Investor Brůna: Lék na krachující důchodový systém? Vraťme se k vejminkům
KOMENTÁŘ. Dříve lidi spoléhali sami na sebe. Nebo na děti: dostanou vejminek a dědic se o ně pak musí postarat. Od těch časů se hodně změnilo. Rodí se také méně děti a lidi si zvykli hlavně na to, že se o ně postará stát.
Důchodový systém je postaven na principu solidarity: platíme z daní na důchody a spoléháme na to, že na naše důchody budou platit budoucí generace. Prodloužila se ale délka lidského života.
Důchody se tudíž pobírají déle. Zatímco v roce 1970 senior bral důchod v průměru jedenáct let, v roce 2000 kolem dvaceti let a v roce 2020 v průměru přes 24 let. Muži déle než devatenáct let a ženy dokonce více než 28 let.
Demograficky to nefunguje. Teď pracují tzv. Husákovy děti, silné ročníky, a přesto to nestačí.
„V této době by měl být systém přebytkový, důchodový účet by měl vykazovat kladné saldo, ale je záporné,“ řekl ekonom Mojmír Hampl. Minulý rok skončil důchodový systém ve schodku 73 miliard korun.
Už nyní důchodci pociťují, že žít jen z penze není fajn. Podle agentury Ipsos tři čtvrtiny seniorek s penzí nevyjde. Jak dodaly Seznam Zprávy, třetina by potřebovala mezi dvěma až pěti tisíci korunami měsíčně navíc.
Slepé cesty
Lidi budou muset mít zkrátka více naspořeno nebo spoléhat na děti, jako tomu bylo dříve. Musí se snížit doba, po které se vyplácejí důchody.
Dá se možná ještě prodloužit věk odchodu do důchodu, tedy oddálit nárok na důchod, ale už není příliš kam. Příliv nových pracovníků z ciziny, respektive cizích kultur, není řešením. Spíše naopak.
Stát se snaží podporovat DIP – dlouhodobý investiční produkt. Není to moc srozumitelné. Je dobře, že se banky a stát snaží lidi osvětou dostat k tomu, aby si spořili, ale až moc do DIP tlačí. A tlak do investic nepatří. Obávám se, aby střadatelům tenhle „dip“ nezkysnul.
Já za nejlepší zabezpečení na důchod považuji vlastní nemovitost. Kdo si před pětadvaceti let vzal drahou hypotéku, dnes nelituje. Většina ji splatila.
A když to jde, tak k tomu někteří pořídili ještě nájemní nemovitost. Kdo chce ukládat po menších částkách, tak stříbrné mince. Jedna stojí okolo 800 Kč. Nebo zlaté slitky. Jedna unce je za necelých 60 tisíc Kč.
Sólisté zaplakají
Domnívám se, že v mnohém se budeme muset k vejminkářství vrátit, aby člověk na stará kolena nebyl o žebrotě. Nejhůře na tom budou sólisté. Lidé žijící teď de facto sami, užívající všeobecné svobody.
Když dává sílu mládí, je to pěkné, ale čas odměřuje každému. Třetina rodin je u nás jednočlenných.
Když se průvodkyně ve Skanzenu starých chalup ve Vysokém Chlumci zeptala zhruba dvacetiletých návštěvníků, zda vědí, co je vejminek, krčili rameny.
Je to prosté. Když rodiče, ještě plni energie, budují domov, grunt, starají se o potomky. Zřizovali v jejich prospěch zástavní práva na chalupy. Když se rodičům něco stalo a chalupa musela být třeba prodána, bylo jasně určeno, kolik potomci musejí dostat.
A když pak rodiče zestárli, tak zase v jejich prospěch byl zřizován v pozemkových knihách – předchůdce katastru, zápis o vejminku. Ten starým garantoval, že nepřijdou o světničku, kde mohou dožít. Součástí vejminku bývala i peněžní nebo jiná hmotná renta ve prospěch dědečků a babiček.
Vejminek nebyl jen nějakým gestem, lidově řečeno „per huba“, ale důležitým právním závazkem. Předchůdce dnešního důchodového systému. Ve starých dobách ale nebyla taková svoboda v rozhodování jednotlivce jako dnes.
Rodina a obec už nejsou číslo 1
Nad zájmy jednoho stály ekonomické zájmy rodiny, aby se uživila, aby nejen mladí měli z čeho žít a mít děti, ale hodně dopředu se myslelo i na budoucí prarodiče.
Proto mnohdy muselo jít zalíbení mladých stranou, a u sňatků rozhodovalo zajištění. Tvrdá realita. A jasné rozdělení rolí.
Rozklad důchodového systému je také tvrdou realitou. K ní patří i to, že ve společnosti jako by na prvním místě už nebyla rodina a obec, ale jiné alternativy. Budiž, ale stáří, aby bylo důstojné, se bez jiných příjmů neobejde.
Autor je podnikatel a investor
Nová kniha HlídacíPes.org
Publikace vyjde v omezeném nákladu. Pořízením publikace podpoříte projekt HlídacíPes.org.
Kniha nebude ve volné distribuci. Lze ji získat pouze jako poděkování za dar v minimální výši 599 Kč.
Knihu začneme distribuovat krátce před 17. listopadem 2024.
Více o knizePořídit knihuPop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jan Urban: Schéma elita vs. lid už neplatí. Vítězí spotřeba a zábava pro všechny
Investor Brůna: Penzijní spoření? Tak to raději garáž
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
26 komentářů
Je to jednoduché…systém se, tak jak je dlouhodobě nastaven, řítí neřiditelně z kopce a čeká nás náraz do zdi. Věděli jsme to před 30, 20, 10 lety a politické reprezentace tento kardinální problém pouze zametaly pod koberec a odsouvaly do budoucna.
Budiž to obžaloba Klausovy ODS (méně), Zemanovy a Sobotkovy ČSSD (středně), Babišova ANO (nejvíce), což jsou hlavní hybatelé posledních dekád a svojí nečinností nám tu zanechali časovanou bombu. Prostor na otálení jsme vyčerpali a už není kam uhnout. Prodloužení věku odchodu do důchodu je logické, nevyhnutelné a vlastně i správné řešení, ale nikoliv jediné. A myslím si, že nejde o rok a dva, ale dovedu si představit, že to v budoucnu přeleze 70ku. Musí se také zvýšit podíl osobní odpovědnosti za budoucnost (tzn. primárně investice), plus hromada dalších opatření. Tady nejde o politikaření a o to, kdo nosí jaký dres…Tohle má neskutečně rozkladný potenciál a je třeba jednat odpovědně.
Mladým lidem zde zanecháváme takovej bordel a skanzen, že se nedivím, že propadají úzkostem z budoucnosti. Každý, kdo torpéduje snahy tento problém konečně vyřešit, by měl být pověšen za koule do průvanu a pořádně bičován!
Jestli bych dovolil.
Kdyby jsme to skutečně „. věděli před to před 30 lety“, tak se ale mohl hned na začátku zrušit ten předešlý komunistický důchodový průběžný systém, a hned od začátku spustit nějaký „úplně jiný“ , po vzoru těch západních států. Jenomže, to se právě neudělalo, ten se pouze přepracoval administrativně, je ještě dražší, ale zdroj financování zůstal stejný.
A pro tehdejší české politiky bylo lukrativnější, privatizovat, a pokud z toho něco stát dostal, tak to hned prožral.
Čili – potom jak čas postupoval po dekádách, tak by samozřejmě bylo pro každou další vládu mnohem těžší udělat radikální změnu v tom již běžícím systému. I třeba proto že – a napsalo se to často – dva vedle sebe běžící důchodové systémy, pro staré a mladé ten stát ani jeho občané neufinancují.
Takže a bohužel, i jak píšete „osobní odpovědnost za budoucnost, tedy primárně investice občana – ale pozor, současně ještě vedle toho co bude státu odvádět na důchodovém pojištění pro zaplacení dnešních důchodů. Jinak ty peníze v důchodovém systému budou chybět stejně.
Jo, je mi sice jasný že nenabízím žádné jiné řešení (taky ho neznám), jenomže i to je důvod proč se taky na žádném politici nemohou shodnout. To co protlačuje tato vláda je jen parametrizace, která se stejně za pár let bude předělávat.
Abych dal takový příklad – sice si do návrhu té reformy dala klauzuli, že pracovníci náročných profesí budou moci jít do důchodu o pár let dřív – jenomže na to konto za ně budou muset jejich podniky platit vyšší důchodové odvody. Ovšem, co si asi nevšimla, že řada těchto náročných profesí – ve zdravotnictví se zase platí z jiných veřejných peněz. Takže to tímto jen přelévají z jednoho děravého síta do druhého..
Ovšems tím vejminkem je to nesmysl…Ani dříve, a ani nyní zdaleka každý neměl a nemá grunt a tedy prostory, kam by umístil rodiče „na vejminku“…To fungovalo jenom u majetnějších rolníků, také roduče na vejminku byly nápomocni dětem…Vztahy nebyly vždy dobré, viz K.V. Rais
Máte v podstatě pravdu, akorát bych upravil výši odpovědnosti předchozích vlád – všechny, počínaje Klausem, konče Babišem to podělali stejně, bohužel Fialova vláda v tom pokračuje
Lidé v ČR si zvykli spoléhat na stát, díky vlastní hlouposti a prolhaným politikům, kteří jim slibují, že se o ně stát postará, což je bohapustá lež.
Stát, počet politiků a úředníků by se měl snížit o 50%. Nikdo by to na fungování státu nepoznal. Prosperujícímu Švýcarsku, stačí už přes 100 let 7 zvolených ministrů pro 7 rezortů, jeden z nich je zvolen každým rokem měněným prezidentem … ČR upadá i se 14 ministry za Babiše i 17 ministry za Pětikoalice. Množství v ČR evidentně škodí a nepřináší žádné výsledky, spíše větší ztráty. Měly by se také zrušit všechny dotace, které zničily konkurenční prostředí a zvyšují státní dluh. Smysl nedává ani posílání peněz neziskovým organizacím, kterých bylo v roce 2023 v ČR registrováno neuvěřitelných 142 664…
Změnit myšlení lidí nebude lehké, „Češi“ jsou sice poslušné, ale rozmazlené ovce, které se ve většině odnaučili živit myšlením a prací. Pro schopné mladé lidi je určitě lepší, aby odešli do zahraničí, než aby živili vysokým zdaněním práce, daněmi obrovské množství ekonomicky neaktivních, mnohdy škodících politiků, úředníků a zlenivělých, ekonomicky neaktivních, nepracujících důchodců v ČR, kteří mnohdy vegetuji za dobrého zdraví a kondice v důchodu více jak 20 let a pobírají dnes od zadluženého státu už hodně slušný důchod, který by jim mohli závidět i Němci.
Mladí lidé v ČR si nikdy nemohou vydělat tolik, aby měli rodiny, zajistili své rodiny, vychovali několik dětí, živili obrovský počet důchodců a ještě si sami našetřili na důchod… Mnozí důchodci se dnes v podstatě chovají jako parazité, sobci a krkavčí matky s heslem „po nás potopa“ a všichni politici je v tom dlouhodobě podporují. Skutečná společenská ohavnost.
Myslíte k „výminkům“? já té české buranovštině nerozumím….
Český problém zásluhou ODS. Pokud zde nebyla ODS, bylo ve státní pokladně na důchody peněz dost.
1/ Pro své tvrzení jste nepředložil žádný důkaz ani jiné řešení, jak naplnit státní rozpočet.
2/ Za celých 34 let od bankrotu socialismu a komunistů, byla ODS vládní stranou pouze 13 let, 1992–1997, 2006–2009, 2010–2013. 2021 – dnes. O co lepší byly ostatní strany?
3/ Samozřejmě, podíl Václava Klause (ODS) na ponechání komunistického důchodového systému byl zcela zásadní. Tenkrát ještě jeho voliči netušili, že je to pouze tlučhuba a neschopný narcis.
4/ Celý důchodový systém zůstal po komunistech stejný. Od dob Husáka a Jakeše se na důchodovém „systému“ dodnes nic zásadního nezměnilo.
5/ Za vše si mohou sami voliči. Chytří voliči si nezvolí hloupé politiky a naopak…
Tedy a že si pana investora Brůny vážím, přeci jen to bylo trochu jinak.
V té historii byla důležitá právě ta dlouhodobá (po řadu generací) držba gruntu (statku), kde ta rodina společně žila a pouze si v ní ty generace měnily své postavení. Starý hospodář předal vedení gruntu svému synovi a sám se přesunul do té k tomu určeně světničky „vejminku“, samozřejmě k dostal tomu v rámci té rodiny i obživu, atd. A toto se o řadu desetiletí později, v rámci té rodiny opakovalo.
Aby se (a proboha) ten grunť prodal aby byly děngy na aktuální obživu, to už značilo naprostou zkázu té vícegenerační rodiny, ta se tím rozpadla a pak už jel každý sám za sebe a kdo na to neměl, skončil v chudobinci.
Mimochodem, to že se to dnešní mladí nenaučili ve škole, se jim vytýkat nedá. Ale jestli jim to bude někdo bude vysvětlovat tak, že dneska toto nahrazují státní důchody, tak to je nebude zajímat taky, to je bude zajímat zase za dalšich 40 let, až budou ten důchod od státu požadovat sami.
Podmíněně souhlasím s panem Vladimírem, cituji: „Lék na krachující důchodový systém? Vraťme se k výměnkům (vejminek je zastaralý tvar)“. V tu chvíli se ukáže, kdo je kdo ve státním důchodovém systému. Ti co nejen pracovali, ale také vychovali děti, se v rámci fungující tří generační rodiny nemají čeho bát! Ti co jen živili rodiče – důchodce z odvodů sociální daně (za lež o pojištění v názvech zákonů o sociálním a důchodovém pojištění poděkujte ekonomovi V. Klausovi), těm nemá kdo financovat z odvodu sociální daně jejich důchody (v roce 2023 obdrželi bezdětní důchodci 68,4 miliard korun z odvodů cizích dětí). Jak známo, dějiny se pakují dvakrát. Jednou jako tragédie. Kalouskova Velká důchodová (správně PENZIJNÍ), reforma z roku 2012 byla zrušena, protože tunelovala z peněz určených přímo pro důchodce 20 miliard korun/rok ve prospěch bank. Podruhé jako fraška. Tentokrát jako Jurečkova PENZIJNÍ reforma. Ta bude tunelovat ve prospěch bank peníze přímo ze státní pokladny. Proč to všechno? Protože bankéři chtějí na reformě důchodů vydělávat, nikoliv řešit problémy státního důchodového systému. Co je na tom nejhorší? Bankéři úspěšně dvacet let (!) blokují skutečnou DŮCHODOVOU reformu ve prospěch občanů, zdravé státní pokladny a navíc řešící demografický problém. Důkaz? V kapitole Příběh jednoho bankéře v knize Ekonomům to myslí černobíle. Knížku lze vypůjčit v městské knihovně. Sólisté v případě DŮCHODOVÉ reformy nezapláčou, dostanou stejně vysoký důchod jako před reformou, ani o korunu méně. To, co si vzhledem k věku nestačí naspořit, dostanou plně z I. důchodového pilíře. Heterosexuální rodina s dětmi dostane novou šanci prostřednictvím skutečné DŮCHODOVÉ reformy, stejně jako národní populace Česka, dalších zemí EU a také Japonska a Jižní Koreje. Mohu Vás ujistit, že se státní důchodový systém dá ještě na poslední chvíli zachránit. Váš sociální ekonom.
Také by jsme se mohli vrátit k lovu pazourkem jelikož vejminek je zřejmě podle autora málo.
Jestliže se životní úroveň našich občanů téměř rovná životní úrovni Italů, měla by být i výše důchodu podobná. Zkusme se tedy podívat do vyspělých ekonomik , (Německo, Itálie, Rakousko Francie), jak se tam důchod počítá a z čeho se skládá. Neměnila bych věk odchodu do důchodu, ale podmínila ho počtem odpracovaných let. Tedy nejméně 40. Naše generace měla nízké platy, vychovala v průměru dvě děti, šetřila na bydlení a strávila na něm prací každý víkend , živila důchodce , kteří odcházeli v průměru 55 let ženy a 60 let muži. Takže šetřit na důchod jsme začali, až když děti odešly z domova .Proč něco vymýšlíme, když to jinde funguje. Stačí se rozhodnout. A pro ty, kteří nepracovali bychom nízký nebo žádný důchod neměli řešit vysoký doplatkem.
Podmíněně souhlasím s panem Vladimírem, cituji: „Lék na krachující důchodový systém? Vraťme se k výměnkům (vejminek je zastaralý tvar)“. V tu chvíli se ukáže, kdo je kdo ve státním důchodovém systému. Ti co nejen pracovali, ale také vychovali děti, se v rámci fungující tří generační rodiny nemají čeho bát! Ti co jen živili rodiče – důchodce z odvodů sociální daně (za lež o pojištění v názvech zákonů o sociálním a důchodovém pojištění poděkujte ekonomovi V. Klausovi), těm nemá kdo financovat z odvodu sociální daně jejich důchody (v roce 2023 obdrželi bezdětní důchodci 68,4 miliard korun z odvodů cizích dětí). Jak známo, dějiny se opakují dvakrát. Jednou jako tragédie. Kalouskova Velká důchodová (správně PENZIJNÍ), reforma z roku 2012 byla zrušena, protože tunelovala z peněz určených přímo pro důchodce 20 miliard korun/rok ve prospěch bank. Podruhé jako fraška. Tentokrát jako Jurečkova PENZIJNÍ reforma. Ta bude tunelovat ve prospěch bank peníze přímo ze státní pokladny. Proč to všechno? Protože bankéři chtějí na reformě důchodů vydělávat, nikoliv řešit problémy státního důchodového systému. Co je na tom nejhorší? Bankéři úspěšně dvacet let (!) blokují skutečnou DŮCHODOVOU reformu ve prospěch občanů, zdravé státní pokladny a navíc řešící demografický problém.
Jak jen to ti komunisté dělali, že byly peníze na důchody a důchod byl pro těžké profese, vojáky a policisty od 55 let, pro muže od 60- ti let a ženy chodily v 54 letech do důchodu. V tom lepším a bohatším a spravedlivějším svobodném kapitalismu bychom měli jít do důchodu už ve 45 letech, abychom ty komunisty předčili a ideoligicky porazili. A ono ne, nějak nám ten kapitalismus nevyšel máme se hůře než za komunistů. To je realita.
Vejminek se týkal soukromých zemědělců a správy statků…Aby se statek nedělil, nejstarší nebo nejschopnější syn se chopil správy statků, další syn dostal podíl, další byl levej, ale dobře se učil, tak ho dali studovat..dcery dostaly věno.. Kdyz se syn ujal naplno správy statků, odešli rodice na vejminek…U že h, co nemají svůj statek, bydlí v paneláku apod…to nepřipadá v úvahu..Také to často nebyla žádná idyla viz K.V
Rais..
Historicky máte pravdu. Jenom se bojím že ani ty nové, posametové statky a farmy ani ty vejminky pro tu nejstarší generaci nemaj, protože by to ekonomicky neutáhly.
Takže i jejich dědoušci žijou spíš (ze státního důchodu) v paneláku a nebo v důchoďaku
Tedy, že by ty dnešní mladé, kteří nám, důchodcům platí důchody (každou chvíli zvyšované z jejich odvodů) čekala světnička a předpis, kolik vajec a mouky dostanou měsíčně?
Vytrhávání z kontextu doby a ještě o tom veřejně psát, hmmmm. 🤔
Já mám dokonce i smlouvy z této doby kdy se předávaly grunty a nevěsta musela mít věno a o tatínka a maminku se musely pak postarat a byla na to smlouva.Tak tedy,mladí dostaly něco do začátku.Ukažte mi někoho z Husákových dětí kdo dětem něco do začátku dá aby mohl chtít něco od nich na stáří,.¨¨Výminek je tedy hned v začátku postaven na vodě.A dnešní domy ani nejsou stavěné na více generací.A může se stát jako mně….že sice jsem oběma synům postavila společný dům s byty pro každého ale oba mi zemřeli a domy zdědily snachy a vnoučata a já nemám nic a nikdo o mně nestojí.Jen o majetek.Takže pisálkovi sděluji že píše nesmysly.Starejte se aby státní pokladna byla plná,aby jste nedávali vyžírkům a nerozkrádali a bude dobře i na důchody.
V Rakousku-Uhersku,když ještě patřilo do Německého spolku zavedl důchody Bismarck.Pokud tedy řekneme ať se stará každý sám,pak je to krok vzad o 160 let.
Představme si k čemu to povede-starci se hrabou v popelnicích,spí v parcích,perou se o zbytky.A těmi starci budeme my sami.
Naše demokracie je zřízení pro mladé,zdravé a úspěšné a ty ostatní stát přece nepodporuje .Každý se má snažit ! A každý přece ví,že zemřít mlád je dobré pro zdraví !
v 1989 bylo u nas 1.7mil duchodcu
dnes je 2.5mil
az husakovy deti budou v duchodu bude duchodcu 3.2 mil – skoro 2x tolik nez kdyz v 1989 krachli komousi
problem bude nejen s duchodama, ale i se zdravotni peci, kdy uz dnes naprostou vetsinu pece cerpaj duchodci a podil se bude jen zvetsovat, ale lidi co to budou financovat bude min
na peci nebudou nejen penize, ale ani lidi
bude se muset zavest spoluucast, cim pozdeji, tim vetsi
babis s multigavlickem, schilerkou a celym tim svym hnitim ano jen strkaj hlavy do pisku
V kapitalismu bohatí bohatnou a chudí chudnou – autor jen chodí kolem horké kaše a bojí se to přiznat.
Rodiče šli do řádného důchodu v 60-ti, resp. matka v 56-ti …
No,zastavila bych se u té nemovitosti. Neznám žádného seniora, který by prodal svůj velký byt(dům),šel do menšího a z rozdílu financoval malý důchod. Vlastní bydlení u nás funguje jako pojistka proti nutnosti platit nájem,nikoli jako zdroj peněz na stáří. Prodat dům a jít do bytu se přeci nesluší,co by zdědily děti.A pokud má senior úspory,spíš jí chleba s taveňákem,než by na ně sáhl
Deficit průběžného systému důchodu má velmi jednoduché řešení. Zvýšení minimální mzdy na dvojnásobek a v návaznosti na ní i zaručené mzdy. Ostudně nízké mzdy v Česku umožňují odesílat zahraničním firmám stamilardy do daňových raju. Tohle řešení ale petizvratek nikdy neudělá, protože na to nemá koule.
Hloupé, dalo by se říci neználkovsko-bolševické „řešení“. Praktiky líné, netahavé zavistivé část obyvatel, která by se nechala ráda vydržovat z práce druhých.
Zřejmě „nápad“ člověka, který toho v životě své zemi mnoho nedal, ale dělá si hlavně „nároky“.
ČR má nejvyšší zdanění práce v celé Evropě a možná i na světě. Zatímco ostatní země mají nejvyšší daňové výnosy z odvodů ze závislé činnosti (% ze zisku) firem a živnostníků je nejvyšší příjmovou položkou státního rozpočtu ČR odvod socální daně „sociálního pojištění“, což není vůbec normální. Z toho pramení i nedostatek peněz pro důchody.
Jakékoliv další zdanění práce nejen že nepřinese nic do státního rozpočtu, ale přivede další firmy ke konci podnikání, nebo přesunu do zahraničí. Firmy u kterých to jde se již dnes vybavují automatickými, robotickými zařízeními a provozy, aby nemuseli zaměstnávat a hlavně platit živou sílu a tedy ani v ČR platit nesmyslně vysokou daň „sociální pojištění“ za své zaměstnance. Viz např. automatické pokladny v marketech….
Zvyšujte si minimální mzdu jak chcete. Jediné co tím dokážete, bude další zvýšení sociálních dávek pro lidi, které nebude chtít nikdo zaměstnat, např. pro malé schopnosti, vzdělání, …
Chytří obyvatelé si nezvolí hloupé politiky a naopak…
Institut vejmínku a domovského práva
byl dobrým řešením pro společnost ,kde zemědělství je hlavním zdrojem HDP.
V průmyslových zemích stoupá odpovědnost jedince za charakter života včetně jeho závěrečné fáze. Role rodiny se zmenšuje s počtem jejich členů.
Pro aktuální podmínky ČR bych viděl východisko v přeměně stávajícího zdravotního pseudopojištění ( ve skutečnosti zdravotní daně) ve skutečné zdravotní pojištění, aby si občané svou odpovědnost ozřejmili a prožili. Solidární pojištění by bylo vyčleněno jen pro děti do dosažení ploletosti a akutní úrazy.
Domnívám se, že je potřeba se na věc podívat z jiného pohledu. Předně je potřebné si uvědomit, že tzv. socialistický režim (nazývaný komunistickým, ale tím opravdu nebyl) se nezhroutil díky ekonomice, ani díky práci disentu, ale byl vyměněn pohlaváry v očekávání lepších zítřků, ovšem ono to „nedopadlo“, a lidé u toho udělali právě onu potřebnou stafáž. Za druhé – to vše proběhlo v zájmu nových pořádků, diplomaticky zákulisně dohodnutých, včetně záruk za neměnnost Jaltské konference, a západem to bylo přislíbeno v očekávání rozšíření trhu a příležitostí. Jako jedni z mála jsme jako ČSSR měli plusový účet rodin na úsporách, a i po zlodějské devalvaci o více než 30% stále ještě bylo za co kupovat a užívat si nabyté svobody nákupu. S přibývajícími lety se však zásoby vyčerpaly a efektivita podnikatelského konání není vůbec ve srovnáním s plánovaným dirigistickým hospodářstvím v součtu všší, spíše naopak, přičemž současná situace je neprosto tristní. Nejen že jsme se jako státní útvar zapletli do válečného konání svými zbrojními dodávkami, ale také díky přestálému covidu i jiným aspektům krachují některé výroby které doposud držely kladnou bilanci. Existující nové znehodnocení úspor tentokrát nedopadá na „nomenklaturní generaci“ ale na „husákovy děti a jejich potomky“, kterých je v porovnání s normalizačním obdobím polovic. Začíná to působit problém, a náhrada Ukrajici není zásadní, neboť to nejsou naturizovaní pracující, jen zatímní náhrada, o kterou usiluje fronta. Z tohoto důvodu je vidět, že snaha o držení konfliktu není v našem zájmu, a vstupování do dalších fází též nikoliv, opačného názoru jsou však ti, kteří rádi pošlou bojovat vlastní obyvatele, ale jim se válečná povinnost vyhne (ostatně, zjistěte si, kolik tzv. modrých knížek má suita pánů poslanců všech stupňů). To je ovšem zatím nediskvalifikuje z možnosti zavlékat své občany do dalších válečných dobrodružstvích, bez ochoty řešit diplomatickou cestou ukončení konfliktu jako prvotní úkol politický. Prim hrají zástupci zbrojních monopolů, zbrojních lobby, zbrojních uživatelů (vojska) a navázání podržtaškové hlasatelů jediného narativu, který je přípustný. To vše v reálné demokracii, která je deklarována, ovšem dodržuje se minimálně.
Základní pohled je v tom, že by si měli občané uvědomit, že pokračování konfliktu není řešením, a východiskem je jaderná válka, dříve či později. Místo toho podpořit humanitární dodávky pro civilisty a působit ve směru příměří a ukončení konfliktu diplomatickou cestou, s přiznáním si viny svých vlastních politiků.
Ukazuje se, že v tomto názoru není člověk jen sám a toto východisko je viděno i na západní straně, stejně jako mezi demokratickými příznivci bez rozdílu vlevo-vpravo.
Po ekonomické stránce si je současně nutno přiznat, že ekonomika prokazuje, že se forma kapitalismu (o kterém nám z Melantrichu lhali, že nás tím jen komunisti straší) již dávno přežila.
Budeme-li reflektovat nastalou realitu, máme šanci s tím něco dělat, a za generaci napáchané problémy vyřešit, či alespoň zmírnit. Převlečení komunisti a jejich pomahači, kteří z nomenklatur plynule přešli do „demokratických struktur“ a nálepkují ostatní občany svými osočeními (ve stylu zloděj ukazuje na galejníka při soudní události na náměstí a druhou rukou krade prkenici pracujícímu občanu o němž proforma tvrdí že je solí země).
Lidi, vezměte rozum do hrsti a vybírejte poctivé, jsme na poslední křižovatce. Nenechte se znova ošálit.
Na důchody a penze bude, pokud se přestane krást, občané si budou moci vydělat na své potřeb a budou mít důvěru ve spravedlivý stát a mít děti. Je to úkol na generaci, ale jiné cesty opravdu není. Ti, kteří 30 let tuto situaci navozovali, se obávají trestu, takový je fakt.