![](https://hlidacipes.org/src/uploads/2025/02/profimedia-0920683004-e1739781561213-1400x500.jpg)
Ivan Kytka: Amerika, která není a vlastně ani nikdy neexistovala
Pro generaci babyboomers, kteří dospívali s hudbou a texty amerických písničkářů či bluesmanů z černé galaxie ve sluchátkách, je tvář, kterou teď nastavuje Amerika okolnímu světu, nesrozumitelná a matoucí.
Romantická představa země s nekonečným horizontem osobní svobody, tolerance, velkorysosti a solidarity se slabšími bere za své téměř s každým novým prezidentským výnosem, neřku-li pípnutím na sociálních sítích.
Obdivovali jsme hrdiny amerických westernů pro jejich odvahu a smysl pro spravedlnost. Toužili jsme (podle věku) nosit (za železnou oponou těžko dostupné) americké džíny, kouřit (snadno dostupné) marlborky. A když to nešlo, tak alespoň žvýkat americké žvýkačky.
Text, jehož autorem je novinář Ivan Kytka, je na základě vzájemné spolupráce převzat z aktuálního vydání nezávislého týdeníku Přítomnost. Titulek a mezititulky jsou redakční.
Amerika a Američané pro nás byli symbolem humanismu, úspěchu a pokroku lidstva. Když přistál o prázdninách roku 1969 v 39 letech Neil Armstrong v lunárním modulu na Měsíci a vystoupil z něj na měsíční povrch, zmínil, že jde sice o malý krok pro člověka, ale o velký skok pro lidstvo.
Znal jsem svou romantickou verzi Ameriky z osobních návštěv. Zemi otevřenou okolnímu světu. S lidmi, kteří se se mnou rádi a ochotně dávali do řeči při každé příležitosti a chtěli objevovat, co je v nás vzájemně dobrého.
Romantická verze Ameriky
Nikoliv pro Ameriku, ale pro lidstvo. I proto jsme tenkrát jako kluci toužili být astronauty. Nebo Američany. A vůbec nejlépe možná americkými astronauty. Kdyby se dnes vracely Spojené státy k letům do vesmíru s lidskou posádkou, bylo by to dost možná jen a jen proto, aby učinily Ameriku kdesi ve vzdálené galaxii „great again“, znovu skvělou.
Znal jsem svou romantickou verzi Ameriky z osobních návštěv. Zemi otevřenou okolnímu světu. S lidmi, kteří se se mnou rádi a ochotně dávali do řeči při každé příležitosti a chtěli objevovat, co je v nás vzájemně dobrého. Obdivoval jsem bezedný optimismus svých přátel. A nikdy jsem asi nenarazil na Američana, který by si – snad kromě vysokých daní a nevyhnutelnosti smrti – na cokoliv stěžoval. Nevyslovenou újmu či příkoří brali jako výzvu k nápravě, na níž bychom mohli nejlépe něco vydělat.
Taková Amerika, slýchám teď, není a vlastně ani nikdy neexistovala.
K tomu, jak ve změti protichůdných informací porozumět instinktům současné americké administrativy a jejích voličů, poskytla v článku pro New York Times jistý návod profesorka americké historie z Rutgers University v New Jersey Jennifer Mittelstadtová. V archivech jsou podle ní „skryty na očích“ zaprášené dokumenty a složky pravicově smýšlejících Američanů, které skrývají zcela nový způsob, jak uvažovat o Trumpově zahraniční politice. Je to „suverenista“, konstatuje Mittelstadtová.
Připomíná, že kořeny americké suverenistické politiky vznikly před sto lety, v roce 1919, kdy se svět ocitl v hluboké krizi. Světová válka zastavila tehdy mezinárodní obchod a migraci. Hroutila se impéria, objevily se nové země. Některé státy zanikaly, jiné přicházely na svět.
V té době a uprostřed debat o tom, jakou roli mají vlastně hrát národní státy a národní suverenita, se objevil návrh na vznik Ligy národů. Afrokaribští internacionalisté, socialisté, komunisté a také liberální křesťané jásali nad příchodem světovlády, v níž mnozí spatřovali příslib sebeurčení, mezinárodního veřejného práva a prostředek pro potlačení nacionalismu.
Bitvy amerických suverenistů
Mnozí však myšlenku nadnárodní vlády odsuzovali, pokračuje Mittelstadtová a dodává, že právě s ní souvisí vznik moderního amerického suverenistického hnutí. Skupina senátorů v roce 1919 zablokovala vstup USA do Ligy národů. Měli podporu vlasteneckých organizací, skupin válečných veteránů a protestantských fundamentalistů, kteří tvrdili, že Liga národů si bude uzurpovat správu země.
Nahradí ústavu světovládou, oslabí unikátní americké dědictví a kulturu a dopustí, aby nad americkými občany převzali vládu necivilizované „barevné“ nekřesťanské země. Mezinárodní spolupráci považovali za hrozbu suverenity své vlastní i suverenity národní.
Vliv suverenistů na Trumpa, který mění často názory a nechá se snadno ovlivnit, může pominout. Nicméně suverenisté svou snahu zdvojnásobí.
Mittelstadtová připomíná, že po druhé světové válce zahájili američtí suverenisté vleklou bitvu proti OSN. Během Trumpova mládí a dospívání v padesátých letech vznikla řada nových organizací s lídry odmítajícími institut mezinárodní politiky jako takový. Stavěli se proti americké účasti v Mezinárodním soudu, Severoatlantické alianci a Světové obchodní organizaci.
Z jejich pohledu podlamovaly mezinárodní smlouvy a organizace civilizační autoritu bělošských, křesťanských zemí tím, že nabízely členství a vliv komunistům, Asiatům a Afričanům. Mittelstadtová pak mapuje růst amerického suverenismu až do současnosti. „Trumpovu zahraniční politiku v druhém volebním období nemá vlastně ani cenu předvídat,“ argumentuje americká profesorka.
Vliv suverenistů na Trumpa, který mění často názory a nechá se snadno ovlivnit, může pominout. Nicméně suverenisté svou snahu zdvojnásobí. „Mezinárodní organizace a dohody, které nahlodávají Ústavu, vládu zákona nebo suverenitu jako takovou, netřeba reformovat,“ uvádí s Trumpem občas spojovaná iniciativa Project 2025. „Je třeba je opustit.“
Stejně tak Trumpův příklon k tarifům a clům jako prostředku, kterým chce čelit nerovnováze v obchodních vztazích, lze vystopovat nejméně do 80. let minulého století. Jako developer na nejprestižnějších newyorských adresách těžce nesl lehkost a rychlost, s jakou skupovali japonští investoři americké značky a nemovitosti, včetně Rockefellerova Centra.
Tehdy se podle newyorské zpravodajky BBC Nady Tawfikové také zformoval jeho názor na vztah Spojených států se spojenci. A jeho fixace na cla a tarify. Už tehdy měl za to, že Amerika nedostává zpět kompenzaci za to, jakou měrou pomáhá Japonsku s obranou. „Mám po krk toho, jak jiné země berou Spojené státy na hůl,“ prohlásil Trump v rozhovoru pro stanici CNN koncem 80. let.
Vycházel z toho, že američtí spojenci jsou vyžírkové a že liberální internacionalistický přístup, který dominoval světu od konce druhé světové války, byl ve světovém konkurenčním prostředí pro Ameriku nevýhodný a pošetilý.
Kritici jsou zatím zticha
BBC připomíná, že v roce 1988 zaplatil 100 tisíc dolarů za celostránkový inzerát ve třech hlavních amerických denících. Tvrdil v něm, že Japonsko a další země zneužívají obchodně Spojené státy po celá desetiletí. Japonci nezatíženi obrovskými náklady na vlastní obranu (dokud je Spojené státy chrání zadarmo) vybudovali silnou, pulzující ekonomiku s bezprecedentními přebytky. Podle Trumpa bylo logickým řešením tyhle bohaté země zdanit.
Podle docentky historie Jennifer Millerové z Dartmouth College symbolizoval tehdy Trump názory lidí, kteří zpochybňovali, zda americká vůdčí role ve světě a Američany vedený světový řád vlastně slouží samotným Američanům. Podle Millerové byl tehdejší Trumpův otevřený dopis vlastně manifestem jeho příští zahraniční politiky.
Vycházel z toho, že američtí spojenci jsou vyžírkové a že liberální internacionalistický přístup, který dominoval světu od konce druhé světové války, byl ve světovém konkurenčním prostředí pro Ameriku nevýhodný a pošetilý.
Řešením byla podle Trumpa agresivnější, ochranářská obchodní politika. „Tarify jsou navenek takový krok, po kterém můžete říci: ,Podívejte se, jak jsem jim to nandal… jak je vidět, přísnost se vyplácí.‘ Jestli jsou ale opravdu účinné, o tom by se dalo debatovat,“ soudí Clyde Prestowitz, který vedl americká obchodní jednání s Japonskem v Reaganově administrativě. Prestowitz má za to, že skutečným problém byla tehdy a zůstává dodnes absence americké průmyslové strategie. A to přes věčné stížnosti na nespravedlivé obchodní podmínky.
Trumpův přístup má však svého zastánce v hlavním ekonomovi Ekonomické národní rady z prvního Trumpova období Josephu LaVorgnaovi. Prezident chce podle něj povzbudit domácí průmysl, zvláště v oblasti nejvyspělejších technologií. Využitím celních tarifů chce nalákat více zahraniční korporací, aby přišly do Spojených států, kde jim chce nabídnout deregulaci, levnou energii a nízké korporátní daně.
Část Trumpových kritiků mezi členy amerického Kongresu, kteří jsou zatím zticha, však podle BBC velmi dobře ví, že na tarify můžou doplatit vyššími cenami v obchodech jejich voliči. A doufají, že se jim podaří Trumpa přesvědčit, aby od svých milovaných tarifů nakonec upustil.
Autor textu, Ivan Kytka, je novinář, žije ve Velké Británii, mimo jiné byl dlouholetým redaktorem České televize či české redakce BBC World Service.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
5 komentářů
„Z jejich pohledu podlamovaly mezinárodní smlouvy a organizace civilizační autoritu bělošských, křesťanských zemí tím, že nabízely členství a vliv komunistům, Asiatům a Afričanům.“
Jenže co s mezinárodní organizací, jejíž členskou základnu tvoří diktátorské a teroristické režimy? OSN byla založena více-méně jako klub civilizovaných států, usilujících o demokracii a humanismus. Dnes je v ní převaha států, usilujících o pravý opak.
.
Ano, pokud Japonsko (jakože zcela jistě) získalo lepší podmínky k rozvoji své ekonomiky proto, že pod ochranou USA nemuselo vynakládat, tak se to někam do ekonomiky promítnout muselo a požadavek na ekonomická opatření, která by tuto nerovnost alespoň zčásti vyrovnala, je naprosto logický i morálně ospravedlnitelný.
A jó, když mi konečně došlo o co jde. Zmíněná „Liga národů“ ( League of Nations,), tedy po česku Společnost národů, která nedokázala řešit mezinárodně vůbec nic – a naprosto selhala už při konfliktech 30.let.
Tak tam skutečně USA nebyly.
Že jsem si při tom vzpomněl na tu hlášku z knížky Spolčení hlupců (John Kennedy Toole), kde si bílý americký občan při náhodném zatčení připravuje všechny své kartičky aby u výslechu prokázal že je „spořádaný občan“ – na což proti němu sedící ohromný černoch reaguje slovy „Vy taky patříte ke všemu“, protože jemu to bylo všechno jedno.
Tahle knížka vyšla v 80.letech, ovšem byla to tak drsná satira let šedesátých. že jí tehdejší generace ani nedokázaly přijmout.
No a k tomu dalšímu. To že heslo Trumpa je „America first“, snad není nutné nikomu vysvětlovat. Kdyby si místo toho idiotsky prozpěvoval jistý starý český hit
„když všichni všechněm všechno dáme, tak budem všichni všechno mít dohromady“,
asi by i jeho politika byla jiná…
Hurá! Progresivní, antisemitské NYT a BBC konečně objevily protistátní protiamerické a světové spiknutí, které vyneslo k moci D.Trumpa!
Jestli Američané vždy „nevyslovenou újmu či příkoří brali jako výzvu k nápravě, na níž bychom mohli nejlépe něco vydělat“, tak v tom pokračují dodnes: Minimálně ti Amíci, kteří už měli plný zuby progresivní podpory islámu, ilegální inkompatibilní migrace vč narcos, LGBT agresivity+intolerence a školní LGBT propagandy, trans mrzačení dětí, zelené devastace ekonomiky, DIE preferující menšinové rasy+sexuality před schopnostmi+kvalifikací, persekuce křesťanů+dalších konzervativců, klanění se násilníkům+žhářům z BLM etc. Obama+Biden svou progresivní woke politikou naštvali US občany tak moc, že občané šli a zvolili Trumpa, protože jim slíbil, že tuhle autodestrukci US národa zastaví. A teď jsou spokojeni, protože DT s demontáží ihned začal a jede..
Samotné poukazování na negativní obchodní bilanci nedávno osvětlil nějaký ekonom…jedná se o Trumpovo určité nepochopení jak funguje mezinárodní obchod, finanční trhy a investice. Snaha tuto bilanci narovnat pomocí cel regulací je sice na první pohled tzv. „selským rozumem“ logická, akorát že je to pošetilost a výsledky to nepřinese. Poukazování na bezpečnostní deštník a naše černé pasažérství má sice nějaké racionální jádro, ale US na tom v žádném případě netratí. Právě díky tomuto deštníku, který svobodnému světu poskytují si mohou užívat role supervelmoci, na které výrazně vydělávají. Trumpova administrativa teď jede cherrypicking a možná krátkodobě dosáhne oživení tu a onde, ale v delším horizontu pozici US (a tím i jejich spojenců) jednoznačně podkopávají, což bude mít přímé i nepřímé náklady…ale to až v době kdy tento blázen bude pod drnem.
Kdosi začal označovat poslední roky tak, že žijeme v polykrizi, kdy jedna velká krize střídá druhou, no polízanicím zjevně není konec. Což by se dalo krásně poeticky popsat českým příslovím, že „čert vždycky s*** na větší hromadu“.
Pan I. Kytka by měl psát o těžkých realitach GB a prokuratorskych unicich z reality premiéra p. Starmera. To není již GB za Churchila ani z doby boje o Falklandy/Malviny/. Argentinský prezident Milie je přítel D. Trumpa a řekl, že je dostanou od GB a to není utopie. Vymění je za nejake koncese a zisky z těžby nafty v tomto selfu. Premiér GB p Starmer chce vyslat na Ukrajinu vojáky ne mírové jednotky a to je ten problem. V nadcházející návštěvě v USA to bude hodně složité s následným racím pochodem o Kanade, Belize, Falklandach a Australii. Kdysi to byla kolonie, nyní je to celná velmoc soupeřici s Cinou. Realita současnosti není moc příhodna, pro královské demokracie, které si drží cosi jako zbytkove kolonie v XXI. století.Kdysi se premiér GB Churchill spojil s diktatorem Stalinem a slabé zvitezil, nyní to je horší, bez naděje na úspěch.