Investor Brůna: O důchod se musí postarat každý sám. Investováním a dětmi
KOMENTÁŘ. Nechceme slyšet, že stárneme a že mladých lidí v populaci ubývá. Nechceme slyšet, že budeme staří, to už vůbec ne, i když čas letí každému. Ani to, že stát nebude mít kde brát, aby se o nás postaral. Velké zdražování? Tak se to aspoň trochu dorovná nějakou tou zákonnou valorizační tisícovkou, třeba čtyřikrát za rok. S těmito jistotami bychom se ale měli rozloučit.
Ať se to někomu líbí nebo ne, dobře to naservíroval v nedávných Otázkách Václava Moravce v ČT bývalý ministr financí, premiér a guvernér České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok. Divákům bez obalu řekl, že buď si budou lidé už jako mladí sami investovat nebo se o ně budou muset postarat jejich děti. A to povinně, bez nějakých velkých polemik. Nazval bych to „Rusnokovy důchodové pilíře“.
Už za čtvrtstoletí dvakrát více seniorů
Rusnok připomněl, že do roku 2050 budeme jen a jen populačně stárnout, až pak se to možná začne trochu vyrovnávat. Ale do té doby to bude jen a jen horší.
V této souvislosti znovu zopakoval, že jen bláhoví si myslí, že když je jim dnes strháváno takzvané sociální pojištění, jsou to peníze na jejich starobní důchod. Nikoli. Těmito penězi se platí dnešní senioři. Až my, dnes třicátníci, čtyřicátníci a padesátníci, budeme důchodci, na nás by zase měli platit mladí, produktivní. Jenže jich bude málo.
„V průběhu první poloviny 21. století se podle všech variant demografického vývoje zastoupení 65 a víceletých osob zhruba zdvojnásobí z dnešní jedné šestiny na jednu třetinu. Počet seniorů by měl kulminovat na konci 50. let ve střední variantě na úrovni 3,2 milionu osob oproti současným 1,8 milionu. Po celou druhou polovinu 21. století bude v České republice žít 2,5krát více seniorů než dětí,“ uvádí autorský kolektiv z oddělení demografické statistiky Českého statistického úřadu.
Návrat k vejminkářství
Lidé se už smířili s tím, že se postupně oddaluje nárok na starobní důchod. Jenže to stejně nebude nic platné. Návrat k vejminkářství je nevyhnutelný.
Před dvěma třemi sty lety zřizovali rodiče ve prospěch dětí zástavy na gruntu, na domku – kdyby se něco stalo, aby ratolesti nebyly bez prostředků. A naopak staří pak měli v domku zřízeno právo dožít i kdyby se prodal. Případně se jim vedle postavil takzvaný vejminek. Je to tak správné.
A že mladí dnes nemají na nic čas, že musí honit výdělky na drahé byty a drahé hypotéky, a ještě se pak starat o staré rodiče? No a? Máme hodně věcí, hodně ambicí, hodně aplikací.
Tak to chce už od mala méně jezdit jako mamataxi a papapeněženka, nevodit děti pořád za ručičky, více spořit a učit se investovat a méně řešit dovolené u moře. Ty naši předci neřešili.
Zkrátka obživa, střecha nad hlavou, mladí na zkušenou do světa a pak se postarat o rodiče, to jsou ony priority. Důchod je jednou z priorit. Osobních priorit. A až pak je to otázka sociálního smíru a státní starost.
Rozmazlení degenerují
Líbila se mi speciální pedagožka Marina Šimanová, která na idnes.cz napsala, že „dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, a že kdybychom přistupovali k dětem v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně závažných poruch učení i chování“.
Přesně. Nerozmazlovat. Protože tím se práci nenaučí, tím se nezocelí čelit stresům všedního dne, a tím se nenaučí ani pokoře a odpovědnosti, že rodiče mi dali zázemí třeba ke škole, a já jim pak dám zázemí na stará kolena.
Když jsou už ratolesti větší, ve studentských letech, je dobré si jako rodič uvědomit, že s plným žaludkem v přetopeném pokoji se mladému těžko studuje a pracuje.
Když je prostě vše na lusknutí prstu, na kliknutí, člověk degeneruje, a inklinuje k různým hnutím a trpí ledasjakým splínem. Je to pak těžké, všude se vozit na elektrokoloběžkách, nikam nedojít pěšky a trpět při tom enviromentálním žalem.
Co se investic týče, bývalý guvernér ČNB preferuje akcie. Z dlouhodobého hlediska mají akcie opravdu největší výnosy, ale přece jenom nejsou do zlých časů.
Tu svou hromádku rozdělit
Další věc je, že každý investor i střadatel by vždy měl tu svou hromádku, ať už velkou nebo malou, rozdělovat na více cest. Takže investujme coby první důchodový pilíř, každý sám za sebe, ale nejen do akcií.
Kdo si koupil byt a žije ve svém, má už dnes nejlepší formu zabezpečení na důchod. A když je byt větší, jde pronajmout pokoj, i kdyby jen na poplatky v domě…
Stejně tak chalupa, pokud je na místě, odkud se dá dostat k lékařům a obchodům. Je dobré ji mít před důchodem přestavěnou na bydlení. Zkrátka vejminek.
Jeden můj známý přenechal podíl v činžovním domě v Praze i se dvěma byty svému pětačtyřicetiletému synovi. Byla to původně restituce po pradědečkovi. Nebylo to ale přenechání jen tak. Syn musel otci a matce koupit recipročně pěkný nový byt v Písku.
Další cestou k důchodovému zajištění jsou podle mého přesvědčení stříbrné mince. Hlavní výhoda je, že do nich jde peníze ukládat v malých částkách, už od 650 Kč za minci. Pro větší částky je ideální zlato a samozřejmě stavební pozemky. Ty budou jen ubývat. Hlavně bych se vyhýbal jako čert kříži dluhopisům všeho druhu.
Řekli o důchodech
- Krizi měli pocítit všichni, nejen zaměstnanci, ale i penzisté. Jejich pokles reálného příjmu je daleko nižší než u všech ostatních v ekonomice. V nějaké podobě se šetření musí dotýkat každého. Mojmír Hampl, předseda Národní rozpočtové rady vlády, SZ Byznys
- Důchodový systém je letos po třech čtvrtletích v deficitu 18,47 miliardy korun. Příjmy z odvodů jsou sice vyšší než za stejné období v loňském roce, ale výdaje se zvedly o více než 36 miliard, zejména kvůli mimořádným valorizacím. Ministerstvo financí
- Na důchody si vláda musí půjčit rekordních 63 miliard. Politici začínají opět mluvit o penzijní reformě. Česká televize, 17.10.2022
- Na portálu ČSSZ si jde nechat spočítat odchod do důchodu a předpodkládaný důchod. Když to tam člověk vidí, je to trochu (opakovaný) budíček. Ale stejně tak nějak všichni víme, že ani tyhle čísla pro nás platit nebudou. Daniel Pražák, Twitter
- A proto mě mrzí, že v tom není větší státní osvěta, která by lidem pomohla se na to lépe připravit, nebo alespoň zlepšit jejich možnosti. Máme na to aktuálně 30 let. David Kudrna, Twitter
Autor je český investor
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Kam na hory bez davového šílenství?
Investor Brůna: Prachy jsou krásná věc. Ale štěstí si nekoupíš
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
17 komentářů
Zrovna pan Hampl krizi moc nepociťuje.
Důchodcům vláda, podle zákona, valorizuje důchody pokud inflace překročí 5% a to s pětiměsíčním zpožděním. To, co si naspořili na stáří, jim naší vládou podporovaná pádivá inflace požírá stejně, jako všem ostatním střádalům. Spořílci mají naškrunděny 3 biliony, takže za poslední rok přišli o minimálně 500 milionů.
Státní dluh bude rovněž 3 biliony, a tak, přestože naroste o 400 miliard, tak vlastně o 100 miliard poklesne. A to ještě vláda vybere, díky fialové drahotě, o skoro 200 miliard na příjmech státního rozpočtu víc než loni.
Průběžný penzijní systém je jediný dlouhodobě udržitelný. Není důvod zatracovat jej zatracovat. Je součástí státního rozpočtu a to, že na něj zatím většinou stačila daň zvaná sociální pojištění vlastně nic neznamená. Je tolik jiných daní a není důvod něco nepřesunout. Argument, že si vláda na důchody musí půjčit 65 miliard, je prachsprostá manipulace. Mnohem spíše si půjčuje na předražené státní zakázky. Ale to by šidili vlastní kapsy. Mnohem lepší je obrat ty, co se nemohou, nebo neumí bránit.
Zatím všechny penzijní fondy v dlouhodobém horizontu (cca 100 let) zkrachovaly, nebo byly nuceny se přetransformovat za velkých ztrát pro účastníky.
Nejlépe se na stáří zabezpečíte tak, že budete potřebovat co nejméně peněz (vlastní bydlení, energie, voda, zelenina, ovoce, maso, vejce….. a – drahé kovy). O děti se nejlépe postaráte tak, že se ony nebudou muset starat o vás.
Dovolím si poznámku k větě, cituji: „Argument, že si vláda na důchody musí půjčit 65 miliard, je prachsprostá manipulace. “ Problém je v tom, že bezdětným důchodcům nemá kdo, díky bezdětnosti, financovat starobní důchody. Výsledek? Jen v roce 2022 vytunelují bezdětní důchodci ze státního důchodového systému 59,9 miliard korun. Jak je zřejmé, tak při správně nastaveném účetnictví ve státním důchodovém systému, (v tom je jádro důchodové reformy), byl by výběr SP s financováním důchodů téměř vyrovnaný. Podrobnosti v auditu státního důchodového systému na adrese: slideplayer.cz/slide/13563954/
Tedy a že jsem si to přečetl. Celé jest to postavené na dosti pochybném argumentu, že “ bezdětným důchodcům nemá kdo, díky bezdětnosti platit důchody „..
Jenomže i to je pustý nesmysl, který lze ukázat na tomto logickém příkladu.
Máme dva důchodce, tátu a mámu – ti mají dvě pracující děti. Vidíme tedy, že by na toho jednoho důchodce už dnes by měl vydělávat „jeden člověk“ (jedno jeho dítě) aby to bylo vyrovnané, což je ovšem nesmysl.
Tudíž, takto to nejde počítat, stát vybírá na důchody, od všech pracujících lidí několika generací, ode všech vybírá daně (a třeba DPH platí i důchodci,..) a musí si s tím vystačit na svojé výdaje včetně vyplácení důchodů. A jestli tedy chce nějakou pro-růstovou populační politiku, musí to vymyslet nějak jinak, než trestat bezdětné dalšími vymýšlenými odvody. Že bych třeba připomenul, teď k nám přišlo přes 400 000 Ukrajinců – kdyby u nás většina zůstala, a platila daně a důchodové pojištění, byl byl to jistě velký příjem. Ale s tím ještě žádná důchodová komis nepočítá..
Pak tedy druhá poznámka – jak se v odkazu píše – ti bezdětní by si měli povinně spořit do ->státem garantovaného důchodového fondu“<- . I to je ovšem nonsens. Stát samozřejmě žádný takový oddělený fond garantovat nebude. Za prvé, kdyby takový fond krachnul, tak ani stát nemá z čeho by ho sanoval.
Ale za druhé, Když si vezmeme takovou minimální dobu trvání toho fondu, což je 47 let (spoření od 18 do 65 let věku) tak zjistíme že tak dlouho tady ještě žádný politický režím netrval, ani komunisti ne.
Všechny ty nářky a doporučení na reformu penzijního systému, jsou jen pokusy o znedůvěryhodnění průběžného penzijního systému. Řešením by prý mělo být spoření si v privátních penzijních fondech, kde nikdo nikomu za nic neručí. Když fond zkrachuje, veškerá rizika nesou klienti. Měli si vybrat lepší fond. Po rozkradení minulosti a přítomnosti recept, jak vykrást budoucnost.
Náš penzijní systém je nastavený správně a nějaké zásadní úpravy nejsou nutné. Ten „velký“ problém s budoucím nástupem silných ročníků tzv Husákových dětí do důchodu, se po nějakých 15 letech vyřeší sám a penzijní systém se opět dostane do plusu, až budou odcházet do penze slabé ročníky slabé ročníky let devadesátých.
Český národ slušným tempem vymírá a vypadá to, že za sto let, budou Češi tvořit méně než polovinu obyvatel ČR (pokud nějaká ČR ještě bude).
Všechny dobré rady na důchod jsou pěkné, ale nepomůžou, když přijde inflace nebo lichvářské zdražování elektřiny, vody, vytápění, potravin a kdoví čeho v budoucnu ještě. Vždycky se najde způsob jak vyluxovat lidem a znehodnotit zajištění. Takže všichni mladí si spořte na důchod a po třiceti letech inflace… jaké byly úspory?
V cem je problem, ze ani historicky to tak optimalni nebylo. Na to .musel mit skutecne sedlak na vesnici te grund, aby mohl zajstit rodicum ten vejminek, nejakou pristavbu ci svetnici na statku i s obzivou. A ve mestech ve sredni vyssi tride ze mohli mit pro stare pany treba patro domu navic.
Ale jak to resily nizsi vrstvy, to uz jsou spise namety na socialni dramata a tihle seniori koncili casto v chudobincich.
A dneska, kdyz se mluvi o (sic) kapitalistickych statech, ale se socialni slozkou, je to tezko resitelne.
Uz treba to ze ‚dnesni lide plati ve svem duchodovem pojisteni duchody dnesnim duchodcum je fakt. Ale tezko by se dala politicky protlacit ta zmena ze by jim to platii dal, ale nevic si sporili dalsi srovnatelne castky na sve duchody v budoucnosti, ze?
Popripade, ze by se sice nejakymi akvizicemi zajistit to ‚bydleni na stari‘ ale k tomu je nutno pripocitavat, jak nyni pomerne vysoke platby za energie,ze? Nemluve treba nynj napady politiku vlastnictvi nemovitosti zdanit….
No.. kdyz dojdeme k zaveru, ze tato cesta je vlastne pro politiky ta nejjednodussi, presunout tyto naklady a starostj na obcany at ti se o sebe a sve rodice postaraji sam.. Zatimco, kdyby o tom meli premyslet a zarizovat to dnesni politici? Ono zase tech moznosti neni malo.Jen skody zpusobene korupci se odhaduji na stovky miliard rocne.
Malá poznámka k tomu spoření do stříbrných minci. Na stříbrných mincích se po letech i dříve mohou a často objevují oxidační tečky. Mince je tím znehodnocení a je pak problém ji prodat. Z 5 stříbrných minci koupenych na aukru 3 mají oxidacni tečky. U 10 let starých minci skoro pravidlo. U zlatých se oxidacni tečky neprojevuji ale zlaté jsou zase příliš drahé. Takže s investici do stříbrných minci opatrne.
ProAurum v Německu nebo Schoeller v Rakousku vykupují i stříbrné mince, které jsou zoxidované. Není za to u nich žádná sankce. Mám s tím osobní zkušenost. V Čechách se obchodníci na toto vymlouvají. Ale je to z důvodu, že nechtějí vykupovat. Více v: https://hlidacipes.org/investor-bruna-stribro-zustava-levne-v-cesku-ale-pripomina-klondike-zbohatne-malokdo/
Sběratelské mince by měly zůstat v plastikových kapslích, aby byly maximálně chráněny proti oxidaci, ale hlavně proti otěru (poškrábání). Staré stříbrné mince jsou ceněny právě se svou patinou stáří.
U investičních mincí by nějaká ta oxidace neměla vadit. Ty se kupují kvůli obsahu kovu. Je ale možné, že časem se z investiční mince stane vzácná. Jak říkal kdysi můj kolega, jinak sběratel mincí a pivních etiket : „Nic není tak vzácné, jako to, čeho bylo hodně.“ Ono to, čeho bylo vydáno málo, to si všichni schovají a pak to není nijak velká vzácnost. Ale toho, čeho je hodně, toho si nikdo neváží, vyhází se to a pak je to vzácné.
Mladých lidí v populaci ubývá, protože například ve státním rozpočtu roku 2022 je na třech účtech celkem 120 miliard korun určených na potlačování porodnosti v našich rodinách! Podrobnosti v kapitole o auditu státního rozpočtu na straně 172 v knize Ekonomům to myslí černobíle (knihu si můžete vypůjčit v městské knihovně). Kde je jádro problému? Napsal jsem to v kapitole Ministr a dítě na straně 121 v již zmíněné knize, cituji: „Žádný ekonom neumí řídit stát. Důvod je v podstatě triviální: Ekonom dokáže řídit podnik, do kterého mu stát zajistí pracovníky. Ekonom ale nedovede řídit stát tak, aby těch pracovníků bylo dost i v příští generaci.“
Kdyby šlo jen o to, „.. řídit podnik, do kterého mu stát zajistí pracovníky“. Ale ono jde taky o to „stát se potom taky postará o pracovníky, když už je pan ekonom v podniku nepotřebuje:)))
Knižecí rady. Jak si průměrně vydělávající občan ještě odloží na investování (do čeho?), aby jej to zaopatřilo na stáří, to bych opravdu rád věděl. A penzijní fondy jsou to první po čem stát sáhne, až bude ještě hůř, nebude to zdaleka poprvé.
Je zajímavé, že o důchodech se stále mluví ve smyslu, že celoživotní pracující a platič důchodového pojištění nakonec v důchodu nic nedostane. Naopak skupiny, které v životě nepracovaly a pobírají dávky, mají neohrožený přísun peněz a postačuje jen, když jsou u okénka s dávkami dostatečnš vulgární a hlasití.
Další „zajímavostí“ je, že vymírající Evropa hojně podporuje za nemalé prostředky osoby SLQDKXBU+ (omlouvám se ,pokud jsem někoho vynechal). Jední se o živočišný druh (v tom daném okamžiku-jak se právě cítí…), který není schopen se množit – tak se nedivme, že není kdo by na důchody pracoval! Příchodem migrantů se zvyšuje zaměstnanost, ale pouze u policie, takže zase dávky. Nejlépe se množí nepracující skupiny, zase dávky…. Samozřejmě, že člověk s poslaneckým platem a výše bude mít na věc odlišný názor.
Svatá pravda.
Kdyby byli ryby*. Pěkná pohádka ,ale i skutečnost!;
kdyby všichni naši bývalí Premiéři nekradly, krádeže ministrů, senátorů, poslanců neuklízely pod stůl, jak na rautu spadlé jídlo za ubrus svěšený k zemi.!
naši důchodci by neměly finanční vrásky. Jaký Havel a Klaus takové důchodové pilíře. *(nebyli by třeba rybníky).
ANO Ať si všichni spoří na důchod, ale ne u státu!
Nebo co si k státu schovám to chci zúročené zpět.
– rodiče novorozence na Matrice obdrží k Rodnému listu i Státní Dluhopis Důchodový, kam může vkládat dědeček tatínek a onen (a) Respondent.
= Pravicoví politici se chlubí, Levicovým výdobytkem diktatury proletariátu, však není jim vidět na ruce !!!.
= Arbitráže budou hradit ti co je zavinili., „nelze zřeknout se dluhů po politikovy tatínkovy či dědečkovy“. „každý tunel musí být zpětně ucpán“
a Parlament přejmenovat na Houbu; to je tunýlků.
Ty příšerné pravopisné chyby, o stylizaci ani nemluvím, děláte schválně, že abyste byl lidovej?
Ze bych si dovolil mozna opravu v titulku, nikoliv ‚musi kazdy postarat‘, ale ‚kdo muze, ten se postará‘, Jinak rečeno ano, dá se i predpokladat ze se urcite procento takto o sebe (i s podporou s detmi )dnes už stará a postará. Ovsem jsou tu dvě neznámé.
1. Jaký důchod budou tito seniori vyzadovat od státu pro své živobytí? Protože zatím je to tsk že dostávaji státní důchody ( u takto pričinlivých lidí se dá predpokládat ze spise nadprumerne). A ty dalsi benefity od deti, atd maji navic jako benefity. Jenze stacily by jim k zivobyti pokud by jim stat statni duchod zrusil, ci znacne snizil? Da se predpokladat ze ne.
2) Ale za druhe, stat musi pocitat s tim ze vetsina senioru se predem nepostara, nezaridi (ani treba oni ani jejich nebudou mit z ceho. Takze co s timi? Bude jim stat vplacet duchody? Nebo jim vyplacet ale dostatecne socdavky na cele zivobyti (coz taky ale neni malo),nebo pro ne bude stavet chudobince?