Investor Brůna: Jak na kryptoměny? Investujte jen volné prostředky, nepůjčujte si a buďte trpěliví
V mém portfoliu je 40 % nemovitostí, které tvoří stavební pozemky a komerční areály, 15 % stříbra, 10 % zlata, 20 % přímých investic do firem a 15 % cash. Otazníkem jsou kryptoměny, přináším proto několik vlastních postřehů, jak krypto vnímat a jak s ním nakládat.
Nejsem zrovna milovníkem kryptoměn. Vadí mi na nich to, že na jejich těžbu se spotřebuje spousta energie. Ničíme si naši planetu, vzácné zdroje pálíme na něco virtuálního. Moje osobní preference ale neznamená, že bychom kryptoměny měli vynechat v našem seriálu o investování.
Obzvlášť teď, kdy prošly velkou korekcí. Například bitcoin se obchoduje za 19 309 dolarů, což je výrazný pokles oproti maximu 66 tisíc dolarů z loňského roku. Pokud jste ještě nezačali kryptoměny kupovat, teď by mohla být vhodná chvíle. Ale nakupte jen tolik, kolik můžeme bez potíží odepsat.
Je třeba zdůraznit, že kryptoměny včetně bitcoinu jsou velmi rizikové aktivum, a proto by do nich měla směřovat jen malá část investičních prostředků. Osobně bych nedával do kryptoměn více než tři procenta svého majetku.
Například Martin Stránský z Bit.plus doporučuje okolo 10 % prostředků na investice, ředitel Confirmo Roman Valihrach uvádí mezi dvěma a pěti procenty. Navíc by mělo jít o peníze, u nichž musíme počítat s tím, že o ně můžeme přijít. Úplná hloupost je si na investici do kryptoměn půjčovat.
Proč do krypta investovat?
A proč vlastně do krypta investovat? To souvisí s jeho rizikovostí. Člověk může o velkou část vložené investice přijít, zejména v krátkodobém horizontu, ale může také vydělat, a to výrazně více v porovnání s jinými aktivy.
Například tržní kapitalizace bitcoinu je podle Romana Valihracha dvacetkrát nižší než tržní kapitalizace zlata, přitom bitcoin je ve většině charakteristik lepší než zlato.
„Kolísání hodnoty zlata není ani zdaleka tak výrazné jako kolísání ceny bitcoinu,“ uvádí jako příklad vývoj v posledních pěti letech. „K dnešnímu dni je výkonnost zlata +46 % (průměr 9 % ročně), pětiletá výkonnost bitcoinu k dnešnímu dni pak 1200 % (průměr 240 % ročně). V dalších pěti letech to v případě bitcoinu již tak vysoký růst hodnoty nebude, na druhou stranu nebudou ani tak výrazné cenové výkyvy bitcoinu jako doposud,“ podotýká Valihrach.
Jak na to?
A jak tedy na to? Začínající investoři by se měli zaměřit na známější a prověřené měny, mezi které vedle bitcoinu patří třeba modernější ethereum, spíše se nedoporučují tzv. altcoiny. Odborníci se vesměs shodují v tom, že pro snížení rizika by mělo jít o dlouhodobější formu spoření, tedy pravidelných nákupů krypta.
„Pravidelné spoření do krypta ale i do zlata pomáhá eliminovat krátkodobé výkyvy kurzu. Navíc již na trhu existují nástroje, které to celkem bez námahy umožňují, včetně našeho Bit.plus,“ dodává Martin Stránský.
Dalšími možnostmi je samozřejmě nakupování ve směnárnách, v Bitcoinmatech nebo třeba přes prostředníka na burze.
Uchovávání krypta
Když už kryptoměnu mám, musím ji někde uchovávat. Opět je několik možností. Hlavní ekonom Platební instituce Roger Dominik Stroukal doporučuje HW peněženku. „Doporučuju český Trezor. Jiná bezpečná varianta pro smrtelníka neexistuje,“ říká.
Bitcoin s HW peněženkou Trezor funguje na bázi seedu, který dává vlastnictví komukoliv, kdo ho má. A dá se tedy odkázat, respektive zdědit.
HW peněženky jsou malé krabičky zabezpečené PINem a heslem. Ovšem individuální úschova krypta není pro každého a vyplatí se až u vyšších částek. Naprostá většina lidí drží svou investici na burzách jako je Coinmate nebo u obchodníků typu Bit.plus.
Na jak dlouho?
Další věcí je investiční horizont. Podle Romana Valihracha je nejkratší horizont investice do bitcoinu tři roky, ideální horizont pak pět let.
„Výhodou krypta je, že jste zcela nezávislí na institucích a případných investičních poradcích. Potřebujete-li část investice prodat kvůli nenadálým výdajům, je to jen a pouze na vás a již druhý den máte peníze na účtu,“ říká.
Lidé by ale neměli podléhat panice, když cena krypta přechodně klesne. V takovém případě se experti shodují v tom, že by neměli nic prodávat. „Cestou do pekel u dlouhodobé investice je sledovat kurz každý den nebo dokonce několikrát denně. To v zájmu zachování duševního zdraví rozhodně nedoporučuji,“ dodává Stránský.
Když to tedy shrnu. Do kryptoměn se vyplatí investovat, pokud mám nějaké volné finanční prostředky, u kterých mě neohrozí, když o ně přijdu. Nejvhodnější forma je dlouhodobé pravidelné spoření s horizontem pět a více let. To pomůže eliminovat riziko výkyvu kurzu a slibuje jistější výnos. A samozřejmě není na škodu, když si začínající investor nejprve nastuduje něco o historii krypta a jeho fungování. Je to cesta jen pár let zpátky, ale o to zajímavější.
Autor je český investor.
Seriál „Jak investovat…“
… do drahých kovů – 24. srpna
… do nemovitostí – 31. srpna
… do nemovitostních fondů – 7. září
… do akcií – 14. září
… investiční desatero – 14. prosince
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Lakotové vždy prodělají. Šmejdi si na ně umějí počkat
Petr Fischer: Slovo roku a úpadek duševní činnosti lidského pokolení
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
9 komentářů
Velmi zajímavý článek
O to přece právě jde „. by mělo jít o peníze, u nichž musíme počítat s tím, že o ně můžeme přijít.“, tedy rozuměno všechny ty peníze, pokud by se celý, ten ničím nepodložený trh kryptoměn zhroutil až někam k nule.
Což je ale právě ten zásadní rozdíl, proti klasickým investicím, jako třeba zlato, u kterého lze také očekávat určité výkyvy i dolů, ale dá se spolehlivě tvrdit, že bezcenné nebude nikdy – a něco podobného lze i s určitou přesností odhadnout i u jiných investic (dokonce i u nemovitostí)
To že právě u kryptoměn platí ono zásadní varování rizikových investic „historické výsledky (v grafech) nezaručují budoucí zisky“, je celkem zřejmé.
Takže z toho pohledu je rada „investovat 5 a více let“ asi na podobné pravděpodobnosti jako doporučení. finančních provizáků „počkejte si až to bude někde na maximu a pak to buchnete a budete se válet v penězích“..Třeba se to i někomu (pokud je kupoval za drobné) povedlo.
Že nebude zlato bezcenné nikdy? Nikdy neříkejte nikdy! Dnes obyčejný hliník měl v době, kdy ho Ørsted v roce 1825 izoloval v čisté formě, stejnou cenu jako zlato. S běžnou sadou hliníkových hrnců byste v případě návratu do minulosti byli multimilionáři. Pokud do hliníku tehdy někdo investoval …
Pravda, jak říkal J.C. „Budoucnost patří aluminiu“.
Samozřejmě takových dočasně – ceněných investic bylo v každé době dost, a ne všechny vydržely.
Jen pro příklad, velice ceněné byly ještě na konci 19.století americké turnpikes V tom byl ohromnej byznys, každej si myslel že opraví kus cesty nebo postavi můstek přes potok a bude tam vybírat mýtný a zbohatne na tom.
Ono obecně v tý době se rozjížděly akciové projekty masově a akcionářům se slibovaly doslova hory, doly..
Mě vždycky baví, jak některým vadí, že Bitcoin žere elektřinu a proto je prý neekologický (což je značně diskutabilní, víc o tom píšu zde: https://mujkoutek.cz/2021/06/22/zeleny-bitcoin/) a přitom cpou peníze do zlata, jehož těžba je nesmírně neekologická a to bez debaty a také je za ním často mnoho lidského utrpení.
Ale jinak je článek poměrně fundovaný, jen bych upřesnil pár věcí.
Za prvé, zde zmíněné rady jsou základní poučkou pro každou investici, ne jen pro krypto, tedy nikdy si na ni nepůjčujte a nikdy neinvestujte více, než kolik můžete ztratit!
Dále si dovolím opravit tvrzení, že hardwarová peněženka se vyplatí až u větších částek. To není pravda, u Bitcoinu a krypta obecně platí, Not your keys, not your Bitcoin. Takže pokud hodláte do krypta investovat pravidelně nebo i jednorázově částku v řádu tisíců korun, kupte si Trezor nebo Ledger, nižší modely jsou cenově velmi přístupné. Pokud si chcete jen zkoušet hrát s pár stovkami, nebo si krypto prostě jen vyzkoušet (což rozhodně doporučuji, ať aspoň víte o čem to je), tak vyberte některou softwarovou peněženku, ideálně tzv. non-custodial, tedy takovou, která není u někoho hostovaná, ale máte seed pěkně u sebe. Každopádně nikdy nenechávejte svoje krypto na burze (ale můžete nakupovat i v bitcoinmatech a dokonce v trafice)! A hlavně si uvědomte, že krypto je skutečně vaše, pokud ho máte na svojí peněžence a ztratíte od ní hesla nebo seed, někdo vám ji nebo seed ukradne, tak jste o vše přišli! Krypto vám dává svobodu, ale i zodpovědnost.
No a nakonec, pokud nechcete gamblit a spekulovat (protože se stejně spálíte, pokud nejste profík s tučným kontem na hraní), ale skutečně dlouhodobě investovat, respektive spořit, tak se vybodněte na všechny ty různé zářivé kryptoměny a jejich hype a jděte pouze do Bitcoinu, ten vás nezklame a ideálně použijte metodu DCA, tedy spořte pravidelně menší částky.
Každopádně toto není investiční rada, neb k tomu nejsem oprávněn a díky za článek.
Vážím si úspěšných lidí, a tedy i investorů jako je autor článku.
Nicméně mě nepřestává fascinovat, jak se může skušený investor řídit radou „Navíc by mělo jít o peníze, u nichž musíme počítat s tím, že o ně můžeme přijít.“. Tak se přeci neinvestuje, tak se pouze hraje. Invostování je přeci racionální činnost, kde se neočekává 100% ztráta. Investor může tratit, to se běžně stává, ale někdo, kdo investuje volné prostředky s vidinou, že o ně může přijít, je hráč, ne investor.
Pracoval jsem jako student jako krupier v kasinu a tam přesně tato rada platila – „Pokud si chcete užít ruletu, hrajte s penězi, u nichž musíme počítat s tím, že o ně můžeme přijít.“ A přesně to je investice to krypta. Je to kasino, není to žádná investice.
Mrzí mě, že skušení investoři dělají kryptu takovýto spinning a tím do hry lákají ty mnohem najivnější, kteří se pak nestačí divit. Myslím si, že součástí jakési stavovské cti by mělo být nedělat těmto krypto hrám étos investice, protože to žádné investice nejsou a nikdy nebyly. Krypto nemá žádný výnos, je to vysoce manipulativní hrací žeton, jehož cena nemá žádné reálné opodstatnění je brutálně manipulována provozovateli této hrací sítě. Kryto nesnese elementární kvalitativní srovnání s opravdovámi investicemi, ať již do cenných papírů, umění či komodit.
velmi dobry článek
Tedy, jestli bych si dovolil spíše teoreticky popsat ten rozdíl mezi zkušeným investorem (jakým pan Brůna jistě je), a amatérským investorem.
„.. by mělo jít o peníze, u nichž musíme počítat s tím, že o ně můžeme přijít.“
Ono to totiž má v těch svou případech naprosto jiný význam..
V případě toho amatérského, ten se prostě neumí – při těchto investicích racionálně a rychle rozhodovat. Takže se mu může stát, že ty akcie ze strachu prodá až v době kdy jsou někdy na dlouhodobém minimu (čili utrpí velkou ztrátu), ale a nebo si je drží až do té doby, kdy to zkrachuje, kdy jsou ´prakticky neprodejné a příjde o všechno.
Což by se ale právě zkušenému investorovi stát nemělo. Ten už si předem určí maximální možnou výši ztráty (dejme tomu 30 procent), a když na tuto hodnotu ten kurz na burze (či kryptoburze) klesne ,, tak to automaticky prodá – v tu chvíli už nepřemýšlí, zda ano či ne a netěší se nadějí „třeba to zase někdy stoupne“. Prodá a nakoupí zase něco jiného, co jde právě nahoru a na čem vydělá a tu ztrátu pokryje. S tím ale že i kdyby to „druhé“ kleslo, tak zase má nastavený ten limit, kdy to prodá.. Akurát že na takový způsob hraní na burze potřebuje těch penízků poněkud více….
Jinak ale samozřejmě, jak píšete na konci, to by se mělo řókat amaterským investorům povinně na začátku, že ceny řady aktiv na burzách nerostou jako kytičky, když je někdo zalejvá, ale že to právě závisí na tom jestli někdo masově nakupuje nebo prodává, a je otázka proč…
Michal v komentáři nahoře užněco k té ekologii bitcoinu napsal, já jen doplním: https://youtu.be/QtEysbfL0Tk
A pak potvrdím: jedině bitcoin.