Demonstrace na podporu Izraele 1. listopadu 2023, Staroměstské náměstí. Premiér ČR Petr Fiala. Foto: Anna Boháčová/ MAFRA / Profimedia

Ivan Kytka: Blamáž v prohlášení české vlády a tápání na Blízkém východě

Napsal/a Přítomnost 6. listopadu 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Pro pragmaticky smýšlející většinovou českou společnost je říjnový masakr izraelských civilistů a pokračující vojenská odveta izraelské armády proti Hamásu, na kterou doplácejí i civilisté, konfliktem v příliš vzdálené zemi, o které toho nemusí příliš vědět. A tak se jich netýká, dokud…

dokud se širší konflikt na Blízkém východě nepromítne do cen pohonných hmot u čerpacích stanic. Nebo dokud z map a nabídek cestovních kanceláří nezmizí některé oblíbené a levné turistické destinace při pobřeží Rudého moře.

Česká veřejná debata i výroky politiků k erupci násilí, pro které lidská mysl hledá stěží pojmenování, jsou ve srovnání s zahraničí přehledné a jasné. Nebo také rozdělující. Humanitu humanismu nepovažují za nedělitelné. Nehledají společný jmenovatel v úctě k lidskému životu. Nebo třeba k mezinárodnímu právu.

Blamáž v komuniké

Co je možná ještě horší, česká vládní místa zřejmě neúmyslně rovnou blamují. Tak například podle oficiálního komuniké české vlády lídři zemí Evropské unie na nedávném jednání Evropské rady v Bruselu „odsoudili útoky Hamásu na civilisty v (sic!) Gaze.” Zdá se, že prohlášení tiskového odboru české vlády nikdo nečte. Ani jejich autoři sami po sobě.


Text, jehož autorem je novinář IvanKytka, je na základě vzájemné spolupráce převzat z aktuálního vydání nezávislého týdeníku Přítomnost. Titulek je redakční


Z prohlášení se dozvíme, že jednání trvalo bezmála šest hodin a že premiér Fiala prosadil do závěrečného komuniké i bod o právu Izraele na sebeobranu.

Z vládní interpretace téhož dokumentu se však zcela vytrácí jedním dechem vyslovený důraz Evropské rady na to, že sebeobrana má být v souladu s mezinárodním i humanitárním právem.

Ze Strakovy akademie se také nedozvíme, že Česká republika společně s Rakouskem vznášely v soukromých debatách před summitem myšlenku, aby Evropská unie vyvinula tlak na Egypt k přijetí (většího počtu) uprchlíků z pásma Gazy.

Klíčové země jako Francie, Německo a také Spojené království odmítly takový návrh jako nerealistický s ohledem na konzistentní odpor egyptských představitelů k myšlence přijmout uprchlíky z Gazy, byť pouze na dočasné bázi,” cituje Financial Times zdroje obeznámené s přípravou summitu.

Káhira dala hlasitě najevo své obavy, že se Izrael pokusí využít krize, aby přenesl své problémy s Palestinci na Egypt,” přidal na vysvětlenou list londýnských finančníků s tím, že Káhira odmítá jakýkoliv pokus likvidovat palestinský problém vojenskými prostředky nebo vynuceným přemístěním Palestinců na úkor jiných zemí v regionu”.

Pohled do zpětného zrcátka

Při pohledu do zpětného zrcátka není zřejmé, jakou a zda vůbec nějakou roli by česká diplomacie na Blízkém východě mohla či měla hrát.

Je to tak trochu historický paradox, vezme-li se v úvahu, s jakým vděkem hovořili o československé pomoci, především té vojenské, při vzniku Izraele v roce 1948 sami zakladatelé samostatného izraelského státu.

Zachránily zemi. Nepochybuji o tom, české zbraně byly tou největší pomocí, jakou jsme dostali. Zachránily nás a velmi pochybuji, že bychom bez nich mohli přežít první měsíc,” popsal kdysi zbrojní dodávky z bývalého Československa první izraelský premiér David Ben Gurion.

S respektem hovořila o čs. vojenské pomoci také izraelská premiérka z let 1969 – 74 Golda Meirová.

Kdo ví, jestli bychom vydrželi, kdybychom neměli zbraně a munici, které jsme si mohli koupit v Československu a převézt je přes Jugoslávii a jiné balkánské státy v těch těžkých dnech na začátku války, dokud se situace v červnu 1948 nezměnila,” citoval izraelskou ministerskou předsedkyni ve své knize Stalin a židovský problém Žores Medveděv.

Jak je zřejmé třeba i z přehledné, podrobné a čtivé bakalářské práce Daniela Nováka ze Západočeské univerzity v Plzni, pomoc Československa při vzniku Izraele před 75 lety byla dílem ekonomického tlaku a oportunismu spíše než zahraniční politické strategie.

Praha potřebovala valuty a čs. zbrojovky ztrácely zakázky v konkurenci přebytků amerických zbraní a munice, které se dostávaly na evropský trh. Československo poskytovalo alespoň ve finančním vyjádření řádově stejné dodávky zároveň i arabským zemím.

Navíc se v kritickém roce 1948 čs. zahraniční politika ocitla zcela ve vleku Moskvy. A pro sovětský režim bylo ustavení státu Izrael jednou z cest, jak omezit na Blízkém východě vliv a „vypakovat” Brity.

Postoj Moskvy se později výrazně změnil, když zjistila, že Izrael se rozhodně nestane jejím vazalským státem a pro novou zemi budou klíčové vztahy s Washingtonem.

Informační šumy Na Valech

Ať už je české lobbování ve prospěch přesunu či dokonce odsunu uprchlíků z pásma Gazy vhodné či dokonce morálně správné, nepomáhají české diplomacii ani jejímu sebevědomí domácí informační šumy a kontroverze podobné té, kterou vyvolala ministryně obrany Jana Černochová.

Nejspíše k úžasu a konsternaci kolegů z Černínského paláce vyzvala na jedné sociálních sítí Českou republiku, aby vystoupila z Organizace spojených národů, která nedokázala odsoudit v přijaté rezoluci teror Hamásu na izraelském území.

Čas od času se ve veřejném prostoru objeví výtky, že Fialův kabinet nevypracoval ani po dvou letech ve Strakově akademii svou vlastní politiku proti dezinformacím a nebrání proti nim veřejný prostor.

Snad by pro začátek stačilo, když by dezinformace (či chyby) zmizely z vládních prohlášení a ministři přestali mást veřejnost. A kdyby úřad vlády v krátké době zformuloval zásady své vlastní předvídatelné a konzistentní informačním politiky, která by se držela zpravodajských zásad přesnosti a úplnosti. A nedezinformovala veřejnost.


Autor textu, Ivan Kytka, je novinář, žije ve Velké Británii, mimo jiné byl dlouholetým redaktorem České televize či české redakce BBC World Service

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)