Investor Vladimír Brůna na Stezce Českem. Foto: archiv Vladimíra Brůny

Investor Brůna: Z Aše až do Děčína. Stezku Českem může jít i jet každý

Napsal/a Vladimír Brůna 21. srpna 2024
FacebookXPocketE-mail

REPORTÁŽ. „Stezku Českem může jít každý,“ říká mi Martin Úbl, milovník hor a treků. Martin s několika dalšími nadšenci stojí za nekomerčních projektem Stezka Českem. Sedíme v Pivoraru Ryžovna, objednávám si druhého Rapla. „Nemám tolik času,“ namítám. „Dá se to jít i na etapy,“ odpovídá Martin. „Dá se to jet na kole?“ ptám se. „Ano, dá. Chodí to rodiče s malými dětmi. Ujeli to i lidé na invalidním vozíku. Běžně chodí stezku i psi. Šli to lidé s koněm. Dokonce byl na stezce i pštros,“ nepřipouští Martin pochybnosti.

Po očku pozoruju stezkaře, kteří si sedají k vedlejšímu stolu a mají pořádnou a zaslouženou žízeň. Martin zkušeně komentuje: „Tahají toho moc, lepší je jít víc na lehko. Většinou už v Aši zjistí, že tolik věcí nepotřebují a přes Zásilkovnu posílají z Aše věci domů.

Nejzápadnější bod České republiky. Foto: archiv Vladimíra Brůny

Jsem rozhodnutý. Vydám se na Stezku Českem na kole. Na etapy. Aspoň poznám Česko z jiné perspektivy. A moc se těším na přejezd Krušných hor, kterým se začíná. Aspoň prozkoumám, jak může být Stezka Českem prospěšná pro mé podnikatelské aktivity v Krušných horách.

Z nejzápadnějšího bodu Česka do Perninku

Ve vlaku z Chebu si nelze nevšimnout změny složení obyvatel. „Většina mladých a schopných utekla do Německa. Nebo do Prahy,“  jak mě informuje Jan Kurhajec. Spím v bavorském Rehau, které je známé výrobou plastových oken. I na této straně hranice je cítit nouze, místní obyvatelé nejsou typičtí Němci.

Také zde jsou herny a podobná zařízení pro kratochvíle lidí, kteří se většinou neživí prací. A blonďatých Němců je zde pomálu, zato náměstí v Rehau po setmění ožívá národnostmi, které rády vaří a jedí po setmění. Projdu, pozdravím, všichni se chovají slušně, žádný problém.

Příjezd k Nejzápadnějšímu bodu České republiky – německá strana hranice. Foto: archiv Vladimíra Brůny

Z Rehau je to kousek na nejzápadnější bod Česka. Odtud musím kolo tlačit, úsek je pro pěší a stezka pro cyklisty začíná až dál. Příroda nádherná, železná opona zde posloužila k uchování krásy. Dojíždím do Aše. Když sjíždím do města, tak mě překvapuje upravený park s designovými lavičkami a fontánou. Cítím zde evropské peníze. Zřejmě šikovný starosta. Je vidět, že se snaží. Všude venku posedávají hlavně důchodci. Na pořádek zde dohlíží asistent prevence kriminality, který se téměř s každým přátelsky zdraví.

Vítězslav Kokoř, starosta města Aš, mi vysvětluje situaci v pohraničí: „Když budete mít dva domy a dvě hospodářství vedle sebe a každé ráno se obyvatelé jednoho domu vydají pracovat na sousedovo hospodářství, jak to zanedlouho bude vypadat v domě, kde lidé pouze přespávají?“

Cyklostezka přes zaniknou obec Újezd. Foto: archiv Vladimíra Brůny

V Aši jsem nenašel kavárnu. Byl jsem vděčný za cukrárnu kombinovanou s bufetem. Rozsekaly mě ceny v této pekárně. Kobliha za 9,90 Kč nebo bavorský vdolek za 13,90 Kč. To určitě nepřinese majiteli prosperitu a divím se, že ještě nezkrachoval. Při pohledu na kávovar jsem si radši koupil litrovku chlazené Coca Coly a rychle odjel.

Dobře jsem se najedl v upraveném městě Skalná, kde začínal s fotbalem Pavel Nedvěd. Je zde také krásný zámek a městečko je na rozdíl od jiných obcí hezky upravené. V restauraci baští hlavně němečtí sousedé a kromě smaženého je v kurzu zvěřina. Franfurtská polévka, holandský řízek a ionťák Radegast – celková útrata 169 Kč mě zaskočila a při placení jsem se ptal, zda nezapomněli naúčtovat pivo.

Luby, Plesná nebo Kraslice jsou velmi smutné. Smutné je i zjištění, že zde nejde nikde utratit peníze, protože není za co. Ze Stříbrné do Horní Blatné – zde celých 30 kilometrů nebylo jediné místo, kde by se šlo občerstvit. Ač je sezóna, vše zavřené. Po 105 kilometrech dojíždím do Perninku a těším se na opékání buřtů se Štěpánem Javůrkem a Milošem Dvořákem z Ryžovny a jeho pivo Rapl.

Památník bývalého kostela sv. Václava na Ryžovně. Foto: archiv Vladimíra Brůny

Z Perninku do Nové Vsi v Horách

Druhý den mě čeká velké převýšení. Proto se stavuju u Vaška Zápotočného na Maringotce a kromě jeho úžasných lívanců si dávám i ledovou kávu, kalorie se budou hodit. Pro Vaška jsou stezkaři vítaným přilepšením. Chodí totiž i v průběhu týdne a nejen o víkendu. „Po vysílání dokumentu s Vladykou o Stezce Českem se počet stezkařů ztrojnásobil,“ odhaduje Vašek Zápotočný.

Bistro Zelňačka na Měděnci. Foto: archiv Vladimíra Brůny

Po chvilce míjím Ryžovnu, v hlavě vzpomínka na večerní buřty a Rapla s majitelem Ryžovny Milošem Dvořákem. Zastavuju až na Božím Daru v mé oblíbené kavárně vedle infocentra. Kromě chlebíčku a skvělého domácího koláče si dávám ještě espresso, tuším, že další už cestou nebude.

„Dneska už jsem rozdala osm razítek stezkařům“, hlásí mi milá obsluha okolo půl jedenácté. Myslím, že stezkaři jsou pro místní živnostníky dobrá cílová skupina. Kdo může vzít baťoh a vyrazit na dlouho na vandr, tak nebude žádný chudák.

Karlův pramen. Foto: archiv Vladimíra Brůny

Boží Dar je jediné místo, které je v Krušných horách více exponované. Ale také jediné, kde je více lepších restaurací. Nikdy nevím, zda dát přednost Červenému vlku nebo restauraci Hranice. Vyšlapu na Klínovec, sjíždím do Loučné pod Klínovcem a je mi z tohoto místa duchů smutno. Překvapivě snadno vyšlapu na Měděnec, kde mě v Bistru Zelňačka zachrání kulajda a Měděnecký bramborák typu Katův šleh. Sympatické je, že v bistru pomáhá manželskému páru jejich syn. Práce šlechtí a Krušné hory by si zasloužily více šlechticů.

Pokračuju přes vodní nádrž Přísečnice do Lesné. Ta je nádherná, vede panenskou přírodou. Krušné hory jsou neobjevené a zatím bez lidí. Všichni se soustředí hlavně na Boží Dar a nepoznají další úžasná místa. Pravdou je, že druhý den jsem padesát kilometrů nenarazil na místo, kde by šlo doplnit kalorie. Overturismus zde opravdu nehrozí.

Z Nové Vsi v Horách do Děčína

Autobusové zastávka Blatno-Zákoutí. Foto: archiv Vladimíra Brůny

Třetí den jízdy na kole přes Krušné hory mě zavedl z Nové Vsi v Horách do Děčína. Líbily se mi Fláje, Bouřňák, rozhledna Komáří vížka. Fascinovaly mě krásné dechberoucí výhledy na České středohoří. V Děčíně na nádraží si dávám zasloužené pivo a úžasnou sekanou v housce, za kterou by se nemuseli stydět ani v Karlíně. Bohužel, toto okénko na nádraží Hejlík ve svém průvodci nezmínil, ale obsluze to nevadí, i tak mají dobrý kšeft.

Poznatek? Téměř všude, kde stojí nějaké domy, tak to za moc nestojí. Tam, kde domy stály a už nestojí, je nádherně. Lidé, kteří Krušným horám vdechli život, už se nikdy nevrátí. Doufejme, že nepřijdou lidé, kteří zničí to krásné.

Ruina statku v obci Krásný Les. Foto: archiv Vladimíra Brůny

Z Krušných hor bylo odsunuto více než 1,5 milionu lidí. Bylo by fajn, kdyby se sem stěhovali noví a slušní lidé. Za komunismu se sem stěhovali lidé spíše za trest a je to na tomto kraji znát, ostatně jako ve většině míst v Sudetech.

Za tři dny jsem ujel na kole 292 km a vystoupal přes 4500 výškových metrů. Už to znovu na kole nepojedu v kuse, fyzicky to bylo náročné. Ale na několik míst se znovu rád vrátím a budu zde delší čas. Přemýšlet o tom, co bylo a co bude.


Autor je podnikatel a investor

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)