Foto: Vladimír Brůna

Investor Brůna: Lék na krachující důchodový systém? Vraťme se k vejminkům

Napsal/a Vladimír Brůna 1. května 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Dříve lidi spoléhali sami na sebe. Nebo na děti: dostanou vejminek a dědic se o ně pak musí postarat. Od těch časů se hodně změnilo. Rodí se také méně děti a lidi si zvykli hlavně na to, že se o ně postará stát.

Důchodový systém je postaven na principu solidarity: platíme z daní na důchody a spoléháme na to, že na naše důchody budou platit budoucí generace. Prodloužila se ale délka lidského života.

Důchody se tudíž pobírají déle. Zatímco v roce 1970 senior bral důchod v průměru jedenáct let, v roce 2000 kolem dvaceti let a v roce 2020 v průměru přes 24 let. Muži déle než devatenáct let a ženy dokonce více než 28 let.

Demograficky to nefunguje. Teď pracují tzv. Husákovy děti, silné ročníky, a přesto to nestačí.

„V této době by měl být systém přebytkový, důchodový účet by měl vykazovat kladné saldo, ale je záporné,“ řekl ekonom Mojmír Hampl. Minulý rok skončil důchodový systém ve schodku 73 miliard korun.

Už nyní důchodci pociťují, že žít jen z penze není fajn. Podle agentury Ipsos tři čtvrtiny seniorek s penzí nevyjde. Jak dodaly Seznam Zprávy, třetina by potřebovala mezi dvěma až pěti tisíci korunami měsíčně navíc.

Slepé cesty

Lidi budou muset mít zkrátka více naspořeno nebo spoléhat na děti, jako tomu bylo dříve. Musí se snížit doba, po které se vyplácejí důchody.

Dá se možná ještě prodloužit věk odchodu do důchodu, tedy oddálit nárok na důchod, ale už není příliš kam. Příliv nových pracovníků z ciziny, respektive cizích kultur, není řešením. Spíše naopak.

Stát se snaží podporovat DIP – dlouhodobý investiční produkt. Není to moc srozumitelné. Je dobře, že se banky a stát snaží lidi osvětou dostat k tomu, aby si spořili, ale až moc do DIP tlačí. A tlak do investic nepatří. Obávám se, aby střadatelům tenhle „dip“ nezkysnul.

Já za nejlepší zabezpečení na důchod považuji vlastní nemovitost. Kdo si před pětadvaceti let vzal drahou hypotéku, dnes nelituje. Většina ji splatila.

A když to jde, tak k tomu někteří pořídili ještě nájemní nemovitost. Kdo chce ukládat po menších částkách, tak stříbrné mince. Jedna stojí okolo 800 Kč. Nebo zlaté slitky. Jedna unce je za necelých 60 tisíc Kč.

Sólisté zaplakají

Domnívám se, že v mnohém se budeme muset k vejminkářství vrátit, aby člověk na stará kolena nebyl o žebrotě. Nejhůře na tom budou sólisté. Lidé žijící teď de facto sami, užívající všeobecné svobody.

Když dává sílu mládí, je to pěkné, ale čas odměřuje každému. Třetina rodin je u nás jednočlenných.

Když se průvodkyně ve Skanzenu starých chalup ve Vysokém Chlumci zeptala zhruba dvacetiletých návštěvníků, zda vědí, co je vejminek, krčili rameny.

Je to prosté. Když rodiče, ještě plni energie, budují domov, grunt, starají se o potomky. Zřizovali v jejich prospěch zástavní práva na chalupy. Když se rodičům něco stalo a chalupa musela být třeba prodána, bylo jasně určeno, kolik potomci musejí dostat.

A když pak rodiče zestárli, tak zase v jejich prospěch byl zřizován v pozemkových knihách – předchůdce katastru, zápis o vejminku. Ten starým garantoval, že nepřijdou o světničku, kde mohou dožít. Součástí vejminku bývala i peněžní nebo jiná hmotná renta ve prospěch dědečků a babiček.

Vejminek nebyl jen nějakým gestem, lidově řečeno „per huba“, ale důležitým právním závazkem. Předchůdce dnešního důchodového systému. Ve starých dobách ale nebyla taková svoboda v rozhodování jednotlivce jako dnes.

Rodina a obec už nejsou číslo 1

Nad zájmy jednoho stály ekonomické zájmy rodiny, aby se uživila, aby nejen mladí měli z čeho žít a mít děti, ale hodně dopředu se myslelo i na budoucí prarodiče.

Proto mnohdy muselo jít zalíbení mladých stranou, a u sňatků rozhodovalo zajištění. Tvrdá realita. A jasné rozdělení rolí.

Rozklad důchodového systému je také tvrdou realitou. K ní patří i to, že ve společnosti jako by na prvním místě už nebyla rodina a obec, ale jiné alternativy. Budiž, ale stáří, aby bylo důstojné, se bez jiných příjmů neobejde.


Autor je podnikatel a investor

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)