Investor Brůna: Jak vzkřísit zapadákov s kolonádou?
KOMENTÁŘ. Jedenkrát za rok filmový festival. Jinak jsou Karlovy Vary zapadákov s kolonádou. Polomrtvé město s hezkými fasádami. Trochu škoda, ne? Přitom celý Karlovarský kraj má velký celoroční potenciál, nejen díky horám.
Jak je možné, že mají Vary stále přídech jen jakési ruské enklávy? Ptal jsem se starousedlíků. Zde je jejich upřímný pohled na věc. Pár lidí to možná naštve, ale věcná konfrontace dává věci do pohybu. Nejhorší je rezignace, že „jinak to nejde“.
Táňa, učitelka
- Přijíždí sem více Asiatů, rodiny z Německa, Izraele, Španělska. Ruština je tady slyšet pořád, a to se nezmění. Rusové zde mají stále velký majetek.
- Filmový festival sice místní většinou kritizují, ale všichni se nějak přiživí. My pronajímáme byt, za který v době festivalu dostaneme třikrát více než jindy. Mé děti si za deset dnů na brigádách vydělají více než za cely měsíc jinde.
- Přibývá rodin z Německa a Nizozemska, které se ubytovávají v apartmánech. Hotely pro ně jsou drahé. Často se ptají, kam mohou jít jeden den do lázní. A to je ta potíž.
- Kraj a město se ale tvrdohlavě snaží vzkřísit klasickou lázeňskou léčbu. Nechápou, že jim hosté do lázni nepřijedou ani na týden, natož na tři. Prostě se nechtějí smířit s tím, že hosté jezdí a budou jezdit na tři dny, a bude se jich točit více. Přijíždí také velké množství jednodenních turistů. V mnoha restauracích jsou ale třeba toalety stejné, jako pamatuji z devadesátek, všechno je ošuntělé.
Vojta, číšník
- Dvacet let jsem pracoval v Grandhotelu Pupp. Němci přijedou na jeden den, projdou se po kolonádě, koupí si oplatku, sní svačinu na lavičce a v nejlepším zajdou do kavárny. To není klientela, která by pomohla rozvoji turistiky Karlových Varů. Smutné je, že spousta Varáků si myslí opak. A Asiati? Přenocují jednu noc v lepším hotelu s polopenzí, nafotí vše, co se hýbe, koupí levný suvenýr a domů. Tak možná Španělé, Řekové, Izraelci? V deseti navštíví kavárnu a objednávka je dvě kávy.
Honza, sportovec z Liberce
- Mám Vary rád. Krásné hotely, kolonáda, kousek do hor na Klínovec, Plešivec. Hraje se tam hokej, volejbal. Ale problém je, že z Prahy se jede hodinu čtyřicet autem a vlakem je to nesmysl.
Proč mají lyžárnu, ale ne kolárnu?
Poprvé jsem byl ve Varech s babičkou a pak před deseti lety na půlmaratonu. Teď, když mám v Krušných horách své podnikání, tak se do Varů dostanu častěji.
Karlovy Vary žijí hlavně v době, kdy se koná filmový festival. Mimo sezonu je to dost vylidněné město a nějaké další akce a život mi zde chybí.
Město sází na svou historii a na lázeňství. Teď se ale vše zrychlilo a zkrátilo. Nelze žít jen z minulosti. Lidi už nechtějí jen chodit po kolonádách a pít léčivou vodu. Hledají sport, zážitek, emoce. Chtějí hezké wellness. Nejen tradiční lázně.
Jen lázeňství Vary neuživí. Přijel jsem do Puppu na kole a ubytoval se. Překvapilo mě, že mají lyžárnu, ale nemají kolárnu. Karlovy Vary mají úžasné okolí. Připadá mi ale, že turisti přijíždějící do Varů to málo využívají.
Co je však fajn – z Karlových Varů se dá dojet vlakem do Perninku a přes Horní Blatnou až do Johanngeorgstadtu. Pro lidi, kteří přijeli na hory, jsou Karlovy Vary příjemným výletem na den. Ruku na srdce, jen tohle ale Vary neuživí.
Domácí hosté se zdrží dva dny
Domácí hosté se v hotelu Thermal zdrží v průměru dva dny, řekla mi marketingová ředitelka Hotelu Thermal Markéta Strádalová.
Kdo k vám jezdí?
Nejvíce domácí turisté a obchodní cestující, dále hosté z Německa a Blízkého východu. Menší podíl mají asijské skupiny, hosté z Polska a Pobaltí.
Jaký je vývoj v počtu hostů?
V letech 2022 a 2023 vzrostl o čtvrtinu. Letos očekáváme maximálně pětiprocentní růst.
Jak dlouho se návštěvníci zdrží?
Průměrná délka pobytu je 3 až 4 dny. U léčebných pobytů se pohybuje mezi 5 až 18 dny. Průměrná doba pobytu domácích hostů je kolem dvou dnů.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Realitní perly na dálniční sňůře na jih. Hluboká, Písek, Budějovice
Agáta Pilátová: Prezidentka ve vichru doby a nelichotivý obraz Slovenska
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
11 komentářů
Dříve se jezdilo do lázní na 3 týdny, dnes se jezdí na wellness na 3 dny. Jednoduchou matematikou z toho vychází, že aby byla zachována výše příjmů pro dotčená zařízení i počet pracovních míst, musí takových hostů přijet asi tak 7x víc. Jenže kde je vzít? Na západ od Německa nikdo ani pořádně neví, co to lázně jsou. Navíc několikadenní pobyty jsou víceméně nárazovou záležitostí na víkendy + pátky nebo pondělky. O víkendech tedy budou Vary praskat ve švech, zatímco přes týden budou hotely a restaurace zet prázdnotou.
Další problémem je, že každý sice zná Karlovy Vary výhradně jako lázně, ale v minulosti to zdaleka nebyla jediná obživa místního obyvatelstva. Přímo ve městě a v přilehlém okolí fungovalo několik porcelánek, pivovar, mlékárna, závody na výrobu průmyslových pecí, provoz vyrábějící důlní svítidla a řada dalších průmyslových závodů. Před 2. sv. válkou se dokonce přímo na katastru dnešního města těžilo hnědé uhlí v povrchových lomech (sic!). V období socialismu byl nejvýznamnějším místním zaměstnavatelem n.p. Pozemní stavby Karlovy Vary, který tvořil základnu bytové výstavby pro celou oblast západního Podkrušnohoří (celý dnešní Karlovarský kraj + značná část Ústeckého), které bylo v té době neustále lačné po nových sídlištích pro rodiny zdejších dělníků. Kolik z toho všeho jmenovaného zbylo do dnešních dnů, asi ani nemusím říkat.
Bohužel chybí tah na branku ve všech ohledech…
Pro srovnání italské Merano,místní zastupitelé,ti osvícení,udělejte si výlet,objednejte hotel,projděte pěší zonu,nákupní zonu a ostatní wellnes, apod, moznosti,které město nabízí a přemýšlejte,co udělat v mrtvem a unaveném městě Karlovy Vary
Možná i slevit parkové,jelikož to mne teď odradilo na tuším i více let. K tomu ,když si dáte někde kávu,zmrzlinu,lanovku, popř.slabši oběd tak mám vybráno. Už fakt ne. A to jste chtěli jen výlet z Chebu na Dianu v Kv. Stačilo vážení zastupitelé. To i výlet na Modravu vyjde opravdu na min i za cenu benzínu a časového rozdílu.
Bohužel pro Vary. Ony jsou totiž skutečně klasické lázeňské město s léčivými prameny a tam se prosím jezdiva(lo) na lazenskou kůru tak na tech 15 dni (každý lékař asi doporuci,).
Kdežto pokud by tohle padlo, tak Vary nemají žádnou výhodu proč by se mělo stát welness centrem kam by jezdili moviti hosté utrácet tak na 3 dny. Těch negativ už je tam spousta, od dosud nedostavene dalnice na Prahu, naprosté ho předražení i jen základních služeb a cen (natož ty pro hosty), zamrzleho trhu s nemostmi,, (za ty požadované ceny už to nekuouje nikdo), už teď přetížené infrastruktury, dlouhodobě rozestavenosti a s stavebního hluku, atd..
Dokonce i když vezmeme v úvahu ty popisované okolní přírodní scenérie, tak tuhle poptávku turistű snadno pokryji okolní menší městečka jako třeba Ostrov za nižší ceny i lepší kvalitu. (
Vary?!? Byla, je a ještě chvíli to bude gubernie. Kdo zažil KV do 89 a po 89 tak ví co se tam dělo. A tohle nějak vrátit na zem bude dlouhé a bolavé. Lázeňství jako takové hosty hledá jen obtížné. Viz Františkovy Lázně. Mariánky už vůbec do lázeňství nepatří. Jedou jen setrvačností. Tak že tento kout země se statutem kraje bude dlouho mimo zorné pole investorů. Ta změna má přijít organicky, jaksi zespodu. Jak to někdo začne řídit shora a autokraticky //zdravím tímto všechny agenty //, tak to bude Trauermarsch jaxvině.
Bohužel pro Vary. Ony jsou totiž skutečně klasické lázeňské město s léčivými prameny a tam se prosím jezdiva(lo) na lazenskou kůru tak na tech 15 dni (každý lékař asi doporuci,).
Kdežto pokud by tohle padlo, tak Vary nemají žádnou výhodu proč by se mělo stát welness centrem kam by jezdili moviti hosté utrácet tak na 3 dny. Těch negativ už je tam spousta, od dosud nedostavene dalnice na Prahu, naprosté ho předražení i jen základních služeb a cen (natož ty pro hosty), zamrzleho trhu s nemostmi,, (za ty požadované ceny už to nekuouje nikdo), už teď přetížené infrastruktury, dlouhodobě rozestavenosti a s stavebního hluku, atd..
Dokonce i když vezmeme v úvahu ty popisované okolní přírodní scenérie, tak tuhle poptávku turistű snadno pokryji okolní menší městečka jako třeba Ostrov za nižší ceny i lepší kvalitu. (
Před 40 léty jsem v KV absolvovala lázeňskou léčbu v délce 3 týdnů. Tehdy byly lázně plné hostů, jedlo se v jídelně na etapy, protože pro všechny lidi byla jídelna malá. Gagarinova kolonáda stříkala jak mladý kluk, všude plno lidí na procházkách a na pitné kůře. Obchůdky se suvenýry v obležení turistů, kávárničky plné hostů.
To byly časy.
Stačilo 35 let budování kapitalismu a KV jsou mrtvé město.
Jenže to byla jiná doba. Hranice do západních zemí byly zavřené, k moři šlo jet bez povolení buď do chudého Rumunska, o trochu lepšího Bulharska, nebo ještě otužilci mohli jet do NDR. Jugoslávie jen s výjezdní doložkou. Velká část lidí tehdy pracovala rukama v prachu a šmíru, a tak byli rádi, že mohou na 2 – 3 týdny zrelaxovat v lázních, které měly tehdy ještě určitý punc luxusu.
Dnes můžete do celého světa. Dovolená na Srí Lance nebo v Karibiku není ani mezi středněpříjmovými vrstvami úplně neobvyklá. Lidé dnes chtějí poznávat svět a honit zážitky. Byť je v Karlových Varech hezky, okolní příroda je také pěkná a i pár pozoruhodných historických památek se tam najde, těžko mohou konkurovat malebným středomořským letoviskům, majestátním horským štítům, o exotických destinacích vůbec nemluvě.
To samo o sobě není odpověď. Protože – na luxusní dovolené se skutečně do Varů nejezdí.
Řeč je o lázeňské, léčebné kůře – a tu platí v řadě případů lidem zdravotní pojišťovny – dle doporučení lékařů.
Což by mohly dělat jak ty naše české, tak i ty zahraniční, z okolních kapitalistických států. (pro ty by to bylo i levnější než jejich domácí lázně). Popřípadě, i samoplátci – pokud by takovou -léčbu potřebovali, tak za nějakou pro ně přijatelnou cenu by tam taky jezdili.
Ovšem ani tento lázeňský „byznys “ model ve Varech nefunguje.
Stěžují si, že jim tam jezdí lidi na dva dny, ale tam všechno pěkný projdes za den a půl. Když člověk sejde z vyšlapané cesty do vedlejší uličky, tak to vypadá jak ghetto. Opravují se jen ulice pro turisty, zbytek chátrá.
Nechci vzpomínat kteří diktátoři měli výborné sociální programy. Nyní můžete do celého světa – za svoje. To je ale menšina obyvatel. A že bude hůře je jasné.