Investor Brůna: Předražené akcie i bitcoiny jsou cetky. Dobří hospodáři sázejí na stříbro
Stříbro bylo na vrcholu v roce 1980. Od té doby nebyla jeho cena nikdy výš. Je tak jednou z mála investic, kterou pořídíte levněji než před 40 lety. Tím může (a nemusí) být do budoucna v hledáčku investorů. Ti teď zoufale skupují předražené akcie, problémové dluhopisy či bitcoiny. Stříbro je průmyslový kov, má svou hodnotu, má své využití. Na rozdíl od dluhopisu nebo kryptoměny nehrozí, že jeho hodnota by byla nula a stříbro zkrachovalo. Ale z nějakého důvodu není v přízni. Proč, to nikdo neví.
V pátek 26. února zlato zaznamenalo půlroční minima, cena klesla na 1 734,60 USD za unci. Stříbro uzavíralo na 26,70 USD za unci. Cena stříbra tak vzrostla od loňského února přibližně o 60 procent. Přesto, že růst cen stříbra v loňském roce překonal zlato, zůstává stříbro jednou z nejvíce podhodnocených investic, které lze dnes koupit.
Bratři Huntovi a Stříbrný čtvrtek
Stříbro je po ropě komodita s druhým největším množstvím využití. V průmyslu nachází uplatnění přibližně 75 procent všeho stříbra, na šperkařství a investice připadá zbylých 25 procent. Stříbro je velmi vzácné, v historii lidstva se vytěžilo pouze 1,6 milionu tun stříbra. Veškeré nadzemní stříbro se vejde do krychle o hraně dlouhé 52 metrů, přitom stříbro najdete téměř ve všech spotřebičích.
Je klíčové například pro solární průmysl. A nově zvolený prezident Joe Biden chce nainstalovat 500 milionů solárních panelů v průběhu následujících pěti let. Žádný div, že analytik Goldman Sachs Michail Sprog předpovídá, že stříbro dosáhne hodnoty 30 dolarů za unci během jednoho roku. Analytici Citigroup dokonce stanovili cílovou cenu stříbra na 40 dolarů za unci během jednoho roku.
Stříbro v porovnání s jinými investicemi
Tabulka porovnává cenu stříbra v roce 1980 s americkými akciemi a nemovitostmi, vyjádřenými v USD:
1980 2021 Změna
Dow Jones 963 30.932 +3 212 %
Průměrná hodnota nemovitosti v USA 47.200 284.600 +603 %
Stříbro 49,45 26,70 -46 %
Z tabulky vyplývá, že americké akcie měřené Dow Jones indexem získaly od roku 1980 na hodnotě více než 30krát a hodnota nemovitostí vzrostla šestinásobně. Stříbro však zůstává o téměř polovinu levnější než v roce 1980.
Stříbro v porovnání s jinými kovy
Tabulka porovnává cenu stříbra v roce 1980 s jinými kovy, hodnoty jsou v USD:
1980 2021 Změna
Měď 1 4 400 %
Železná ruda 12 170 1 417 %
Zlato 595 1.735 292 %
Platina 806 1.183 147 %
Palladium 199 2 313 1 162 %
Stříbro 49,45 26,70 -46 %
Z tabulky vyplývá, že všechny kovy zhodnotily o stovky procent, pouze cena stříbra zůstává o 46% nižší než v roce 1980.
Jak jsme si už řekli, stříbro je technický kov a má velké využití v průmyslu. Často se píše o manipulacích s cenou stříbra. Naposledy se hojně spekulovalo o aktivitě skupiny Reddit – koncem ledna 2021 vzrostla cena stříbra během dvou dnů o osm procent na 28,50 USD za unci, a na přelomu ledna a února se tak dostala na nejvyšší úroveň od roku 2013. V průběhu února se však vrátila na hodnoty z počátku ledna, to je 26,70 USD za unci. Trh se stříbrem totiž není příliš likvidní. Každopádně bude zajímavé sledovat další vývoj.
Faktem je, že v minulosti k manipulacím cen stříbra často docházelo. Americká banka JPMorgan zaplatila loni 920 milionů dolarů za manipulaci s futures kontrakty na drahé kovy. Deutsche Bank, UBS a HSBC obdržely v roce 2018 dohromady pokutu ve výši 46,6 milionu dolarů za stejný prohřešek.
V 70. letech se pokoušeli ovládnout trh se stříbrem bratři Huntovi (ať už záměrně zamýšleli manipulovat s trhem nebo ne, jejich akce tlačila ceny stříbra nahoru).
Bratři Huntovi hromadili stříbro po celé desetiletí, ale odhadovalo se, že drží „pouze“ třetinu světové zásoby stříbra. Jejich pokus o ovládnutí trhu navíc selhal, protože cena stříbra se propadla 27. března 1980 (tzv. Stříbrný čtvrtek), což bratrům Huntovým způsobilo ztráty přes miliardu dolarů.
Jak investovat do stříbra
Zkušení investoři, kteří dobře zvládají riziko, s oblibou investují do akcií těžařů stříbra. Tyto akcie jsou však zpravidla velmi volatilní – dokonce více než samotné stříbro. I sebemenší změna ceny stříbra může mít výrazný dopad na hodnotu akcií.
Jednoduše se jeví koupit si ETF na stříbro. Exchange-traded fund, zkráceně (ETF) jsou burzovně obchodované fondy, které vytvářejí a spravují specializované finanční instituce. Ale pozor, objem kontraktů „papírového stříbra“ mnohonásobně převyšuje objem fyzického kovu, který ve skutečnosti burzy zprostředkující tyto obchody fyzicky drží a jímž tyto kontrakty kryjí.
Odhaduje se, že stříbra se papírově zobchoduje asi stonásobně víc, než kolik ho fyzicky existuje. Pokud by se držitelé ETF rozhodli vyměnit své papírové stříbro za fyzický kov, většině z nich zůstanou v ruce bezcenné papírky a oči pro pláč.
Kdo má zdravý rozum, kupuje fyzické stříbro. Ve světě jsou nejpopulárnější stříbrné mince o velikosti jedné unce (1 oz): American Eagle, kanadský Maple Leaf, čínská panda a rakouský Philharmoniker.
Investor však musí počítat s tím, že kromě ceny stříbra je v ceně mince zahrnuta také její ražba, zisk obchodníka, který vám minci prodá, případně provize obchodních zástupců a v neposlední řadě DPH. Cena stříbra dosáhla v pátek 26. 2. na burze hodnoty 26,70 USD, což je v přepočtu aktuálním kurzem 579 korun. Prodejní ceny se však u jednotlivých obchodníků od burzovní ceny kovu výrazně liší:
Firma cena mince Maple Leaf v Kč / cena mince Wiener Philharmoniker v Kč
Zlaťáky 891 890
Česká mincovna 1.046 950
Step Finance 1.326 1.277
Golden Gate CZ 1.371 1.207
Na vysvětlenou: mezi obchodníky s drahými kovy existují velké rozdíly v prodejních cenách. Některé firmy realizují zisk při prodeji, některé podseknou cenu, prodávají levně a větší zisky realizují při budoucích výkupech – z tabulky je to patrné.
Ceny prodávaných mincí jsou více než dvojnásobné oproti burzovním cenám stříbra. Málokterý obchodník je navíc natolik solidní, aby zákazníkům kromě prodejních cen zveřejnil i výkupní ceny.
Pokud byste se rozhodli prodat minci zpět obchodníkovi, výkupní cena je velmi blízká burzovní ceně. Když tedy nakoupíte a druhý den prodáte, jste na polovičce pořizovací ceny. Sami si spočítejte, jaké zhodnocení musí stříbro udělat, abyste budoucím prodejem pokryli aspoň své náklady. Investice do fyzického kovu má smysl pouze pro ty, kdo mají svůj investiční horizont delší než pět let.
Současná cena stříbra právě teď nabízí investorům lepší hodnotu než cokoli jiného. Ale pozor, nejsme všichni tak bohatí, abychom mohli kupovat levné investice. Cena stříbra vzrostla od loňského února přibližně o 60 procent. Kdo koupil loni stříbro ve formě fyzické investice, je nad svými pořizovacími náklady. Cena může výrazně růst, díky manipulaci trhu velkých hráčů ale může i nečekaně padat.
Stříbro je průmyslový kov. Otázka tedy je, jaký vliv na jeho cenu bude mít utlumení průmyslu. Na každém investorovi je, aby vyhodnotil, zda mu ve stříbře už loni vlak ujel nebo má smysl do rozjetého rychlíku naskakovat i nyní.
Autor je stratég a investor. V minulosti působil jako předseda představenstva Golden Gate CZ, po prodeji podílu ve firmě se zaměřuje na investice do pozemků a komerčních areálů.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Lakotové vždy prodělají. Šmejdi si na ně umějí počkat
Petr Fischer: Slovo roku a úpadek duševní činnosti lidského pokolení
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
7 komentářů
I spekulace na burze krypto mněn do fiktívní firmi BTC je akcie ješ se smněňuje jako tzv. BONY duty free shop PZO TUZEnský EXportjenže ty byli podležené tvrdou mněnou. v Žibno bance, je druh akcíjí ale absolulně ničim nepodložených vzdušných zámků.
Já bych prostě přidal naprosto ideologicky nestranný pravidlo pro akceptaci příspěvků jako maximální počet hrubek na větu. Tim bychom se tohohle trola buď zbavili, nebo ho aspoň dokopali k tomu psát česky. Ale to je moc idealistická představa, že?
Bitcoin je svoboda slova,Bitcoin je svoboda od mocipanu, Bitcoin jsou jedine penize ktere vlastni lid a stat jim je nemuze ukrast.
Pokud stoupne cena stříbra, tak se ho prostě bude víc těžit, budou se hledat nová naleziště. A souběžně se bude v průmyslu hledat vhodná náhrada za stříbro (neřekl bych, že něco je nenahraditelné).
Nikdy nevíme, kolik vlastně toho stříbra na světě (včetně vesmíru) existuje.
Oproti tomu když stoupne cena bitcoinu, tak se jeho nabídka zvednout nemůže. A v průmyslu bitcoin uplatnění nemá, tudíž nám úvahy nekomplikuje možná obava o jeho nahrazení nějakým substitutem.
Tolik tedy k úvahám, co je jaká „cetka“.
Stále existuje varianta, že bude zakázán vládami po celém světě (vzhledem ke spotřebě energie na jeho těžbu, bych se tomu ani nedivil), stejně jako zbytek kryptoměn…ta jistota není u ničeho, obzvlášť ne u kryptoměn.
Spotřeba energie bitcoinu není vysoká. Stačí to porovnat se spotřebou energie bankovního systému. Nedávno vyšla studie, že enegie btc dosahuje 1/3 celkové spotřebě sušiček na celém světě. Zakázal bych tedy raději sušičky.
Co se týče restrikcí, možné to je, ale s tím, jak do btc vstupují instituce, se šance tvrdých restrikcí zmenšuje. Čím později tedy nařídí restrikci, tím menší šance na její prosazení bude.
V BTC jedu od roku 2017, semtam vytraduju nějaky menší obnos, ale v drtivé většině jedu DCA strategii. Za tu dobu se mi portfólio pořádne zhodnotilo a už vybírám moc hezké zisky.
Bitcoin je spekulace. Každý obchod je spekulace. Podle mě i držet české koruny je spekulace, protože nemůžete vědět, co se může s nimi stáť zitra…
A abych jen doplnil. V Nigérii vláda BTC zakázala. A víte, co se stalo? Začal se vesele kupovat na černém trhu za vyšší cenu než na burzách… Bitcoin má už takovou pavučinu, ze podle mě už zakázat nelze..