Pohled z východní tribuny na rozpadající se strahovský stadion. Foto: Stanislava Benešová / Právo / Profimedia

Investor Brůna: Zbořte Stadion Strahov. A postavte tam byty

Napsal/a Vladimír Brůna 12. června 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ.  Strahovský stadion v Praze nikomu neslouží, ale zabírá nádhernou plochu. Strahov by byl ideální lokalitou pro bydlení. Chce to ale nelpět na tom, že tam byl sto let stadion. Tentýž případ jsou studentské koleje. Jsou ohavné a pro studenty v rámci Prahy i poněkud z ruky. Celé je to ve skutečnosti brownfield.

Zásadním problémem je, že hlavnímu městu chybí odvaha k rázným rozhodnutím. Jak ovšem kdysi vznikla dnes slavná Pařížská ulice a její okolí? Zachoval se židovský hřbitov, ale okolí se prostě zbouralo. Bolelo to, ale pozvedlo Prahu tam, kam patří.

Sparta teď na Strahově plánuje vybudovat nový fotbalový stadion. Neměly by ale stadiony stát spíše u metra? Ani nově plánovaná tramvajová linka na Strahov nebude zvládat přepravit fanoušky na velké zápasy. I kdyby byl interval jen dvě minuty, tak tramvaje s kapacitou 250 cestujících zvládnout přepravit 7500 fanoušků za hodinu, což rozhodně stačit nebude. Letná má aspoň tu výhodu, že se tam dá dojít z metra na Hradčanské pěšky.

Má-li se město rozvíjet, nemůže prostě lpět na stereotypech.

Nemohoucí státní správa

Printscreen: Se souhlasem autora

I vysokoškolské koleje by měly být přirozeně v dosahu vysokých škol. Ne, že studenti musejí dojíždět přes celé město autobusy a tramvajemi do Dejvic a na Jižní Město.

Neznamená to, že bychom měli studenty vyhnat do podnájmů, ale vybudovat pěkný moderní campus v docházkové vzdálenosti školy a ulevit tak přeplněné MHD.

„Strahovský stadion a okol. Již nazrála síla ho zbořit? Dodnes ukázka nemohoucnosti správy veřejného majetku. Pojďme si přiznat, že stadion a jeho okolí se dávno přežily, splnily svou funkci a je čas sebrat odvahu a podívat se na tuto plochu znovu bez zábran,“ říká Jan Řežáb, majitel developerské skupiny JRD.

Shoduji se s ním, že je to jedno z nejkrásnějších míst v ČR. Už roky ovšem obsazené příšernými studentskými ubikacemi, buzerplacem a stadiony, které po desetiletí nenašly využití a pomalu se rozpadají.

Bydlení a sport pro tisíce lidí

Sebere naše generace odvahu k velkým činům? Na novém Strahově by mohlo žít klidně deset tisíc lidí. Jinde hledáme každý metr a zde se viditelně plýtvá pro parkoviště, rozpadající se areály a provizorní stavby. A nikdo nemá odvahu do toho dupnout, diví se tomu nejen developeři.

„Možná si dnes už neuvědomujeme, že stadion nebyl komunistický, ale prvorepublikový. Tahle dnešní hrůza byla původně postavena pro všesokolské slety. Malý národ potřeboval ukázat světu, zač je toho loket a Alois Dryák se toho chopil velkolepě a navrhl největší stadion na světě,“ shrnuje partner Natland Investment Group Karel Týc.

Po válce si stadion komunisti ideově přivlastnili, ostatně jako všechno, a vetnuli jej do paměti národa jako spartakiádní.

„Uchopit toto místo a udělat z něj součást hlavního města, se zachováním alespoň částečné sportovní funkce, to je opravdová výzva,“ dodal Týc. Ví o čem mluví, už na takových projektech pracoval. Kéž by na jeho slova došlo.


Autor je podnikatel a investor

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)