Investor Brůna: Strach do investic nepatří, opatrnost ano. Více než kdy v minulosti
Strach do investic nepatří, i když válka v Evropě zbourala mnohé ekonomické „bezpečné přístavy“. Panika zachvacuje i jinak chladné hlavy. Například nedávno velcí prodávající hliníku na burze v Londýně ho zase obratem chtěli zpátky, až burza musela dočasně zavřít. Panika z inflace je patrná i u individuálních investorů.
Po začátku ruské invaze na Ukrajinu stouplo zlato na historická maxima v korunách. Hodně lidi se mě ptalo, jak a kde zlato koupit, někteří chtěli investovat i větší část svých peněžních úspor. Rozmlouval jsem jim investovat najednou vysokou částku a řekl jim, ze lepší je nákupy rozložit v čase. Přikupovat postupně. Nedali si říci.
Když ale po čtrnácti dnech byla cena o patnáct procent nižší než v době raketového růstu, přemýšleli už, jak z kontraktu vycouvat, či ho usmlouvat za onu nižší cenu. Najednou necítili naléhavost a byli smutní, že zlato budou mít „dražší“. Takhle se ale zlato nekupuje. U zlata je důležité, že ho rodina má, a nějaké výkyvy v ceně by střadatele rozhodit neměly. Zlato je proto, aby se drželo, ne se s ním spekulovalo jako s hliníkem nebo obilovinami na burze.
Buďte ale opatrní, kde zlato koupíte. Mezi obchodníky existují značné rozdíly v cenách. Někteří dokonce zamlčují informace o výkupních cenách nebo je mají značně nevýhodné.
Když přijde řeč na stříbro, tak jednoznačně doporučuji mince, vyjdou výhodněji než slitky.
„Brácho, ty sliby si nech“
Kdo má pěkný pozemek, ať ho drží. Anebo pokud se finančně trápí s velkou mírou finančních závazků a drahotou, či na pozemku váznou právní vady nebo spory vyplývající z podílového spoluvlastnictví, může dobře prodat. Osvobodit se od letitých křivd a sporů. Protože do těžších časů je dobré mít volné ruce a čistý stůl. Z prodeje si pak může pořídit něco opravdu čistě svého, bez problémů, ať už je to jiný pozemek, byt či třeba zlatá rezerva.
Každopádně se vyplatí držet stranou od různých tzv. investičních zprostředkovatelů. Pískají písničku, která jim notuje do vysokých provizí z každého klienta. A do provizí z provizí v daném řetězci. V panice se jim dobře rejdí, protože touhu rychle někam strčit úspory ještě více povzbuzují.
Nehrál bych ani letadlo typu „když seženeš dalšího, máš z toho každý měsíc peníze bez práce, brácho.“ Jak někdo někomu slibuje výnosy a provize bez práce, smrdí to. Zkrátka nevěřit pohádkám o snadných výnosech, protože když se dovypráví, je pak po nich chmurné spaní.
Teď je důležité udržet hodnotu úspor při co nejnižším riziku. Netoužit po co nejvyšším výnosu, ale radovat se i z výsledku „méně, ale jistě“. Pokrývá výnos inflaci? Perfektní.
Radši odmítnu deset nabídek na obchod z deseti a počkám si nebo vyhledám jedenáctou. Je fajn držet nějaké peníze na výhodnou koupi.
Odér devadesátek
Uprchlická vlna nám sice do Česka přinese nové lidi, což potřebujeme, ale také očekávám, že se v některých ohledech znovu objeví odér 90. let. Ať už z titulu toho, že zoufalí lidé dělají zoufalé věci, nebo proto, že k Východu obecně tak nějak některé metody devadesátek prostě patří. Tím spíše by se člověk neměl dávat do holportu jen tak s někým, koho nezná, kdo slibuje „velký prachy a úžasný projekt“. Protože pak se může střelit nebo být střelen do kolena. Obrazně i fakticky.
Právě proto je třeba nabídky k investování ověřovat nejen tím, že si osobu a subjekt zájemce projede Googlem, ale hlavně časem. Delším jednáním. Nechat věci uzrát.
Pokud ten, kdo nabízí, moc tlačí na pilu, tvrdí, že tato jedinečná příležitost je „jen pro vás“, ale zítra uteče, protože „za vámi stojí další desítky zájemců“, končím spojení. Lidé s nefér úmysly se často prořeknou při opakovaných jednáních sami.
Chcete vyplatit dříve? Není problém
Je dobré si ověřovat kapitálovou stabilitu fondů a investičních firem, kam investor/střadatel vložil své peníze. Tzv. run, čili běh vyděšených klientů nemusí být jen na banku.
Fond, kam dáváte peníze, by neměl být příliš zatížený úvěry a měl by mít pořád dost peněz, případně majetkového krytí s poměrně rychlou likviditou na to, aby vyplatil klienty, kteří případně požádají o dřívější výplatu peněz.
Pokud je fond dobře postavený, tak i kdyby část klientů podlehla panice, a chtěli vybrat, tak naopak klienti, kteří vytrvají, na tom jenom vydělají. Nicméně férový fond předčasný výběr vkladu, byť s nějakým snížením výnosu, umožní.
Často se skloňují dluhopisy, firemní a státní. Podle mne ve skutečnosti reálnou inflaci nepřekonají a je otázka, zda na konci půjdou u řady titulů vůbec splatit.
Brůnovo desatero
– Emoce do investic nepatří
– Investujte jen vlastní peníze, které můžete postrádat
– Neinvestujte v tlaku
– Investujte pravidelně, a průměrujte tak cenu
– Dodržujte investiční horizont
– Rozkládejte investice na více hromádek
– Prověřte si svého finančního poradce a výši jeho provize
– Rozumějte tomu, do čeho investujete
– Nemyslete si, že jste chytřejší než trh
– Investování slouží k udržení a rozmnožení majetku, ne k rychlému zbohatnutí
Autor je český investor.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Kam na hory bez davového šílenství?
Investor Brůna: Prachy jsou krásná věc. Ale štěstí si nekoupíš
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
Jistě dobře míněný článek, bohužel v dnešní době je zvažování a čekání na vhodnou investici jen mrháním času ainflace zatím žere úspory nevídaným tempem. Uváděných 14 procent je jen zbožné přání reál je bohužel cca 30 a bude hůř. Pomalu začíná docházet žboží,e-shopy zdražují z hodiny na hodinu,stavební materiály nejsou. Dodavatelé a obchodníci se nesnaží vydělat, ale doslova oškubat koho jde ( ne všichni ale většina) ceny energie letí vzhůru výrobci mnohdy nemají z čeho dělat a za rohem je válka. Vláda spokojeně spí a obyčejný člověk se stoho tak leda po…
Vláda nespí ale vysílá jasné signály.