Arménie. Foto: Vladimír Brůna

Investor Brůna: Rusové drží Arménii v šachu. Země ale stojí za návštěvu

Napsal/a Vladimír Brůna 11. září 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Národním sportem číslo jedna v Arménii je dívání se na fotbal. Dále je populární zápas a vzpírání a také šachy, které jsou povinným předmětem ve škole.

Arménie leží v geopoliticky neklidné oblasti. Aby Arménci mohli dříve čelit silným soupeřům, museli hrát takticky. Po prohrané válce s Ázerbájdžánem a ztrátě Náhorního Karabachu si však přejí klid a mír. Každá arménská rodina přišla o někoho ve válce v devadesátých letech minulého století nebo v dvacátých letech tohoto století.

Foto: Vladimír Brůna

V Arménii je bezpečno

Kvůli válce o Náhorní Karabach má mnoho Evropanů obavy do tohoto regionu jezdit. Díky tomu není Arménie turisticky profláknutá. Jezdí sem cestovatelé, kteří toho hodně viděli a hledají něco neobvyklého.

Pro turisty je Arménie velmi bezpečná. Největší nebezpečí číhá na silnicích, kde můžete srazit krávu nebo ovci. Právě  začátkem září ženou arménští pastevci na íránské hranice ovce, aby je prodali.

Abychom zemi poznali opravdu důkladně, našli jsme si s kamarády na deset dní místního průvodce, který se jmenuje Nour Kharboutli. To se ukázalo jako skvělá investice do poznání země.

Arménie je čistá

Hlavní město Jerevan mě překvapilo svou čistotou. Malé děti se učí uklízet už ve školce. Rovněž už ve školce se učí arménsky, anglicky a rusky.

Druhý důvod, proč je zde čisto, je fakt, že stát platí důchodce, kteří chodí uklízet. Důchodci uklízí ulice od čtyř do sedmi ráno, aby je nikdo neviděl a neměli z toho ostudu. Výdělek mají navíc k důchodu. Důchody jsou zde velmi malé – okolo 60 eur měsíčně.

Foto: Vladimír Brůna

Arménské platy nejsou nic moc, zhruba 800 až 1000 eur v Jerevanu, ale mimo Jerevan méně. Celkově má Arménie 2,8 milionu obyvatel. Z toho v Jerevanu žije téměř 1,5 milionu lidí. Mezi hlavním městem a venkovem jsou zde ještě větší rozdíly než u nás.

V cizině žije téměř devět milionů Arménců, kteří posílají peníze domů, odhadem 80 % rodin má někoho v cizině.

Nemovitosti prudce zdražily

Po začátku války na Ukrajině přišlo během dvou měsíců do Jerevanu 300 tisíc Rusů. Ruská komunita zde i nadále roste. Jde o mladé vzdělané Rusy, kteří pracují hlavně v IT pro firmy sídlící v USA nebo ve Velké Británii. Často se vyhýbají vojně.

To vyvolalo tlak na tak už přehřátý trh nemovitostí. Byty v Jerevanu rádi kupují Arménci žijící v cizině. Příliv Rusů s nadprůměrnými výdělky zatlačil na nájmy, a to pak vyhnalo nahoru ceny bytů.

Proto zde během čtyř let vzrostly nájmy a následně ceny nemovitostí více než pětinásobně.

Pro běžného Arména je zde nemožné koupit byt. Byt v centru Jerevanu stojí 3,5 tisíce až 5 tisíc dolarů za m², čímž už se ceny blíží Praze.

Foto: Vladimír Brůna

Proto žijí rodiny v malých bytech, několik generací pospolu. Aby jim doma nebylo těsno, tráví lidé v Jerevanu hodně času v restauracích a kavárnách, kterých je tady spousty. Porodnost prudce klesla na méně než dvě děti na rodinu. Je totiž příliš nákladné mít děti.

Arménci jsou pohostinní

Arménská kuchyně je vynikající, stejně tak arménské víno. Arménci rádi jedí a velmi rádi hostí přátele i cizince.

Pro Arménce je to otázka hrdosti a pro některé i prestiže. Není neobvyklé, že si zde lidé půjčují na svatební hostinu nebo na hostiny během svátků.

Obchůdky s potravinami v malých městech běžně prodávají na dluh. Místní to platí jednou měsíčně, když dostanou peníze od příbuzných žijících v cizině. Tím ale začínají malé obchody krachovat, je to pro ně finančně náročné. Více se i na malých městech prosazují supermarkety. Ty jsou zde úžasné, kvalita potravin i výběr je mnohem větší než u nás.

V Česku se máme dobře

Ve spoustě aspektů mi Arménie připomíná Česko. Naštěstí nemusíme čelit tolika problémům jako Arménci.

V roce 2018 byla nezaměstnanost 30 %. Teď přesahuje 15 %, ale statistika není přesná. Spousta Arménců pracovala v Rusku, většinou muži na stavbách nebo jako řidiči kamionů. Po začátku války na Ukrajině a s oslabením rublu se to už tolik nevyplatí a Arménci se vrací domů.

Foto: Vladimír Brůna

Současná arménská vláda je prozápadní a celkem se jí daří boj s korupcí. Nejbohatší člověk žijící v Arménii má ale s Ruskem vřelé vztahy.

Předchozí vláda byla silně proruská a prodala Rusům přesluhující jadernou elektrárnu, která vyrábí téměř polovinu elektrické energie. Navíc prodala Rusům i distribuční síť.

Závislost na Rusku

Přestože má Arménie 320 slunečných dnů v roce, spousty vody v horách a u jezera Sevan hodně fouká, Rusové nenechají žádný takový zdroj připojit k síti a drží tak Arménce v šachu. V kombinaci s ruskými jednotkami, které přišly Arménce „chránit“, je to dost beznadějná vyhlídka.

Přesto jsou Arménci nesmírně milí a tato země stojí za návštěvu dřív, než se sem nahrnou turisti.


Autor je podnikatel a investor

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)