Investor Brůna: Pěkné peníze nesou veteráni, umění a alkohol. Vydělat mohou i laici
Čeho je málo, roste na ceně. Veteráni, umění a alkohol umí vynášet pohádkově. Obvykle se ale čeká několik let, než snesou zlaté vejce. Kdo chce rychlé peníze a myslí si o sobě, že je „všeználek“, ať dále ani nečte. Klíčový je příběh věci a investor jí musí do hloubky rozumět nebo mít důvěryhodné správce. Naletět je snadné.
„Roli při výběru nehraje jen původní lak a to, že daný vůz není sériový, ale i doložitelná historie konkrétního auta,“ upozorňuje specialistka na veterány Kateřina Trnková, která mimo jiné působila ve Ferrari.
Podle Forbesu cenná auta za posledních deset let zhodnotila o více než 300 procent. Do skutečných unikátů za miliony korun, které mají silný příběh, lze investovat přes fondy kvalifikovaných investorů. Mají na to odborníky, servis, zázemí, bezpečné garáže. A hlavně: člověk nemusí být multimilionář, aby se do takové investice pustil. Koupí si zkrátka určitý podíl na věci a spolu s dalšími čeká na výnos.
S vůní benzínu a kůže
„Do raritních automobilů ale není dobré investovat první vydělaný milion. Jedná se o alternativní investici. Je určena především lidem, kteří chtějí rozšířit svá portfolia a kladou důraz na diverzifikaci,“ upozorňuje Štěpán Křeček ze společnosti BH Securities.
Ví, o čem mluví. Spoluzaložili Fond Engine Classic Cars, jenž drží například unikátní Aston Martin DBS Superleggera Concorde Edition. Fond cílí na výjimečné automobily a motocykly z let 1950–2000. Investiční horizont je nejméně pět let a počítá s šestiprocentním cílovým čistým zhodnocením.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
„Raritní vozy dokážou přinášet nadstandardní zhodnocení při akceptovatelné míře rizika. Navíc je tento typ investic spojen se zážitky, krásnými akcemi,“ popisuje Štěpán Křeček.
Na menší střadatele se zaměřuje Portu Gallery, za níž stojí investiční skupina WOOD & Company. Prvním úlovkem před dvěma lety byl veterán Nash-Healey Roadster z roku 1952, jenž zvítězil i v závodě Le Mans. Na auto byly vydány cenné papíry v hodnotě 2,8 milionu korun. Drobný investor si koupí podíl na voze s investičním horizontem pět let.
Nedávno Portu ukončila akci na BMW M3 E30. Vůz byl pořízen za 1,38 milionu a vyskládalo se na něho 183 investorů. A teď čekají na zhodnocení.
Ze šrotu malý garážový poklad
– V Česku je o veterány značný zájem. Vozy staré 30, 40 let se zhodnocují v průměru 22 procenty ročně. A nemusí jít hned o extra raritní značku a kus.
– Ještě před čtvrtstoletím zatracované a vyhazované Škodovky 120 se před šesti lety prodávali stěží za 30 tisíc korun, a nyní v pěkném stavu jdou ke 100 tisícům. V jisté velké prodejně jsem nedávno viděl červenou stopětku z roku 1981 s devadesáti sedmi tisíci kilometry a cenovkou 99 tisíc korun.
– A co taková škodovka 110 R. Od čtvrt do půl milionu. Torzo Tatry 603 vytažené z kůlny? Tři sta tisíc. Renovovaná od 1,5 milionu. Tatra 603 a Škoda Rapid zhodnotily za šest let o více než šedesát procent.
– „Motocykly“ Stadion, Jaweta se ještě před dvaceti lety se házely do šrotu nebo dávaly za pivo. A dnes? Ve stavu nijak zářivém padesát, sedmdesát tisíc korun.
Není nutné sbírat pouze mrtvé autory
„Nenakupujte pokoutně, v různých pochybných galeriích, které nenesou žádnou odpovědnost. Známá kradená věc je jednou provždy kradená. Jsou o tom celosvětově vedeny záznamy – dílo je hledané a neobchodovatelné,“ říká k investicím do umění Jarmila Hla Shwe ze společnosti AIA – Alternative Investment.
Soudní znalci a experti nejsou zaměřeni na všechny autory, ale většinou pouze na určitý segment umění, či jednotlivé výtvarníky. Nejvíce této problematice rozumí aukční domy.
Kupujte prověřená jména. Umělce, kteří mají pravidelné výstavy, monografie, jsou zastoupeni v Národní galerii, či regionálních galeriích.
„Nejdražší díla mnohdy bývají ta raná, kdy byl umělec inovativní a energický. A není nutné sbírat pouze mrtvé autory. Někteří odejdou a na cenu jejich díla to nemá žádný vliv. U jiných se cena jejich díla po smrti zdesetinásobí jako například u sochaře Olbrama Zoubka. Výtvarník Jan Merta je živ a jeho cena se také zdesetinásobila,“ říká Jarmila Hla Shwe.
Podle ní je třeba neustále sledovat trendy. Co bylo „in“ před deseti lety, nemusí mít stejně vysokou cenu dnes.
„Procentuální zhodnocení se nedá úplně určit. Obraz malíře Emila Filly, který jste mohli v roce 1991 koupit za 80 tisíc korun, dnes pořídíte za deset milionů korun,“ dodává Jarmila Hla Shwe.
Celkové zhodnocení uměleckých předmětů sledované indexem Art Price Global dosahuje od roku 1980 zhruba 13 % ročně.
Whisky, kterou nechcete vypít
Zajímavé zhodnocení nabízí i smyčcové hudební nástroje. Nejvíce se investuje do starých či starších mistrovských houslí, viol a violoncell a stále více i do kvalitních smyčců od především italských, francouzských a anglických houslařů.
Specifické jsou mince. Před časem byl u nás vydražen desetidukát panovníka Ferdinanda III. vyražený v Kremnici v roce 1642. Vyvolávací cena 200 tisíc eur. Vydražen byl investorem ze Slovenska v aukční síň Macho & Chlapovič za 1 140 000 eur – 30 milionů korun.
Dvaasedmdesátiletou whisky ze skotské palírny Macallan kupoval fond Wine Management loni v květnu za 1,73 milionu korun a nyní se cena lahve dostala na 3,75 milionu. Bylo jí totiž naplněno pouze 600 lahví a některé z nich byly vypity. Ty poslední už rozhodně nikdo pít nehodlá. Do whisky lze ale investovat i v malém. Můj známý již takto vložil zhruba dvě stě tisíc do několika lahví. „Nedávno jsem koupil jednu za pět tisíc a vím, že na trhu má hodnotu deseti,“ usmívá se.
Zhodnocení alternativních investic za 10 let
Vzácná Whisky | 478% |
Veteráni | 193% |
Víno | 127% |
Hodinky | 89% |
Mince | 72% |
Umění | 71% |
Šperky | 67% |
Známky | 64% |
Zlato | 34% |
Nábytek | 22% |
Zdroj: Knight Frank, Portu Galery
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Realitní perly na dálniční sňůře na jih. Hluboká, Písek, Budějovice
Agáta Pilátová: Prezidentka ve vichru doby a nelichotivý obraz Slovenska
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
Autor je hlavně iluzionista. Abyste mohli investovat, musíte tomu rozumět, každý zprostředkovatel vás „natáhne“, takže žádné „rychlé“ zbohatnutí se nekoná. Sám jsem kupoval starožitnosti, věnoval se filokartii, mám starší auta. Na ničem se v dnešní době jednoznačně nevydělává. Musí to být mimořádné kousky a kupce si musíte většinou „vyčekat“. Např. starožitný nábytek je totálně ztrátová záležitost, cena roku 2000 vs. 2020 je mínus 30-40%. Nikdo to nechce. Takže asi tak.