohlášení a ministři přestali mást veřejnost. A kdyby úřad vlády v krátké době zformuloval zásady své vlastní předvídatelné a konzistentní informačním politiky, která by se držela zpravodajských zásad přesnosti a úplnosti. A nedezinformovala veřejnost.
Autor textu, Ivan Kytka, je novinář, žije ve Velké Británii, mimo jiné byl dlouholetým redaktorem České televize či české redakce BBC World Service
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Ivan Pilip: Oklepat se z neúspěchu, smát se s Patrikem Hartlem a doufat v lepší Česko
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
13 komentářů
Ono by tedy úplně stačilo, kdyby si novináři přiznali, jak sobě tak ale i svým čtenářům, že právě tento chaotický způsob (ne)řešení čehokoliv ve spojení s prázdnými projevy, je pro tuhle Fialovu vládu naprosto typický, a více se od ní čekat nedá. Ani doma, ani v zahraničí,,
Nechcou ho už ani v Nigerii,chudáka.Báli se že jim tam přitáhne drahotu a inflaci .Ale bude teď jezdit nakupovat do Německa tak se ho aspoň na chvíli zbavíme.
Jakou může mít vláda konzistentní politiku při své neschopnosti a ideologické slepotě a při pohrdání mezinárodním právem podle potřeby. To není jen nekvalifikovaná Černochová se svým vystoupením z OSN a bojem s náčelníkem gen.štábu Řehkou. Jak může být vláda čitelná, když sice bojuje proti okupaci a dobývání ukrajinských území Ruskem a vedle toho podporuje Izrael, který okupuje a krade palestinská území. Jak může být Fiala spol. čitelný, když sice odsoudí správně zabíjení civilních obyvatel Ukrajiny Ruskem a Izraele Hamásem, ale neodsoudí zabíjení civilních obyvatel východu Ukrajiny Ukrajinou a ghetta Gaza Izraelem.
Vina je na Palestincích ! Když se Anglie rozhodla,že Palestinci mají nechat svůj majetek Židům,měli v míru odejít a někam zmizet,místo toho pořád ruší a obtěžují !
Palestinci žádný svůj majetek Židům nenechali. Naopak, od Židů spoustu nemovitostí při dělení Palestiny dostali. Že nejsou s to na nich řádně hospodařit, je jejich problém, resp. je to problém islámu, který z nich nadělal lidi zcela bezcenné a neschopné, schopné jen páchat teroristické aktivity.
Podle I.Kytky a Evropské rady sebeobrana má být v souladu s mezinárodním i humanitárním právem. Přitom (úmyslně? z ideologických důvodů?) ignorují, že masakry, které spáchal Hamas, byly svou hrůzností popřením nejen veškerého západního práva, ale i lidskosti. A že jestli se Izrael neubrání Hamasu VŠEMI DOSTUPNÝMI prostředky, Hamaz bude ve svých válečných zločinech pokračovat a vykašle se na knížecí rady I.Kytky i Evropské rady.
Vite, toto je presne zbusob premysleni, ktery vede ke konfliktum a hruzam, ktere vidime.
„Vsemy dostupnymi prostredky“ se „brani“ i Hamas proti Izraeli, a kdo z nich ma vetsi pravo se ted, po 70 letech vzajemnych krivd a soucasnych udalostech, tezko da rict.
Spravna odpoved by mela byt nikdo.
Civilizovanost zahrnuje chovat se moralne za vsech okolnosti, zejmena ve vypatych situacich, a nehledat zaminky k chovani „vsemy dostupnymi prostredky“.
Nekritická podpora Izraele naší zemi pouze poškodí. Izrael obrazně není a nikdy nebyl žádný Mirek Dušín. Historie teroru v Palestině nezačala výpadem Hamasu v tomto roce, ale terorismem židovské organizace Hagana, krátce po druhé světové válce. Od té doby vidíme pouze Oko za oko, zub za zub.
Pokud vejdu do radnice Prahy 2 a vidím tam vlajku Izraele a kondolenční knihu, připomíná mi to doby, kdy zemřel Brežněv, Andropov a Černěnko. To jako máme povinně truchlit nebo co ? Válka na blízkém východě není naše válka. My nevyháníme Palestince z jejich polí, z jejich domovů. My neprovozujeme enklávu, odkud se nedá nikam odjet. My neuplatňujeme kolektivní vinu: Naše zákonodárství není založeno na etnicitě, tedy rasistickém základu.
Přesně tak ! Nepleťme se do toho ! Pravdu s velkým P tam nemá ani jedna z obou stran.
Hagana vznikla až jako důsledek islámského teroru vůči Židům.
Kdyby chtěli Palestinci mírově s Izraelem spolužít, tak by jim v tom nikdo nebránil. Jenže oni nechtějí a jejich plánem je vymazání Izraele z mapy světa a vybití jeho obyvatel, nejen Židů, ale i křesťanů a muslimů se Židy mírumilovně spolužijících.
A je naprosto jasné, že pokud se jim tento cíl podaří naplnit, půjdou dál a začnou vyhlazovat nemuslimy (nejen Židy) v dalších zemích a mohou tak dojít i k nám.
Takže skončíte jak ten pan Povondra, co plakal nad tím, jak lidé ubližují mlokům, a hlásal, jak my se o konflikt lidí a mloků nemusíme zajímat, protože jsme vnitrozemský stát, až dokud neuviděl mloka plovoucího v Praze ve Vltavě. A to už bylo na boj s mloky trochu pozdě. (Viz Karel Čapek)
Fialova vláda se pod tlakem válečných konfliktu na Ukrajině v Nahornim Karabachu a útoku Hamasu na Izrael s následnou odvetou dostala do nepripravenych pozic. Pod tlakem Rezoluce OSN, kde ČR stala v hlasovani s USA, Rakouskem, Madarskem a Chorvatskem na pozici proti. Následný amokalni vypad MO Cernochove proti OSN s návrhem na vystoupení z této světové organizace. Byl zaznamenan ve světa a pocítil reakci i premiér Fiala, kdy byla zrušena jeho návštěva nejlidnatější ho státu Afriky Nigérie. Do Kyjeva už cestoval nás NGS Rehka sám. Vláda není připravena na turbulentni situace ve svete a nekdy neuvazenymi postoji škodí ČR. Vláda neřeší ekonomicky propad, může nastat ještě horší trend. Aktivisticka politika škodí ČR a jeho lidu. Vidíme možná lepší řešení u sousedu, měnit kurs podle situace je nutné řešení.
V jakékoli pomoci v jakékoli intervenci by mělo být jasné,zda obdarovaná strana bude vděčná nebo právě naopak. Pokud to jasné není,nemáme se do toho plést.
Taky by se Židi neměli se svým židovstvím skrývat aby bylo jasné,zda prosazováním zájmů ČR nejsou pověřeni lidé předpojatí k nadržování vlastnímu národu.
Pane Kytko, pokud teroristé z Hamásu brání civilistům opustit místa v Gaze, kde mají sloužit jako živé štíty u vojenských zařízení Hamásu, jak to nazvat a odsoudit? „odsoudili útoky Hamásu na civilisty v (sic!) Gaze.” je tedy naprosto přesné.