Investor Brůna: Kam na hory bez davového šílenství?
KOMENTÁŘ. Nechápu ty tisíce lidí: proč o svém vzácném volnu jezdí do tuzemských horských středisek, kde to praská ve švech tak, že není kde parkovat, auta stojí podél silnic, všude na všechno jsou fronty a ceny jsou nehorázné. Proč takto naběhnou jako stádo do úzké ohrady?
Krkonoše a Jizerky jsou přecpané, je to kouzlo zkažené davy. Na sociálních sítích kolují fotografie Sněžky, jaká procesí se tam valí. To není o pěkném dni na procházku, ale jakémsi společenském statusu „byli jsme na Sněžce“.
„Nechte to na únor“
Vystihla to starostka obce Karlova Studánka Radka Chudová, když Novinkám řekla, že některé dny – když jsou volna a hezky – doporučuje lidem, aby zvážili, „zda opravdu stojí za to vyjet na Praděd, anebo je lepší volit jiné turistické cíle a návštěvu Pradědu nechat třeba na leden a únor“.
Dlouhé zimní prázdniny v kombinaci s hezkým počasím na horách přilákaly na sjezdovky davy lidí.
„Jedním z faktorů, který způsobuje ony pověstné fronty na svazích, jsou měnící se klimatické podmínky, které zkracují zimní sezonu. O tom, že by zimní sezona trvala 90 a více dní, si většina zimních areálů může nechat jen zdát,“ říká spisovatel a krušnohorský patriot Štěpán Javůrek.
Kombinace zkracující se sezony s narůstajícím počtem zájemců o sjezdové lyžování tak často znamená, že vyhlášená lyžařská střediska během exponovaných dní doslova praskají ve švech.
Bez investic to nepůjde
Lyžařské areály s nadmořskou výškou pod 700 metrů nad mořem nemají do budoucna šanci, pokud neinvestují do technického zasněžování, které dokáže vyřešit problém se sněhem a prodloužit tak sezonu.
Odhaduji, že do deseti let zavře v Česku více čtvrtina lyžařských areálů a dobře budou fungovat jen ty, které zainvestují do technického zasněžování.
Stále jsou u nás místa, kde si lze pěkně zalyžovat a vůbec strávit hezké zimní dny, hlavně s dětmi, aniž se mačkáte hlava na hlavě.
Jsou hlavně v Krušných horách. Příroda se za třicet let probudila opět k životu a není zde narváno. Vím, o čem mluvím, provozuji lyžařský areál v krušnohorském Perninku.
A proto také vím, že Krušné hory teprve čeká rozkvět, hlavně ve službách.
A o tom to je
Těší mě osobně potkávat návštěvníky u stánku, vidět, jak si to užívají, a pak číst recenze, třeba jako od stavaře Martina Klímy.
„Co více by si mohl člověk přát – parkování zdarma, poctivou polévku, lidové ceny, super servis, málo lidí. A jako bonus chodí kluci s termoskou s kávou až k rodičům,“ napsal Martin na LinkedIn.
A o tom to je, hlavně když člověk jede na hory s rodinou. Samozřejmě se někdy něco nemusí povést, ale stačí říct a vyřeší se to. Prostě menší areál, rodinná atmosféra. A i z dalších míst Krušných hor vidím pěkné fotky a zprávy lidí, jak si to bez stresu užili. Hlavně žádné davy.
Proto nerozumím lidem, kteří se dobrovolně hrnou do zimního „masakru“.
Autor je podnikatel a investor, stálý spolupracovník HlídacíPes.org
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Prachy jsou krásná věc. Ale štěstí si nekoupíš
Investor Brůna: Lakotové vždy prodělají. Šmejdi si na ně umějí počkat
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
Takto se propaguje vlastní areál, bravo.
Protože to tupé stádo je a bez pardonu. Pan Brůna mě velmi potěšil, protože udělal to co jsem udělal já již v minulosti a nelituji toho. Zredukoval telefonní seznam. Sice chápu jak myslel, že za peníze si štěstí nekoupíš, tak skutečně v některých případech ano. Co se týká těch hor, tak tak je to se vším ovce běží tupě a davově kamkoliv a vůbec u toho nepoužívají mozek. To je jako s tím Everestem. Tupé ovce to pojali jako potravu. Ovce si myslí, že je to moderní. To že je to nejtěžší výstup na světě jim nedojde. 300 mrtvol se tam už válí a tuny odpadků. Státo zneuctilo Everest. Necht‘ umírají. I Radek Jaroš je znechucen a říká, že 99% lidí na Everest nepatří a má pravdu. Ta fronta na vrcholu je nejen smrtelně nebezpečná, ale tak komerční a odporná, že bych tam zcela jistě nešel. A jak řekl např. i znechucený Marek Holeček to si raději vylezu menší horu vedle, ale v klidu a pohodně tak stejné je to i s tím lyžováním. Navíc si sjedeš kopec tak jednou když vystojíš tu megafrontu a dáš si guláš za 500kč. 🙂