Foto: Profimedia

Investor Brůna: Navoněná švýcarská bída a zoufale zabrzděný bankovní krach

Napsal/a Vladimír Brůna 25. března 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Copak se to děje ve Švýcarsku, neotřesitelné baště peněz a bohatství? ptají se mnozí mí známí. Odpověď je prostá: to se jen nadzvedla poklička nablýskaného hrnce a ukázalo se, že se uvnitř vaří jen navoněná bída.

Největší švýcarská banka UBS převezme svého rivala Credit Suisse jehož problémy začaly ohrožovat finanční systém. Švýcarská vláda to nařídila. Akcionáři ani jedné z bank o tom nebudou rozhodovat.

Kde pak je možnost volby vyplývající ze spoluvlastnictví něčeho tak tradičního, jako je banka, jakou pak mají mít investoři vůbec důvěru v to, že drží akcie, když stejně pak rozhodnou jiní?

UBS převezme Credit Suisse zhruba za tři miliardy franků (téměř 73 miliard korun), které zaplatí svými akciemi. Cena je stanovena na 40 % poslední tržní ceny akcie. Na vrcholu v roce 2007 byly akcie Credit Suisse za 89 CHF, teď jsou za 0,8.

Příběh Credit Suisse ukazuje, že dokonce ani bance ve slovutném Švýcarsku se nedá věřit. Teď naplno vyplouvají nejen chybná rozhodnutí, ale i další skandály a hrátky s výkazy.

Krize důvěry a anarchie

Banka se kupříkladu příliš nezajímala o původ peněz. Nesmrděly jí ani ty, které by v našem bankovním systému opravdu být nemohly. Problém je i v tom, že v „neptaní se“ na původ peněz tkví kořeny švýcarského bankovnictví.

Představitelé finančního světa teď ujišťují, že tohle byla výjimka, a že jinak je Švýcarsko pevné, stabilní a čisté. Dodejme, že to je pořádně velká výjimka, když jde o druhou největší banku v zemi.

Zaměstnanci Credit Suisse v minulosti také záměrně nadhodnocovali cenu některých aktiv, aby mohli získat vyšší odměny. Banka manipulovala s měnovými kurzy a falšovala daňová přiznání ve Spojených státech.

Definitivní ránu jí zasadila krize důvěry z minulého týdne, kdy klienti začali ve velkém vybírat vklady. Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne.

Ale další překvapení je, že zaměstnanci Credit Suisse, kteří zůstanou, budou dále dostávat bonusy podle plánu, uvedla agentura Bloomberg. Investoři sice odepíšou své peníze, ale manažeři dostanou bonusy?! To už zní spíše jako anarchie.

„Víme, že velká část z vás sledovala vývoj o budoucnosti Credit Suisse v posledních 48 hodinách, a jsme si vědomi neúměrné míry nejistoty a stresu, kterou vám to působilo,“ chlácholil předseda představenstva Axel Lehmann a šéf banky Ulrich Koerner v prohlášení pro zaměstnance.

Dluhopisy jako cukrová vata

A kdo tuto velkolepou párty prohnilé banky zaplatí? Hlavně držitelé podmíněných konvertibilních dluhopisů banky v hodnotě bezmála 390 miliard korun, které se v důsledku transakce staly bezcennými.

Poraženými jsou rovněž akcionáři banky. Ti v rámci převzetí dostanou jen 40 % poslední ceny akcie. Pokud tento pokus nevyjde, tak to zaplatí švýcarští daňoví poplatníci.

Zatím se nikde neobjevila informace, zda a kolik mají do konvertibilních dluhopisů Credit Suisse zainvestováno prostřednictvím globálních fondů čeští střadatelé, naše banky nebo ČNB. To se sice asi nedozvíme, ale že systém je předlužený a stojí na falešných číslech naznačují i další akciové propady bank.

Jen mne tento případ utvrzuje v tom, že investoři do dluhopisů se zase nechali nalákat na cukrovou vatu a v ruce jim zbyly jen holé špejle.

Ale i na tomto zoufale zabrzděném krachu někdo vydělá, nebo vydělával. Jen ne ti, kdo vložili zdánlivě prestižní instituci peníze s pocitem, že je dávají do nejnebezpečnějšího finančního přístavu na světě. A ejhle, ona to byla vlastně jen knajpa falešný hráčů a navoněná bída.


Vývoj jednou větou

Deutsche Bank padá třetí den v řadě a stahuje dolů ostatní, Société Générale a Commerzbank. (iDnes, 24.března, 13 hodin)

Není důvod se znepokojovat. (Olaf Scholz, německý kancléř pro jednání v Bruselu, 24.března)

Mám velkou důvěru, co se týče likvidity a odolnosti, kterou si vybudoval náš bankovní systém. (Paschal Donohoe, šéf euroskupiny ministrů financí, 24.března)

Snaha německého kancléře Olafa Scholzeho a šéfky Evropské centrální banky Christine Lagarde uhasit požár prohlášeními o kvalitě a síle bankovního systému zatím moc nepomohla. (Bohumil Trampota, analytik Komerční banky ve zprávě o akciových trzích, 24. března 16:53)

Velmi silné ekonomické základy, dostatečný fiskální prostor a vysoce efektivní instituce umožní Švýcarsku účinně zvládnout šoky, jako je ten nynější, který ovlivňuje bankovní systémy po celém světě. (Agentura Moody’s, 16. března)


Autor je český investor

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)