Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foto: Se souhlasem Gabriely Balažíkové
,

Investor Brůna: Zlato a stříbro jsou železná rezerva. Vybírejte ale pečlivě, u koho nakoupíte

Není všechno zlato a stříbro, co se třpytí. Někteří obchodníci totiž k hrncům a dekám ještě přihodili drahé kovy a podle toho to pak vypadá. Ovšem mít schovanou železnou rezervu ve zlatě či stříbře není vůbec marné. Je „vakcínou“ proti inflaci. Kilo zlata dáte snadno do kapsy. Není registrováno, nemá žádný „katastr“ vlastníků.

Zlato je osvobozeno od DPH a fyzické osoby ze zlata ani stříbra nedaní kapitálové zisky.

U stříbra je situace z hlediska DPH variabilnější. Investiční stříbrné cihly, slitky a některé mince podléhají základní sazbě daně 21 %.

Pro vybrané mince lze však dle harmonizované evropské legislativy aplikovat zvláštní režim dle §90 zákona o DPH. Je výhodnější kupovat stříbrné mince ve zvláštním režimu. U většiny obchodníků jsou levnější než slitky.

NEDOPORUČUJI: Šperky, akcie těžařů, fondy

Šperky: drahé

Šperky mají emoční hodnotu, ale kromě obsahu zlata nebo stříbra nesou vysoké náklady na umělecké zpracování.

Akcie těžařů: nejisté

Akcie těžařských firem na zlato nebo na stříbro mají mnohem větší výkyvy v cenách než samotný kov a nesou riziko, že těžařská společnost není řízena dobře.

Fondy: Více papírků, než mají v pokladnici

Další možnost je koupit si papírové zlato či stříbro od burzovně obchodovaných fondů (ETF-Exchange-traded fund). Prodají ale mnohem více „voucherů“, příslibů, než ve skutečnosti fyzicky drží. Papírové zlato a stříbro nejsou plně kryty skutečným kovem. Kdyby všichni klienti najednou chtěli, co je jim slíbeno, domeček se sesype.

Věřím mincím a slitkům

Já věřím investičním mincím nebo slitkům. Ale i zde je třeba vědět od koho a za kolik kupuji. Mince jsou nepatrně dražší, protože jejich ražba je náročnější než vyrobit slitek.

Slitky by měly být vyrobeny podle mezinárodně uznávané normy Good Delivery. Definuje požadavky na ryzost, hmotnost, rozměr, fyzický vzhled, značku a postup výroby.

Rafinérie žádající o zápis na seznam Good Delivery List musí splňovat řadu přísných podmínek, včetně například balení. Následně jsou hlídány v pravidelných intervalech.

Za nejoptimálnější považuji zlaté slitky o velikosti 1 oz (trojská unce – 31,103 g). Menší jsou už méně výhodné. Dobré jsou i slitky o velikosti 50 g nebo 100 g. Slitky 250 g a větší považuji za nešikovné – při budoucím zpětném prodeji jste nuceni prodat velké množství kovu.

Můj tip:

Stříbrné mince o velikosti 1 oz (trojská unce – 31,103 g) – kanadský Maple Leaf, Australský klokan nebo jihoafrický Krugerrand.

V Česku až dvakrát dražší

Totožné stříbrné mince v Rakousku nebo Německu jsou až o 15 % levnější oproti nejlevnějšímu českému obchodníkovi.

Cena investičních kovů podléhá změnám na světových komoditních burzách a ceně měnového páru CZK/USD.

Obchodník stanoví konečnou cenu až poté, co obdrží zálohu na účet. Kromě ceny na burze jsou v ceně slitku nebo mince rovněž obsaženy marže obchodníka, doprava do ČR, pojištění, případně provize obchodních zástupců.

K 21.8. 2021 se na burze obchodovala trojská unce zlata za zhruba 39 tisíc korun (1 780 USD) a stříbra za 500 korun (23 USD).

Mezi obchodníky s drahými kovy existují v Čechách velké rozdíly v prodejních cenách. V jeden den bylo možné koupit zlatý slitek o velikosti trojské unce za 42 231 korun u nejlevnějšího obchodníka a 45 423 korun u nejdražšího obchodníka.

U stříbra jsou rozdíly ještě větší. Kanadský Maple Leaf stál 771 korun u nejlevnějšího obchodníka a 1 216 korun u nejdražšího, jihoafrický Krugerrand 789 korun, respektive 1 173 korun. V Německu šlo stejnou minci v ten samý den pořídit za 650 korun.

V Čechách jsou na rozdíl od okolního světa populární stříbrné slitky o hmotnosti 1 kg. Levněji ovšem vyjdou stříbrné uncové investiční mince. Do kilogramu se jich vejde více než 32. Kilogram rozdělený na menší dílky se pak lépe prodává, pokud je to potřeba.

Kam s pokladem

Skladování fyzického zlata není finančně náročné. Mnoho českých bank i nebankovních společností nabízí pronájmy bezpečnostních schránek už v cenách do dvou tisíc korun ročně.

To znamená, že při uskladnění zlata v hodnotě jednoho milionu korun zaplatíte za uskladnění jen 0,2 % ročně. Oproti ročním poplatkům správcům investičních fondů ve výši obvykle více než 1,5 % se jedná o velmi příjemný poplatek.

Anebo si najít svou skrýš. Nabízejí se dokonce speciální kontejnery pro takové zlaté poklady, které si pak držitel zakope.

Výkupní ceny – Držet, to se vyplatí

Pokud budete chtít svou investici do drahých kovů přeměnit zpět na peníze, nejlepší je obrátit se na obchodníka, kde jste kov koupili.

Počítejte s tím, že výkupní ceny zlata jsou o více než deset procent pod nákupními cenami. U stříbra je to ještě výraznější – kilové slitky jsou na výkupu o 40 % pod nákupními cenami – kvůli DPH a maržím obchodníka.

Proto je výhodné kupovat stříbrné mince se zvýhodněným daňovým režimem. Ovšem, lepší je opět vyjet za hranice – v Německu je rozdíl mezi nákupem a výkupem méně než 20 procent, u nejdražších obchodníků v Čechách od vás stejnou minci vykoupí za polovinu prodejní ceny.

Kvůli velkým rozdílům mezi prodejními a výkupními cenami doporučuji držet zlato nejméně pět let a stříbro nejméně sedm let. I přesto však považuji zlato a stříbro za velmi dobrou příležitost. Inflace požírá peníze příliš rychle. Co si koupíme za pět, sedm let za dnešních tisíc korun, sto tisíc či milion…?

Obecně se doporučuje nemít více než 10 procent majetku v komoditách. V této době neuděláte chybu, když budete 20 procent majetku mít v kovech.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

10 komentářů

 1. pablo41 napsal:

  Ještě že jsou k mání na Úřadu vlády Šlachtou nalezené miliony, kupy diamantú a další věci v roce 2013. Dají se použít k dalšímu rozkvětu republiky.

 2. Václav napsal:

  Jsou asi 2-3 roky kdy se prodával zlatý slitek 100g za 86 tisíc Kč.To byla ideální doba k nákupu.Dneska ten samý za 135 tisíc.

 3. Václav napsal:

  Jestliže napíši,že před 2-3 lety stál 100g slitek 88 tisíc a dneska stojí 135tisíc,tak nechápu proč to mažete.

 4. Vlastimil Lucák napsal:

  Mám čerstvou pozitivní zkušenost s nákupem mincí v Německu. Rozdíl v ceně oproti našim obchodům je opravdu velký. Mince jsem si vyzvednul přímo v obchodě, je to z Prahy jednu a půl hodiny poklidné jízdy autem. Nejlevnější 1oz mince (Kangaroo) stojí nyní ve stříbře 26€, ve zlatě 1610€. Výkupní cena těchto mincí je nyní u stříbra 85% aktuální prodejní ceny, u zlata dokonce 96%. Zajímavý nákup jsou zlaté mince Sovereign. Váží necelou 1/4oz a v přepočtu vychází cena čistého zlata na 1614€ za oz. Zpětný výkup je za 92% aktuální ceny. Dostanete mince různého roku ražby, cca od 1/2 devatenáctého století po současnost, vybírat si nelze. Já je mám z různých roků 19 století. Jedna z nich má numismatickou hodnotu násobně vyšší, než byla kupní cena. Šťastná náhoda. Sovereign je mince známá ve většině světa, hlavně v zemích Commonwealthu, kde byla a někde dosud je ražena.

  • Nikola napsal:

   Mohu se zeptat, kde to bylo a jestli je možné u nich nejen mince, ale i slitky. Děkuji

 5. Kristopher napsal:

  Většina lidí v ČR si neuvědomuje že můžou objednávat stříbro z Estonska kde není DPH. Je několik Estonskych eshopu které se specializují na klientelu z EU. Cena je tak výrazně nižší než nakupovat v ČR, nebo jezdit do Rakouska / Německa. Akorát se musí platit trochu vyšší poštovné, takže se nevyplatí to kupovat po kusu.

 6. A. S. Pergill napsal:

  Problém vidím v tom, že stát může drahé kovy zabavit, jak to udělal sociálfašista Roosevelt ve 30. letech v USA.

  • Vladimír Brůna napsal:

   Pokud by se to stalo, což nepovažuju za pravděpodobné, tak to ceny drahých kovů vyžene nahoru. Lidé nebudou zlato a stříbro nikam nosit, drahé kovy mají tu výhodu, že investice do nich nemá registr.

   • A. S. Pergill napsal:

    Ano, ale jako v těch USA nebudete moci to zlato, co se vám před vládními exekutory podaří schovat, legálně prodat. A na hranici vás budou filcovat jako za socíku, abyste to nemohl prodat v zahraničí (pamatuji, a to jsme jeli jen do Jugoslávie). Tak se to ostatně dělalo i v těch USA.
    A to, jestli je nebo není registr kupujících drahé kovy, zjistíme, až se (např.) provalí, že v té prodejně měli kameru a SW na identifikaci podle obličejů, nebo něco podobného. A když si to necháte poslat, tak se zcela jistě bude vědět, kolik a čeho jste si koupil.

    Obávám se, že nejlepší ochrana úspor je silná koruna, jejíž podmínkou je odchod z EU.

    • Martin napsal:

     Mokrý hadr na hlavu a schovat se před CIA 🙂 že

Přidávání komentářů není povoleno