Investor Brůna: Peníze určené na investice jsme v Česku prožrali
KOMENTÁŘ: Lidé si často pletou investice a spotřebu. A co víc, pletou si to i politici, kteří řídí naše státní finance. A to bude mít na obyvatele Česka v budoucnu velký dopad.
Můj kolega Jirka zdědil před před covidem podíl na rodinném domě. Kvůli složitým vztahům mezi dědici ho rychle prodal. Jeho manželka se začala těšit na novou kuchyňskou linku a už měla několik návrhů z prestižního kuchyňského studia.
Argumentovala, že už do svého bydlení dlouho neinvestovali. Jirka ale koupil malý byt u konečné tramvaje na Bílé hoře v Praze. Byt celkem slušně pronajal. Doma bylo potom zle, že nájemnici koupil novou kuchyň a doma mu zůstala ta stará.
Mezi oběma kuchyňskými linkami je ale velký rozdíl. Kuchyň do domácnosti zvýší standard bydlení, ale není to investice. Je to spotřeba. Investicí by byla v případě, že by Jirkova manželka začala více vařit, Jirka by nejedl po hospodách, a tím by ušetřili. Kuchyňská linka do nájemního bytu zvedne hodnotu bytu a byt jde pronajmout za více peněz.
Zatímco Česko stavělo cyklostezky na nesmyslných místech a rozhledny, ze kterých není nikam vidět, Polsko investovalo.
Jirka si sice bral na koupi bytu hypotéku, ale po čtyřech letech byt prodal s velmi slušným ziskem. Bohužel z těchto peněz koupil chalupu, která negeneruje peníze, ale jen je spotřebovává. Prý na důchod. Táhne teď tak provoz dvou domácností.
Česko neinvestuje
Česku zoufale chybí infrastruktura. Zatímco Polsko buduje ročně stovky kilometrů dálnic, nové železniční koridory a letiště, naši politici se slavnostně fotí u stříhání pásky na novém osmikilometrovém úseku dálnice, který se stavěl sedm let.
České realitní fondy těžko hledají uplatnění pro své peníze a čím dál více investují v Polsku. Můj kamarád Jindra pracuje ve velké korporaci, která plánovala otevřít nové share service centrum v Praze. Nakonec ho ale otevřela v polské Vratislavi.
Důvod? V Praze jsou přepálené nájmy, hůř se hledají zaměstnanci a chybí strategická infrastruktura.
Investice se Polsku vrátí tím, že nalákají velké firmy, zvedne se HDP, firmy zdaní zisky, zvedne se zaměstnanost, lidé zaplatí daně z příjmu. Více utratí, takže další příjmy do státního rozpočtu z DPH a dalších daní.
Zatímco Česko stavělo cyklostezky na nesmyslných místech a rozhledny, ze kterých není nikam vidět, Polsko investovalo. Investice přinesou prosperitu v budoucnu, my jsme naši prosperitu prožrali v infrastruktuře pro turismus.
Skrytý dluh
Česko má v porovnání s ostatními zeměmi relativně malé zadlužení; státní dluh dosahuje zhruba 45 % HDP. Pokud bychom měli každý rok přebytek státního rozpočtu ve výši 50 miliard, dokážeme vládní dluh splatit za 40 let. Ovšem státní rozpočty nemají přebytky, hospodaří trvale se schodkem. Každý rok se tak zadlužujeme o další dvě až tři procenta HDP.
Navíc máme skrytý dluh, který není vidět a nevykazuje se. Zoufale nám chybí infrastruktura – dálnice, vysokorychlostní železnice, obchvaty, Letiště Václava Havla ztrácí na důležitosti.
Dále máme velký dluh v energetické koncepci, která vlastně neexistuje. Sice chceme opustit fosilní zdroje, ale nikdy u nás nebudeme mít dostatek alternativních zdrojů a investice do rozšíření jaderných elektráren bude gigantická a bude bolet státní rozpočet a následně daňové poplatníky.
Velký dluh máme též ve školském systému. V Česku je více než čtyři tisíce základních škol, 25 % škol má méně než 50 žáků. Každá má svého ředitele, školníka, hospodáře. Peníze jdou na provoz škol, ale měly by jít hlavně na vzdělávání.
Ujíždí nám celosvětově vlak, Karlova univerzita se krčí někde ke konci žebříčku 500 nejdůležitějších univerzit světa, lepší univerzitu nemáme.
Zdravotnictví a důchody
Další skrytý dluh máme ve zdravotnictví. Zdravotní péče je u nás bezplatná, v podstatě zadarmo a tím je systém přetížený. Měla by se zvýšit míra účasti pacientů na financování zdravotních úkonů.
Populace stárne, počet lidí v produktivním věku neroste, ale roste počet důchodců. Prodlužuje se délka života, což je chvályhodné, bohužel to státní kasu bolí a ještě bude bolet. V roce 1990 pobíral důchodce starobní důchod v průměru 16 let, teď už to je téměř 24 let.
Nemáme vyřešený důchodový systém. Už dnes jsou výdaje na důchody vyšší než příjmy z důchodového pojistného – a to o 73 miliard ročně, tedy přesně o jedno procento HDP. Stát tak důchody financuje z jiných zdrojů. Každá nová vláda se bojí důchody řešit.
Navíc se u kormidla poměrně často střídají politické strany, tak není čas na koncepční řešení, které bude bolet. Důchodci jsou totiž voliči, jejichž hlas jde snadno koupit. Výdaje na důchody se za posledních pět let zvedly o 50 %.
Občané Česka si příliš zvykli spotřebovávat a na investice už nezbývá.
Lidi jsou u nás bohatí, relativně…
Průměrný majetek občana Česka je ryze statisticky čtyři miliony korun. V čem lidé drží svůj majetek? Většinou v nemovitostech.
Zhruba tři čtvrtiny Čechů bydlí ve svém. Téměř čtvrtina lidí vlastní další nemovitost, většinou chalupu, dům po babičce. Bohužel, spousta těchto domů potřebuje zásadní rekonstrukce a jsou energeticky náročné. Zpeněžit takové chalupy je docela těžké. A rekonstrukce bude drahá.
Často kolem sebe vidím, že důchodci ve starším věku opouštějí město, byt dají dětem nebo ho prodají. Bohužel většinou byty nepronajímají.
Kdyby Jindra místo koupě chalupy investoval pět milionů do nájemní nemovitosti s výnosem pět procent ročně, výnos by činil 250 tisíc ročně. Místo toho ale platí 100 tisíc ročně za chod chalupy. Jindra vydělá 40 tisíc čistého měsíčně. Kdyby místo chalupy držel nájemní nemovitost, jeho disponibilní měsíční příjem by se zvýšil o tři čtvrtiny.
Jaké si z toho vzít ponaučení? Lidi se hodně nadřou na to, jak peníze vydělat. Málo už přemýšlí o tom, jak s nimi naložit. Lidi to nechtějí řešit. Často si totiž pletou investice a spotřebu.
Autor je podnikatel a investor, stálý spolupracovník HlídacíPes.org
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Realitní perly na dálniční sňůře na jih. Hluboká, Písek, Budějovice
Agáta Pilátová: Prezidentka ve vichru doby a nelichotivý obraz Slovenska
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
20 komentářů
Jenomže taková chalupa většinou celé rodině zvýší kvalitu života a tu si jen za peníze nekoupíte.
Polsko je ovšem pod permanentním tlakem Bruselu, aby tyto věci, co popisuje autor, nedělalo. Programem Bruselu je totiž pád do totální bídy.
Skvěle napsaný článek. 👍
Souhlasím v plném rozsahu.👍🍀
pamatuju, jak babis tvrdil, ze penize z EU bude investovat do lidi. ale nemyslel tim treba do vzdelani, ale do duchodu a davek, aby si za penize EU zajistil volice.
a vubec se u toho necervenal.
a ti jeho volici se uz tesej, az do nich po pristich volbach zacne „investovat“.
ale kazdej normalni clovek se toho desi a to vcetne mnoha duchodcu v mem okoli
Očekával bych, že clanek je určený politikům a obcím. Já nejsem Česko. Já jsem do naší vesničky to obrovské hřiště nechtěl, ani dětská hřiště, kterých máme několik. Na radnici mi vysvětlili, že firma shora má kanál na dotace a my to budeme jen sekat. A natírat. Podivite se: na sekání, zalévání a natírání došly peníze už za pár let. A těch pár milionů z dotací si nechala firma, co nám to hřiště nacpala. Teď má glejt na dotace Fve. A cpe nám na školu elektrárnu, zadarmo. Svinstvo až na hradčanskou, tam to končí. Proč nejdou dotace do obce na silnici, sítě, proč nás pořád obchází lobbisti a bráchové někoho, kdo si to zařídil nahoře a s celou rodinou zaplaví naší zem projekty, které jsou k ničemu? Protože pane hlídací pse: NEKOUŠETE. Vy tu moc máte. Ti lidé jsou na každé faktuře, nabídce. Na každé dotaci. A napíšete :prožrali. Ale politici. Ne ČR.
Protože EU nemá zájem o to, aby se z dotací vybudovalo cokoli užitečného. Takže se budují cyklostazky odnikud nikam. rozhledny v údolí a tisíce podobných nesmyslů. Protože s těmi dotacemi musí jít naše „spoluúčast“, je to současně zajištění, že na ty užitečné věci nebudeme mít peníze.
A velice často jsou dotace postaveny tak, že se na jejich realizaci musí kupovat předražené materiály ze starých zemí EU (byť naše jsou kvalitnější a levnější), případně dokonce najímat odtamtud firmy (byť to naše firmy udělají kvalitněji a levněji); takže jsou ty dotace ještě jakási „malá domů“.
Pěkný blábol.
Zatímco ostatní státy budovaly užitečné věci, čecháčkovští tupounci si vybudovali zbytečnosti. EU dává peníze a přerozdělují je úředníci každého státu… Krásně je to vidět na Polsku a jeho nové infrastruktuře. Tupouni ANOparazité dokonce potopili plynovod z Polska Stork II., který předjednala Sobotkova vláda, takže dále budeme platit předražený tranzit přes Německo.
Nikdo z Bruselu nemůže za české hlupáky a jejich hloupá rozhodnutí, cyklostezky, rozhledny, Penam pekárny, Čapí hnízda,… Takový důkaz nejste schopen předložit. A na to si vsadím.
I v jiných státech se budují pitomosti.
Odložit digitalizaci nemůžeme, způsobilo by to ještě větší škody, řekl ministr Bartoš. Odložení digitalizace stavebního řízení by České republice způsobilo vetší hospodářské škody než její spuštění v současné podobě. Důvodem je to, že peníze na digitalizaci a urychlení stavebního řízení bylo možné čerpat z Národního plánu obnovy (NPO), tedy evropských zdrojů, podmínkou ale bylo spuštění systému ve třetím čtvrtletí letošního roku.
https://www.e15.cz/domaci/odlozit-digitalizaci-nemuzeme-zpusobilo-by-to-jeste-vetsi-skody-rekl-ministr-bartos-1418159
Velmi dobrý článek. Obzvláště u té spotřeby alkoholu a hazardu je to šokující, ne? 30kč u doktora byl strašný problém, čekárny byly poloprázdné. Každý obvoďák se dokáže velmi dlouhosáhle rozhovořit o lidech jistého věku, kteří jsou schopni denně obtěžovat v čekárně.
Řeknu něco velmi třaskavého. Zastávám názor, že důchodci (od určitého věku) by neměli mít volební právo stejně jako ho nemají třeba děti.
Vysvětlím: Děti ho nemají proto, že prakticky nic neví a nemají zralou osobnost aby pochopili složité věci ve světě. A úplně stejné to je s důchodci. Ne všichni, stejně jako u dětí je různá míra vyspělosti byť ve stejném věku. Dítě „utáhnete“ na sladkosti, důchodce na 30korunové poplatky u lékaře, obojí je zhruba ve stejné cenové relaci, podobnost čistě náhodná.
Člověk se narodí blábolící, řvoucí, podělávací se. Pak dospěje, je s ním řeč, někteří dokáží i chápat složité věci a orientují se. A končí obvykle úplně stejně jako to novorozeně/batole. Proto by neměli lidé od určitého věku mít právo volit, stejně tak mít řidičák atd. (opět vysvětlím řidičák: stejně jako se naprostá většina národa shodla a stále shoduje na tom, že ne všichni muslimové jsou teroristi, ale všichni teroristi jsou muslimové, tak stejně tak se dá brát statiska lidí jedoucích na dálnici v protisměru, atd. atd.)
Já bych byl spíš proto, aby nemohli volit ti, kdo žijí ze státních peněz (různí nevládkáři, „odborníci“ na nic apod.)
Druhou možností by bylo podmínit volení spočtením příkladu na úrovni mariatereziánského trivia (nějaká jednoduchá trojčlenka, apod. Odpadlo by to, co si myslí, že auta produkují víc CO2 než elektromobil, případně to, co si myslí, že naše produkce sodovkového plynu má nějaký reálný význam. Čili absolventi všeobecných hlupcologií, jaké vidíme i v současné vlád.
V čem je problém s triviem, že nejde o matematiku. Protože tu trojclenku dokáže spočítat každý když mu ji někdo sestaví
a napíše jako priklad.
To je problem dobrého chápání fyziky v řadě jejich modelů. Tohle ani nelze požadovat od většiny lidí aby se v tom vyznalo a rozeznalo nespravnost řady těch teorii
Takže to by měla byt úloha naší vřp ČT kdyby dokázala takové zcela nezávisle pořady s takovým výkladem produkovat a vysilat?
Pokud někdo nedokáže sestavit trojčlenku na řešení triviálního problému, nebo nezná základní fyzikální, a chemické zákony, týkající se v politice forsírovných jevů, volební právo by mít neměl.
Příklad: Spousta lidí je přesvědčená, že mezi koncentrací sodovkového plynu a sílou skleníkového efektu je lineární přímá úměra, nebo dokonce exponenciální vztah, a on je ten vztah logaritmický. Takže pokud se zvýší koncentrace CO2 z 0,01% na 0,02%, tak se skleníkový efekt zdvojnásobí, k dalšímu zdvojnásobení dojde při zvednutí 0,02% na 0,04% a k dalšímu z 0,04% na 0,08%. Týká se to ovšem pouze oné minoritní složky skleníkového efektu, připadající na sodovkový plyn, celkový skleníkový efekt by se zvýšil nepatrně. A ta první dvě čísla jsou ryze hypotetická, protože současná koncentrace CO2 je pár tisícin procenta nad hranicí funkčnosti fotosyntézy zelených rostlin a její překročení směrem dolů by znamenalo zánik této skupiny organismů a tudíž i života na Zemi, jak ho známe.
Příklad cyklostezek na nesmyslných místech?
Největším problémem Česka je justice. Ve článku o tom není ani slovo.
Dalším problémem Česka je státní správa.
proč ministr zemědělství lže?
https://www.youtube.com/watch?v=LsFFYJvAMRA
ministr zemědělství kryje selhání státního podniku Povodí Odry
https://www.youtube.com/watch?v=j3GVMI2qsP0
Nejhlavnější český národní úkol byl boj proti zeměpisnému názvu Česko a zejména proti jeho anglickému překladu Czechia.
Ok,tak dobře budeme všichni investovat a kupovat byty samozřejmě že na DLUH a pronajímat. A komu jako?????? Všichni chceme pronajímat!!!! Co by na to asi řekl Jindra co? A samozřejmě nemovitosti které nakoupite za dva roky prodáte za dvojnásobek ceny, jasně donekonečna nahoru a nejlépe vše na DLUH 👍👍👍
Ony i ty rozhledny i cyklostezky jsou investicí, nicméně musí být součástí nějaké ucelené turistické strategie, cyklostezky musí na sebe navazovat, musí vést kolem turistických dominant a musí kolem nich fungovat ekosystém moderních kempů, restaurací apod. Většinou tomu tak není.
Takovou cyklostezku by nám ovšem EU nepodpořila.