Investor Brůna: Podnikání v srdci, ne v tabulkách. Národní bohatství tvoří ti bez natažené dlaně
Fandím drobným živnostníkům a firmám, které vznikly doma v pracovním koutě nebo v garáži a vypracovaly se na rodinné podniky. Tito lidé nemají nataženou dlaň, nečekají kdejaké úlevy. V pravém slova smyslu i obrazně řečeno umí upéct dobré buchty a nikde se tím ani nechlubí. Nemusí. Poctivá práce voní do dálky.
„Tato společnost je příliš nároková, příliš zvyklá na velké přerozdělování,“ řekl bez obalu na nedávném semináři rodinných firem v parlamentu zakladatel geodetické společnosti Martin Hrdlička.
Podle něho je třeba v tomto smyslu změnit klima; vrátit se k sice otřepanému, ale pravdivému: bez práce nejsou koláče. Těžko může člověk po škole čekat, že bude dělat tři čtyři dny v týdnu a mít zajištěný, automaticky nárokový příjem padesát tisíc měsíčně. S takovým přístupem ani deset.
Hrdlička má pět synů, a jak s nadsázkou říká, ti jsou jeho koalice. Tradiční rodina. Ta by měla zase být základní hodnotou, na které společnost staví, které si váží a vystavuje za vzor.
Podnikatel rovná se lump?
Nejde jen o teď tolik omílané důchody, tedy o fakt, že když nebudou děti a mladí, nebude mít stát pro dnešní dvacetileté a třicetileté peníze na starobní důchody. Ty tvoří dlouhodobě největší obecný nárok.
Podnikatelé od politiků potřebují jen jediné: nikoliv dotace, ale to, aby už nevymýšleli nové povinnosti a omezení a nechali podnikavé lidi pracovat. „Na daně vyděláme, ale hlavně už žádné další pořád se měnící byrokracie,“ shrnula od srdce na výše zmíněném semináři ředitelka firmy EcoGlass z Jablonce nad Nisou Helena Krutská. Firmu na výrobu skleněných čoček do světel převzala po otci.
Podnikající rodiny se musí vypořádat také s některými úřednickými dráby, kteří zcela bezúčelně, či jen pro drobnosti zaklekávají české firmy. Na velké korporace s početnými právními a komunikačními odděleními si netroufnou, tak si mnohdy hojí ego na menších.
Proč někteří živnostenští úředníci rozdávají pokuty ve výši i desítek tisíc korun za to, že chybí na webu podnikatele nějaká ze zákona povinná informace? Nestačí domluva? Nestačí.
Spočívá to i v u nás tak silně zakořeněném pocitu, že kdo podniká, je určitě lump a když se mu na to ještě nepřišlo, určitě se na něco přijde.
Stát jako výběrčí výpalného
Proč třeba musí být spotřebitelské informace v prodejně vytištěné na papíře u pultu, když nikdo ze zákazníků si letáky už nebere a vše hledá v mobilu na stránkách firmy?
Proč je šéf autoškoly rád, že kvůli jednomu zapomenutému úřednímu úkonu, který se týkal už dávno odepsaného auta, dostal flastr jen pět tisíc, protože věděl, že úředníci prostě musí nějaké peníze z kontrol vytáhnout? Řekli mu to, přátelsky, jen tak potichoučku bokem. Kde to jsme, že se stát chová jako starý typ mafie při výběru výpalného?
Nechápu ani to, proč třeba brněnská rodinná společnost ThermoServis musela během své třicetileté existence sedm let čekat na povolení stavby recyklační linky stavebních materiálů.
Stát potřebuje více peněz, jde na to zvyšováním daní, ale tím si nepomůže. Pomohl by si tím, že by dal větší prostor pro podnikání.
Ale ani ne tak tomu velkému, kdy se rozdávají investiční pobídky a daňové prázdniny nadnárodním korporacím, respektive globálním rodinám, ale těm svým, místním rodinám.
Zvýšila by se chuť podnikat, zvýšil by se výkon a přidaná hodnota, zvýšil by se daňový výběr.
Kouzlo hobitího domečku
Škoda dalších slov, lepší je si zajít na skutečné voňavé buchty do srubu k dřevorubci ve Fojtově. Jsou vyhlášené široko daleko a jeho známý je vozí až do Německa.
Anebo na jedno z nejkouzelnějších míst, které znám, do občerstvení U Červené jámy na křižovatce cest mezi Perninkem a Horní Blatnou.
Blanka Mozdíková a Petr Kohout zde postavili svépomocí hobití domeček z klád a hlíny. Elektřinu a vodu tady nemají, ani zaměstnance. Ale sortiment skvělý, nejlepší jsou domácí koláče, které si sami pečou. Dávají do toho spoustu vlastní energie a lásky.
„Naprostý souhlas. Jsme pravidelnými návštěvníky a trasu si většinou volíme tak, abychom šli kolem,“ napsala mi viceprezidentka české a velmi úspěšné softwarové společnosti ABRA Holding Monika Vondráková.
Podnikání v srdci, ne v excelu
Anebo v budově bývalé školy zaniklé osada Ryžovna pan Dvořák vybudoval rodinný pivovar. Svrchně kvašený Školák 8 nemá chybu. Restaurace v sezóně praská ve švech.
Tomu říkám rodinné podnikání, kde hlavní roli nehrají excelové tabulky, ale srdce. Řadu takových lidí potkáte na zdejší akci Hory Piva.
„Tenhle obchod by člověk čekal spíš v pražském Karlíně než v malé krušnohorské vesnici,“ napsal o Krámku u Patrika v Perninku i český měsíčník Forbes.
Naprostý souhlas. Kdykoliv jdu k Patrikovi nakupovat, vidím tam usměvavý personál. Otevírací dobu mají od nevidím do nevidím a sortiment kvalitní, široký a za rozumné ceny.
Při toulání po horách jsem narazil také na ikonický obchůdek na Náměstí Sv. Vavřince v Horní Blatné, kde jsem si pochutnal v Hokynářství a cukrárně U paní Barbory na vdolku a meruňkovém koláči. Tohle je to krásné na naší zemi. Tito lidé vytvářejí naše národní bohatství.
Autor je český investor
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Realitní perly na dálniční sňůře na jih. Hluboká, Písek, Budějovice
Agáta Pilátová: Prezidentka ve vichru doby a nelichotivý obraz Slovenska
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
3 komentáře
Pane Brůna, s vaším článkem souhlasím dokonce slovo od slova, chválím vás za něj a fandím všem malým podnikatelům a živnostníkům. Každý z nich u nás „tvrdej chleba má“, ale tomu z veřejnosti asi věří málokdo a z vlády asi vůbec nikdo. Sám jsem velkou část života pracoval jako OSVČ a proto bývám zhnusen, když se do toho dneska mladí nehrnou hlavně proto, že jim každý hází klacky pod nohy. Ono je asi nejlepší, když se hned po škole přihlásí na pracáku o podporu a pak z nich rostou „mamánci“.
Ono to bude trochu jinak. Mladí se do OSVČ nehrnou proto, že pokud si mají vydělat na živobytí, tj. na předražený nájem, nebo na hypotéku (pokud ji vůbec dostanou), tak potřebují velmi slušný PRAVIDELNÝ příjem – a to jim práce na živnost nepřinese. Potřebují ten příjem právě proto, aby z nich ti ,,mamánci“ nebyli, což by je s jistotou při výkonu OSVČ čekalo. A aby je podobní jako Vy mamánky nenazývali.
Také pracuji jako OSVČ a začínám toho mít už akorát dost – na tu nepravidelnost příjmu musíte mít povahu, musíte mít náturu někoho uhánět o zaplacení faktury.
Stres z nezaplacené faktury fakt mladším nepřeju…
Navíc ještě platit zálohy na VZP a OSSZ, které se budou navyšovat, protože většina OSVČ se nechala nalákat na medové řeči pětikoalice o její pravicovosti, a tohle mají za to.
Navíc stačí výpadek příjmů a člověk se ocitně v platební neschopnosti, a všude čekají exekutoři.
Jinak OSVČ ručí za všechno svým majetkem, narozdíl od jiných forem podnikání.
Mladí většinou hledají jistoty, ač jsou někdy pravicoví až hrůza, hlavně v devatenácti a na sociálních sítích. Hlavně hubou, ale pokud by na mě mělo dopadnout školné (se kterým nesouhlasím), tak vyhlašují odporné levicové stávky a drží týdny neklidu (2012).
Souhlasím s tím, že mají tvrdý chleba, jak to zpíval pan Vodička.
Ale kdo má stát o tvrdý chleba ? Navíc velké procento má OSVČ jako vedlejší činnost, protože ty zálohy, které musí platit, je nutné zaplatit ať vyděláte nebo ne.
Pokud má zaměstnání, tak většina záloh je hrazena zaměstnavatelem, takže je to nepoměrně výhodnější.
Jednoduše: podnikání znamená nejistotu, a o tu málokdo stojí.
Co se týče těch případů, o kterých píše pan Brůna, tak tam je to spíš o rodinné tradici. Zaklekávání bohužel existuje, byrokracie také. Ale ta je i v Německu.
Zkuste říct před Němcem Steuererklärung a Finanzamt, a otřese se hrůzou.
Jinak články pana investora jsou celkem hezky napsané, akorát se mi zdají poněkud falešné – nedávno plakal na nedostatkem projektantů (aniž by zmínil platové ohodnocení projektantů jako takových, jejich mzdy jsou celkem nízké
P.S. Pokud mladý člověk po škole jde na pracák (podle Vašich slov), a nemá odpracován rok, tak žádnou podporu nedostane. Takže obligátní litanie na český způsob o zneužívání sociálních dávek (které jsou navíc tak nízké, že se z nich důstojně žít nedá), začínají být směšné, trapné a hloupé. A pořád se omílají. Doblba. Stejně jako řeči pana investora o natažené ruce….
Jinak články pana investora jsou celkem hezky napsané, akorát se mi zdají poněkud falešné – nedávno plakal na nedostatkem projektantů (aniž by zmínil platové ohodnocení projektantů jako takových, jejich mzdy jsou celkem nízké), poté radí lidem, kteří mají sotva na nájem, aby si do důchodu našetřili miliony, teď obdivuje dělný lid vařící pivo a pekoucí koláče – no nevím.
Skvělý komentář. Ale mizerná perspektiva – tito lidé budou státem ,,vyhynuti“, neboť jsou na něm příliš nezávislí, a to nesmí bejt…budou ukontrolováni a upapírováni až k nebytí. Možná, že nějak v průběhu toho si stát uvědomí, že je na nich závislý, jenže to už bude dost pozdě…