Investor Brůna: Nikdy nevsázet na jednu kartu. I kdyby to byl žolík
KOMENTÁŘ. Střadatelé mohou investovat i po menších částkách do realitních investičních platforem. Říká se jim crowfunding. V některých se angažují banky. Jsou to ale teď bezpečné investice?
Princip je snadný: developer chce postavit něco nového nebo rekonstruovat. Penzion, hotel, obchodní dům, zkrátka nemovitost, která má v budoucnu nést výnos z nájmu.
To ale stojí balík peněz, takže kdo půjčí, kdo do toho půjde? Banky jsou teď mnohem opatrnější. Developer proto vypíše svůj projekt na platformě.
Ukáže, kolik má stát, kdy má být hotov, kdo ho realizuje a hlavně jaká je výnosnost pro investora v jasně daném časovém horizontu. Do řady projektů vloží investici i banka, tím tomu dodá důvěryhodnost, pocit jistoty, a zbytek se posbírá od menších střadatelů.
Výnosy větší než na spořáku?
Pustit se do toho může člověk třeba s tisícovkou. Investice bývá zajištěna pozemky. Některé platformy se mi líbí, jiné ale méně. Jmenovat nebudu žádnou, ať si každý udělá obrázek sám.
Výnos z investic do těchto půjček je výrazně vyšší než u spořicího účtu. Je pravda, že už řada projektů se tak realizovala a investoři dostali vklad i výnos.
Úspěchy v časech realitního mejdanu. Ten ale skončil, výnos se teď musí velmi odpracovat a je třeba velmi opatrně počítat.
Pro dlužníka-developera je crowfunding drahé financování. Vychází s poplatky na více než 15 % p.a. Proto jsou to poměrně rizikové investice.
Vidím, že řada hlavně menších regionálních developerů má teď problémy. Hledají financování, kde se dá, někteří jednu půjčku vytloukají novou. Dají to? Držím palce.
Kdyby byl podnikatelský příběh developera opravdu takové terno s minimálním rizikem, půjčí mu banka za sedm procent. Banky vyžadují obecně vyšší zajištění svých peněz než crowfundingové platformy.
Riziko nesou hlavně ti menší
Řekl bych, že developerská rizika se na těchto platformách přenáší hlavně na drobné investory, kteří o investici téměř nic nevědí. Investor zkrátka důvěřuje tomu, že crowfundingová platforma si nemovitost před poskytnutím úvěru pořádně proklepla.
Pokud bance úvěr nevyjde, tak ta má velké portfolio úvěrů a se špatnými počítá. Takže jí nevadí ani mít rozjeté věci na takové platformě. Pro investora-jednotlivce to ale může být mnohem horší, když případ neklapne.
Nikdy nesázím jen na jednu kartu, i kdyby to byl žolík. Pokud investujete na crowfundingových platformách, dejte do toho maximálně 20 % hodnoty všech svých investic a rozkládejte riziko tím, že si budete vybírat různé projekty a různé společnosti.
Každý měsíc se svým týmem vyhodnocuji téměř 200 nemovitostních případů, z nichž ale zajímavých je kolem pětadvaceti.
Dlouho jsem řešil zdánlivě zajímavý komerční areál blízko Jihlavy. Našlo se tam ale hodně vad, které nešlo odstranit. O to větší bylo moje překvapení, když jsem ten stejný areál s nevyřešenými vadami našel na crowfundingové platofrmě.
Autor je podnikatel a investor
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)