Investor Brůna: Zlato těží z krize a paniky. Do hry o peníze ale emoce nepatří
KOMENTÁŘ. Teroristický útok Hamásu proti Izraeli, válka Ruska na Ukrajině nebo pandemie covidu mají v investičním světě něco společného. Podobné negativní a tragické události totiž vyvolávají zářivý růst ceny zlata a způsobují honbu lidí za nákupy drahých kovů. Právě to je však z investičního pohledu špatně.
Racionální investoři si nesmí nechat zastřít mysl ani potoky krve na frontě, ani panikou na sociálních sítích, ani náhlým růstem hodnoty jakékoli komodity. Naopak – kupovat by měli, když je cena dole a zájem je malý.
Zlato od začátku současné krvavé války v Izraeli stouplo o více než pět procent. Žlutý kov je obecně vnímán jako zajištění proti geopolitickým nepokojům. A stříbro je na tom podobně, vzrostlo také o téměř pět procent. Růst cen však rozumné investory nechá klidnými.
Mám celou řadu ukázek, jak do hry o peníze vstupují emoce a jak moc je to špatně. Když lidi mají strach, koupí cokoliv a za každou cenu. Roste poptávka, a obchodníci si tak můžou zvětšit marže.
Válka na Ukrajině a zlato blízko 2000 dolarů
Když začal válečný konflikt na Ukrajině, volala mi spousta lidí a ptali se, kde nakoupit nejlépe zlato. Cena zlata v březnu 2022 vzrostla ke dvěma tisícům dolarů za unci a lidi šíleli. Obchodníci si doháněli marže.
Několik lidí se mi podařilo přemluvit, aby byli racionální a nákup rozložili. Přesvědčil jsem je, aby částku, kterou hodlají investovat, rozdělili na tři díly, první třetinu ať zainvestují hned, druhou třetinu za měsíc a třetí třetinu do roka.
Fyzické zlato a fyzické stříbro by mělo patřit do portfolia investorů i střadatelů
Stříbro má tu výhodu, že jedna stříbrná mince se dá koupit pod 700 korun za kus. Zlato chce vyšší investici, unce zlata teď stojí řádově 45 tisíc korun.
Se stříbrem doporučuji investiční horizont více než sedm let, tedy takovou dobu minimálně stříbro po jeho koupi držet a nepřidávat. Kupec totiž zaplatí DPH, kterou mu nikdo při prodeji nevrátí. Zlato DPH nemá, ale stejně doporučuji horizont jeho investice nad pět let. A zbytečně neriskovat – obě komodity výrazně kolísají na ceně. Nedoporučuji mít více jak 15 % portfolia v těchto kovech, i když jim fandím.
Někteří tak udělali. Když se ale situace uklidnila a po měsíci šlo zlato koupit o deset procent levněji, už necítili naléhavost a zlato za nižší cenu už někteří nenakoupili.
Ještě lepší situace byla za půl roku, kdy cena zlata spadla z 2000 dolarů na téměř 1600 dolarů a díky silnější koruně a menším maržím obchodníků šlo zlato koupit o 25 % levněji. Na to neslyšel už nikdo, lidi necítili strach a naléhavost. A tehdy měli právě nakupovat.
Obecně lze říct, že akciím prospívá stabilita ekonomiky. Když ekonomiky rostou, daří se firmám a akciovým trhům. Drahým kovům naopak prospívá panika a strach. Cena je teď ovlivněna tím, co se děje v Izraeli. Lidi mají strach a snaží se investovat do toho, čemu věří, že je ochrání v časech zlých.
Počkejte, až cena klesne
Začátkem minulého týdne jsem kupoval stříbrnou uncovou minci u seriózního německého obchodníka za v přepočtu za 672 korun. Přikupuju pravidelně jednou za 14 dní a tato cena mi přišla zajímavá, tak jsem udělal trošku větší nákup. Během několika dní se ale hodnota utrhla z řetězu a teď už stejná mince stojí přes 750 Kč.
V pátek 13. října vzrostla cena stříbra na burze o více než čtyři procenta a stříbro uzavíralo na 22,74 dolarů za trojskou unci.
Cena zlata v ten den vzrostla o téměř 3,5 % na 1933 dolarů za trojskou unci. A cenu stříbrné mince kromě růstu ceny na burze ještě zvýšilo oslabení koruny. Ale ať počítám, jak počítám, cena fyzické mince vzrostla více, než kde se pohybovala cena kovu v dolarech a než bylo oslabení koruny.
Hned mě kontaktovalo několik mých známých, zda nemají přikoupit. Odpověděl jsem jim na to, že bylo lepší koupit začátkem týdne a ať se dají do pohody, že cena zase klesne.
Problémy amerických bank a zlatá panika
V březnu letošního roku začaly mít americké banky problémy a cena zlata vylétla z loňské říjnové hodnoty z ceny 1600 dolarů zase ke 2000 dolarům za unci. A opět – panika investorů, telefonáty, emaily, schůzky. Teď hned investoři potřebovali fyzické zlato. Nebyl velký důvod k panice, zlato opět pokleslo.
Podobná situace jako u zlata je i u stříbra. Zde byla největší panika v roce 2020 v dobách covidu, kdy švýcarské slévárny, kde pracují převážně Italové, byly zavřené a nevyráběly slitky. Tenkrát to bylo opravdové šílenství, že stříbro nebude, anebo bude, ale za desetinásobek.
Kdo byl připravený, dokázal toho využít, odprodal část stříbra a realizoval zisky, aby za rok dokoupil stejné množství stříbra za téměř poloviční cenu.
Nakupujte, když nemá nikdo zájem
A jak nakupovat? Postupně, když v dobách klidných nemá o zlato a stříbro nikdo zájem, koupit více. V dobách, kdy zlato a stříbro vyroste, pak třeba kus odprodat. Lepší ceny se dosáhne na sekundárním trhu, protože z paniky lidí vydělávají hlavně prodejci.
Cena zlata má tendenci mít opačný vztah k úrokovým sazbám. S růstem úrokových sazeb poptávka po zlatě klesá, protože alternativní investice, jako jsou dluhopisy, se stávají atraktivnějšími a přinášejí lepší výnosy.
Ceně zlata přeje panika na trzích. Cena zlata roste, když ceny na akciovém trhu klesají a naopak. Historicky bylo pozorováno, že když je akciový trh nejpesimističtější, zlato funguje velmi dobře. Ale neplatí to vždy a může tam být určité časové zpoždění.
Akcie těží z ekonomického růstu a stability, zatímco zlato těží z ekonomických potíží a krize. Pokud akciový trh klesne, strach je obvykle vysoký, což znamená, že investoři pravděpodobně vyhledávají bezpečný přístav ve zlatě.
Autor je český investor
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Realitní perly na dálniční sňůře na jih. Hluboká, Písek, Budějovice
Agáta Pilátová: Prezidentka ve vichru doby a nelichotivý obraz Slovenska
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
Ruské suroviny jsou obtizne nahraditelne, včetně zlata a diamantů. Vlády zemi EU jsou tlačený do embarga ruských surovin, ale desítky obchodníků cestují do postsovetskych zemi, kde se snaží uzavřít kontrakty, je to složité včetně cestování, méně výnosne, ale diktuje to válečná situace na Ukrajině a v Gaze. Je to podivna realita, která tady byla už v minulosti několikrát.