Investor Brůna: Zakleknout jménem zákona – prodala přes bazar 31 svetrů a sto plyšáků
KOMENTÁŘ. Platit daně je normální. Zaklekávat ale ne. Šmírovat, kdo co prodává přes internetové bazary, a pak dát kvůli tomu někomu flastr pro daňový únik mi přijde ubohé. Všeho moc škodí, platí to i pro nulovou toleranci.
Hlásit prodeje malých uživatelů na digitálních platformách je stejný nesmysl jako EET, která zničila spoustu malých vesnických hospůdek i krámků.
Stát by měl nad malými obchodníčky trochu přivřít oči. Vrátí se mu to ve spotřební dani a na výběru DPH. Vždyť když lidem něco trochu zůstane z toho, že si přilepší, utratí to stejně za zboží a služby, které jsou daněny. Neodvedou si tento „hříšný zisk“ z pár svetrů do zahraničí jako dividendy; nenajmou si zkušené rádce na optimalizace daní.
Kupříkladu moje sousedka háčkuje zvířátka a prodává je na známém webu fler.cz. Je to její jediná pracovní činnost k důchodu. Cítí se u toho užitečně, baví ji to a prodá kolem deseti hraček měsíčně v ceně 100–200 Kč za kus. Pokud kvůli tomu bude dávat daňové přiznání, tak to je opravdu pro smích.
Stát by měl hlavně vytvářet stabilní pravidla hry, která se nemění dříve, než se změnila (novelizace novel), mít jednoduchý daňový systém a hlídat si hlavně velké ryby. Nehonit sběračky klestí v panském lese.
Zaostřeno na bazary
Když může firma danit, ukazuje, že se jí daří a že má k naší zemi vazbu. Ale honit babičky, ženy na mateřské nebo drobné překupníčky k dodanění některých příjmů státní kasu stejně nezachrání.
Stát by měl hlavně vytvářet stabilní pravidla hry, která se nemění dříve, než se změnila (novelizace novel), mít jednoduchý daňový systém a hlídat si hlavně velké ryby. Nehonit sběračky klestí v panském lese.
Dneska bude berňák nahánět ženu kvůli tomu, že prodala za rok 31 svetrů a sto plyšáků, a co zítra? To, že finančák jde čas od času po internetových tržištích, psaly třeba Právo a Novinky.cz už před dvanácti lety pod titulkem „Finanční úřady jdou po maminkách, které si vydělávají na internetu“.
„Daňové kontroly se už dotkly některých prodávajících na aukčních serverech Aukro.cz a Fler.cz,“ referovalo tehdy Právo.
„Přišlo doporučení z Evropské komise, abychom se soustředili tímto směrem. Někteří lidé začali na těchto serverech skrytě obchodovat. Nakupují ve velkém a přes aukce či bazary prodávají. To je již podnikání, které podléhá zdanění,“ řekl listu tehdejší šéf Finanční správy.
Celý kšeft je přitom založen jen na tom, že zboží v Česku bylo a pořád bývá až o polovinu dražší než v západních částech tzv. jednotného unijního trhu. Jak to, proč Češi pořád mají platit více, nejen v potravinách? Je logické, že lidé chtějí třeba oblečení koupit levněji.
Zatímco v roce 2010 bylo danění prodejů přes tržiště spíš takové bububu, teď přituhuje. Stát má na to více nástrojů, více šmíráckých algoritmů.
„Všichni, kdo nabízejí podnájem bytu nebo ve větší míře prodávají zboží přes online bazary a internetové platformy, by se měli mít na pozoru. Od 1.1.2023 by totiž mohli být pod drobnohledem všech finančních správ v Evropské unii,“ napsaly letos v říjnu Lidové noviny.
Nová ohlašovací povinnost
„Od roku 2023 budou digitální platformy hlásit u svých uživatelů informace o prodejích, výši příjmů realizovaných na dané platformě a číslech bankovních účtů uživatelů. Týká se to platforem jako Aukro nebo Airbnb. Jde o poskytnutí nemovité věci, dopravního prostředku, osobní služby a prodej zboží. Nahlášeni budou ti, kteří za rok uzavřou více než 30 obchodů za více než dva tisíce eur,“ potvrdila Jana Jáčová ze společnosti UOL Účetnictví.
Občana je zjevně třeba mít více pod kontrolou, více ho mít pokrytého hlášenkami, statistikami všeho druhu, mít ho sečteného ze všech možných stran. Někomu se to možná líbí. Mně až tak ne. Je to cesta k reálnému Matrixu.
E-maily a další internetové služby prorůstají s digitální bankovní identitou a ta je zase provázaná s finančními úřady. Jestli si někdo myslí, že ne, tak se šeredně plete.
Můj známý, kterému patří marketingová agentura, se dozvěděl o nějaké nesrovnalosti v hlášení DPH dřív ze své banky než od správce daně. To je už trochu moc, aby bankovní úředník byl zároveň i drábem. A každá nesrovnalost není ve složité daňové soustavě hned zločin, ale třeba jen výsledek samoúčelné byrokracie.
Všude se budeme přihlašovat přes státní nebo bankovní brány, jak pohodlné, ale jak zotročující. Stačí se znelíbit a jedním kliknutím je jedinec analyzován, redukován a případně rovnou paralyzován.
Autor je český investor.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Realitní perly na dálniční sňůře na jih. Hluboká, Písek, Budějovice
Agáta Pilátová: Prezidentka ve vichru doby a nelichotivý obraz Slovenska
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
41 komentářů
Bože, to je brekot až to srdce trhá. Mám 2 otázky na autora článku:
1. zná definici podnikání?
Co třeba tato „podnikáním se rozumí soustavná činnost (ne tedy příležitostná činnost), která je prováděná samostatně podnikatelem vlastním jménem a na vlastní odpovědnost za účelem dosažení zisku.“
2. V jaké zákoně je uvedena minimální hranice obratu, pod kterou není třeba platit daně?
Nabízím odpověď „v žádném“.
Ignoratia iulis non excusat.
iulis nebo iuris?
naše rodina se chová tržně a v rámci souladu nakupujeme a prodáváme , takže nakupujeme oblečení, sportovní věci, nábytek, doplňky apod. , věci, které nepotřebujeme prodáme dál. Je to každoroční pravidelná a soustavná činnost. Je to podnikání ? EU po nás toto chování chce, chce, aby jsme recyklovali , zbytečně nehromadili.
To doporučení je jen další odírání těch chudých. EU si neumí nebo nechce došlápnout na velké ryby a snaží se z chudých vyždímat každou korunu. EU neumí potírat korupci, EU neumí vybírat daně z daňových rájů, tak jde po obyčejných lidech, který neumí schovávat své výdělky a jsou čitelní.
Soustavná činnost to možná je, ale nikoliv za účelem zisku. Pokud tedy ty použité věci neprodáváte nějakým kouzlem dráž.
Tohle není práce EU, ale českých zaklekávačů, kteří se na EU rádi vymlouvají, když dělají nějakou špinavost. Právo EU jasně říká, že daně z příjmů jsou plně v kompetenci členských států.
a jak souvísí obrat s výdělkem??
povinost být platcem DPH je nad obrat 1mega po sobě jdoucích 12 měsiců….jaký je z toho výdělek, ten se daní!! Pletete hrušky a jablka dohromady:)
Šedá je teorie, zelený je strom života. Podnikání jako „soustavná činnost“ je ta teorie, praxe je – kdo určí, že se již jedná o „soustavnou činnost“? Ano, správce daně, tedy berňák, který je i hmotně zainteresován na co největším výběru výpalného, pardon, daní a pokut. Už jste absolvoval řízení se správcem daně? Pak byste věděl, že při tomto řízení neplatí presumpce neviny, správci daně stačí vyslovit pochybnost a je na vás, abyste dokázal, že jste nevinný. Cítíte se přitom poškozen? Můžete si stěžovat. Kde? Správně, u Finanční správy. Chcete se soudit s finanční správou, potažmo se státem? Než se to dostane u soudu na pořad jednání, jste zakleknut, na mizině a bydlíte pod mostem. Mimo to finanční gramotnost drtivě většiny soudců je snad ještě menší než nulová. Je to stále starý dobrý třídní boj, kolego.
Přesně tak. A když přerušíte živnost, byt jen na krátkou dobu, tak vám berňák předepíše uhradit daně, a další úřad odvod sociálního a zdravotního pojištění. Příklad: Celková pohledávka za dlužníkem, který ovšem nezaplatil ani nezaplatí: 100.000Kč plus 21% DPH. Odvedete 21.000Kč. Po přerušené činnosti OSVČ vám předepíší uhradit cca 25.000Kč, neboť prý by vám to v budoucnu mohl dlužník zaplatit. Nemáte ani 100.000Kč ale ještě platíte státu 46.000Kč….
V případě 1 milionu jste v tom celkem za 460.000Kč….
Samozřejmě.
Na prostý lid musí být přísnost, říkávala moje prostá babička.
Fiat iustitia, et pereat mundus.
Obrat můžeš mít třeba milion, ale pokud zisk bude jako nezdanitelné minimum, tak bude daň nula. Kolik advokátů si strčí své zisky do kapsy a nezaplatí z nich ani korunu?
Nemáte pravdu.
Podívejte se na §10 odst. 1 zákona 586/1992 SB (o daních z příjmů)
Tento „příležitostný“ příjem je od daně osvobozen pouze do výše 15 tis. za kal. rok (platí pro rok 2022). Pro příští rok to bude více.
Pokud někdo tuto hranici překročí, tak musí podávat daňové přiznání. V něm si však může uplatnit odčitatelné položky, takže někdy to může vyjít tak, že daň nakonec platit nemusí.
Netvrdím, že je tento systém správný, ale bohužel takový je a neznalost zákona neomlouvá. Celý problém je v tom, že většina běžných lidí vůbec netuší, že tyto příjmy musí zdaňovat.
V tomto směru vidím velký nedostatek především ve školství. Děti ve školách mají výchovu k občanství (nahradila dřívější občanskou nauku) i finanční gramotnost, ale nikdo je neseznámí se základními finančními povinnostmi, které jako občané vůči státu mají.
Ono se nedivte, je tu fakt pořádná legislativní džungle a bohužel se v ní vyznají darebáci, nikoliv slušní lidi.
Dobry den, pro rok 2023 je limit 50.000 Kc, do teto castky nemusite platit dane z prijmu, pokud se jedna o jediny prijem. V roce 2022 je to 15.000 Kc. V pripade, ze mate zamestnani, tak je ten limit nizsi 6.000 pro rok 2022 a 20.000 pro rok 2023. V techto limitech opravdu nemusite platit z prijmu dane.
ať žije trojí zdanění , za zdaněný plat si pořídíte věc, z které odvedete DPH, a při prodeji opět další daň. To ta recyklace dostane na frak. Prý recyklujte . Za mě raději popelnice než další peníze státu.
Souhlas. Pak ať fialoví soudruzi blekotají o ekologii či „progresívní sdílené ekonomice“. Jak končí Krylova Píseň neznámého vojína?
No moje zkušenost je taková, že na tyto portály uteklo celkem dost podnikatelů, kteří tam prodávají ve velkém a měli v minulosti problémy s ČOI. Nevím proč by měli být tolerovány oproti třeba malým e-shopům, které fungují v souladu se zákonem. A nejde pouze o daně, ale i o práva spotřebitelů, kterým se tito podnikatelé tímto vyhýbají. Nad to konkurují i těm příležitostným prodejcům (nepodnikatelům), a tím i ztěžují příležitostný prodej. Myslím si, že není ve veřejném zájmu snad nikoho (kromě těchto podnikatelů) tuto činnost tolerovat.
Přesně….tyto „podnikatelé“ nám pak dělají pakárnu. My jako malý legální eshop platíme vše jak máme a proto máme ceny jaké máme. Ovšem pan „bazarový podnikatel“ nic nedaní, nic neplatí a pokud možno je ještě na dávkách. A kvůli těm se tohle děje….ne kvůli babče co prodá pár háčkovaných deček.
Jo jenže odskáče to právě ta babča…
A dále tu sféra „podnikatelek“ typu AVON lady, které také na daně pečou.
A zase, dostávají naprosto bagatelní částky, nadřou se na to jak koně. Když jim to zdaníte, tak přestanou a ekonomika zase půjde o krůček do kélu.
Prostě, jakmile začnete danit i bagatelní věci, celkový výběr daní se bude zmenšovat. Zejména pokud započtete, že ty holky si za většinu svých výdělků koupí něco zdaněného (zboží či službu) a když ho nebudou mít, tak „státe, nakašli si; nic nemám, nic si nekoupím“. V některých učebnicích ekonomie jsou na tyhle jevy i vzorečky.
Není systematické vyžadování informací místo postihování jen nekřiklavějších případů (tisíce prodaných položek „nepodnikatelem“) právě to nastavování jasných a stabilních pravidel hry?
Mimochodem nikdy nikdo netvrdil, že internet je anonymní a prodej před internet není vlastně prodej. Také nechápum, jak někdo může smotat email a bankovní identitu! Když to shrnu, tak pan Brůna akorát ukázal, že netuší, jak funguje e-commerce a že svět není Matrix …
To je logika jak:
pořídil si hospodu, ale chodili mu tam lidi.
udělaly se zákony, ale pak se chtělo je dodržovat.
Proč jenom nejkřiklavější příklady? Před zákonem si máme být rovni, nebo vražda jednoho člověka je ještě OK, ale 2 lidi, už je moc?
Tak pochopitelně, že úřední odpad se nezmůže na nic jiného než na buzeraci. Takhle to dělají pořád a je to to samé, jako s eet k ničemu, staré psy novým kouskům nenaučíte.
Milí spoluobčané,
čtyřicet let jste v tento den slyšeli z úst mých předchůdců v různých obměnách totéž: jak naše země vzkvétá, kolik dalších miliónů tun oceli jsme vyrobili, jak jsme všichni šťastni, jak věříme své vládě a jaké krásné perspektivy se před námi otevírají.
Předpokládám, že jste mne nenavrhli do tohoto úřadu proto, abych vám i já lhal.
Autor si jaksi neuvědomuje, že ono to často není pár svetrů, ale regulérní obživa. Na těch maminkovských webech se třeba vyskytují stovky prodejkyň, které kupují sekáčové oděvy po pytlech, třídí lepší kousky a prodávají. Obdobně aukro, znám lidi, kteří začali s podnikám díky prodeji padělků na aukru, a to tak, že najednou měli v 18 letech větší příjem než jejich rodiče.
Budu zlý: Přesto je takový „daňový únik“ menší zlo, než když stát začne dojit daně z každého prodeje páru dětských ponožek. A v podstatě likvidovat ekonomiku. Jenže to tomu panoptiku nevzdělaných hlupáků, které nám vládne, vysvětlíte s asi stejnou pravděpodobností úspěchu, jako kdybyste se snažil vysvětlit teleti speciální teorii relativity.
Nebylo by lepší se zaměřit na Babiše, který za pár let zvýší majetek na dvojnásobek a to ještě další nakupuje přes Panama papers? A přitom skoro neplatí daně, protože mu je pomůže snížit reklama čapího hnízda které nebylo jeho? Ta reklama nebyla za pár statisíc. Ta byla takového rozsahu, že by to zaměstnalo reklamní agentury v ČR. No na to ovšem úředníci z FÚ už asi neměli kapacity, když se starají o údaje od udavačů. Asi ani chuť. Taky by mohli jít dělat něco jiného. Komu by se chtělo pouštět teplou kancelář, že? Korupce zdarma.
Zajímavé,
když už jste narazil na panama papír, vzpomínáte si, že když vylezli s babišem tak slíbili, že brzo uvedou dalších cca 1000 cz občanů, a ono nic, aniž bych se babiše chtěl zastávat, tak mě z toho pouze vychází předvolební účelovka
Ono by se to jistě rádo zveřejnilo, ale mohlo by to zneklidnit lid a poškodit válečné úsilí.
Co je v článku je sice pravda , ale když to nejsou jen babičky s pár svetrama, ale spousta jiných vyžírků co si na bazarech založili slušný příjem bez daně! Jedna, dvě babičky opravdu státní kasu nenaplní, ale když podvádí třeba uz milión lidí už to zásek je. Kdyby všichni platili daně jak mají jako slušní lidi a firmy, nebyl by stát ve srackach v kterých je. Na druhou stranu stát už spoustu let řídí lupové který nejsou schopni cokoliv optimalizovat ku prospěchu většiny slušných lidí či firem a podnikatelů.
Tak daň platila již při koupi tak je daň již zaplacena.
Jde jenom o to, o které z mnoha daní, které platíte aniž o tom i víte, je řeč.
Jo státní správa se nezmůže na nic jiného než na buzeraci drobných živnostníků a obyčejných lidí ale energetické firmy a rafinérky si mohou dělat co chtějí to už hnˇupové ze státních úřadů nevidí , možná by pomohla defenestrace
Letos 15 000 příští rok 50 000. Alespoň víme, jakou inflaci na nás soudruzi chystají.
Jinak, pochopitelně, omezení takovýchto nesmyslných daní ekonomice pomůže, jejich vymyšlení a prosazování naopak ekonomiku dusí, což je typické pro socialisty všeho druhu, vč. nacistů a fašistů.
Myslím že situace opravdu patří na pranýř.
Je to jednoduché komu je to prospěšné. Lidem ne. Proč by měl někdo a to kdokoli vědět stav vašeho účtu a pak z Vás udělat spotřební skupinu pro další jeho obohacování. Většína nevím asi v dobré víře ve vládu už teď může tak akorát brečet nad cenami energií a proč, protože někdo vídí kolik máme na účtech a chtějí nás podojit.
Jistě, podívají se nám na konta, aby viděli, kolik nám ještě zbývá a může být tudíž ukradeno. Nic jiného za tím nemá smysl hledat. Alespoň ne u této vlády.
A co takhle konečně zakleknout na Křetínského, nebo na Bakalu, to se finančák bojí?
To je asi jako kdyby pracovnice jistého podniku měly „zakleknout“ svou šéfku. Pokud si nějakého člena státní správy oligarchové neplatí, znamená to, že je to bezcenný lúzr, co pro ně nic není s to udělat.
Nerad sem přidávám vůbec dojem, že ta vládnoucí elita je natolik odtržená od běžného života, že se nechová o moc lépe než dvořané Ludvíka XVI.