Andrea Benešová: „Strach je největší překážka. Co se stane, když se to nepodaří? Nic.“ Foto: se souhlasem Vladimír Brůna

Investor Brůna: Jen vytrvalost, všechno nejde hned, říká mladá podnikatelka z karavanu

Napsal/a Vladimír Brůna 11. října 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. V investování a podnikání je vytrvalost klíčová. Ví to i dvacetiletá Andrea Benešová. V malebné krajině u Sedlčan rozjela v karavanu pojízdnou kavárnu KavAndy. Mnozí ji odrazovali, že se tím nemůže uživit. Za rok splatila, co si od rodičů půjčila. Je spokojená.

Vzal mě za srdce její optimismus. Ten spojuje většinu z lidí, kteří si v menších městech plní sny o svých kavárnách. Vnášejí do koutů naší země novou energii, impuls.

„Strach je největší překážka. Co se stane, když se to nepodaří? Nic, přinejhorším přijdu o peníze. Je třeba být vytrvalý, všechno není hned,“ řekla mi s úsměvem z okénka karavanu vkusně předělaného na kavárnu Andrea.

Název vymyslela babička, zákusky peče teta

Dál už studovat nechce. Nikdy nechtěla být ani zaměstnanec. Když vyšla ze střední školy, měla už z brigád něco našetřeno, něco jí půjčili rodiče.

Rozjezd stál přes sto tisíc korun. Po první sezoně rodičům všechno splatila. Karavan koupila od rodičů spolužačky z gymplu, táta a kamarádky pomohli s rekonstrukcí. Připojit a odvézt karavan bylo pro Andreu na začátku těžké, teď už to ale zvládne sama.

Hosté jsou hlavně projíždějící nebo návštěvníci, které zaujala na sociálních sítích. Podporují ji také místní z Petrovic a Krásné Hory, obě místa střídá KavAndy vždy obtýden. Název pojízdného podniku vymyslela babička. Na gastro akcích o víkendech jí pomáhá přítel. Zákusky peče teta.

Okouzlující Orfeus z Nejdku

Rád po práci nebo při výletech zajdu na kvalitní kávu. V menších městech to bývá složitější, pokud ale takovou kavárnu najdu, většinou mívá osobitou atmosféru a majitele srdcaře. Taková je i kavárna Orfeus v krušnohorském Nejdku. Provozují ji sympatičtí manželé Helena a Zdeněk Plasovi.

Kavárna Orfeus: „Otevírali jsme do covidu, neznáme gastro-blahobyt, který byl předtím.“ Foto: se souhlasem Vladimír Brůna

Mají to jako druhou práci. Pro radost. Zdeněk se věnuje auditům, Helena pracuje na úřadě. Nejen, že vybrali dobře název podniku, ale také ho skutečně naplnili.

Orfeus byl v řecké mytologii pěvec, který okouzloval lidi, uchvacoval a uklidňoval zvěř a ptactvo, tišil přírodu a nastoloval v ní klid a mír. A ten vládne i v tomto podniku. Jistou symboliku nese název Orfeus i podle názvu hudební skupiny, kterou Nejdek v „sedmdesátkách“ těšil undergroundovým rockem Zdeňkův otec.

Kladná nula, ale hodně radosti

Kolik stál rozjezd kavárny? „Náklady samozřejmě víme, ale vzhledem k době, ve které již několik let žijeme, jsme tuto investici svým způsobem odepsali,“ usmívá se paní Helena. V kavárně tráví veškerý volný čas v pátek a o víkendech. Přes týden mají svého jediného zaměstnance.

Výsledek: kladná nula při provozu ve slabších měsících. Kdyby započítali svůj čas, tak to ekonomicky smysl nemá. Někdo maká na chalupě, někdo provozuje kavárnu. Hobby.

Grafika: HlídacíPes.org

„Někteří lidé nám říkají, že na Nejdek jsme drazí. Kvalita ale něco stojí, ať jste, kde jste,“ říká Zdeněk.

Mají svou základnu stálých hostů. „Často to u nás vypadá spíše jako párty v obýváku s přáteli než v kavárně, jaká tu je pohoda,“ dodává Helena.

V Nejdku není kromě hotelu jiné hezké místo na posezení. A tak přilákají i návštěvníky z Karlových Varů, Chodova, Kraslic a Ostrova – tam taková zajímavá kavárna není. „Chodí i turisti, vyšší střední věk a často se vracejí. Naplánují cestu do Nejdku jen kvůli kavárně,“ dodává paní Helena. S manželem chtějí také přilákat turisty z Perninku a Horní Blatné.

Orfeus se také snaží o kultivaci nejdecké kultury, proto zde v určitých intervalech uslyšíte živou hudbu, ať už uvnitř, nebo na dvorečku, několikrát ročně prožijete degustaci vína s vinařem, nebo můžete obdivovat výtvarná díla amatérských umělců, kterým Orfeus propůjčí své několikasetleté kamenné zdi a nechá je tímto způsobem propagovat a vyniknout.

„Otevírali jsme do covidu, neznáme gastro-blahobyt, který byl předtím. Nemusíme nostalgicky vzpomínat na nějaké super chvíle, které byly dřív. Myslím si, že to je naše velká výhoda oproti lidem, kteří to dělali předtím a teď vidí, jak jim to padá na zadek,“ konstatuje Zdeněk Plas.

„Z vývoje na trhu lze usuzovat, že formáty kaváren a bister si berou to nejlepší z hospod, restaurací a barů. Na menším prostoru v autentické atmosféře dokáží lépe naplňovat všechny potřeby zákazníků,“ shrnuje zástupce gastronomických podniků v rámci Asociace malých a středních podniků Luboš Kastner.


Prázdniny nic moc

Podle úvodních měsíců roku to vypadalo na slibnou sezónu. Teď je ale jasné, že léto gastro podnikatelům rozhodně nevyšlo podle jejich představ. Prázdninové tržby, které pro většinu provozů představují vrchol celého roku, zaostaly 2 % za loňskými čísly.

Zdroj: Dotykačka


Kavárny jsou podle Kastnera úspěšnější i mimo města, kam přinášejí určité oživení do monolitické hospodské nabídky. Výstižně řečeno.

Gastro podniky jedou ve větších městech, ale v menších je to pořád mnohem horší. Mít zkrátka kavárnu na maloměstě rozhodně není žádný med.

Je určitě lepší, čistě z pohledu financí, být majitelem nemovitosti, ve které kavárna je, než kavárnu provozovat. Ale majitel nemovitosti nese riziko byznysu provozovatele kavárny. Proto fandím každému šikovnému podnikavci, který se rozhodne si kavárnu otevřít.


Autor je český investor

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)