Investor Brůna: Většina Čechů utrácí zodpovědně a šetří. Je čas na selský rozum
KOMENTÁŘ. Neustále čtu od nejrůznějších finančně-poradenských skupin, jak jsou Češi příliš konzervativní, špatně hospodaří se svými penězi, že by mohli být bohatší, málo investují, finanční gramotnost je u nás taková a maková. Podle „expertů“ by si domácnosti měly například více nakupovat firemní dluhopisy, dávat je do penzijních fondů.
Tak za prvé: podle odhadů ekonomů bank je zhruba pětina populace vůbec ráda, že vyjde s příjmy měsíc od měsíce a třetina má rezervu sotva na měsíc.
A za druhé: podle mě to většina střadatelů cítí dobře. Selské počty mají navrch nad těmi vyumělkovanými, které bývají našlehány tak, aby vycházely jen pro někoho.
Však také jeden z nedávných průzkumů ukázal, jak moc Čechů se už spálilo právě v dluhopisech nebo kryptoměnách.
Radši potok než aquapark
Někteří mudrují nad tím, že ekonomice se moc nedaří, protože lidé málo utrácejí. Například hoteliéři a provozovatelé kempů pochopitelně pláčou. Jeden z provozovatelů hotelu na Lipně si mi postěžoval, že hostů jezdí méně než loni, pobyty jsou kratší, tržby v restauraci menší. Lidé šetří na jídle, na atrakcích.
Restaurace podražily oproti loňsku zhruba o dvacet procent. Vše je dražší – mzdy, energie, suroviny…
Provozovatelé kempů hlásí, že lidi přijeli, ale šetří. Radši si dají jenom polévku nebo si uvaří sami. Upřímně, kdo by chtěl dát za guláš do plastového talíře 250 Kč a k tomu pivo do kelímku za padesát. Za cenu jedné porce si lidi uvaří oběd pro čtyřčlennou rodinu.
Další příklad: Aquapark Moravia v Pasohlávkách – vstupné pro dospělého 999 Kč, dítě nad šest let 599 Kč. Čtyřčlenná rodina dá jen za vstup přes tři tisíce korun, když si koupí jídlo a pití, vyleze to na pět tisíc. To se jdeme vykoupat raději do potoka nebo do lomu.
Místo horké lásky bída za stovku
Když na to nemám, nikam nejedu. A pokud ano, tak si vybírám. A ruku na srdce: je možná lepší jet jinam než do českého kempu. Když zákazník platí, chce za to službu a ne smažák z mrazáku za tři stovky.
Například v Hotelu Hrazany nedaleko Slap jsem byl svědkem toho, jak otec rodiny objednal „horkou lásku“, maliny se zmrzlinou, a pak nakvašeně ukazoval servírce fotky z loňského posezení. Šlehačky proti loňsku ubylo o polovic, navíc byla, jak potvrdila servírka, ze spreje. Bída za stovku. Řada zákazníků by zaplatila klidně více, ale chtěla by si užít více muziky.
„Já jsem jim to v kuchyni říkala, že aspoň té šlehačky by tam mohli dát víc, moc se omlouvám, je to trapný,“ souhlasila s ním servírka. Nevychází ekonomika, nejsou hosté, není kuchař? Lepší zavřít než plácat nedopečené polotovary.
Dobrá zpráva: hypotéky jsou spláceny
Šetřit donutila Čechy i Česká národní banka (ČNB), tím, že zdražila úvěry. „Příliš jsme se namlsali, přejedli, prostě rozšoupli. V období deseti let před covidem byly úrokové sazby příliš nízké, dlouhou dobu nulové. Koruna byla po několik let uměle oslabována. Vše roztáčelo inflaci. Rozjížděla se filozofie půjčte si, půjčte si, půjčte si, kupte si, kupte si, kupte si“, uvedl nedávno guvernér ČNB Aleš Michl.
Pozitivní je, že hypotéky jsou stále spláceny dobře, a těch, kde se to nedaří, není vzhledem k celkovému objemu mnoho.
Meziročně se dluhy domácností zvýšily o necelá tři procenta na 3,2 bilionu korun. Když však uvážíme, že inflace byla po většinu roku přes 10 %, tak se sice nominálně dluhy o něco zvýšily, ale reálně se snížily. Objem nesplácených dlouhodobých dluhů se meziročně snížil o 3,7 % na 5,1 miliardy korun.
Vysokou inflaci lze zastavit jen úsporami na úkor spotřeby. Bez peněz zkrátka do hospody nelez. Spotřeba vyhnaná dluhem je toxická. „Chci, aby lidé spořili, aby se kumuloval kapitál na investice,“ dodal Michl.
Češi zkrátka spoří, a podle mě je to dobře. Selský rozum, ne to, co radí společnosti à la „global investment“. To jsou rady, které se hodí do krámu jim: strčte peníze, a třeba si na to i půjčte, do našich pozlacených papírků.
Autor je český investor.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Lakotové vždy prodělají. Šmejdi si na ně umějí počkat
Petr Fischer: Slovo roku a úpadek duševní činnosti lidského pokolení
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
5 komentářů
Stručné a přehledné ,souhlasím s autorem.
Dobrý den, konečně normální a pravdivý článek, je potřeba šetřit ale úplně na všem. Hlavně je to v hlavě. Uvědomit si, že za peníze si leda koupíte věci nebo služby, které nezvládáte udělat sami. Spousta věcí k životu nepotřebujete a je to jen dílem chronických opakujících se reklamách, které lžou i o svých vlastnostech. Já začal investovat jen do zdraví a rodiny, víc není potřeba.Tak se my ulevilo a ušetřil rozpočet o 15 000 Kč měsíčně.Jsem spokojený a hlavně štastný.
Tedy, dalo by se souhlasit s obsahem , ale ne už závěrem. Ono totiž tu vysokou inflaci nelze zastavit jen úsporami na úkor spotřeby. Protože to dělali a dělají občané od začátku, a příliš to nefunguje. Ono totiž lze tu spotřebu tlumit jen částečně. Jak i uvedeno, možná že si na dovče nedají jídlo v hospodě, ale dovezou si s sebou. Nebo si potřebné zboží koupí ve slevě, tedy pokud zrovna ve slevě je což nemusí.
Jenže jinak, jak snad i pan Brůna pochopí, většina těch výdajů občanů a jejich rodin už snižovat nejde. Musí někde bydlet (a platit nájmy a energie), musí něco jíst, musí se nějak ošatit, musí děti posílat do školy (už třeba jen ty požadované pomůcky teď v září je darda), musí jezdit do práce, musí si i připlácet na léky, musí.. ještě pár výdajů by se našlo.. Už na tom většina rodin končí. To že si nepůjčují ještě víc, jak pan Brůna píše, je jistě chvályhodný fakt, který by ale potřeboval zanalyzovat – třeba co se do toho vlastně počítá a co ne.
Ono by to možná chtělo udělat nějakou kvalitní reportáž, zda velkým (nadnárodním) prodejcům tak mnoho vadí, když někde lokálně určitého zboží prodávají kvůli vysoké ceně méně. Když ho přece můžou zase naložit na kamiony a převést jinam do jiného státu , kde ho třeba prodaj líp. Sice třeba pohledem na výprodeje těch šmuků v Lídlu by soudný člověk řekl že my jsme ta konečná stanice somráků Evropy, ale kdoví, třeba to je někde ještě hůř..
Btw , ono je třeba si uvědomit tu zásadní věc, většina zlevňování hlavně potravin nemá nic společného s nějakou dobrou vůlí něco zlevnit. Ta je dána hygienickými předpisy,..když ty potraviny nestačí rychle vyprodat do pár týdnů, museli by je v obchodě nikoliv vyhodit, ale dokonce sami ekonomicky nákladně zlikvidovat.
Takže, když už, šetřit by měl hlavně a ve velkém, ve stamiliardách stát. Který toho nasliboval hodně, ale skutek utek. Když to vezmeme postupně .
1. Nemůže jen tak – propustit úředníky, protože ti zpracovávají konkrétní agendy‘.
2. Nemohou jen tak zrušit agendy, protože ty jsou vedeny podle konkrétních právních předpisů a vyhlášek.
3. Nemůžou ani „jen tak “ zrušit ty české právní předpisy a vyhlášky, protože většina z nich byla uzákoněna na základě zase ještě vyšší legislativy EU..
4. Ovšem, tu představu, že by si nějaký náš vládní politik vyreklamoval v Bruseli vyjímky pro – odhadem stovky evropských předpisů, se mi zdá tak groteskní, že už se ani smát nemůžu.. Výpravčí Fiála to určitě není , Babiš to pro tu připomínku taky nebyl..Našel by se snad takový český „tvrďak politik“, který by ale získal silnou politickou podporu aby se stal buď premiérem, nebo jakýmsi tahounem vlády (jak byl třeba Kalousek za Nečase?)
Je to ovšem skvělý argument pro odchod z EU nebo aktivity, směřující k jejímu rozbití.
Problém nefungování šetrnosti vůči inflaci je ten, že inflace je uměle zvyšována jednak majiteli zahraničních obchodních řetězců (ze západních zemí EU), jednak naší vládou (šachování s cenami energií apod.).