Investor Brůna: Z popelky princeznou. I Microsoft začínal jako startup
KOMENTÁŘ. Jednou z typově nejvýnosnějších investic jsou přímé vstupy do firem. Většinou oslovuju firmy, které nikdo nechce. Které dokonce ani nejsou na prodej nebo investora nehledají. Jsou to Popelky, o kterých ale musím být přesvědčený, že mají možnost se stát princeznami. A když jsou princezny připravené na sňatek, hledám pro ně kvalitního ženicha. Takového, který to s nimi myslí poctivě a který je bude v životě dál rozvíjet.
Z celkové palety tvoří veřejně neobchodovatelné společnosti 20 % mých investic. Z věcí, které jsou v oblasti firem a nemovitostí ve veřejné nabídce, teď ale téměř nic za to nestojí.
Nevadí nemotornost, když je ovšem dobrý produkt. Důležitá je vize, ale jen ta nestačí. Vybírám si takové firmy z neveřejné nabídky, které jsou něčím unikátní, mají zajímavé portfolio zákazníků a je zde možná expanze.
Většina startupů na chvílí možná zazáří, ale brzy pohasnou. V listopadu roku 2023 mě oslovil zakladatel českého startupu, který měl velké plány v umělé inteligenci. Cení si firmu na 400 milionů korun. Výhledově. Je to jejich cíl. Na první pohled se mi produkt zamlouval. Jenže…
Na otázku, kolik mají objednávek či dodaných jednotek produktu do světa, odpověděl velmi nejistě, ve velkém rozptylu. Tisíce lítaly sem tam. Detailní rozvaha neexistuje. Obecné povídání.
Sny na vodě a startupy-embrya
Kolik stojí měsíčně provoz firmy? Odpověď: čtyři miliony měsíčně. Z čeho je pokrýván? Odpověď: Z nových vkladů investorů. Nemyslím si, že jde o vyloženě podvodníky, ale nešel jsem do toho.
Existovat jen z vkladů dalších a dalších investorů, a jen doufat, že udělá díru do světa? Tohle není můj styl. Stojí na vodě. Přitom do této firmy už vložilo osmdesát investorů částku přes 100 milionů korun.
Historicky jedním z první startupů byl Microsoft, ale ten, když šel do ringu říct si lidem o peníze, měl už svaly. Dosahoval vysokých tržeb, a teprve až potom se nabídl investorům v roce 1986 vstupem na burzu. Dnešní startupy bývají embrya.
Podle mne mají smysl firmy s vlastním vývojem produkující hmotné věci s vysokou přidanou hodnotou, například ve strojírenství a automatizaci.
Klíčová je osobnost zakladatele
Investice do veřejně neobchodovatelných firem nejsou ale vhodné pro malé střadatele. Nestačí do firmy jen nalít peníze, ale je dobré se jí také věnovat.
Souvisí to totiž s tím, že některé společnosti se připravují na mezigenerační výměnu. Očekávají novou krev ve svém vedení. Například firmy v potravinářství. Bývají podinvestované, zastaralé, ale mívají mít dobrý produkt. Pokud se výrobce potravin spojí se zajímavou firmou v oblasti automatizace, vznikne zajímavá synergie.
V investicích do veřejně neobchodovatelných firem se dá udělat nejzajímavější výnos. Snažím se do těchto firem vstupovat v brzkém začátku. Více než aktuální výsledky mě zajímá osoba zakladatele, kvalita managementu, unikátnost produktu, zákaznická spokojenost a také kvalita a šíře zákazníků.
Firma se třeba může potácet a nebýt úplně ekonomicky stabilní, ale je potřeba vidět, že když se aplikuje finanční injekce, tak zabere. A místo popelky se objeví ona pomyslná princezna.
Autor je český investor
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Realitní perly na dálniční sňůře na jih. Hluboká, Písek, Budějovice
Agáta Pilátová: Prezidentka ve vichru doby a nelichotivý obraz Slovenska
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
Tedy, že bych opravil, on
zrovna Microsoft ukázal jak to v těch startupech chodí. Ten totiž svoje „svaly“ ukázal už v roce 1981. když uzavřel s IBM licenční smlouvu o dodávkách „svého“ MS DOSu jakožto operačního systému tehdy začínajících IBM PC.
Tedy svého – Microsoft ho totiž sám nevyvinul, ale odkoupil od třetí firmy, takže v tomto případě už vystupoval jakožto ten angel investor, který rozezná nadějný produkt, poměrně levně ho nakoupí a pak ho „buchne“ o něco dráž zase dál. :))))
I když i v tom uměl Gates dobře počítat a viděl budoucnost, že ten MS DOS neprodal nastojato ale „spokojil“ se s licenčními poplatky za každou prodanou kopii v každém prodaném osobním počítači té doby. I tak na tom bohatě vydělal