Investor Brůna: Kryptoměny? Nechci být závislý na tweetech Elona Muska
Jednou nahoře, jednou dole, to je život. Ale kryptoměny, které létají do oblak a padají do strží, jsou jen hrátky se šiframi. Nemám je rád. Nejde si na ně sáhnout jako na půdu, zlato, veterána, cennou lahev whisky. Jen nuly a jedničky, kterým chvíli lidé věří, že na nich zbohatnou bez práce. Ovšem pak velký kapitán, co pouští rakety do vesmíru, zavrtí hlavou, že je nebere, protože žerou moc šťávy, a nuly se šmahem smažou.
Nepopírám, že na nich pár hráčů pohádkově a anonymně zbohatlo, to jistě ano. Stejně jako jistě jiní zbohatli v kasinu nebo na los koupený na poště.
Jenže pokud jsou výherci rozumní, zůstanou nohama na zemi. I když najednou sedí na balíku opravdových peněz, tak se rozhlížejí, do čeho hmotného je přetavit. Většinou to bývají nemovitosti, drahé kovy, perspektivní firma. Cílové přístavy investic. Kryptoměny jsou jen kulička na ruletě.
Bitcoin láká i rozumné hospodáře
Kryptoměny se stále přepočítávají na dolar a euro. Nejsou to peníze v pravém slova smyslu. Spotřebitelé v nich nedostávají výplaty a nenakupují za ně na víkend.
Koncem roku 2017 se bitcoin blížil hranici 20 tisíc USD. Celkem hodně lidi mě kontaktovalo s prosbou o radu, zda koupit nebo prodat. Těm, co už v nich měli zainvestováno, jsem doporučil část zisků vybrat. Těm, kteří chtěli s kryptoměnami začít, jsem doporučil investovat pravidelně po malých částkách a v delším čase, vyšší investici načasovat až po výraznější korekci. Za půl roku propadnul bitcoin pod pět tisíc USD.
Obvolal jsem lidi, zda ještě uvažují o nákupu, že by mohli koupit výrazně levněji. Kupodivu nikdo neměl zájem. Lidi mají rádi investice, co rostou na hodnotě, ne houpačky.
Před pár týdny jsme vedli řeč s mým dobrým známým, jinak velmi konzervativním investorem, který za posledních patnáct let v podnikání vydělal stamiliony a bezpečně je uložil do nemovitostí a drahých kovů.
Je vskutku velmi rozvážným hospodářem. Ale pod vlivem toho, jak bitcoin rostl, mi najednou říká: „Vladimíre, co kdybych část kapitálu přesunul na bitcoin? S nemovitostmi je spousta práce a zlato je komplikované na skladování, v kryptoměnách bych vydělal jen lusknutím prstu.“
Nymfy sladce pějí, ale lákají ke skaliskům
Jen jsem tiše zavrtěl hlavou a odvětil: „Ať si jiní na tom klidně vydělají. Ale my si výnosy odpracujeme. Pořídíme třeba pozemky se starými kravíny, zařídíme a zaplatíme demolici, vypracujeme stavební studii a teprve pak budeme prodávat a rozdělovat výnos.“
Souhlasil. Do uší si ani už nemusel lít vosk, aby zahnal mámivý zpěv nymf lákajících k přistání v čarokrásném letovisku, u jehož břehů jsou však ostrá zrádná skaliska. Tento ostrov obeplouváme, náš kurz je jiný.
Věřím opravdovým věcem, na které si můžu sáhnout. Nemám rad tolik nyní moderní produkty typu nemaso, nemléko, nechleba a nealko pivo. Už vůbec nemám rád virtuální sny. Chci žít skutečný život.
Je pár lidi, kteří na kryptoměnách zbohatnou. Přeji jim to a těším se, že se třeba potkáme a já jim nabídnu nemovitost jejich snů.
Elone, mě nerozhodíš
Existuje ale naopak i spousta lidi, kteří na kryptoměnách přes noc zchudnou. Nelituju je. Pokud někdo bohatne, většinou jiný chudne. To je přirozený jev. Navzdory všem těm virtuálním úžasným věcem jsme pořád lovci. Někdo více, někdo méně, někdo je rád, že jde s tlupou a sbírá dřevo. I to je ale třeba.
Já bych ale neměl radost ze zisku z kryptoměn, ať by byly klidně v násobcích. Vážím si toho, co jsem vybudoval. Co si odpracuju, z toho mám radost. A nikdy nechci být závislý na tweetech Elona Muska.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Realitní perly na dálniční sňůře na jih. Hluboká, Písek, Budějovice
Agáta Pilátová: Prezidentka ve vichru doby a nelichotivý obraz Slovenska
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
19 komentářů
Lehce uvěřím tomu, že generální ředitelé top automobilových firem se probouzí z nočních můr s vědomím tržní kapitalizace a nárůste prodeje Tesly, která je oproti VW nebo Toyotě historicky a co do objemu naprostý prcek. Kde jsou ty časy kdy mohli z pozice své autority říkat, že elektromobily se nevyplatí dělat? Je to člověk, který se podílel na definici kam se bude ubírat finančnictví a pravděpodobně bude definovat lety do vesmíru. Asi tu zanechá stopu o které se budou budoucí generace učit. Ale já se z toho rozhodně nehodlám po… účastnit a budoucnost lidstva pozvednu nákupem kravína. Bitcoin ani kravín jsem nikdy nevlastnil, nad tím, co Musk dělá kroutím hlavou až mám křeče, ale ten důvod proč mě tento článek opravdu vyprovokoval je ta typická vrozená česká malost, která provází až na několik vyjimek většinu obyvatelstva této krásné kotliny.
Bitcoin má smysl pro jakéhokoliv investora za přespokladu, že věři, že systém může fungovat bez účasti státu a že není správné ani moudré politikům umožnit skrytě zadlužovat stát tiskem peněz a maskovat tím daně, které jsou potřeba pro dluh, který očividně čínská nezodpovědnost způsobila.
Pokud by dnes vznikl nějaký řad, který by se snažil změnit svět k lepšímu, podobně jako se o to pokoušeli lidé během křižáckých výprav, pravděpodobně by investovali do kryptoměn. Účel světí prostředky a řády bohatnoucí na pozemcích a stavech ve středověku dělaly něco nemyslitelného.
Já osobně si myslím, že ten čas jednou nastane a ztotožňujubse s tím, co píše Nav.al: kupte kryptoměnu a zapomeňte že ji máte. Ale souhlasím s tím, že bych ji nekupoval v době šílenství způsobené inflací. Ostatně když se na ten graf podíváte bezúčelně, zobrazíte i rok 2018, i při nákupu na vrcholu minulého šílenství jste mohli tento rok vydělat. Ale stejně, na bitcoinu vyděláte nejvíce důvěrou v její hodnotu pro svět, ne spekulací.
K tomu prvnímu, elektromobily se skutečně nevyplatily dělat a prodávat, to chápali i všichni , a ani Musk na tom mnoho nezměnil.
Ovšem – proč se to nyní vypláci, je že na ně státy poskytují ohromné dotace. Teď už ano, i ostatní automobilky se přidávají a Musk svůj náskok ztrácí .
A k tomu druhému, ohledně bitcoinu – ono je sice hezké že „systém může fungovat bez účasti státu“, jenomže potíž je v tom, že jak i na začátku naznačeno, za bitcoin si přímo nic nekoupíte-většina prodejců čehokoliv přímo bitcoin nebere – napřed se tedy musí prodat na burze za nějaký kurz za flat měnu. A ten kurz, jak dobře víte, se často a rychle mění. A ta otázka kdo (a proč) dokáže ten kurz ovlivňiovat, je taky velice zajímavá..
To je lež! Včera nakoupeno na Alza a na ruznych mistech uz to take jde.
Panove i distujici nevi o cem mluvi. Asi zavidi, ze neinevstovali a nevybrali nahore.
Ono nejde že u spekulací s fiktivníma akcieema BTC na těžbu fiktivního prvku BiTConium někdo kdo čerpá KREDITy od cetrálních BANKsterů manipuluje s kurzem ale že jedinm aktivem je SHA-2 ( Secure Hash Algorithm 2 ) je sada kryptografických hashovacích funkcí navržená Národní bezpečnostní agenturou Spojených států (NSA)
a publikován Národním institutem pro standardy a technologie (NIST) jako americký federální standard (FIPS).
Když tak jediným platidlem je enormní odvedenej pracovní výkon počítačů které výpočty s tím SHA-2 provádějí.
Což by ještě bylo v pořádku, neb i dle staříka Marxe tohle patří ke kapitálu. Horší je ta druhá strana rovnice, proč jim za ten víceméně jalový výkon platí horentní sumy (rozuměno tedy, dle současného kurzu bitcoinu)
S trochou ekonomického cynismu by se to dalo vyložit tak, že se takto měly zrušit ekonomické krize. V dobách útlumu si zkrátka fabriky nakoupí počítače a budou těžit kryptoměny…:)
A proc ne?
Nebo treba – elektrina musi byt vyrovnane, tak cez muze postavit halo na tezbu a v dobe levneho prebytku palit elektrinu tezenim.
„Nejde si na ně sáhnout jako na půdu, zlato, veterána, cennou lahev whisky. Jen nuly a jedničky, kterým chvíli lidé věří, že na nich zbohatnou bez práce. “ – Souhlasím s tím, že jde o zbohatnutí bez práce (nebo spíše o zbhohatnutí děláním něčeho zbyteného či škodlivého). Ovšem to jde u investic do zlata, půdy nebo veterána taky. Výsledkem těchto spekulací jsou vzniky bublin, které poškozují ekonomiku a zbytečně zdražují mnoho věcí.
Bitcoin (a všechny ostatní virtuální měny) podle mého jednoho dne skončí právě pro jejich nezávislost na vládách, bankách a ostatních mocných skupinách, které si hodnotu měny upravují podle svých potřeb. A to u virtuálních měn nelze, nebo lze velmi obtížně a trvá to poměrně dlouho.
Všechny vyjmenované instituce budou hledat (a již hledají) způsob, jak tuto měnu odstřihnout, protože je připravuje o velkou část moci. A to si nenechají líbit.
Nevím, jaký způsob položení těchto měn nakonec zvítězí, ale je docela možné, že se to naroubuje na jejich obrovskou energetickou náročnost. V době, kdy se stále hledá funkční a současně ekonomicky výhodný způsob pokrytí zvyšující se spotřeby elektřiny, bude argument energetické náročnosti kryptoměn snáze vyslyšitelný širokými masami lidí a ti budou ochotni podporovat ty politiky, kteří o likvidaci kryptoměn budou usilovat.
Paradoxem pak bude, že tímto bohulibým ekologickým postojem opět posílí moc politiků a finančních institucí. Možná na ještě vyšší úroveň než kde je nyní.
Nakonec ruku na srdce, i když se mi obecně princip kryptoměn (především jejich nezávislost na autoritách) líbí, množství spotřebované elektřiny na jejich těžbu je opravdu něco nehorázného a celý projekt virtuální měny značně diskredituje.
Když ono je v tom až příliš mnoho nejasností. Třeba oddělme od sebe státy a velké finanční skupiny/banky, protože ty se už v oblasti kryptoměn zakupují taky, a mají dostatek zdrojů, aby i v nich získaly silné postavení.
A taky že „.. hodnotu kryptoměny lze upravovat poměrně snadno a rychle – ta je určovaná aktuálním kurzem na kryptoburzách. Tam stačí vrhnout dostatek zdrojů na nákup/prodej, popřípadě i jenom mediální prohlášení nějakého pana Důležitého.
Kdyby se takhle rychle v desítkách procent měnily hodnoty flat měn, padají vlády a v ulicích se střílí..
No a pokud jde o tu energetickou náročnost, spousta velkých bitcoin farem už si tu elektřinu zajištují sami z vlastních alternativních zdrojů. Takovej s prominutím hamoun aby to prostě zapojil do zásuvky ve zdi byl tuším u nás pan poslanec od Pirátů Vymazal
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/pirati-tomas-vymazal-tezba-kryptomeny-v-poslaneckem-byte-vytapeni-spotreba-energie-elektrina-poslane.A180524_110914_domaci_fer
No to s tím ovlivňováním kurzu kryptoměn, v tom máte pravdu, ovlivnit to lze. Já to myslel tak, že běžnou měnu mají banky (především centrální a investiční) dostatečně pod kontrolou a pokud by chtěly ovlivnit například Bitcoin, musí ho poměrně velké množství nakoupit, či prodat. A to je ve chvíli, kdy jsou kryptoměny a jejich kurzy spíše loterií, poměrně nejistý podnik. Ovšem tradiční zásahy centrálních bank jdou mimo nákup/prodej ještě cestou manipulací s úrokovými sazbami, což vychází z jejich pravomocí a příliš je to nestojí. A když jdou cestou snižování hodnoty měny (typicky „boj“ s deflací), zaplatí to vlastně občané, takže je to zase příliš nebolí.
Investiční banky jdou naopak především cestou nákup/prodej a zde mají s Bitcoinem podobné možnosti, jako s ostatními komoditami.
Je ale zajímavé sledovat, jak v poslední době například JPMorgan stahuje do svých trezorů fyzické stříbro. Ty nákupy jsou ohromující, takže stříbro bude vzhledem k poptávce po něm na průmyslových trzích v budoucnosti nejspíš stoupat ještě více, než nyní. A to už v současnosti roste nezanedbatelně. V kryptoměnách má JPM naopak peníze spíš v míře, která zhruba odpovídá běžné diverzifikaci zdrojů. Proto mám pocit, že v kryptoměny zatím příliš nevěří. A jelikož svět řídí banky, tak si to také nejspíš ohlídají. Odtud tedy má skepse.
No a nakonec to s tím pirátem, to byla opravdu ostuda jako hrom, když mu tu elektřinu platil stát. Je to prostě jelito, tenhle pan pirát, to je bez debaty. Ale nebylo by od věci dozvědět se, kolik na tom při dnešních kurzech chlapec vydělal 😀
Jinak ještě jeden ze způsobů, jak mohou banky bojovat proti kryptoměnám. Znepříjemnit nákup nakonec není až tak složité:
https://www.penize.cz/kryptomeny/426791-na-bitcoiny-zapomen-banka-zablokovala-platbu?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=566721&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=g5GGtBblRyY-202105311135&dop_id=11983220
Vlada v 1989 si zcela jiste neprala pad komunismus. Dokonce mela veskere paky (armadu, policii, milice, …), aby tomu zabranila.
Nakonec se ukazalo, ze vyvoj zastavit nejde. Mozna trochu zbrzdit.
Stejne tak vladnouci slechta si zcela jiste neprala konec nevolnictvi a roboty. Cirkev si neprala ztratu sve moci, odluku statu a cirkve. A presto… … k te odluce doslo. Muselo, zakonity vyvoj.
https://odlukapenez.cz
Jsem člověk veskze konzervativní, pragmaticky myslící a jsem přesvědčen, že virtuální realita je stejně zbytečná jako virtuální měny a konec konců, virtuální cokoliv. Virtuální stravování, sice údajně může navodit stav nasycenosti u tomu věřících jedinců, ale při totální aplikaci končí smrtí jedince hladem. Brutálně řečeno, nevěříte-li, zkuste to na domácím mazlíčkovi, ale nezkoušejte to virtuální stravování na svých dětech, byla by to plánovaná vražda člověka, protože dítě je člověk, nevirtuální, reálný.
Co se týká elektromobilů, tak každý, kdo pochopil aspoň to základní z fysiky na ZŠ, ví že se nikdy elektroauta nemohou vyrovnat v pohotovostí, akčním radiusem, rychlostí doplnění zásoby energie k pohonu, atd., autům se spalovacím motorem. Tvrzení o nabíjení ze zásuvky je směšné, to se skutečně týká je telefonů a drobných donácích elektrospotřebičů. Ohmův zákon platí neúprosně, nemluvě o představě kabelů visících ze třeba čtyřiceti bytů a deseti pater a to po 12 – 20 hodin denně.Také potřeba kabelů průřezy s potřebnými pro vysokoproudové nabíjení (200, 500 a více ampér) bude vyžadovat tolik mědi, že ji budeme muset dovážet snad z vesmíru, abychom těžbou nezničili planetu docela a měli vůbec kde žít. A co ostatní kovy (na př. Li, Co a další).
Samozřejmě, je možné vrátit se k povozům taženým zvířaty a za turismus považovat návštěvu blízkého města, nebo vsi.
V podstatě je to jako v kasinu, koupíte si žetony a hrajete. Rozdíl je však v tom,
že při odchodu z kasina si zbylé žetony proměníte zpět a jdete domů.
S kryptoměnou už to tak snadné není a ani tu kuličku nevidíte. Občas jistě někdo vyhraje, musí, aby se systém udržel v chodu. S vašimi reálnými penězi vydělává
někdo jiný. Nepotřebuje banky, tisíce úředníků, že Vám občas nechá pár drobků,
to mu vůbec nevadí , stačí Vašich pár kliků a má v podstatě bezúročnou půjčku.
Nezlobte se na důchodce , ale já nerad lízám zmrzlinu skrz výkladní skříň
a také další požitky mám raději in natura. Přeji Vám příjemný, virtuální sen
a pokud možno i příjemné probuzení.
To je hezké přirovnání:) No tak si to představte tak, že když příjdete do toho kasína, tak hned jak si ty žetony koupíte, tak už se s nimi začne hrát pořád dokola divoká ruleta, vyhráváte, prohráváte vždycky pár (někdy desítek) procent. Tonu odpovídají změny kurzu té kryptoměny. Takže se Vám před očima pořád míhají čísla tolik právě teď dle kurzu vyděláváte/proděláváte.
A až pak když vykřiknete „dost“, tak Vám na pokladně proplatí ten zůstatek – dle právě aktuálního kurzu v té vteřině. Buď jste oproti tomu původnímu kurzu vydělal nebi prodělal. To rozhodnutí kdy to uděláte záleží čistě na Vás, on to Richard Muller zpíval jasně „Svět nepatřil nikomu kdo nebyl hráč“.
Je to spekulace, jistě že., a jak zpívá taky „Možná občas nebudeš mít na mlíko“, nebo i hůř…
Mně se líbí, jak se k problematice vždy vyjadřují lidé, kteří se o danou věc zajímají pouze v době, kdy je extrémně medializována. To je v případě kryptoměn pouze v době, kdy už jsou nadhodnocené a poslední přicházející pouze přicházejí o peníze.
V podstatě se zase tak moc neliší od akcií. Akcie mnohokrát nemají s hodnotou společnosti také nic společného. Kryptoměny jsou ale narozdíl od akcií neregulované. Jsou lépe manipulovatelné, také vzhledem k faktu, že se jedná o malou část celkového trhu.
Jestli je v dnešní době něco hmatatelného nebo ne, je v podstatě úplně jedno. Taky všichni používáte internet, chytrý telefon s operačním systémem, počítač s operačním systémem, elektronické dálniční známky a i ten kravín bude jednou v katastru nemovitostí veden jako transakce v blockchainu.
A kam by se bez jedniček a nul dostal Microsoft, Apple, Google, Amazon, ….?
Nejhodnotnější společnosti na světě.
V případě pokračování současného fungování společnosti a ekonomiky, jedničky a nuly budou získávat stále více na hodnotě. A v případě velké krize, jakou by byla bezesporu třeba válka, by ztratilo hodnotu vše. Včetně nemovitostí. Po válce by asi bylo znovu v trendu zlato.
S decentralizací u kryptoměn to není zase tak horké, právě proto, že jejich hodnota je vázaná na stablecoiny, které jsou vázané na dolar.
Hodnota kryptoměny je tedy sice nezávislá na tištění klasických fiat měn, ale hodnota do nich vložená uživateli, vychází z hodnoty fiat měny, která do nich byla vložena.
Pokud je základna uživatelů obrovská, zhodnocení je obrovské a zájem roste.
Každý ale touží vidět, jak se cena zvedá proti dolaru.
Proto je důležité, aby rozložení kryptoměny zůstávalo maximálně rovnoměrné mezi uživateli, jinak se opět přibližujeme k systému centrální banky. Velcí hráči sice nemůžou nic tisknout, ale dokáží velkými koordinovanými výprodeji manipulovat s celkovou hodnotou. Způsobují paniku, další výprodeje s masivním dopadem na hodnotu, znovu mohou levně nakoupit a zvětšit tak svůj podíl na koláči.
Toto asi ovlivnit nelze a proto se osobně silně medializovanému Bitcoinu vyhýbám.
Bohužel má Bitcoin vliv i na všechny ostatní kryptoměny, což je veliká škoda, protože spousta jich má skvělé využití a mohly by si svou hodnotu uchovávat bez vlivů okolních trhů.
(Travala, Theta, FetchAI, Ethereum, BNB, iExec, atd.)
Theta tokenu, včetně TFuel se to do jisté míry dlouho dařilo. Stejně tak Synthetix. I jiné by se daly najít.
Ale jakmile se marketcap dostane do určité úrovně, výš už to jde jen stěží.
Některé kryptoměny slouží jako jediné možné platidlo ve světě financí, který většina lidí nezná, který je zatím v plenkách a občas narušený hacky, vykradením nebo jinými exploity.
Trh je plný paniky při každém pohybu dolů.
Asi je to pochopitelné, protože je plný „chudých“ lidí, kteří doufají v rychlé zbohatnutí.
Plně je chápu, protože zhodnocení vložené částky, které zde můžete za rok dosáhnout, nikde jinde nenajdete.
Všechno je to o správném načasování nebo dlouhodobé investici s nakupováním typu DCA. A vždy si o dané kryptoměně něco zjistit.
Každopádně se z mého pohledu jedná o skvělou inovaci a s nadšením očekávám, kam se technologie pohne kupředu.
„Nemám je rád. Nejde si na ně sáhnout jako na půdu, zlato, veterána, cennou lahev whisky. Jen nuly a jedničky, kterým chvíli lidé věří, že na nich zbohatnou bez práce.“
A na algoritmy (software), ktere tvori hodnotu Facebooku, Googlu, Amazonu, Microsoftu, … si sahnout umite? No to jste frajer!
Ale jasne, moje babicka taky veri jen tomu, na co si muze sahnout (hlina, cihla, …). Neveri emailu, intrnetu, smartfounum. Holt jina generace.
Zkostnately stredovek.
Jen si uvědom, že těžba virtuálních měn je jen jedna část energetické spotřeby tohoto kolotoče. Všechny ostatní transakce elektřinu také žerou, takže těžbou to nekončí. Ve stejném objemu bude tedy Bitcoin (i ostatní kryptoměny) nejspíš energeticky náročnější, než běžné peníze. U těch totiž vždy jistá část transakcí probíhá „z ruky do ruky,“ bez elektřiny.
Navíc napsat, že těžba by mohla u ČEZu řešit přebytky elektřiny, to je skoro na nobelovku 😉 Zvlášť v době nastupujících elektroaut, která budou spotřebu zvyšovat zcela zásadně. Takže zde „odbyt pro přebytky“ rozhodně bude a nejspíš vyšší, než ony zmiňované přebytky.
Bitcoin všichni velcí těžaři těží v zemích s extrémně levnou elektřinou, což v Čechách opravdu není. Navíc možná těžba opravdu spotřebuje 6x méně elektřiny, než bankovní sektor, ale pořád je to elektřina navíc.
A s tou výrobou zelené elektřiny to bude ještě sakra dlouho trvat, než to bude dávat nějaký smysl, bohužel.
Takže příště když chceš něco komentovat Bohovi, tak mu nepiš, že je trouba 😉
To patří do diskuze na Novinkách 😀
Omlouvám se za reakci na komentář od uživatele TONEBERTE, který někam zmizel a ten můj blábol tak nedává žádný smysl.
Hezký den 🙂