Foto: Profimedia

Ivan Kytka: Amerika, která není a vlastně ani nikdy neexistovala

Napsal/a Přítomnost 17. února 2025
FacebookXPocketE-mail

Pro generaci babyboomers, kteří dospívali s hudbou a texty amerických písničkářů či bluesmanů z černé galaxie ve sluchátkách, je tvář, kterou teď nastavuje Amerika okolnímu světu, nesrozumitelná a matoucí.

Romantická představa země s nekonečným horizontem osobní svobody, tolerance, velkorysosti a solidarity se slabšími bere za své téměř s každým novým prezidentským výnosem, neřku-li pípnutím na sociálních sítích.

Obdivovali jsme hrdiny amerických westernů pro jejich odvahu a smysl pro spravedlnost. Toužili jsme (podle věku) nosit (za železnou oponou těžko dostupné) americké džíny, kouřit (snadno dostupné) marlborky. A když to nešlo, tak alespoň žvýkat americké žvýkačky.


Text, jehož autorem je novinář Ivan Kytka, je na základě vzájemné spolupráce převzat z aktuálního vydání nezávislého týdeníku Přítomnost. Titulek a mezititulky jsou redakční. 


Amerika a Američané pro nás byli symbolem humanismu, úspěchu a pokroku lidstva. Když přistál o prázdninách roku 1969 v 39 letech Neil Armstrong v lunárním modulu na Měsíci a vystoupil z něj na měsíční povrch, zmínil, že jde sice o malý krok pro člověka, ale o velký skok pro lidstvo.

Znal jsem svou romantickou verzi Ameriky z osobních návštěv. Zemi otevřenou okolnímu světu. S lidmi, kteří se se mnou rádi a ochotně dávali do řeči při každé příležitosti a chtěli objevovat, co je v nás vzájemně dobrého.

Romantická verze Ameriky

Nikoliv pro Ameriku, ale pro lidstvo. I proto jsme tenkrát jako kluci toužili být astronauty. Nebo Američany. A vůbec nejlépe možná americkými astronauty. Kdyby se dnes vracely Spojené státy k letům do vesmíru s lidskou posádkou, bylo by to dost možná jen a jen proto, aby učinily Ameriku kdesi ve vzdálené galaxii „great again“, znovu skvělou.

Znal jsem svou romantickou verzi Ameriky z osobních návštěv. Zemi otevřenou okolnímu světu. S lidmi, kteří se se mnou rádi a ochotně dávali do řeči při každé příležitosti a chtěli objevovat, co je v nás vzájemně dobrého. Obdivoval jsem bezedný optimismus svých přátel. A nikdy jsem asi nenarazil na Američana, který by si – snad kromě vysokých daní a nevyhnutelnosti smrti – na cokoliv stěžoval. Nevyslovenou újmu či příkoří brali jako výzvu k nápravě, na níž bychom mohli nejlépe něco vydělat.

Taková Amerika, slýchám teď, není a vlastně ani nikdy neexistovala.

K tomu, jak ve změti protichůdných informací porozumět instinktům současné americké administrativy a jejích voličů, poskytla v článku pro New York Times jistý návod profesorka americké historie z Rutgers University v New Jersey Jennifer Mittelstadtová. V archivech jsou podle ní „skryty na očích“ zaprášené dokumenty a složky pravicově smýšlejících Američanů, které skrývají zcela nový způsob, jak uvažovat o Trumpově zahraniční politice. Je to „suverenista“, konstatuje Mittelstadtová.

Připomíná, že kořeny americké suverenistické politiky vznikly před sto lety, v roce 1919, kdy se svět ocitl v hluboké krizi. Světová válka zastavila tehdy mezinárodní obchod a migraci. Hroutila se impéria, objevily se nové země. Některé státy zanikaly, jiné přicházely na svět.

V té době a uprostřed debat o tom, jakou roli mají vlastně hrát národní státy a národní suverenita, se objevil návrh na vznik Ligy národů. Afrokaribští internacionalisté, socialisté, komunisté a také liberální křesťané jásali nad příchodem světovlády, v níž mnozí spatřovali příslib sebeurčení, mezinárodního veřejného práva a prostředek pro potlačení nacionalismu.

Bitvy amerických suverenistů

Mnozí však myšlenku nadnárodní vlády odsuzovali, pokračuje Mittelstadtová a dodává, že právě s ní souvisí vznik moderního amerického suverenistického hnutí. Skupina senátorů v roce 1919 zablokovala vstup USA do Ligy národů. Měli podporu vlasteneckých organizací, skupin válečných veteránů a protestantských fundamentalistů, kteří tvrdili, že Liga národů si bude uzurpovat správu země.

Nahradí ústavu světovládou, oslabí unikátní americké dědictví a kulturu a dopustí, aby nad americkými občany převzali vládu necivilizované „barevné“ nekřesťanské země. Mezinárodní spolupráci považovali za hrozbu suverenity své vlastní i suverenity národní.

Vliv suverenistů na Trumpa, který mění často názory a nechá se snadno ovlivnit, může pominout. Nicméně suverenisté svou snahu zdvojnásobí.

Mittelstadtová připomíná, že po druhé světové válce zahájili američtí suverenisté vleklou bitvu proti OSN. Během Trumpova mládí a dospívání v padesátých letech vznikla řada nových organizací s lídry odmítajícími institut mezinárodní politiky jako takový. Stavěli se proti americké účasti v Mezinárodním soudu, Severoatlantické alianci a Světové obchodní organizaci.

Z jejich pohledu podlamovaly mezinárodní smlouvy a organizace civilizační autoritu bělošských, křesťanských zemí tím, že nabízely členství a vliv komunistům, Asiatům a Afričanům. Mittelstadtová pak mapuje růst amerického suverenismu až do současnosti. „Trumpovu zahraniční politiku v druhém volebním období nemá vlastně ani cenu předvídat,“ argumentuje americká profesorka.

Vliv suverenistů na Trumpa, který mění často názory a nechá se snadno ovlivnit, může pominout. Nicméně suverenisté svou snahu zdvojnásobí. „Mezinárodní organizace a dohody, které nahlodávají Ústavu, vládu zákona nebo suverenitu jako takovou, netřeba reformovat,“ uvádí s Trumpem občas spojovaná iniciativa Project 2025. „Je třeba je opustit.“

Stejně tak Trumpův příklon k tarifům a clům jako prostředku, kterým chce čelit nerovnováze v obchodních vztazích, lze vystopovat nejméně do 80. let minulého století. Jako developer na nejprestižnějších newyorských adresách těžce nesl lehkost a rychlost, s jakou skupovali japonští investoři americké značky a nemovitosti, včetně Rockefellerova Centra.

Tehdy se podle newyorské zpravodajky BBC Nady Tawfikové také zformoval jeho názor na vztah Spojených států se spojenci. A jeho fixace na cla a tarify. Už tehdy měl za to, že Amerika nedostává zpět kompenzaci za to, jakou měrou pomáhá Japonsku s obranou. „Mám po krk toho, jak jiné země berou Spojené státy na hůl,“ prohlásil Trump v rozhovoru pro stanici CNN koncem 80. let.

Vycházel z toho, že američtí spojenci jsou vyžírkové a že liberální internacionalistický přístup, který dominoval světu od konce druhé světové války, byl ve světovém konkurenčním prostředí pro Ameriku nevýhodný a pošetilý.

Kritici jsou zatím zticha

BBC připomíná, že v roce 1988 zaplatil 100 tisíc dolarů za celostránkový inzerát ve třech hlavních amerických denících. Tvrdil v něm, že Japonsko a další země zneužívají obchodně Spojené státy po celá desetiletí. Japonci nezatíženi obrovskými náklady na vlastní obranu (dokud je Spojené státy chrání zadarmo) vybudovali silnou, pulzující ekonomiku s bezprecedentními přebytky. Podle Trumpa bylo logickým řešením tyhle bohaté země zdanit.

Podle docentky historie Jennifer Millerové z Dartmouth College symbolizoval tehdy Trump názory lidí, kteří zpochybňovali, zda americká vůdčí role ve světě a Američany vedený světový řád vlastně slouží samotným Američanům. Podle Millerové byl tehdejší Trumpův otevřený dopis vlastně manifestem jeho příští zahraniční politiky.

Vycházel z toho, že američtí spojenci jsou vyžírkové a že liberální internacionalistický přístup, který dominoval světu od konce druhé světové války, byl ve světovém konkurenčním prostředí pro Ameriku nevýhodný a pošetilý.

Řešením byla podle Trumpa agresivnější, ochranářská obchodní politika. „Tarify jsou navenek takový krok, po kterém můžete říci: ,Podívejte se, jak jsem jim to nandal… jak je vidět, přísnost se vyplácí.‘ Jestli jsou ale opravdu účinné, o tom by se dalo debatovat,“ soudí Clyde Prestowitz, který vedl americká obchodní jednání s Japonskem v Reaganově administrativě. Prestowitz má za to, že skutečným problém byla tehdy a zůstává dodnes absence americké průmyslové strategie. A to přes věčné stížnosti na nespravedlivé obchodní podmínky.

Trumpův přístup má však svého zastánce v hlavním ekonomovi Ekonomické národní rady z prvního Trumpova období Josephu LaVorgnaovi. Prezident chce podle něj povzbudit domácí průmysl, zvláště v oblasti nejvyspělejších technologií. Využitím celních tarifů chce nalákat více zahraniční korporací, aby přišly do Spojených států, kde jim chce nabídnout deregulaci, levnou energii a nízké korporátní daně.

Část Trumpových kritiků mezi členy amerického Kongresu, kteří jsou zatím zticha, však podle BBC velmi dobře ví, že na tarify můžou doplatit vyššími cenami v obchodech jejich voliči. A doufají, že se jim podaří Trumpa přesvědčit, aby od svých milovaných tarifů nakonec upustil.


Autor textu, Ivan Kytka, je novinář, žije ve Velké Británii, mimo jiné byl dlouholetým redaktorem České televize či české redakce BBC World Service.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)