Investor Brůna: Prachy jsou krásná věc. Ale štěstí si nekoupíš
KOMENTÁŘ. Peníze samy o sobě nikoho šťastným ještě neudělaly. Určitě se žije jednodušeji, když peníze máte, ale záruka štěstí to není. Znám miliardáře, i ty dolarové, většinou Čechy, několik Britů nebo lidí žijících ve Velké Británii. Mohli by žít ve velkém luxusu. Ale raději si ho dávkují.
Pokud v luxusu žijete neustále, stává se normou a přestává být luxusem. Příliš zlatého odlesku zevšední. Osobně za luxus považuji hlavně to, že můžu rozhodovat o svém času, s kým a jak ho strávím.
Časová a vztahová hygiena
Na začátku roku 2024 jsem pročistil telefonní seznam. Vymazal jsem ze života prospěcháře a lidi, co berou energii. Držím se toho, že nechodím na schůzky, u kterých dopředu neznám agendu.
Telefonuji jen, kdy chci, mám na to vyhrazené bloky, ve kterých jsem na to připraven. Neznámá čísla neberu. Pro každého z nás má den 24 hodin. Je na nás, jak s tímto časem naložíme.
Jen tak pro zajímavost: podle odhadu z World of Statistics průměrně dlouho žijící člověk ve svém životě dvanáct let nepřetržitě pracuje, téměř devět let nakupuje a sedm let je na internetu a sociálních sítích; dojíždění vezme dva roky života, ale milováním světově průměrný člověk stráví jen sto dvacet dní…
Přitom nejdůležitější jsou v životě zdraví a nejbližší vztahy. Ani jedno si v ryzím stavu nekoupíte. Když je člověk mladý, bere zdraví většinou jako samozřejmost. Stejně tak vztahy. Většinou si uvědomíme jejich důležitost až v momentu, kdy o ně přijdeme.
Ano, léčba bývá pečlivější a kvalitnější, když si jí může člověk doplatit, ale lepší je se preventivně proběhnout se v lese, než si ex post platit drahého psychiatra a fyzioterapeuta.
Rodina jako bohatství
I vztahy s bližními u mnohých stojí na penězích. Jenže to pak není kamenná stěna, o kterou se může člověk opřít, ale jen hezky nahozená zídka z vepřovic. Přijde trocha nečasu a jde k zemi.
O vztahy se musí průběžně pečovat. Je to jako s květinou nebo s investováním – je třeba ji zalévat průběžně, ne ji jednou za čas přelít.
Byl jsem nedávno u Balatonu. Tam jsem viděl to, co v Čechách často nevídám: na večeři společně chodily velké rodiny, tři generace: prarodiče, rodiče a děti. Lidé byli pěkně oblečení, děti se uměly u stolu hezky chovat. Viděl jsem úctu k rodičům, spoustu smíchu a radost. To je opravdové štěstí.
Štěstí je mozaika, která je složená z mnoha střípků: kromě zdraví a vztahů také ze smysluplné práce, dostatku času na sport a koníčky, času na dobré kamarády. Ale tyto cíle jdou často proti sobě – kdo věnuje hodně času kariéře, má méně času na vztahy a také často na úkor zdraví. Vyplatí se hledat rovnováhu.
Autor je podnikatel a investor, stálý spolupracovník HlídacíPes.org
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Lakotové vždy prodělají. Šmejdi si na ně umějí počkat
Petr Fischer: Slovo roku a úpadek duševní činnosti lidského pokolení
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
3 komentáře
Krátký a výstižný článek. Pan Brůna to má v hlavě srovnané. Nejdůležitější je ta poslední věta. Co je ale velmi důležité je nepodlehnout iluzi, že je nad věcí. Pan Brůna tam dělá jednu chybu, že to vidí jen ze svého pohledu a to činí iluzi. Koupíš i nekoupíš! Jistě z pohledu pana Brůny a mnoho dalších lidí si štěstí nekoupíš, protože obsah slova štěstí vidí opět jen ze své hlavy, což není nenormální, ale je třeba si uvědomit, že každý vidí štěstí a hodnoty jinde. Vysvětlím to třeba na horolezectví. Na to aby si člověk splnil svůj sen a vylezl na Mt. Everest a dosáhl tak svého štěstí je třeba nejen zkušeností, ale zejména 100.000 dolarů. Tolik to stojí a bez těch peněz se tam vylezt nedá. Druhý příklad uvedu na nemocných dětech rodičů, kdy jediná pomoc a spása na velmi nákladnou léčbu jsou jen a pouze peníze které nemají. Ty peníze jsou jejich štěstí. Takže vše je o úhlu pohledu. Kolik dětí by zachránila ta nesmyslná válka a nesmyslně vyhozené peníze? Ty vyhozené (a rozkradené) biliony?
Bez peněz může být i smutno.
Slovy klasika, „peníze su peníze milé Vavro, já pan, ty pán,kdo má peníze esce větší pán.“ Jemomze to stesti je muška zlata, vládnou sice svetem. Je Jeste Prozretelnost, která fomu dava punc a rozum zůstává stát a zira.