Investor Brůna: Nevěřme příběhům o dalším velkém zdražování. Inflace brzdí
Na vysoké vlně inflace, která ale už opadá, se snaží co nejdéle vézt filutové. Zneužívají loňského a předloňského zdražování vyvolaného geopolitickými otřesy. Pořád pláčou, ale jsou to krokodýlí slzy. Příběhy o enormním zdražování používají jako falešné argumenty.
Ceny plynu, elektřiny a pohonných hmot jsou v lednu nižší než před válkou. Když ceny komodit padají, pro finální zákazníky se rádo zlevňuje mnohem pomaleji, než se zdražovalo. Inflace ale brzdí, a to je bez diskuse. U většiny věcí už není důvod k dramatickému růstu ceny.
Nicméně někteří se pořád vymlouvají na enormní zdražování, a na nedostatek lidí, aby obájili své neúměrné marže či neschopnost.
Můj známý potřebuje novou střechu na domek na Sedlčansku. Místní firmu specializovanou na střechy si objednal před rokem s termínem dodání práce loni v září.
Od té doby slyší stále dokola, že „nejsou zedníci“. Že prý firma nemá vlastní a musí je poptat jinde; že pokrývači musí honit velké rozdělané zakázky, až se nakonec dozvěděl, že „to uděláme v zimě.“
Šéf firmy tedy zavolal že už snad někdy za pár týdnů začnou, protože na to betonování věnce našel příbuzného. Mladík sice zrovna tohle ještě nikdy nedělal, ale prý se těší… Šéf firmy si ze zákazníka dělá učňovské středisko.
„A beton zas zdražil o 30 %“
Mezitím vypráví, že od začátku roku prý beton zdražil meziročně o 30 procent, dřevo taky, a že tedy nějak ten rozpočet udrží, ale „to víte, zdražuje se pořád hodně, třeba pila kvůli energiím…“ Tak dost! Tak horké to už nebude. Střechu tedy bude dělat někdo jiný.
Celkově stavebnictví vstupuje do pořádného útlumu. Neprojeví se ještě naplno letos, protože firmy dojíždějí zakázky nabrané předloni a loni, ale v roce 2024 a 2025 budou rádi za práci a stavebniny za každý větší odběr.
Už teď poptávka po řemeslnících podle portálu NejŘemeslnici.cz meziročně spadla o sedmnáct procent. Velcí developeři doufají, že zlevní úvěry a hypotéky a stavění se zase oživí. Ale to je jen víra, nikoliv jistá strategie.
„V průmyslu inflační vlna pomalu opadá. V tuto chvíli je vidět spíše více argumentů pro umírněný cenový vývoj než pro akceleraci. Sílící koruna zlevňuje dovážené komponenty a suroviny, které výrazně zlevnily. Velmi příznivé jsou i ceny v námořní dopravě, neboť se vrátily na předcovidovou úroveň,“ potvrzuje analytik ekonom Banky Creditas Petr Dufek.
Pozitivní zprávou podle něho je zpomalování růstu cen stavebních materiálů, avšak „až v lednové inflaci uvidíme, jakou cenovou politiku hodlají firmy razit v čase útlumu“.
Tlak na zlevnění materiálů
„Zakládání nových staveb se prakticky zastavilo. Výjimkou budou státní a velké developerské projekty,“ říká šéf sítě stavebnin PRO-DOMA Petr Vaněrka. Například velký developer Central Group v Praze odložil projekt výstavby 780 bytů. Podle Vaněrky může u některých typů stavebních materiálů klesnout prodej až o 40 procent. Celkově očekává letos pokles prodejů o deset až dvacet procent a v peněžním obratu o deset procent.
Z vývoje cen základních stavebních materiálů, které monitoruje společnosti ÚRS, vyplývá, že ceny stavebních materiálů se stabilizovaly už v druhé polovině loňského roku.
Z celkově více než stovky druhů materiálů sledovaných ÚRS loni v září zdražily čtyři desítky, a žádný o více než pět procent. Naopak snížení ceny přišlo u dalších čtyřiceti druhů materiálů.
Přibrzdí i ceny dalšího zboží
Polystyren pěnový EPS dokonce zlevnil o bezmála jedenáct procent, polystyren extrudovaný XPS o 7,6 procenta, profily ocelové pro suchou výstavbu o bezmála sedm procent a ploty drátěné o více než pět procent.
A tento trend stabilizace až poklesu cen kvůli nižší, řekněme odložené, poptávce bude pokračovat.
Velké tempo zdražování začalo právě u materiálů a pak se přelilo do potravin a věcí denní potřeby. Teď u stavebních materiálů dochází k cenové brzdě, takže lze předpokládat, že se přibrzdí i nominální růst cen u dalšího zboží. Jen jde o to, že se zlevňuje pomaleji, než když ceny letí vzhůru.
Ke zlevnění ale můžeme přispět i my, spotřebitelé. Tím, že nekoupíme každé nabízené zboží nebo službu, ale jen to, co opravdu stojí za to. A je jedno, zda jde o televizi, nové lyže nebo střechu na domek.
V prosinci 2022 výrazně posílila česká koruna. Je dokonce historicky nejsilnější vůči euru, což brzdí inflační tlaky. Silná koruna zlevňuje dovozy a nedělá radost exportérům.
Ceny komodit šly v prosinci dolů, ale jde to pomaleji, než když vyletěly nahoru.
Zásobníky na plyn jsou plné. Plyn a elektřina na burze jsou levnější než před začátkem ukrajinského konfliktu, stejně tak pohonné hmoty.
Co letos očekávám
Úrokové sazby vyhlašované centrální bankou v roce 2023 příliš nepřekročí současnou výši sedm procent.
Inflace se bude pohybovat kolem deseti procent. Úroky zůstanou kolem pěti procent. Inflace bude i nadále výrazně vyšší než úrokové sazby.
Silná koruna nevydrží a v průběhu letošního roku oslabí pod 25,50 Kč/eur.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Realitní perly na dálniční sňůře na jih. Hluboká, Písek, Budějovice
Agáta Pilátová: Prezidentka ve vichru doby a nelichotivý obraz Slovenska
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
3 komentáře
Agent Pávek nám zajistí světlé zítřky, to ho naučili ve škole rozvědčíků.
Za pět let jsou další volby, zkus to změnit.
Pokud fialoví soudruzi zavedou korespondenční volby, budou tu „na věčné časy a nikdy jinak“, dokud nedojde k takovému krachu, který by vyvolal situaci podobnou 17. listopadu 1989.